AnasayfaBlogBüyük Dert: Pazartesi Sendromu
Pazartesi Sendromu

Büyük Dert: Pazartesi Sendromu

21 Haziran 2019
Büyük Dert: Pazartesi Sendromu

Modern çağın yaygın sorunlarından olan bu sendrom kişilerin hayatını fazlasıyla zorlaştırmakta. Pazartesi sendromu çalışan ve çalışmayan tüm insanların üzerinde huzur bozucu bir etkiye sahip. İletişimi olumsuz yönde etkileyen bu sendromun asıl sebebi ise pazar günü. Pazar günü hem tatil olduğundan hem de gelecek haftayı müjdelediğinden kişilerde strese yol açmakta.

Hafta Sonu Bitmesin

Sinir, yorgunluk ve yoğun çalışma hayatı akıllara geldiğinde adeta pazar gecesinden sendrom başlıyor. Hafta içinde yaşanılan koşuşturma, trafik ve buna benzer psikolojik etkiler motivasyonu düşürerek ruhsal sağlığı olumsuz olarak etkilediğinde pazartesi sendromundan kurtulmak kaçınılmaz olur. Hafta sonu tatilinde güzelce dinlendikten sonra pek çok kişiye tekrar aynı iş stresini yaşamak zor gelir.

Hafta sonu biterken de sendrom yavaş yavaş sinyallerini göstermeye başlar. Hafta sonunun bitmiş olması tedirginlik yaratabilir.Bu durumda endişe içinde kalıp arkadaş ya da ailenizle iletişim sorunları yaşamanız mümkün. İş hayatınızda da uyum sorunu yaşayabilir ve ağırlıklı olarak pazartesi günü odaklanamama sorunları yaşamanız mümkün hale gelir. İletişim sorunlarını barındıran pazartesi sendromu oldukça zorlayıcı etkileriyle gününüzü çekilmez duruma getirebilir. Sadece para kazanmak için çalışılan ortamlardan kişiler fazlasıyla olumsuz etkilenmekte. 

Pazartesi Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Pazartesi sendromu belirtileri herkeste farklı şekilde meydana gelir. Genellikle ilk belirtileri arasında kişilerdeki uyku hali bulunur. Devamlı bir uyuma isteği gibi durumlar ortaya çıkar. Kişiler pazartesi günü yataktan çıkmakta zorlanırlar. İş yerinde sersemlik halleri belirginlik gösterir. Olumsuz düşüncelerden kaynaklanan zihin karışıklığı ortaya çıkar. İşe gitmeyi istememek önemli belirtiler arasındadır. Konsantrasyon eksikliği sık görülen belirtilerdendir. 

Pazartesi sendromu belirtileri arasında uyum sağlayamama, karar vermede güçlük ve amaçsızlaşma gibi önemli belirtiler de gözlemlenir. Tatilden sonra işe tekrar adapte olma ve stres gibi etkiler ortaya çıkarmakta. İster istemez siz de bu akışa kendiniz bırakırsınız ve önceden pazartesilerden nefret etmeseniz bile artık nefret ettiğinizi düşünmeye başlarsınız. Bunun yerine pazartesi sendromundan kurtulmanın yollarını deneyin.

Pazartesi Sendromundan Kurtulma Yolları

Bu sorunlardan kurtulmak imkansız değil. Peki, Pazartesi Sendromuna Karşı Ne Yapmalıyız? Günlük hayatın gerçeklerini kabullenerek sendromdan biraz olsun uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Pazartesi sendromu yarattığı psikolojik sorunlar nedeniyle kişiler arasında ciddi iletişim problemlerine yol açıyor. Kalp krizi ve inme gibi hastalıklar da en çok pazartesi günleri görülmekte. Bu nedenle problemlerden uzak kalarak mutlu bir hafta geçirmek için sakin ve gerçekçi olmaya özen göstermeniz gerek.

