AnasayfaBlogZiraat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Ziraat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

03 Mart 2021
Ziraat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Ülkemizde yer alan işletmelerde tarımsal ürünlerin işlenmesi aynı zamanda toprağın ve suyun muhafaza edilmesi aşamasında mühendislik ve biyoloji gibi bilim dallarından yararlanan kişilere ziraat mühendisi adı verilmektedir. Özellikle ülke genelinde yaşanan tarımsal sorunlara çözüm üretmek üzere çalıştığı kurum çatısı altında gerekli işleri yapmaktan sorumlu olan kişiler yine ziraat mühendisleridir.

Tarımsal açıdan ele alınacak çok fazla konu vardır. Bu çeşitli konular için ziraat mühendisi büyük bir önem taşır. Herhangi bir yerde tarımın geliştirilebilmesi için ziraat mühendisliği çalışmaları büyük bir öneme sahiptir. Görev tanımı çerçevesinde bilgi, deneyim ve tecrübelerini olabilecek en etkin şekilde ortaya çıkaran ziraat mühendisleri tüm bunların yanında pek çok değişik alanda çalışma imkanı sağlar.

Çalıştığı kurum ya da sektör açısından bakıldığında tarımsal tüm farklı unsurların en sağlıklı şekilde yürütülmesinde rol oynar. Gelişen teknoloji ve sektörde yaşanan yenilikler bu alanda faaliyet gösteren meslek mensuplarına olan ihtiyacı da arttırmıştır.

Ziraat Mühendisi Nedir?

Ziraat mühendisi; tarla bitkileri ve bahçe bitkileri gibi bitkisel üretimde ele alınabilecek her konuda rol sahibidir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan gibi hayvansal üretim, yetiştirme ve ıslah etme, kümes hayvancılığı, arıcılık, yemler ve hayvan besleme alanlarında uğraş verir. Bunların yanı sıra süt teknolojisi, tarımsal biyoteknoloji, tarım makineleri, toprak bilimi ve bitki besleme, tarım ekonomisi alanlarında çalışmalar yürütür.

Ziraat mühendisi tarım ürünleri teknolojisi, bitki koruma, peyzaj mimarlığı, biyoyakıt ve biyogaz enerji üretimi alanlarında da önemli uğraşlar verir. En genel tanımı ile ziraat mühendisi, mühendislik teknolojisi ve biyoloji biliminden yararlanarak, toprak ve su korunması, tarımsal ürünlerin işlenme süreçleri ile ilgili yaşanan tarımsal problemlere çözümler üretir. Sektörde yer alan ihtiyaca uygun olacak şekilde çeşitli alanlara istihdam edilir.

Ziraat Mühendisi Ne İş Yapar?

Ziraat mühendisi faaliyet gösterdiği kurum ya da sektör bakımından tarımsal tüm farklı unsurların doğru ve en sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlamak üzere görev alır. Tüm bunları gerçekleştirirken aynı zamanda teknolojiyi yakından takip etmek ve yerinde kullanmak, biyoloji biliminden faydalanmak en temel prensiplerindendir.

Yaşanabilecek tarımsal sorunlara karşı çözüm üretmek ve tarımı daha ileri noktalara taşımak ziraat mühendislerinin vizyonları arasında yer alır. Bu durum değerlendirildiğinde ziraat mühendisi hem kişinin çalıştığı kurum bazında hem de devlete bağlı kurum çalışanı olarak ülke içinde tanımlı görevler arasında yer alır. Bir ziraat mühendisinin tarım ile ilgili pek çok farklı konuyu bilmek, tecrübe etmek, araştırmak gibi önemli bir misyonu vardır.

Ziraat mühendislerinin bulundukları kurumda üstlendikleri görevleri detaylı olarak inceleyelim.

 • Tarım ürünlerinde meydana gelebilecek hastalıklar hakkında tavsiyede bulunur.

 • Bitki zararlılarıyla alakalı mücadele planı oluşturur ve uygular.

 • Fide üretimi konusunda çalışmalar organize eder ve sertifikalandırmasını sağlar.

 • Yeterli performansı yakalayabilmek üzere tarım makinelerini ve kullanılacak ekipmanları test etmekten sorumludur.

 • Mahsulleri depolama, hayvan barınağı ve hayvansal ürün işleme gibi önemli süreçleri denetler.

