AnasayfaBlogSatış Teknikleri ve 8 İpucu!
Satış - Pazarlama

Satış Teknikleri ve 8 İpucu!

25 Eylül 2019
Satış Teknikleri ve 8 İpucu!

Bir iş kurmak kadar önemli bir şey varsa o da işimizdeki satışları artırmaktır. Satış teknikleri; iş sahibi, üretici, aracı için son derece hayati öneme sahip. Satış için insanlarla görüşür, etkileşim kurarız. İhtiyaçlarına, taleplerine kulak veririz. Satışta aslolan insandır. Bu yüzden insanlarla ve potansiyel müşterilerimizle olan ilişkilerimizi geliştirmeye özen göstermek gerekir. 

Satışların daha fazla olması için önemli satış teknikleri ve satışçıların sahip olması gereken nitelikler ve izlemeleri gereken yollar vardır. 

Satış Teknikleri ve Satıcının Rolü Nedir?

Tutumlarınıza Dikkat Edin

Her işin temeli burada yatıyor. Olumlu tutumlar sergileyen satış temsilcisi, satışlar konusunda da belirleyici oluyor. Olumsuz tavır sergileyen satış temsilcisi ise beklenen etki ve ilişkiyi kuramaz. Olumlu ve anlayışlı bir iletişim süreci ile, diğer konularda daha etkili olursunuz.

Dürüst ve Güvenilirlik

Satıcı, müşterisine karşı da diğer insanlara karşı da her zaman dürüst ve güvenilir olmalıdır. Müşterinin güvenini kazanmak, satışlarınızın ve ilişkinizin devamlılığı açısından önem arz eder.

Dinlemeyi Bilmek

Büyük bir satış temsilcisi olmanın yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçer. İnsanlarla günlük ilişkilerimizde de son derece önemli bir nokta aslında. Müşterinizin isteklerine kulak verirseniz bu, onlara değer verdiğinizi hissettirir ve aranızdaki bağı güçlendirir. İhtiyaçları anlamak için de müşterinize soru sorun ve yanıtlarını iyi dinleyin!

Şikayetleri Çözüme Ulaştırın

Müşterileriniz en çok hangi durumlardan şikayetçi? Hizmetinizde ne gibi eksiklikler görüyorlar? Tüm bunları gözden geçirin. Yeni müşterilerinizden aynı şikayet ve eleştirileri duymamak için ürün ve hizmetinizde gereken iyileştirmeleri bir an önce yapın.

Kıtlık ve İhtiyaç Yaratma

Rekabetçi dürtü, insanı harekete geçirir. Bu dürtüye dokunun. Stoklarınızda azalan ürünlerinizi özellikle öne çıkartın ve yalnızca sınırlı sayıda olduğunu, bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini vurgulayın.

Takım Çalışmasını Önemseyin

Satış yapmak, bir ekip işidir. Özellikle pazarlama ekibi, satışçılarına destek olur. Birbirlerine yardım eder. Her çalışanın ortak bir amacı vardır: Satışların artması ve firmanın büyümesi!

Veri Analizini İhmal Etmeyin

Satışlarınız hakkında en doğru ve net bilgileri veri analizleri verir. Bu nedenle satışlarınızı artırmak ve büyümek için rakamları göz ardı etmeyin deriz. Adım adım giderek raporlar oluşturun. Her raporda amaçlanan şey, farklı şeyleri görebilmektir. Parametreleri inceleyerek orta ve uzun vadede yeni hedefler belirleyebilir, sonuçlarınıza olumlu etkiler yansıtabilirsiniz.

Satış Konusunda Eğitimler Alın

Satış teknikleri konusunda eğitimler alarak alanınızda neden en iyisi olmayasınız ki? Nasıl daha etkili ve verimli bir satışçı olacağınızı alacağınız eğitimler sayesinde öğrenebilirsiniz. Satıştan sorumlu bir yönetici adayı iseniz, Satış Koçluğu Eğitimi size katkı sağlayacaktır.

Satış Koçluğu Eğitimini Kimler Almalıdır?

 • Satış ekibi yöneticileri

 • Satış ekibi yöneticisi olmak isteyenler

 • Bilgilerini tazelemek isteyen satış koçları

 • Satış konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler

 • Etkili satış teknikleri için gereken uygulamalar

 • Satış koçluğuna ilgi duyan ve satış koçluğunu öğrenmek isteyenler

Satış Koçluğu Eğitimi Sayesinde Neler Öğreneceksiniz?

 • Satış koçluğuna neden ihtiyaç duyulur?

 • Koçluk ve yönlendirme durumları nelerdir?

 • Durumsal liderlik modeli nedir?

 • Satış koçlarının kilit nitelikleri neler olmalıdır?

 • Satışta koçluk durumunun yönetimi nedir?

 • Satışçılarda bilinen güdülenme unsurları hangileridir?

 • Satış koçunun sorumlulukları nelerdir?

 • Satış koçunun bilgi edinmesi

 • İkili saha çalışması öncesi koçluk davranışları

 • Satış koçluğu hareket adımları 

Satış Koçluğu Eğitimini Nereden Alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen satış koçluğu eğitimine katılarak en iyi satışçılar arasına girebilirsiniz. Verilen online eğitimler sayesinde dilediğiniz yerden erişim sağlamanız mümkün. Ayrıca eğitim sonrası başarı elde ederek sertifika almaya hak kazanırsınız.

satış koçluğu satış eğitimi satış satış teknikleri
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili Satış Teknikleri
Satış - Pazarlama

Etkili Satış Teknikleri

01 Mayıs 2017
Satış Teknikleri Nelerdir?
Satış - Pazarlama

Satış Teknikleri Nelerdir?

14 Ocak 2020
10 Adımda Satış Teknikleri
Satış - Pazarlama

10 Adımda Satış Teknikleri

19 Haziran 2020
Satış Teknikleri ve 8 İpucu!
Satış - Pazarlama

Satış Teknikleri ve 8 İpucu!

25 Eylül 2019