Kişi kendisiyle mutlu olarak birçok sorundan kolaylıkla korunabilir. Kendisiyle mutlu kişilerde huzursuzluk durumları hemen hemen hiç görülmemektedir. Olumlu şeyler düşünerek kendinizi sendromdan kurtarmanız mümkün. Çünkü olumsuz şeyler düşündüğünüzde mutlaka hayatınız olumsuz olmaya başlayacak. Çalışma hayatında mutlu olmak için uzman desteği alarak da tüm sorunlarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Yeni Haftaya Odaklanın

Yeni haftanın başlangıcı için heyecan duymak zor değildir. Yeni nelerle karşılaşabileceğinizi düşünerek kendinizi pozitif etkilemek için çalışmalara geç olmadan başlamalısınız. Pazar günü etkisini göstererek ilerleyen pazartesi sendromunun nedeni bazı kişilerde çocukluk dönemine kadar gitmektedir. 

Pazar gecesi sendromu gerginlik ve huzursuzluk yaratır. İleri düzeyi ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Özen göstererek kendinizi psikolojik olarak da olumsuz etkilerinden kurtarabilirsiniz. Kendinize belirli kurallar koymalısınız. Beden ve zihninizi dinlendirecek planlar yapmalı ve gergin ortamlardan uzak durmalısınız. 

Uykusuz Kalmayın

Bozuk uyku düzeninden mutlaka uzak durulmalı. Hafta sonu geç yatmak bünyede değişime neden olur. Bu nedenle hafta sonu uykusuz kalınmamalı. Sosyal aktivitelere, spora ve beslenme tarzına özen göstermek gerek. Sağlıklı gıdalar tüketmek aktif olmanızı sağlar. Zararlı içecekler ise halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Örneğin bitki çayları tüketmek vücudu zinde tutar ve birçok olumsuz etkiden korunmayı sağlar. Düzenli bir yaşam biçiminin sizi sendrom yaşamaktan uzaklaştırıcağı kesin.

Pazartesi Sendromu Yaşayanlar İçin Öneriler

Pazartesi sendromu yaşayanlar bu durumdan kurtulmak için birçok yola başvurmaktadır. Pozitif bir pazartesi geçirmek istiyorsanız önerileri dikkate alabilir ve pazartesi günlerinin zorluğundan kurtulabilirsiniz. Bu sendromu iş hayatında oldukça başarılı kişiler de yaşayabilmektedir. Ancak yapılması gerekenler sizleri tüm stresten uzaklaştıracak. Sevmediğiniz bir işte çalışmaktan vazgeçmelisiniz.

Evet birçok kişi için seçmesi zor olabilir ama kendinizi mutlu edecek bir meslek seçimi bu konuda ilk önce gelmektedir. Güne iyi bir kahvaltı yaparak başlamak neşeli olmanızı sağlayacaktır. Pazartesi sendromu yaşayanlar arasında bulunuyorsanız sabah kalktığınızda sevdiğiniz hareketli bir şarkıyı açarak dinleyebilirsiniz. İyi hissedeceğiniz kıyafetleri giymek de sizi sıkıntıdan uzak tutacaktır. 

Sevdiğiniz kişilerle gün içinde iletişiminizin iyi olmasına özen gösterebilirsiniz. Yarım saat yürümek ve kendinizi dinlemek iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Depresif halden kurtulmak istiyorsanız motivasyonunuzu yüksek tutmak için çaba göstermelisiniz. Kendinizi kontrol altında tutmaya çaba göstermek günü kötü geçirmekten sizi kurtaracaktır. 

Olumlu şeyler olacağını düşünmek korkuları yenmeye yardımcı oluyor. İltifat etmek kişileri stresten uzaklaştırıyor. Bu nedenle karşılaştığınız kişilere küçük iltifatlar edebilirsiniz. Mutlu olacağınız şeyler düşünebilir ve asık suratlı halinizden uzaklaşarak sendromla başa çıkabilirsiniz. Aynaya bakarak gülümsemeyi deneyin. Gülümsemek her zaman daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yazar: Bengül Güner

pazartesi sendromu pozitif olumsuz pazartesi pazar hafta sonu halsizlik depresif sendrom
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu Hafta Pazartesi Sendromu Yok
Pazartesi Sendromu

Bu Hafta Pazartesi Sendromu Yok

03 Temmuz 2019
Pazartesi Sendromsuz Diyet
Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromsuz Diyet

27 Mayıs 2019
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
17049