 • Su kalitesi ile ilgili gerekli araştırmalar yapar ve kirlilik yönetimi, nehir kontrolleri, yeraltında ve yüzeyde yer alan su kaynakları ile alakalı konularda araştırma ve incelemelerde bulunur.

 • Çiftçilikle uğraşanlara veya çiftlik kooperatif üyelerine tarımsal üretkenlik üzerine kendilerini geliştirmelerinde yardımcı olur. Bu alanda gerekli bilgileri veren eğitim programları düzenler.

 • Gıda işleme ya da üretim tesisi organizasyonlarını denetler.

 • Tarım ve tarımla alakalı sektörlerdeki çevre ve arazi ıslahı projelerini tasarlar ve denetler.

 • Kırsal alanlarda yer alan elektrik ve güç dağıtım sistemlerini planlar ve inşa sürecini takip eder.

 • Toprağı ve suyu korumak amacıyla drenaj ve taşkın kontrol sistemlerini oluşturur.

Ziraat Mühendisi Maaşları

Ülkemizde önemli bir yere sahip olan ziraat mühendisleri kamu ve özel sektörde yer alan kurumlarda çeşitli görevler alır. Ziraat mühendislerinin çalışabileceği iş alanlarına; Orman müdürlükleri, yem fabrikaları, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), çiftlikler, hayvansal üretim yapan işletmeler, zirai ilaç firmaları örnek olarak verilebilir. Bu bağlamda bakıldığında ülkemizde yer alan ziraat mühendisleri aylık kazançları çalıştıkları kurumlara veya sektörlere göre de değişik gösterir.

Ziraat mühendislerinin kazandıkları maaşlar genel olarak şu şeklidedir. Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde görev alan ziraat mühendisleri 3.700 TL ile 4.200 TL arası maaş alır. Ziraat mühendislerinin tecrübeleri arttıkça aldıkları bu tutarlarda da artışlar gözlemlenir. Ziraat mühendisleri günümüz şartlarında özel sektörde yaşanan firma artışları nedeni ile önemli olan ve sıklıkla ihtiyaç duyulan meslek mensuplarından biri haline gelmiştir. Ziraat mühendislerinin bir kısmı kendi işletmesini kurarak çalışmalarını yürütür.

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur?

Üniversite hazırlanma sürecinin başlaması ile birlikte mesleki arayışlarda başlar. Ziraat mühendisi olmak isteyen aday öğrenciler meslek ile alakalı derinlemesine bir araştırma yapar. Bunlar; nasıl ziraat mühendisi olacakları, nasıl bir kariyer ile karşılaşacakları, hangi fakültelerde eğitim alabilecekleri gibi önemli araştırmalardır.

Ziraat mühendisi olabilmeleri için üniversitelerin ziraat fakültelerinde yer alan ziraat mühendisliği bölümünden, bölümün beklentilerini yerine getirerek mezun olmaları gerekir. Ziraat mühendisliği programı 4 yıllık lisans eğitimi verir. Ziraat mühendisliği bölümünden başarıyla mezun olan kişiler lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Ziraat mühendisi unvanını aldıktan sonra özel sektörde ve kamu alanında yer alan kurumlarda çalışmalarını yürütebilirler. Ayrıca kendi işini yapan ziraat mühendisleri ile de karşılaşmak mümkündür. Tarımın ve üretimin önemli olduğu çağımızda ziraat mühendisleri de oldukça önemli görevler üstlenir.

Ön lisans bölümleri arasında yer alan bitki koruma bölümünü bitiren öğrenciler de Dikey Geçiş Sınavı’na katılarak, ziraat mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapma hakkı elde edebilirler. Böylece alacakları 2 yıllık daha eğitimin sonunda ziraat mühendisi olarak kariyerlerine devam edebilirler.

Ayrıca bu bölümü tercih eden öğrencilerin bazı önemli özelliklere de sahip olması başarılı olmalarında önemli bir etkendir. Problem çözme konusunda yaratıcı yaklaşımlar içinde bulunmak, sözlü ve yazılı olarak yüksek bir iletişim becerisine sahip olmak, planlama ve yönetme konusunda beceri sahibi olmak, zaman yönetiminde başarılı ve takım çalışması için uygun olmak önemli özelliklerin başında gelir.

ziraat mühendisi ziraat mühendisliği tarım tarımsal ürün hayvancılık Ziraat Mühendisi Nedir Ziraat Mühendisi Ne İş Yapar Ziraat Mühendisi Maaşları Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209