AnasayfaBlogMarka Yaratmak İçin Atacağınız 10 Etkili Adım
Marka Yönetimi

Marka Yaratmak İçin Atacağınız 10 Etkili Adım

02 Nisan 2020
Marka Yaratmak İçin Atacağınız 10 Etkili Adım

Bir işletme ya da şirketin kendi bünyesinde bir marka yaratma hedefi, kimi zaman başarısız bir süreç yönetimi neticesinde hüsrana uğrar. Her hedefin ve beklentilerin farklı olduğu bir sürecin yönetimi de farklı olabilmektedir. Peki bu süreci doğru yöneterek başarılı bir marka yaratmak için neler yapılabilir?

Başarılı marka hikâyelerine bakacak olursak uygulanacak pek çok strateji ve öne çıkmaya değer detayları görürüz. Marka yaratmak ve bir "marka olma" sürecinde genellikle bu hikayelerden ilham alma yolu tercih edilse de her markanın kendine özgü bir yolu olduğu ve buna uygun planların yapılması gerektiği akıllarda yer edilmeli. Marka yaratmak, uzun bir yolu adım adım yürümekle ve marka olma bilincine sahip olmakla ilişkilidir.

Marka yaratma hedefini gerçekleştirme yolunda kazanım elde etmek kadar başarısız olabilme olasılığını da göze almak gerek. Yürümeye kararlı olduğunuz yolda başarılı uygulama ve örnekleri yanlış bir süreç yönetimi ve yöntemleriyle uygulamaya çalısırsanız, yüksek olasılıkla marka yaratma amacınız başarısızlıkla sonuçlanabilir. Buradan çıkarılacak önemli not, marka yönetimi kavramından hareketle marka yaratmak ve marka olma sürecinde kendinize ait bir yolu, doğru yöntemlerle döşemektir. Bu konuda size yardımcı olmak ve fikir vermek için de marka yaratma sürecinde etkili olan 10 adımı sizlerle paylaşacağız. Yalnız, şunu aklınızdan çıkarmayın ki marka yaratma sürecinde öğrendiklerinize ve süreç içindeki oluşan durumlara göre strateji ve adımlara da hazırlıklı olmalısınız.

Etkili Yollar ile Marka Yaratmak Mümkün

Marka yaratmak, marka fikrinin aklınızda yer edinmesiyle başlar ve marka olma bilinci ile gelişir. Genellikle bir işletme ya da şirketin işlerini büyütmek ve farklı bir ürün ile hizmet dahilinde fikir ortaya çıkarmasıyla, marka yaratma yolu açılır. Şu bir gerçek ki belirli bir hedef ile istek olmadan marka yaratmak mümkün değil. Tabii ki bu aşamada tanıtım ve strateji uygulamaları için yeterli kaynağın da olması gerek. Marka yaratma hedefi ve yeterli istek sağlandıktan sonra detaylı bir marka planlaması uygulamalarına geçilmesi lazım.

Hedefiniz ve kârınız doğrultusunda harekete geçeceğiniz bu uygulamalar, marka yaratma sürecinin bir ön izlemesi olacaktır. Neyi, nasıl ve hangi yöntemlerle yapacağınız bu planlara uygun olarak uygulanır ve süreç yönetimine geçilir. Etkili ve kalıcı olabilecek adımlar ile planlar neticesinde başarılı bir marka yaratabilirsiniz. Öncelikle verimli bir iş gücüne sahip ekip oluşturmalı ve görev dağılımını da profesyonelce yapabilmelisiniz. Daha sonra ise dahil marka yaratma sürecinde kullanmakta yarar göreceğiniz etkili adımları uygulayabilirsiniz.

Marka Fikri ve Beklentisi

Hedef kitlenizden önce marka oluşturacağınız marka fikri ve beklentisi, marka yaratma yolunda önemli mihenk taşlarından biridir. Belli bir hedef yaratma, marka olma yolunda planları hangi yöntemlerle uygulayacağızı belirleyerek adımlarınızı hızlandırır. Neden bir marka yaratmak istediğinizi ve bu markadan işletmenin kâr dışındaki beklentisinin ne olacağını belirlemek, ileride hedef kitlenin de beklentisine dönüşecektir. Kurumsal bir marka yaratmak için bu aşamayı es geçmeden kurumsallık göstergesi olan misyon ve vizyonu iyi düşünmelisiniz.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları

Hedef kitle ile iletişimi sağlarken sizi tanıtan şey, kimliğinizdir. Markanızı görsel ve işitsel açıdan tanıtan şeyler; ad, logo, renk ve slogandır. Bu kimlik çalışmaları, marka bilincini oluşturma yolunda, hedef kitlenin ilk izlenimini yaratacak bir etkiye sahiptir. Özellikle markanızın adı ve rengi, hedef kitle nezdinde bir algıyı oluşturacak ve bu algı neticesinde marka, olumlu ya da olumsuz etkilenecektir.

