AnasayfaBlogSosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü

23 Şubat 2020
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, ülkemizde ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim veren bir öğretmenlik branşıdır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği adından da anlaşılacağı üzere sosyal bilgiler alanında öğrencilere bilgiler vermektedir. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ilk ve orta öğretim düzeyindeki öğrencilere ders verdiğinden dolayı 10 ile 14 yaş arası öğrenci grubuna hitap eden bir öğretmenlik. Ergenliğe adım atmaya başlayan öğrencilere ders anlattığından dolayı ilgi çekici eğitim metotları ve sınıf yönetimi kullanmak zorundadır.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği yapan bir öğretmen dersi ilgi çekici hale getirmek zorundadır. Çünkü Sosyal Bilgiler dersi öğrenciler tarafından çok fazla dikkate alınan bir ders olarak görülmemekte. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bu yüzden diğer branşlara göre öğrencileri derse çekmek için çeşitli materyaller kullanmaktadır. İçinde barındırdığı konu itibariyle çok önemli misyonu içermektedir. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği yapan bir öğretmen, öğrencilerine tarih, coğrafya, vatandaşlık, Atatürkçülük ve İnkılap tarihi başta olmak üzere çok önemli konuları anlatmaktadır.

Sosyal Bilgiler dersi çok önemli konuları içerisinde barındırdığından dolayı oldukça değerlidir. Sosyal Bilgiler alanı, öğrencilerin yurttaşlık becerilerini arttırmak amacıyla sosyal ve beşeri bilimlerin birleştirilmesinden oluşmuştur.

Sosyal Bilgiler disiplini amaç olarak globalleşen dünyada, bir vatandaş olarak kamu yararına, bilgiye dayalı ve mantıklı kararlar verebilme becerisini öğrencilere kazandırmayı benimsemiştir. Ülkemizde Sosyal Bilgiler alanının öğretim programlarında yerini alması Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanında görev yapacak öğretmen ihtiyacını doğurmuştur. Sosyal bilgiler öğretmenliği alanında nitelikli öğretmenler yetiştirmek için Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü kurulmuştur.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü “Eğitim Fakültelerinde” yer alan 4 yıllık lisans bölümüdür. İlk ve orta öğretim düzeyinde sosyal bilgiler alanında ders verebilecek öğretmen yetiştiren bir bölümdür. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü bu dersin eğitim sistemimizde yer almasıyla kurulmuştur. İlk olarak bu bölüm 1967-1968 yılları arasında kurulmuştur. Ülkemizde çoğu Eğitim Fakültesinde yer almaktadır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü, ortaokullarda sosyal bilgiler alanında ders verecek nitelikli öğretmen yetiştiren bir bölümdür.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü içerisinde alan bilgisi, öğretmenlik bilgisi ve genel kültür ve uygulama derslerini barındırır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü, bilimsel düşünme becerisi gelişen, Sosyal Bilgiler öğretme becerileri gelişen, iletişim becerileri kuvvetli, güncel gelişmeleri takip eden ve bilgi ulaşma yollarını bilen ve kullanan kişiler yetiştirir. Ayrıca Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü, alanındaki materyalleri etkili kullanabilen, sosyal sorumluluk bilincine sahip olan, öğretim sürecini planlayan, alanıyla ilgili temel bilgi ve anlayışa sahip olan ve kendini sürekli olarak geliştiren öğretmenler yetiştirir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü, öğrencilerinin birey, yer ve çevre etkileşimlerini anlamalarını sağlayan bir bölümdür. Ayrıca, Türk tarihini ve kültürünü oluşturan temel öge ve süreçler ile kültürel mirasların korunması bilincini öğrencilerine kazandırır. Son olarak bu bölüm, ekonomik faaliyetleri ve toplum üzerindeki etkilerini, demokratik toplum anlayışını, bireylerin doğuştan kazandığı hakları, bireylerin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını öğreten bir bölümdür.

Bu bölümü okumak isteyen bireylerin sözel yeteneği gelişmiş olması, okumaktan ve yazmaktan zevk almış olması, güçlü bir hafızaya sahip olması ve hayal yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Ayrıca sabırda olmazsa olmazlardandır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Sosyal Biligler Öğretmenliği Bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü iş imkanları kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü iş imkanları arasında ilk sırada devlet ya da özel okullarda öğretmenlik yapmak yer alır.

