AnasayfaBlogSağlık Hizmetinde İletişimin Önemi
İletişim

Sağlık Hizmetinde İletişimin Önemi

28 Mayıs 2019
Sağlık Hizmetinde İletişimin Önemi

Genel bir tanım ile kişiler arasında duygu, düşünce ve bilgi birikiminin karşılıklı olarak aktarılması sürecine iletişim diyoruz.

Geçmişten günümüze bakıldığında insanoğlunun hayatında iletişimin yer almadığı bir an neredeyse yoktur.

İnsan aradan geçen zamanla iletişim kurabilmenin birçok farklı ve sağlıklı yöntemlerini de keşfetmiştir.

İnsanoğlu kendi kendine kaldığı zamanlarda bile kendisi ile iletişim halindedir. Bu yüzdendir ki insan sosyal bir varlık olarak görülür ve çevresi ile sağlıklı/anlamlı ilişiler kurmak zorunluluğu hisseder.

Kendini İfade Edebilmek

İnsanın çevresi ile iletişimde kalmak istemesinin altında yatan en temel neden kendini ifade edebilme arzusudur. 

İletişim kurabilme yeteneğimiz sayesinde karşımızdakinin duygularını, düşüncelerini, bilgisini, gereksinimlerini, beklentilerini, istediklerini veya istemediklerini anlayabilir ilişkilerimizi anlamlı bir hale getirebiliriz. 

Sağlıklı ve anlamlı bir iletişim için de bir kişinin anlatmak istediği ile karşısındakinin anladığının aynı anlama sahip olması gerekmektedir.

Hastayı Doğru Bilgilendirmek

Etkili iletişim kurabilme istisnasız bütün insanlar ve bütün meslek grupları için oldukça önemlidir.

Fakat insanın her açıdan bir başkasına bağımlı olduğu hastalık dönemlerinde iletişimin anlamı hasta olan birey için çok daha fazladır. 

Çalışma alanı insana yardım etme üzerine olan hemşireler sağlık hizmeti vermenin yanı sıra hasta ile iletişimde büyük görevleri üstlenmektedir.

Hemşireler hastaya karşı tedavi edici rollerini üstlenirken ona gerekli bilgilendirmeleri vermek, hastanın tedavi aşamalarını anlamasını sağlamak ve iletişim kabiliyetleri ile hasta bireylerin duygu durumlarını anlamak zorundadır. 

Sağlık Alanında Başarılı İletişim 

Hasta birey içinde bulunduğu hastalık hali ile yaşamını tehdit altında hissedebilir, geleceği ve sağlık durumu ile ilgili soruları olabilir.

Aile içindeki konumu ile bağlantılı olarak aile bireylerinin geleceği ve işini kaybetme korkusu gibi çeşitli endişeleri olması da mümkündür.

Bu nedenle insan hastalık durumunda doğru bilgiye ulaşma gereksinimini normal bir zamana kıyasla daha fazla hissedebilir. 

İş hayatımızda özellikle de sağlık alanında çalışan bireyler için başarısız iletişimin neden olduğu sorunlar, yalnızca mesajı veren ve alan kişi ile kalmamakta zaman zaman üçüncü şahıslara da zararı dokunabilmektedir. 

Sağlık alanında eksik ve başarısız bir iletişim, hastaların yanlış yönlendirilmesine ve fazladan enerji kaybına neden olur. Bu durum sağlığı bozuk olan bireyi daha da olumsuz etkileyebilir.

Hemşire Ve Hasta İlişkisinde Doğru İletişim

Hastaya en yakın sağlık görevlisi olma ayrıcalığına sahip hemşireler hastanın durumuna göre ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve yerine getirilmesinde büyük rol oynarlar.

Hastane içi görev paylaşımı ve dağılımını sağlamakla da yükümlüdürler. Bu nedenle hemşirelerin kişiler gelişim ve iletişim becerilerini geliştirmelerinin hastalar üzerindeki etkisi fazladır.

Bu beceriler hasta ile güven duygusu oluşturma ve hasta ile karşılıklı konuşarak iletişimi başlatma konusunda bazı hassas noktalara sahiptir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemşirelerin hasta ile iletişimde şu noktalara özellikle dikkat etmesi gerekir.

  • Hastayı dikkatli dinlemek

  • Hastaya alakalı sorular sormak

  • Hastayı herhangi bir konuda cevap vermeye zorlamamak

  • Hastadan alınan cevapları doğru bir şekilde kavramak

  • Hastaya anlayışlı ve içten yaklaşmak

  • Hasta mahremiyetine önem vermek

  • Hastanın verilen bilgileri anladığından emin olmak 

  • Hastaya karşı buyurgan bir tavırda olmamak 

Hasta ile sağlıklı ve etkili iletişim kurulduğunda hastaların tedavi süreçlerine daha uyumlu yaklaştıkları, iyileşme yönünde motivasyonlarının arttığı ve alınan hizmetten mutluluk duydukları tespit edilmiştir.

Etkili ve sağlıklı iletişim kurabilmenin hemşireler üzerindeki etkilerine bakıldığında ise, hasta ile karşılıklı güven duygusunun oluşumunda pozitif etkileri olduğu ve mesleki açıdan daha fazla doyuma ulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Etkili iletişim konusunda kendinizi geliştirmek için ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz. Konu ile ilgili alabileceğiniz İş Hayatında Etkili İletişim Eğitimi ve Telefonda Etkili İletişim Eğitimi size büyük fayda sağlar.

  • Yazar: Ş. Cansu Arman

iletişim kişisel gelişim sağlık etkili iletişim sağlıklı iletişim hemşire hasta online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855259
Empati ve İletişim Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209