Bu algıyı olumlu bir imaja dönüştürmek için ise marka adınızın şirket adınızdan farklı olması ve adınızı her yere yazmamanız gerekir. Akılda yer edinebilecek kısa, özgün ve yaratıcı bir ad, markanın bilinirliğini sağlayacak bir güce sahiptir. Bir isimden sonra ise marka, renk, logo ve sloganınız görsel ve işitsel açıdan uyumlu olmalıdır. Renk kombinasyona uygun, temel tasarım ilkeleri ışığında, marka renkleriniz ve logonuz belirlenmelidir. Aynı zamanda bütün bu kimlik çalışmaları, marka fikriniz ile uyumlu olmalı. Fikriniz eğer, pazarda bir farklılık yaratmak ve prestij elde etmek ise buna uygun bir isim, renk ve slogan yaratabilmelisiniz.

Hedef Kitle Analizi ve Pazar Araştırması

Fikir, kurumsal kimlik ve diğer adımlar bir yana eğer rekabet edeceğiniz pazarı ve müşteri yaratacağınız hedef kitleyi analiz etmeden marka yaratmaya geçerseniz başarısızlığa giden kısa yolu bulursunuz. Pazar yarışında kendi alanınızda kimlerle yarışacağınız, potansiyel yeni rakiplerin kimler olacağı ve en önemlisi siz kimin için marka yarattınız sorusunu cevaplamalısınız. Bunun için ayrı bir stratejik yönlü ekip oluşturmalı ve detaylı bir analizin yolunu açmalısınız. Geleneksel analiz yöntemleri dışında dijtalliğe uygun yöntemleri deneyerek hızlı ve doğru sonuçları elde edebilirsiniz.

Güçlü İnsan Kaynakları ve Ekip Üyeleri

Bir marka, dış hedef kitlesi dışında iç hedef kitleye de sahiptir. Yaratacağınız ekip gücüyle, takım çalışması sayesinde başarı yakalayabilirsiniz. Belli bir görüş açısına ve alan bilgisine sahip bir insan kaynakları, sizin iç gücünüz olacak ve verimli bir çalışma ortamıyla başarılı çalışmaları beraberinde getirecektir. Ekibinizin güçlü olması aynı zamanda, müşteri ile ilk elden iletişim için de son derece önemli bir kuraldır. Profesyonel ve hedef kitleyi tanıtan bir ekip, marka olma yolunda sahiplenebileceğiniz en önemli kriterlerden biridir.

Bakış Açısı ve Sınırların Farkında Olma

Markanızı bütünüyle "marka" yapan şey, bakış açısıdır. Bir değer yaratmak ve bunu sunabilmek, marka yaratma stratejisinin bel kemiğidir. Yaratacağınız ürün ile hizmetin, bir değeri ve bakış açısını içermesi gerek. Her gün karşılaştığımız binlerce ürünün kaçında bir bakış açısıyla işlenmiş değer bulunabilir? Yaratacağınız marka fikrinde izleyeceğiniz yol ve değerler, bakış açınızı temsil eder.

Marka; değerleri, fikirleri ve bakış açısı ile yaşayan bir varlıktır. Nerede durup, nerede atağa geçeceği, gerekirse yanlışlardan ders alarak geri dönmek, markanın bakış açısına bağlıdır. Yine ürettiklerinizle belli bir istikrarı yakalamak ve markanızı sınırlamak gerekir. Her alanda hizmet sağlamak, markayı güçlü göstermez. Kendi alanınızda fark yaratmak ve istikrarlı olabilmeyi tercih etmek, markayı özel kılar.

Dijital Pazarlama ve Etkili İletişim

Dijital bir çağda görünür olmak ve sesinizi duyurmak için dijital yöntemler kullanmalısınız. Online varlığınızı sunabilmek için bir web sitesine, reklam modellerine, SEO analizlerine ihtiyacınız var. Fark edilmek ve online etkileşim için hızlı sonuç alabileceğiniz dijital  pazarlama yöntemlerini öğrenmeniz, markaya fayda sağlayacak. Ayrıca hedef kitle ve mark yaratma sürecinde markaya destek olacak her çalışan ve tedarikçiyle de iletişimi geliştirmeniz gerekir. Bilhassa hedef kitle ile etkili iletişim için geri dönüşü sağlama ve sorulara cevap vermek zorundasınız.

Sosyal Medyayı Kullanabilme

Marka yaratma adımlarından biri de sosyal medyayı etkin kullanabilmektir. En az bir sosyal medya mecrasında etkileşim sağlamak ve içerik yoluyla hedef kitleye ulaşabilmek için sosyal medya araçlarına aşina olmalısınız. Bu aşamada işinin ehli bir sosyal medya uzmanı ile çalışabilir ya da kısa sürede sosyal medya uzmanlığı eğitimi alarak açığınızı kapatabilirsiniz. 

Reklam ve Tanıtım

Markanızın anlatacak bir hikâyesi ve görüntüsü var. Peki, kendinizi nasıl anlatacak ve göstereceksiniz? Bu aşama, marka yaratmak için kritik bir öneme sahip. Yapacağınız yanlış bir reklam ve tanıtım uygulaması, ilk izlenimi olumsuz etkiler ve bu hatayı geri döndürmek zaman alır. Öncelikle sesleneceğiniz hedef grup için reklam mı, tanıtım mı yapılacağı sorusu cevaplanmalı. Her marka için reklam hazırlamak ilk etapta zorunlu değildir. Bunun yerine özgün bir tanıtım uygulamasına yer vermek, marka yaratma aşamasında daha doğru olacaktır.