Öğretmenler, kendi alanındaki derslere girebileceği gibi gerektiği durumlarda liselerde tarih, coğrafya, demokrasi ve insan hakları gibi dersleri de verebilir. Örneğin, bir arkadaşım bu bölümden mezun oldu. Mezun olduktan sonra bir dershanede “Coğrafya Öğretmenliği” yapmaktadır. Bu bölümün temelinde sosyal bilimler olduğu için özellikle de tarih ve coğrafya ağırlıklı bir bölüm olduğu için farklı branşlarda ders verebilirler.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü iş imkanları arasında idarecilik yapmakta yer alır. Müdür ya da müdür yardımcılığı yapmak Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü iş imkanları arasında sık tercih edilir. Akademik kariyer yapmak da Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü iş imkanları arasında yer alır. Gerekli sınavlara girilerek bu işleri yapabilirler. Gerekli eğitimleri alarak yurt dışında eğitmenlik de yapabilirler.  Genel olarak Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü iş imkanları belirtilen işlerle sınırlıdır. Bu başlığı inceledikten sonra Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü mezunları “Sosyal Bilgiler Öğretmeni” olarak anılır. Görev yerleri okullar veya dershanelerdir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programını izleyerek alanı ile ilgili becerileri kazandırır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü mezunları, eğitim vereceği yaş grubunun seviyesine uygun bir şekilde program hazırlarlar. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü mezunları, öğrencilerinin başarı durumlarını izlerler ve başarıları doğrultusunda gerekenleri yaparlar.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü mezunları, ders saati içerisinde kendilerine verilen eğitim programını uygularlar. Kendi alanlarıyla ilgili gelişmeleri ve yenilikleri takip ederler. Bu doğrultuda yenilik ve gelişmeleri öğrencilerine aktarırlar. Son olarak Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü mezunları, öğrencilerinin gelişimlerini izlerler, varsa öğrencilerinin sorunları için çözüm önerileri sunarlar.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Eğitime Giriş

 • Eğitim Psikolojisi

 • Sosyal Bilgilerin Temelleri

 • Sosyoloji

 • Arkeoloji

 • Türkçe: Yazılı Anlatım

 • Genel Fiziki Coğrafya

 • Eğitim Sosyolojisi

 • Eğitim Felsefesi

 • Genel Beşeri ve Ekonomik Coğrafya

 • İslam Öncesi Türk Tarihi ve Kültürü

 • Felsefe

 • Eskiçağ Tarihi ve Uygarlıkları

 • Ekonomi

 • Temel Hukuk

 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri

 • Öğretim İlke ve Yöntemleri

 • Türk Eğitim Tarihi

 • Vatandaşlık Bilgisi

 • Sanat ve Estetik

 • Sosyal Değişme

 • İnsan Hakları ve Demokrasi

 • Sınıf Yönetimi

 • Ülkeler Coğrafyası

 • Yeni ve Yakınçağ Tarihi

 • Çağdaş Dünya Tarihi

 • İletişim

 • Ölçme ve Değerlendirme

 • Günümüz Dünya Sorunları

 • Türkiye Cumhuriyeti Tarihi

 • Ders Kitabı İnceleme

 • Staj

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama Hakkında

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü taban Puanları ve sıralama hakkında bilgi vermeden önce birkaç ön bilgi vermek isterim. Bu bölümü okumak için YKS (TYT-AYT) sınavına girmeniz gerekir. “Sözel” alandan öğrenci alan bir bölümdür. Eğitim Fakültesi içerisinde yer alır. Sınav sonuçlarınıza göre üniversitede bu bölümü okuyabilirsiniz. Tercih yaparken puandan ziyade başarı sıralamasına dikkat ediniz. Sizin yerleşmenizi sağlayacak başarı sıralamasıdır. Aşağıda size hazırlamış olduğum liste en güncel verilere sahiptir.

En İyi Üniversiteler Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama;

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
İstanbul-Cerrahpaşa ÜniversitesiSosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü375,7666537127
Yıldız Teknik ÜniversitesiSosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü373,9513239460
Gazi ÜniversitesiSosyal Bilgiler Öğretmenliği369,9887945135
Marmara ÜniversitesiSosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü369,3556846009
Bursa Uludağ ÜniversitesiSosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü368,4217747403
sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü sosyal bilgiler sosyal bilgiler öğretmenliği sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü iş imkanları sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü taban puanları ve sıralama sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü mezunları
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Empati ve İletişim Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
19969