Close
Mobil Menu Bars

Yaratıcı Drama Nedir?

15 Ağustos 2020, 925 defa okundu.
Yaratıcı Drama Nedir?
Yaratıcılık, yaratıcı drama, yaratıcı drama nedir, drama, oyun, drama çocuk, yaşayarak öğrenme, oyunculuk, tiyatro

Yaratıcı Drama nedir? ve en önemlisi... Ne değildir? Drama kelimesi bizde ilk önce oyunculukla ilgili çağrışımlar uyandırıyor. Aslında drama Eski Yunancadaki dran kelimesinden türemiştir ve anlamı bir şey yapmak oynamak demektir. Oynamak anlamıyla yola çıktığımızda, tamam işte, oyunculukla ilişkisi var diyeceksiniz.

Oyunculuk bir meslek, oyunculuk becerisiyle yapılan bir iş. Ama oyun ne bir mesleğe ne bir işe ait değil, oyun insana, hatta hayatın kendisine ait.  Sözün özü şu; olduğu haliyle herkes oyuncu olamaz, ama olduğu haliyle herkes drama katılımcısı olabilir. Drama etkinliklerine katılımcı olmak için yeteneğe, eğitime ihtiyacınız yoktur. Sadece kendiniz olmanız ve kendinize izin vermeniz yeterlidir. Yaratıcılık kısmına gelirsek… Yaratıcı drama katılımcısı olmak, biz farkında olmadan yaratıcılık refleksimizi  harekete geçirmemize  vesile olur. Ki yaratıcılığı bir dizi farkındalığın takip etmesi de cabası. 

Yaratıcı Drama Nedir?

Tanım olarak en bilinen haliyle yaratıcı drama: Bir grupla ve grup üyelerinin yaşantılarından yola çıkarak, bir amacın, bir düşüncenin, doğaçlama, rol oynama gibi tiyatro tekniklerinden yararlanarak canlandırılmasıdır. Günümüzde kalıcı öğrenme modelleri araştırılırken bulduğumuz ilk kavram yaratıcı dramadır. Çünkü yaratıcı drama, “yaparak – yaşayarak öğrenme” tanımıyla da karşımıza çıkar.

Yaratıcılık, yaratıcı drama, yaratıcı drama nedir, drama, oyun, drama çocuk, yaşayarak öğrenme, oyunculuk, tiyatro

Yaratıcı dramada, oyun oynamanın öğrenme becerisini artıran yönüyle tanışarak, canlandırmaların hayata sağladığı katkıları deneyimleriz. Çocuklarda yetişkin dünyasını tanıma ve anlamaya yönelik bir adımken, yetişkinlerde farklı bakış açılarını keşfetmeyi ve kabul etmeyi sağlar.

Yaratıcı Drama Ne Değildir?

Eğitimde yaratıcı dramayı kullanmak elimizin epey güçlü olduğunu gösterir (bana göre). Çünkü yaratıcı dramada belirlediğimiz bir amaca yönelik atölye tasarlarız ve grubun sadece katılım sağlaması, öğrenmeye / dönüşmeye başlaması için yeterlidir. Belirlediğimiz amaç doğrultusunda; Türkçe, matematik, coğrafya, tarih, biyoloji, kimya gibi derslerin bir ünitesinin atölyesi olabileceği gibi, satranç, seramik, oyunculuk, yazarlık gibi bilgi ve beceri isteyen alanlarda da atölye tasarlayarak öğrenme sürecini daha hızlı ve kalıcı hale getirebiliriz. 

Bu noktada yaratıcı drama nedir sorunun epey bir cevabını vermiş bulunuyoruz. İşte en önemli konuya geldik;  Yaratıcı Drama Ne Değildir? Yaratıcı drama, oyun oynamak değildir, tiyatro değildir, tamamen eğlenceye ayrılmış, kazanımsız bir süreç hiç değildir. Eğlenerek, keşfederek kendiliğinden öğrenme ve kazanım elde etme sürecidir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro – Oyunculuk Bölümünden 2013 yılında birincilikle mezun oldu. 2010 yılından beri tiyatro sahnesinde yer alıyor. Eğitmenlik ve oyunculuk deneyiminin yanı sıra çocuk gelişimi eğitimi aldı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!