Close
Mobil Menu Bars

Çalışma Hayatında Kriz Yönetimi

21 Kasım 2018, 2060 defa okundu.
Çalışma Hayatında Kriz Yönetimi
Çalışma Hayatındaki Kriz Anlarında Karar Vermek

Çalışma hayatımızda pek çok farklı şekilde krizler ile karşılaşabiliriz. Bunlarda tamamen uzak durabilmek mümkün değildir. Dolayısıyla bir kriz anında herhangi bir karar vermemiz gerekmektedir. Ya da vereceğimiz karar için yardım almamız gerekmektedir. Verilecek karar, bazen en doğru karar olmayabilir ve bu da başka bir kriz durumuna sebep olabilir. İyi bir karar vermek için bütün olasılıkları hesaplayabilir miyiz? Şimdilik bu mümkün değil. Ancak karar vermeden önce bir kaç filtre kullanarak veya süreçleri sıralayarak hem krizin doğru yönde çözülebilmesini sağlar hem de olumlu sonuca en yakın kararı verebiliriz.

Krizi Yönetmek İçin İzlememiz Gereken Yollar

çalışma hayatında kriz yönetimi, kriz anı, kriz yönetimi

  • Sakinlik: Bir İngiliz ata sözünde, “hiç bir terslik tek başına gelmez” der. Kriz anında yaşanan panik durumu, büyük olasılıkla verilecek kararın yanlış olmasına yol açabilir. Dolayısıyla karar vermeden önce sakin olmaya çalışın ve düşünmek için vakit bulun.
  • İç Güdü: Kişisel tecrübeleriniz ve hisleriniz karar vermede yardımcı olacaktır. Ancak analiz şansınızın ve konuyu birkaç kişi ile tartışma fırsatınız olduğu durumlarda ilk olarak içgüdünüze şans vermeyin.
  • Veri: Karar vermeden önce elinizdeki verileri masaya yatırın ve gerekirse ilave veriyi elde etmeye çalışın. Burada da gerekli ve gereksiz veri analizi yapmak faydalı olacaktır. Gereksiz veriler kafa karışıklığına sebep olacaktır.
  • Enformasyon: Kriz konusunda doğru bilgilendirme aldığınızdan emin olmalısınız. Kaynağın doğruluğu ve bilginin bir kaç noktadan teyit edilmesi doğru hamle yapılmasını sağlayacaktır.
  • Bilgi: Kaynaktan doğrulanmış bilgiyi edinmeden karar vermeyin. Bilgi edinmek ile, doğru bilgiye ulaşmak farklı şeylerdir.
  • Riskler: Verilecek kararların sonuçlarında ortaya çıkabilecek risklerin neler olabileceğini değerlendirmek, size en az risk seviyesine yönlendirecektir.
  • Verilen Kararın Arkasında Durmak: Verdiğiniz kararın yanlış olduğunu fark ederseniz ya da yanlışlığı ortaya çıkar ise bu durumda kararınızda ısrar etmenin anlamı olmayacaktır.  Adımları tekrar gözden geçirerek yeni bir karar vermeye çalışmak, yanlış kararın arkasında durmaktan yeğdir.
  • B Planı Yapılabilir: Elbette bir kriz karşısında hızlı şekilde doğru karar vermek kolay değildir. Karar verme süresinin kısıtlı olması da bu noktada önem arz etmektedir. Ancak, daha önce karşılaşılan riskler ve tecrübeler (ya da şirket hafızası) sayesinde olası kriz ortamları için önceden hazırlanmış bir B Planı oluşturulabilir. Ciddi çalışan şirketlerde yapılan bütçe çalışmaları bunun en güzel örneğidir. Bütçe, şirketin gelecekteki planlarını içermesinin yanında karşılaşılacak riskleri de ön görebilmek adına oluşturulursa, karar aşamasında yardımcı olacaktır.  

Bu yazımızı beğendiyseniz Mezun Olmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 9 Şey başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi - Felsefe Eğitimine devam etmektedir. Kendisini kariyer ve kişisel anlamda geliştirmeye adamıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!