AnasayfaBlogBaşarılı Bir Web Sitesi Olmak
Kişisel Markalaşma

Başarılı Bir Web Sitesi Olmak

15 Aralık 2018
Bu görüntü masa üzerindeki bir bilgisayarın yakın çekimidir. Üzerinde bir menü bulunan siyah bir ekranı, beyaz bir klavyesi ve masanın üzerinde duran bir telefonu vardır. Masanın üzerinde bir kalem ve içinde bir bitki olan bir saksı var. Bilgisayarın arkasında bir ahşap kirişin yakın çekimi vardır. Bilgisayarın sağında kırmızı ve sarı bir nesne vardır. Bilgisayarın solunda yastık üzerinde beyaz bir kedi çaydanlığı vardır. Sahne ortam ışığı ile aydınlatılmıştır. Görüntü 1280 x 853 piksel çözünürlüğe sahiptir.
ÖzellikÖnemÖrnek
Modern ve Kullanışlı Ara Yüz TasarımıZiyaretçilerin site içinde kolayca dolaşabilmesi ve aradıklarını bulabilmesi için önemlidir.Kütahya Seramik
Mobil UyumlulukArtan mobil kullanıcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilmesi için önemlidir.TEB Bankası , Cepteteb uygulaması
Hızlı YüklemeKullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesi ve bounce rate'in düşürülmesi için önemlidir.Google sayfa hızını geliştiren siteleri ödüllendiriyor
Canlı Renkler ve Minimalist TemaBir sitenin estetik çekiciliğini artırır ve ziyaretçilerin dikkatini çekerek sitenin katılımını ve başarısını artırır.Nixon.com
Kaliteli Görsel SeçimiBir sitenin genel görünüşünü geliştirebilir, marka imajını destekleyebilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir.Kütahya Seramik
Planlı Sayfa İçeriği DağılımıZiyaretçilerin ihtiyaçlarını anlamaları ve aradıkları bilgilere hızlıca ulaşabilmeleri için önemlidir.Pegasus Havayolları
Marka İmajıMarka hedef kitlesinin gözünde nasıl algılandığını belirler, bu nedenle etkili ve güçlü bir marka imajı oluşturmak önemlidir.Pegasus Havayolları
ÖdüllerMarkanın kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlar, müşteri güvenini artırır.TEB Bankası, Kütahya Seramik ve Pegasus Havayolları gibi markalar ödüller aldılar
Dijital Dünyada FarklılaşmaMarkaların diğer rakiplerinden sıyrılmasını sağlar, benzersiz bir deneyim sunar.Nixon.com
Marka ReklamıMarkanın tanıtılması ve bilinirliğinin artırılması için önemlidir.Her özellikli başarılı web sitesi aynı zamanda markanın reklamını da yapmaktadır.

Çok kısa bir süre önce hayatımıza giren internet artık dünyaya hükmediyor. İnternet çağımızın en popüler ve güçlü iletişim aracı olmuş durumda. Marka ya da bireylerin başarı ve popülerlik kazanmaları için web siteleri ve mobil aplikasyonları tartışılmaz imkanlar sunuyor. İnsanlar çoğu ihtiyaçlarını internet aracılığıyla karşılamaya başladı. 

İnternet Marka İçin Ne Kadar Önemli?

Bu yüzden dijital dünyada pazar açıkları, dijital rekabetler, dijital pazarlama ve buna benzer birçok fırsat ve sorunlar da beraberinde geldi. Trendler her zaman değişkenlik gösterebiliyor özellikle de her şeyin teknolojiyle bağlantılı olduğu durumlarda. Yeni yetenekler kazanmak ve yeni bilgiler öğrenmenin ömür boyu süren bir süreç olduğunu firmaların hiçbir zaman unutmaması gerekiyor.

Başarılı Bir Web Sitesinin Özellikleri Nelerdir?

Her marka kendine has bir imajı olsun ister. Web sitesi markanın dijital dünyadaki imajını oluşturmasına yardım eder. Marka imajı hedef kitlenizin gözünde nasıl algılandığınızdır. Etkili bir marka imajı yaratmanın en önemli yolu farklılaşmaktır. 

Günümüzde bir markanın bunu web siteleriyle yapabileceğinden bahsetmiştik. Web siteleriyle markanızın rakiplerinizden ne konularda ayrıldığını ve markanızın artı yönlerini anlatabilirsiniz. Ayrıca markanızı tanıtabilirsiniz. dolayısıyla markanızın reklamını da yapmış olursunuz. Bu aşamada ziyaretçilerin ilgisini çekmek sitede vakit geçirmesini sağlamak ve markayı en güzel şekilde tanıtmak önemlidir. Peki, bunu nasıl yapabiliriz? 

Modern ve Kullanışlı Ara Yüz Tasarımına Sahip Olmalı

Canlı renkler, minimalist bir tema, kaliteli ve siteye uyumlu görsel seçimi, sayfa içeriğinin planlı dağılımı yapılmalı yani ziyaretçilerin sitede aradığını kolayca bulabilmesi dikkat edilmesi gereken tasarım özelliklerinden bazılarıdır.

