Close
Mobil Menu Bars

Ruhsal Mitokondrimiz “MOTİVASYON” Nedir?

25 Şubat 2020, 857 defa okundu.
Ruhsal Mitokondrimiz “MOTİVASYON” Nedir?
motivasyon nedir, kendini tanımak, kendine güvenmek, pozitif olmak, motivasyon sağlamak

Motivasyon Nedir?

Motivasyon diğer adıyla güdü; belirli bir amaç doğrultusunda harekete geçiren enerji olarak tanımlanabilir. Coşku, istek ve heyecanla paralel oranda ilerler. Hayatımızda kendimize pek çok hedef koyarız. Yabancı bir dil öğrenmek, spor yapmak, kariyerimizde ilerlemek gibi örnekler çoğaltılabilir. Kendimizi motive edebilmek için neler yapmalıyız?

Kendini Tanımak

Neleri yapabileceğini bilmek için insanın gerçekten kendisini iyi tanıması gerekir. Kendimize ben kimim? Gerçekten ne istiyorum? Diye sormalı ve cevaplandırmalıyız. Bu cevaplar netleştiğinde ne yapabileceğinizi kararlaştırmış olursunuz. Kendi yeteneklerinizin farkında olduğunuzda ise onları geliştirmek için motivasyon kendiliğinden açığa çıkar. Sevdiğiniz, kabiliyetiniz olan işlerde kendi kendinizi motive eder, yorulmadan yola devam edersiniz.

Kendine Güvenmek

İnsanlarda duygu durumları hiçbir zaman sürekliliğini koruyamaz. Bir gün mutlu ve neşeli uyanırsın, diğer bir gün ise bezgin ve umutsuz olabilirsin, okulda iyi olmadığını düşünür sınavlarından geçebilecek misin diye kaygılanmaya başlarsınBu durumda motivasyon sağlamak için özgüven gereklidir. Kendinize inanmalı ve içimizdeki gücünüzü keşfetmelisiniz.

Uygun Ortamı Oluşturmak

Ders çalışmak, yabancı dil öğrenmek, spor yapmak veya bir toplantı için sunum hazırlamak örnekler çoğaltılabilir; amacınız için gerekli olan motivasyon için uygun ortamı oluşturmak  çok etkilidir. Kalabalık, gürültü bir ortamda mı ders çalışmak veya sunum hazırlamak daha kolay sizin için ya da evinizin konforunda spor yapmak mı, spor salonu mu ?  Kişi kendini hangi ortamda daha rahat  ve  verimli hissediyorsa uygun ortam orasıdır.

Pozitif olmak 

Motivasyon oluşumunu engelleyen durumlardan biri de olumsuz düşüncelerdir. “Ben zaten yapamam, kaderim böyle, onlar benden daha başarılı.” Diyerek kendimizi olumsuz söylemlerle doldurup, başarılı olacaksak bile kendi kader ağlarımızı kendimiz örer ve baştan kaybederiz. Oysa ki “Yapabilirim. Çok çalıştım ve diğerlerinden eksik kalır bir yanım yok. Bende iyiyim.” Diyerek kendimizi pozitif cümlelerle doldurursak motivasyonumuz tavan yapacaktır.

motivasyon nedir, kendini tanımak, kendine güvenmek, pozitif olmak, motivasyon sağlamak

Kendinizle ilgilenin

Günlük koşuşturmanızda kendi ilgi alanlarınızla ilgili  az da olsa zaman  ayırın kendinize bir film izlemek, sevdiğiniz bir arkadaşınızla görüşmek veya başka  bir şey olabilir. Büyük çaplı olmasına gerek yok. Sadece kendiniz için olması yeterlidir, gün bittiğinde “Bugünde kendim için şunu yaptım.” Diyebilmek insana  güç vererek, motivasyonunun yükselmesini sağlar.

Ulaşılabilir Bir Hedefiniz Olsun

Hedef olmadan hayat yolunda yürümek anlamsız oluyor . Motivasyon kaybı yaşamamak adına kendini tanıyan ve yapabileceklerini bilen birisi olarak makul hedefler belirleyin. Örneğin; hiç koşu tecrübeniz yoksa, “Ben bugün 10 dakikada10 km  koşacağım.”  Gibi bir hedef koyabilirsiniz. Bunu yapamadığınızda motivasyonunuz düşer, tekrar denemeye  korkarsınız. Kıyı kıyı ,yüze yüze  ilerleyin.

Ertelemeyin

Yapacağınız ve yapmanız gereken ne varsa ertelemeyin. Zamanınızı iyi yönetin ve işlerinizi  gününde  yapın ki birikme olmasın. Üst üste geldiğinde yapmak zorlaşır, zaman daralır motivasyon kaybı yaşarsınız.

Kendinizi Karşılaştırmayın

Başarılı insanlar örnek alınabilir. Yalnız  sürekli bir  karşılaştırma halinde olmak  yani bunu  zaten  çevremizdeki  insanlar maalesef zaman  zaman  yapar  ama bunu kendiniz yapmanız  sizi daha çok etkiler motivasyon  yoksunluğu yaşarsınız.

Fazlalıklardan Kurtulun

Sizi üzen ve gereksiz yere enerjinizi emen insanlardan kurtulun. Zamanla nasıl motivasyon artışı yaşayacaksınız göreceksiniz.

Kendinizi Ödüllendirin

Hedefinize ulaştığınızda kendinize hediye alın, kutlama yapın. Bu durum gelecekteki motivasyon kaynaklarını arttıracaktır emin olun.

Motivasyon Niçin Önemlidir?

Kişinin kendini iyi hissedebilmesi ve modunu yükseltmesi adına motivasyon önemlidir. En kötü durumlarda bile bir şekilde olumlu düşünceye yönelmesi motivasyonunu yükseltir. 

Motivasyonun En Önemli Kuralı Nedir?

Motivasyon denilen kavram çeşitli başlıklarla incelenir. Ancak kendine güvenmek her zaman bir adım daha öne çıkarak, kişinin motivasyonunu yüksek tutmaya yeter. 

En Etkili Motivasyon Yöntemleri Nelerdir?

Olumlu düşünmek, spor yapmak, sinema tiyatro gibi aktivitelere gitmek ya da sanatsal faaliyetlere yönelmek en etkili motivasyon yöntemleri arasında yer alır.

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!