Close
Mobil Menu Bars

Sürdürülebilirlik ve Marka Deneyimi

23 Ocak 2019, 1204 defa okundu.
Sürdürülebilirlik ve Marka Deneyimi
Markalaşma, marka, marka bilinirliği, iienstitü, istanbul işletme enstitüsü, blog

Sürdürülebilirlik; günümüz insanının ihtiyaçları karşılanırken gelecek nesillerde de bu ihtiyaçların var olabileceği göz ardı edilmeden, aynı sürekliliğin sağlanma şeklidir. Şirketlerde uzun vadeli değer yaratma amacı ile ekonomik, sosyal, çevresel koşullar göz önünde bulundurularak dikkate alınır.

Bir İşletme Temsil Ettiği Sorumlulukları Markasında Nasıl Sürdürür?

Markalaşma, istanbul işletme enstitüsü, iienstitü, enstitüblog, sürdürülebilirlik, branding,

İşletmeler uzun vadede yol alabilmek için belli bir uzmanlığı, paydaşlarına karşı şeffaflığı, oluşturdukları-marka değerini benimsemek durumundadır. Sürdürülebilir marka değeri oluşturan kuruluşlar, yaptıkları çevresel, ekonomik ve toplumsal etkileri değerlendirir. Yükümlülükleri altında belirttikleri sorumlulukları toplum içinde uzun vadede genişleterek tüketici algısı içinde gerçekleştirmeye çalışır. Sürdürülebilirlik bir işletme için asla bir yük değildir!

Her markanın; bir kimliği, kişiliği, değeri vardır. Vaadleri bulunur, kendine has iletişim tarzı ile görsel ve deneyimsel pazarlama iletişimleri ile birlikte yönetilir. Bir markanın başarısı tüketici ihtiyaçlarını karşılayabilme gücü ile doğru orantılı ilerler. Tüketiciler için en önemli başarı markanın kişiye sağladığı deneyim ve prestijdir. Markalaşma ve marka konumlandırma için çaba gösteren bir şirketin tüketiciye vaad ettiklerini gerçekleştirmesi gerekir.

Markanın uzun vadede başarı sağlaması ve tüketiciler katında bir başarıya ulaşması zaman, algı ve bir çok farklı referanslarla oluşur. Yapmaya taahhüt edilen yükümlülükler de bu referanslardan biridir. Kişi ve kurumlar hakkında iyi şeyler duydukları markalara güven duyar ve onun yakınında olmak ister. Yapılan işleri takip eder.

Markaların Tüketici ile İlişkisi Nasıl Gerçekleşir?

marka temsilcisi, markalaşma, istanbul işletme enstitüsü,iienstitü

Markalar girdikleri pazarda sürekliliklerini sağlamaya çalışırken, tüketiciler de bir markanın başarısını alışveriş veya yorumlarla sürekli etkileşimde bulunarak gösterir. Pazarda süreklilik kazanmak kolay bir iş değildir, pazarlamada yaratıcılık konusuna odaklanmaları gerekir markaların. Marka; tüketicinin satın alacağı ürünü temsil eder, tüketici üstünde psikolojik bir etki yaratır, kişiyi satın almaya doğru harekete geçirir. İyi bir marka sürekli satın aldırır, ürünün sağladığı ün görsel iletişim çatısında korunur. Tüketiciye yansıtılmak istenen marka imajı ile ilerler, müşterinin marka deneyimi ile son bulur.

Tüketici algısı içinde sürdürülebilir bir marka olmak için öncelikle ne, nasıl, niçin sorularına cevap aramak gerekmektedir. Bu sorular verilen veya sunulan bir marka hizmetinin neden yapıldığına açıklar. Belirlenmiş yol haritası ile markaya uzun vadede ekonomik, sosyal, çevresel, başarı sağlar. Yapılacak olan çalışma her ne ise marka ile uyumlu olmalı, günümüz tüketicisi ve yeni nesil için sürdürülebilir bir marka odağı sağlamalıdır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(3)
Ortalama Değerlendirme 3,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Serpil Poyraz
25 Ocak 2019
.0

İnsan marka değerini bi kere oluşturdu mu zaten devalılığı geliyor.

Ezgi Tekin
24 Ocak 2019
5.0

Sürdürülebilirlik küçücük işletmelerin bile dikkat etmesi gereken bir durum. Hepinizin basına gelmiştir, cok sevdiğniz lokantaya bile sonradan gitmez olursunuz cümle hep aynı eski tadı yok bozdular.

Seyhan Odabaşıoğlu
23 Ocak 2019
4.0

Markayı konumlandırdıktan sonra devamlılıgını sağlamak en önemlisi.