Mobil Uyumluluğu Olmalı

Günümüzde cep telefonu ve tablet kullanımını yaygınlaşması, sitelerin her cihaza uyumlu olmasını zorunlu hale getirmiştir.

Hızlı Olmalı

Web sitesinin hızlı yüklenmesi hayati önem taşıyor. Google, yıllardır sayfa hızının önemine değiniyor. 2016 yılında, DoubleClick’in yaptığı araştırmada sayfanın yüklenmesinin 3 saniyeden fazla sürdüğü mobil sitelerin yüzde 53’ünün terk edildiğini gösteriyor. Web sitelerinin yarıştığı platformlar ve buradan yapılan oylamalarla aldıkları ödüller vardır. Türkiye’de bu ödül Altın Örümcek Ödülleri olarak verilmektedir ayrıca Awwwards ve CSS siteleri de ulusal oylamalar yapıp yılın sitelerini seçmektedir. 

Başarıları Tescillenmiş Ödüllü Web Siteleri

Pegasus Havayolları: flypgs.com sitesinde sunduğu fırsatlar, tasarım kolaylığı, görsel sıralaması, pratik kullanımı ve mobile uyumluluğu açısından 16. Altın Örümcek Ödüllerinden en iyi web sitesi ödülünü kazanmıştır.

TEB Bankası: En erişilebilir mobil uygulama ödülünü Cepteteb ile TEB Bankası kazanmıştır. Kasım 2016’da web trafiğinin büyük bir bölümü mobilden geliyordu. Bugün, masaüstünün web trafiğindeki payı yüzde 48 iken, mobil cihazların payı yüzde 52 ve mobil kullanımı artmaya devam ediyor. Cepteteb‘e kolay giriş yapabilme özelliği ve problemlerimize kolayca çözüm bulabileceğimiz başlıkların olmasının yanı sıra güvenli oluşu oy verenlerin gözünden kaçmamış.

Kütahya Seramik: ngkutahyaseramik.com sitesine ilk girdiğiniz anda renklerin uyumunu, kullanılan animasyonların ilgi çekiciliğini fark etmemek mümkün değil. Kütahya seramik 16. Altın Örümcek mağazacılık/perakendecilik ve üretim/sanayi kategorilerinde ayrıca 2017 W3 Awards Ödüllerinde silver madalyası ve The Communicator Awards Ödüllerinde ise mükemmellik ödülünü almıştır. Dünya çapında en prestijli, web sitesi ödülleri veren Awwwards’dan ödül alan web sitesini sizin için derledim.

Nixon: Nixon.com, ticaret odaklı ve kültür odaklı, küresel olarak uyarlanabilir ve duyarlı bir platformdur. Sitede, satın alınacak birden fazla yol bulunmakta, her bir kullanıcı için özelleştirilmiş içerik sağlayan öneri motorlarının ve saatlerinde bulunduğu ayrıntılara benzer şekilde zevk getiren etkileşimler sağlanmaktadır.

Yazar: Büşra Dağdaş

Modern ve Kullanışlı Ara Yüz Tasarımı, Ziyaretçilerin site içinde kolayca dolaşabilmesi ve aradıklarını bulabilmesi için önemlidir, Kütahya Seramik, Mobil Uyumluluk, Artan mobil kullanıcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilmesi için önemlidir, TEB Bankası , Cepteteb uygulaması, Hızlı Yükleme, Kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesi ve bounce rate'in düşürülmesi için önemlidir, Google sayfa hızını geliştiren siteleri ödüllendiriyor, Canlı Renkler ve Minimalist Tema, Bir sitenin estetik çekiciliğini artırır ve ziyaretçilerin dikkatini çekerek sitenin katılımını ve başarısını artırır, Nixoncom, Kaliteli Görsel Seçimi, Bir sitenin genel görünüşünü geliştirebilir, marka imajını destekleyebilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir, Kütahya Seramik, Planlı Sayfa İçeriği Dağılımı, Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını anlamaları ve aradıkları bilgilere hızlıca ulaşabilmeleri için önemlidir, Pegasus Havayolları, Marka İmajı, Marka hedef kitlesinin gözünde nasıl algılandığını belirler, bu nedenle etkili ve güçlü bir marka imajı oluşturmak önemlidir, Pegasus Havayolları, Ödüller, Markanın kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlar, müşteri güvenini artırır, TEB Bankası, Kütahya Seramik ve Pegasus Havayolları gibi markalar ödüller aldılar, Dijital Dünyada Farklılaşma, Markaların diğer rakiplerinden sıyrılmasını sağlar, benzersiz bir deneyim sunar, Nixoncom, Marka Reklamı, Markanın tanıtılması ve bilinirliğinin artırılması için önemlidir, Her özellikli başarılı web sitesi aynı zamanda markanın reklamını da yapmaktadır
dijital marka pazarweb web sitesi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.