AnasayfaBlogBoş Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz?
Zaman Yönetimi

Boş Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz?

25 Ekim 2018
Boş Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz

Ne yaparız boş vakitlerimizde? Durun ben tahmin edeyim. Biraz uyuruz, biraz televizyon izleriz, telefonla uğraşırız ki bunu oldukça sık yapıyoruz. Yani sadece günümüzü geçirmeye çalışıyoruz aslında. Gece kafamızı yastığa koyduğumuzda bir soralım kendimize. Günümü nasıl değerlendirdim, kendim için ne yaptım? Daha sonra da bir analiz yapalım. Aslında ne yapabilirdim. Hadi bırakalım bu bezginliği. Boş zamanları doğru değerlendirememe her yaştan insanın sorunudur. Zamanımızı yanlış ve verimsiz kullanıyoruz. Bu da bizi mutsuz ediyor. Peki, neden bizi mutlu eden ya da bize katkısı olan işlerle uğraşmıyoruz ki?

Neler Yapabiliriz?

Sabah kalktığımız zaman bugün bunları yapacağım diyerek işe başlayalım. Hatta yapacaklar listesi hazırlayalım. Yani bilinçaltımızı biz yönetelim. Her yapacağımız işi önceden belirler ve planlarsak bilinçaltımız da buna odaklanır. Ve bu işleri gerçekleştirmek bizim için daha kolay olur. Yapacağımız iş, merak ettiğiniz bir konu ya da ulaşmak istediğiniz herhangi bir sanatsal, sportif uğraşlar da olabilir. Mutlu olmayı, bizi mutlu eden şeyleri bilmeliyiz. Bu yeni bir dil öğrenme olabileceği gibi el sanatları ile uğraşmak da olabilir. Boş vakitlerimizi değerlendirirken hedeflerimizi de göz önüne alalım. Örneğin hedefiniz yurtdışına seyahatlere çıkmaksa boş vakitlerinizde yabancı dil öğrenimi sizin için faydalı olacaktır. Bunun için İngilizce, Almanca, Rusça gibi başlıca olan dilleri öğrenmek için eğitimlere katılım sağlayabilirsiniz. Zamanımızı boşa harcatan objeleri, etmenleri bulalım.

Ah, Bu Teknoloji!

Gün içerisinde zamanın çoğunu sosyal medyada geçiriyoruz. Hatta bu sorun o kadar büyüdü ki 5 dakikalık molalarda bile hemen telefonu elimize alıyoruz, yemeklerde bile elimizden düşürmediğimiz zamanlar oluyor. Elbette ki telefona ihtiyacımız var; ama yaşamımızın önemli bir parçası haline getirmek çok yanlış. Bu nedenle bunu kısıtlamalıyız.

Dinamik ve Mutlu Olmanın Önemli Yolu Nedir? 

Egzersizler, spor yapmak da boş zamanlarımızı verimli değerlendirmemize yararlı olabileceği gibi fiziksel psikolojik ve biyolojik açıdan da bize oldukça önemli katkıları olacaktır. Yaptığımız kısa yürüyüşler bile bizi rahatlatmıyor mu? Hele de yağmur sonrasıysa. O toprak kokusu başlı başına bir mutluluk sebebi. Ayrıca egzersizler hafızamızı güçlendirir. Stresimizi azaltacağından mutluluğumuzu da artıracaktır.

Online Eğitimler Her Açıdan Faydalı

Boş zamanlarımızı verimli değerlendirmede online eğitimler de çok ideal. Yatkın olduğumuz, merak ettiğimiz ya da sevdiğimiz birçok konuda online eğitimler ile bilgi ve kültür seviyemizi yükseltebiliriz. Evde, hatta seyahatler de bile oturduğunuz yerden bir şeyler öğrenmek müthiş bir şey değil mi? Üstelik bu kadar önemi artmışken ve çeşitli iş imkanları sağlayıp bizi rakiplerimizin bir adım önüne taşırken. Bu eğitimlerden alacağınız sertifika ile özellikle kariyer hayatınızda size güzel olanaklar sunacaktır.

Hobiler Edinin

Kendinize hobiler edinin. Hobileriniz varsa peşinden gidin. Hobiler bizi kendimize yetecek hale getir. Ruh sağlığına oldukça önemli katkıları vardır. Bizi mutlu eder, stresi azaltır. Hobi demişken fobiden bahsetmemek olmaz. Boş zamanlarda fobimizle başa çıkmak için bir şeyler yapabiliriz. Fobinizi yenmek için öncelikle fobiye neden olan obje ya da etkeni belirleyin ve fobinizle yüzleşin. Ama yavaş yavaş ve aşamalı olacak şekilde. Ancak fobiniz başedemeyecek kadar ilerlemişse bunun için psikoterapilere katılabilirsiniz.

Boş Vakitlerinizde Diğer Yapabilecekleriniz Neler?

  • Kültürel gezerek katılabilirsiniz,

  • Kitap okuyabilirsiniz,

  • Belgesel izleyebilirsiniz,

  • Günlük tutabilirsiniz

  • Zihninizi zorlayıp satranç, zeka oyunları oynayabilirsiniz.

Bu yazımda, vaktimizi verimli kılmak için neler yapabileceğimizden bahsettim. Zaman kaybını önlemek için vaktimizi boşa harcamayalım. Hiçbir şey için geç değil. yolumuz uzun... Mutluluk gelecek ve başarı için zamanımızı iyi değerlendirelim.

Boş Vaktimizi Nasıl Değerlendirebiliriz
Rüya Naz
Rüya Naz
Blog Yazarı

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259