Tanıtım faaliyetlerinde önemli olan kendinizi haber yapmaktır. Ürün ya da hizmetinize yapılan olumlu yorumlar, farklı konseptler ışığında tanıtım yapmak ve fark yaratabilmek, marka tanııtımını sağlar. Haber olmayı kolaylaştıran en mühim nokta ise ilk olmak ve farklı olmaktır. Marka nezdinde ilk olmak, denenmemişi farklı bir konseptle birleştirmektir. Alanınızda ilk olabilmek mümkün değilse "farklı olmak" tanıtımınızı doğrudan yapabilecek temel kriterdir.

İnovasyon Düşüncesi

Hizmet sağlamayı planladıınız alanda sizi öne çıkaracak bir fikir ve konsept yaratabilmek, markanızı tanıtmanın ve pazarda fark edlimenin etkili bir yoludur. Güçlü ve başarılı markaların yaratıcı inovasyon örnekleri size belli bir fikir verebilir; fakat tamamıyla bu fikirlere benzer bir ürün ya da hizmet üretmeniz sizi farklılaştırmaz. İnovasyon fikri, yaratıcı düşünce yanında geliştirilmiş bir fikri farklı bir şekilde yaratabilmekle de ilgilidir. Size ait bir marka hikâyesi ve fikir ile pazar yarışında öne çıkabilir ve kategorinizde referans oluşturabilirsiniz.

Başarılı markalara baktığımızda, kendi kategorilerde fark yarattıkları için herkesin gözünde bir referans kaynağı olarak görülüyorlar. Fark yaratmak ve özgün olmak, tüketici ve müşteri gözünde sizi öne çıkarır. Tüketici size şu soruyu soracaktır: "Seni farklı kılan ne?" Bu soruya verebileceğiniz etkili ve özgün bir yanıtınız varsa marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Fayda Sunmak ve Duygulara Seslenmek

Marka yaratma stratejisinde fikir ile beraber ürün ya a hizmetinizin sunacağı faydayı da belirtmelisiniz. Markanın hedef kitleden ve pazardan bir beklentisi olduğu gibi, hedef kitlenin de markadan bir beklentisi olmalıdır. Yaratacağınız ürün ya da hizmetin hedef kitle nezidndeki karşılığı ne olacak, hangi duygu ve işlevsel isteklere, hitiyaçlara sesleneceksiniz? Pek çok ünlü marka, bu seslenmeyi başararak tüketici zihninde bir imajı yaratabilmiştir. Kimi marka prestij, kimisi güven, kimi de özgürlüğe seslenen bir duygu yaratarak bir imajın sembolü olmuştur. 

Tabii ki imaj, zamanla oluşan tüketici zihninin bir yansımadır. Marka imajını olumlu yansıtmak için fayda odaklı bir üretim gerçekleştirmeli ve en önemli duygu olan güven duygusunu yansıtmalısınız. Bu güven neticesinde, olumsuz durumlarda dahi müşterileriniz gözünde çabucak toparlanmanızın önü açılacaktır.

Marka Yönetiminin Gücü

Marka yaratmak, marka olma yolunda atılan ilk ve en önemli adımdır. Marka yarattıktan sonra başarı elde edebilmek için marka yönetimi kavramından yararlanmak gereklidir. Marka yönetimi, markanızın yüreyeceği yolda stratejilerin ve yönetim aygıtlarını sağlayan temel görevlerin toplamıdır. Ürün ya da hizmetinizin performansına bağlı olarak marka planlamasına ve uygulamasına geçmelisiniz. Anlık oluşan durum ve sonuçlara göre piyasadaki mevcut durumunuzu analiz etmeli ve buna uygun olarak da markanızı yönetmelisiniz. 

Hangi stratejiyi ne zaman uygulamanız gerektiği, takip edeceğiniz marka yönetimi ve analizi ile alakalıdır. Marka yönetimi dahilinde analiz yaparak tutundurma, reklam, strateji ve networking çalışmalarını yüretebilirsiniz. Marka yaratma ve marka yönetimi sürecinde güçlü marka oluşturma stratejileri, rekabetin alevlendiği bir dönemde size pek çok faydayı sunacaktır.

marka yaratmak marka yönetimi marka fikri hedef kitle inovasyon dijital pazarlama
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hastanenizin Markasına Duygu Katın
Marka Yönetimi

Hastanenizin Markasına Duygu Katın

22 Ocak 2016
Markalaşma Süreci ve Marka Ruhu
Markalaşma

Markalaşma Süreci ve Marka Ruhu

21 Ekim 2019
Genç Girişimciler ve Marka Yönetimi
Marka Yönetimi

Genç Girişimciler ve Marka Yönetimi

06 Eylül 2018
Bütünleşik Pazarlama  Ve Marka
Marka Yönetimi

Bütünleşik Pazarlama Ve Marka

19 Temmuz 2020