AnasayfaBlogBaşarılı Bir Web Sitesi Olmak
Kişisel Markalaşma

Başarılı Bir Web Sitesi Olmak

15 Aralık 2018
Başarılı Bir Web Sitesi Olmak

Çok kısa bir süre önce hayatımıza giren internet artık dünyaya hükmediyor. İnternet çağımızın en popüler ve güçlü iletişim aracı olmuş durumda. Marka ya da bireylerin başarı ve popülerlik kazanmaları için web siteleri ve mobil aplikasyonları tartışılmaz imkanlar sunuyor. İnsanlar çoğu ihtiyaçlarını internet aracılığıyla karşılamaya başladı. 

İnternet Marka İçin Ne Kadar Önemli?

Bu yüzden dijital dünyada pazar açıkları, dijital rekabetler, dijital pazarlama ve buna benzer birçok fırsat ve sorunlar da beraberinde geldi. Trendler her zaman değişkenlik gösterebiliyor özellikle de her şeyin teknolojiyle bağlantılı olduğu durumlarda. Yeni yetenekler kazanmak ve yeni bilgiler öğrenmenin ömür boyu süren bir süreç olduğunu firmaların hiçbir zaman unutmaması gerekiyor.

Başarılı Bir Web Sitesinin Özellikleri Nelerdir?

Her marka kendine has bir imajı olsun ister. Web sitesi markanın dijital dünyadaki imajını oluşturmasına yardım eder. Marka imajı hedef kitlenizin gözünde nasıl algılandığınızdır. Etkili bir marka imajı yaratmanın en önemli yolu farklılaşmaktır. 

Günümüzde bir markanın bunu web siteleriyle yapabileceğinden bahsetmiştik. Web siteleriyle markanızın rakiplerinizden ne konularda ayrıldığını ve markanızın artı yönlerini anlatabilirsiniz. Ayrıca markanızı tanıtabilirsiniz. dolayısıyla markanızın reklamını da yapmış olursunuz. Bu aşamada ziyaretçilerin ilgisini çekmek sitede vakit geçirmesini sağlamak ve markayı en güzel şekilde tanıtmak önemlidir. Peki, bunu nasıl yapabiliriz? 

Modern ve Kullanışlı Ara Yüz Tasarımına Sahip Olmalı

Canlı renkler, minimalist bir tema, kaliteli ve siteye uyumlu görsel seçimi, sayfa içeriğinin planlı dağılımı yapılmalı yani ziyaretçilerin sitede aradığını kolayca bulabilmesi dikkat edilmesi gereken tasarım özelliklerinden bazılarıdır.

Mobil Uyumluluğu Olmalı

Günümüzde cep telefonu ve tablet kullanımını yaygınlaşması, sitelerin her cihaza uyumlu olmasını zorunlu hale getirmiştir.

Hızlı Olmalı

Web sitesinin hızlı yüklenmesi hayati önem taşıyor. Google, yıllardır sayfa hızının önemine değiniyor. 2016 yılında, DoubleClick’in yaptığı araştırmada sayfanın yüklenmesinin 3 saniyeden fazla sürdüğü mobil sitelerin yüzde 53’ünün terk edildiğini gösteriyor. Web sitelerinin yarıştığı platformlar ve buradan yapılan oylamalarla aldıkları ödüller vardır. Türkiye’de bu ödül Altın Örümcek Ödülleri olarak verilmektedir ayrıca Awwwards ve CSS siteleri de ulusal oylamalar yapıp yılın sitelerini seçmektedir. 

Başarıları Tescillenmiş Ödüllü Web Siteleri

Pegasus Havayolları: flypgs.com sitesinde sunduğu fırsatlar, tasarım kolaylığı, görsel sıralaması, pratik kullanımı ve mobile uyumluluğu açısından 16. Altın Örümcek Ödüllerinden en iyi web sitesi ödülünü kazanmıştır.

TEB Bankası: En erişilebilir mobil uygulama ödülünü Cepteteb ile TEB Bankası kazanmıştır. Kasım 2016’da web trafiğinin büyük bir bölümü mobilden geliyordu. Bugün, masaüstünün web trafiğindeki payı yüzde 48 iken, mobil cihazların payı yüzde 52 ve mobil kullanımı artmaya devam ediyor. Cepteteb‘e kolay giriş yapabilme özelliği ve problemlerimize kolayca çözüm bulabileceğimiz başlıkların olmasının yanı sıra güvenli oluşu oy verenlerin gözünden kaçmamış.

Kütahya Seramik: ngkutahyaseramik.com sitesine ilk girdiğiniz anda renklerin uyumunu, kullanılan animasyonların ilgi çekiciliğini fark etmemek mümkün değil. Kütahya seramik 16. Altın Örümcek mağazacılık/perakendecilik ve üretim/sanayi kategorilerinde ayrıca 2017 W3 Awards Ödüllerinde silver madalyası ve The Communicator Awards Ödüllerinde ise mükemmellik ödülünü almıştır. Dünya çapında en prestijli, web sitesi ödülleri veren Awwwards’dan ödül alan web sitesini sizin için derledim.

Nixon: Nixon.com, ticaret odaklı ve kültür odaklı, küresel olarak uyarlanabilir ve duyarlı bir platformdur. Sitede, satın alınacak birden fazla yol bulunmakta, her bir kullanıcı için özelleştirilmiş içerik sağlayan öneri motorlarının ve saatlerinde bulunduğu ayrıntılara benzer şekilde zevk getiren etkileşimler sağlanmaktadır.

Yazar: Büşra Dağdaş

dijital marka pazarweb web sitesi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Neden Web Sitesi Açmalıyız?
Teknoloji

Neden Web Sitesi Açmalıyız?

23 Mayıs 2019
Başarılı Bir Web Sitesi Olmak
Kişisel Markalaşma

Başarılı Bir Web Sitesi Olmak

15 Aralık 2018
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359