AnasayfaBlogŞirket Başarısında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Şirket Başarısında Takım Ruhu

20 Haziran 2019
Şirket Başarısında Takım Ruhu

İnsan sosyal bir varlıktır. Yaratılıştan bugüne hiçbir zaman yalnız bir varlık olarak tanımlanmayan insanoğlu tarih boyunca beraber yaşadığı sosyal yapılar içinde birbirinin yardımına ve desteğine ihtiyaç duymuştur. Bu gereksinim de toplumlar içinde takım ruhu oluşmasını zorunlu kılmıştır.

Takım Ruhu Doğuyor

İlkel toplumlardaki avcılık ve tarım uğraşı avlanacak hayvana üstünlük sağlamak ve verimli bir hasat çıkarmak amacıyla toplum içindeki bireylerde beraber hareket etme geleneğini ortaya çıkartırken bu gelenek modern ekonomide evrilerek devam etmiştir. Günümüzde şirket organizasyonlarının bel kemiği değerlerinden biri olan takım ruhu CEO’sundan, müdürüne, uzmanından temizlik görevlisine ve güvenliğine kadar organizasyonun her zerresine nüfuz etmektedir. Her pozisyonun veya çalışanın şirketin ortak hedefleri ve başarısı için bir diğerinin desteğine ihtiyaç duyduğu açıkken bu olguya en çok zarar veren yönelim ise bu benim işim değil gerekçesiyle işbirliğinden kaçınmaktır.

Takım Ruhu Nasıl Sağlanır?

Öncelikle şirketlerde takım ruhunun kolay oluşturulmayan ve emek isteyen bir süreç olduğunu unutmamak gerekir. Başarıya ulaşmak için takım çalışmasının önemi çok iyi anlaşılmalı. Her bir çalışanın kendi alanında uzmanlığı, işini iyi yapması, şirketin çalışana sunduğu maddi imkânlar ve güçlü bir lider ile çalışma olanağının sunulması şirketlerin başarıya ulaşmasında kritik öneme sahip olan etmenler olsa da çalışanları birbirine bağlayan bir amaç birliği olmaması başarısızlık getirebilir. Bu nedenle, her şeyden önce çalışanlarınıza işbirliği yapabilecekleri geçerli sebepler üretmelisiniz.

İş hayatında takım ruhu güven duygusu ile ortaya çıkar.Takımda bulunan üyelerin takım ruhu ve liderlik becerileri oldukça önemlidir. Takım ruhu şirket kültürünün önemli bir koludur.

Performansları ve çalışma düzenleri şirketinizin çalışanlarınızın yanı sıra aranıza yeni katılacak adayların da kişilik ve karakteristik özelliklerinin ekibin diğer parçası ile uyum içinde çalışabileceğinden emin olmanız ve işe alımlarınızı bu hedefle gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Çalışanın Motivasyonu Çok Önemli

Şirketin hedeflerinin çalışanların tümüne açıklıkla ifade edilmesi diğer bir önemli detaydır. Bulundukları pozisyona ve şirketlerine emek üreterek katkı sağlayan çalışanların harcadıkları mesainin hangi amaca hizmet ettiğini bilmeleri önemlidir. Bu vesileyle kendi performans değerlendirmelerini kolaylıkla yapabilen çalışanlar hedefe ulaşmak için doğru planlama yapabilme sansını elde ederler ve hangi diğer çalışanla dirsek teması kurması gerektiğinden haberdar olurlar. 

Elbette bu noktada verilen emeğin neye karşılık geldiğini, şirketin hangi amacına ne kadar hizmet ettiğini bilmek de çalışanın motivasyonuna katkı sağlayacaktır. Şirket içindeki iletişim kanallarının açık olması da şirket organizasyonları dâhilinde takım ruhunu geliştirmede başat etkenlerdendir. 

Sadece çalışanlar arasında değil, çalışanlarla yönetim arasında da fikir alışverişinin sağlanabileceği bir ortam yaratılması, çalışanların düşüncelerinin ve önerilerinin şirkete katma değer sağladığını gösterirken çalışanların da şirket hedeflerini gerçekleştirmede daha fazla katılımcı olmalarının önünü açmaktadır.

Ekip Bilinci Yaratmak Gerek

Çalışanlarınıza işyeri ve işyeri dışındaki hayatlarını dengede tutabilecekleri bir iş ortamı yaratarak da onların ekip bilincini geliştirebilirsiniz. Gününün büyük bir bölümünü bilgisayarından gözünü ayırmayarak geçirmek zorunda olan bir çalışanın kendisini iş arkadaşlarından soyutlaması kaçınılmazdır. 

Diğer yandan iletişim yoksunluğu takım ruhu oluşumuna da zarar vermektedir. Özellikle son dönemde pek çok şirketin başarıyla sürdürdüğü 1 gün ofis dışında çalıştırma yöntemi, çalışanın zihnini rahatlatması ve enerjik bir şekilde işine devam etmesi açısından çok önemlidir. Bu sayede iş arkadaşlarıyla beraber güzel bir ekip çalışması ortaya koyması için ona nefes alma fırsatı sağlamak takım ruhunu pekiştirmektedir.

Organizasyon içinde takım ruhu bilincinin oluşturulmasının daha pek çok yolu olduğu şüphesiz. Çalışanlara ekip çalışmasının bir orkestra gibi olduğunu ve bu orkestranın en iyi eseri ortaya koyabilmesinin uyum ve takım ruhu işi olduğunu aşılamak gerekli. Takım ruhu ve takım çalışması için iş hayatında kendinizi geliştirmek adına katılacağınız ücretsiz online eğitimler var. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından alacağınız bir Liderlik Eğitimi bu konuda size büyük fayda sağlayabilir.

Yazar: Özlem Bayar

takım ruhu ekip bilinci takım çalışması takım iletişim çalışan motivasyon online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri
Takım Çalışması

Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri

16 Mart 2018
Ekip Çalışmasında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ekip Çalışmasında Takım Ruhu

01 Mart 2021
İş Hayatında Takım Ruhu
İş Hayatı

İş Hayatında Takım Ruhu

15 Mayıs 2019
Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ben Sen Yok! Biz Varız!

26 Şubat 2019