AnasayfaBlogİş Yaşamında Kişisel Gelişimin İpuçları
Kişisel Gelişim

İş Yaşamında Kişisel Gelişimin İpuçları

01 Kasım 2014
İş Yaşamında Kişisel Gelişimin İpuçları

İş Yaşamında Kişisel Gelişimin İpuçları İş ortamında kişisel gelişim genelde iki yönlü bir olgudur. Bu olgunun birinci yönü çalışanların kişisel gelişimi iken, ikinci yönü ise yöneticilerin kişisel gelişimidir. İkisi de bir işletme yönetiminde çok önemli olmasına rağmen özellikle yöneticiler için kişisel gelişim çok daha fazla önemli olmaktadır. Çünkü yönetim kademesindeki kişiler çalışanlarının da gelişiminden sorumludurlar ve bu nedenle kendilerini geliştirmeleri oldukça gereklidir.

Yöneticilerin kendilerini geliştirebilmelerinin en önemli yolları çeşitli büyük işletmeleri inceleme fırsatı bulabilecekleri ortamlar (fuar, toplantı, yurtdışı seyahatleri gibi) ve alacakları mesleki eğitimlerdir. İş ortamında fuar, toplantı ve seyahat gibi durumlar kendiliğinden ortaya çıktığı ve bir zorunluluk olduğu için yönetim kademesinde bulunanların önemle üzerinde durması gereken konu mesleki eğitimler olmaktadır. Sözü edilen kişisel gelişime katkı sağlayan mesleki eğitimler ise iletişim teknolojileri, performans değerlendirme ve insan kaynakları eğitimidir. Bu eğitimlerin yüksek lisans eğitimi olarak alınması gerekir. Ancak, iş koşuşturmacası içinde pek lisansüstü eğitime devam şansı bulamayan yöneticiler ya da yönetici adayları avantajlarından dolayı online eğitim programlarını tercih etmektedir.

Toplum olarak eğitim konusunda her ne kadar mesafe kat etmiş olsakta gelinen nokta ve diğer ülkeler ile mukayese ettiğimiz zaman yeterli ölçüde değil. Bir hastalığımız var ben bilirim diye kendimizi kapatmışız bir kutuya adeta dışardan gelecek bilgilere karşı siper almış gibiyiz şimdi siz değerli takipçilere taninmiş iş adamlarının hikayesini anlatıp buda masal anlatıyor dedirtmeyeceğim.

Kişisel Gelişim İpuçları

İnsan oğlu doğası gereği eğitimle iç içe yaşamanı idame etmekte kimi zaman zorunlu kimi zaman ise isteyerek bazı eğitimleri almakta kişisel gelişim sizin hayat kalitenizi konuşmanızı yemenizi içmenizi birçok hal ve hareketlerinizi değiştirebilecek güçte.

Başarının anahtarı eğitim eğitim demek yeni şeyler öğrenmek bildiklerimizin üstüne koymaktır vizyon sahibi olmaktır çağa ayak uydurmaktır eskiden diksiyon dil bilgisi ve Mesleki eğitimlere ulaşmak neredeyse imkansızdı şimdi ise online dünyada birçok yararlı ücretsiz eğitimler bulunmakta günde sadece 1 saat kişisel eğitimimiz için ayırsak sürdüğümüz yaşantıya bakış açımız değişir kaldı ki iş hayatında çok önemli bir yere sahip olan kişisel gelişim kimi zaman Ahlaki ve görgü kuralları kimi zaman Mesleki yetkinler olarak karşımıza çıkmakta genel olarak sosyal hayatımızda da büyük bir yere sahip olması gelişen teknoloji ve artan internet kullanımı bizi kendimizi geliştirmeye itiyor.

Bir zaman sonra istemeden de olsa kendimize çeki düzen vermeye zorluyor örneklemek gerekirse en basit şekilde bir iş görüşmesinde aslında hiç ciddiye almadığımız Türkçe’nin doğru kullanımı dikkat edin bir bayanla mühendisle patronla senli benli konuşamazsınız. Ahlaki ve görgü kuralları çerçevesinde seviyeli bir muhataplığınız olur.

Bugünkü şartlarda eğitim o kadar ulaşılabilir ki kendinizi geliştirmemek adına özel bir çaba sarf etmeniz gerekiyor farklı platformlarda farklı ücretsiz eğitimler etkinlikler mevcut sadece ufak çaplı bir araştırma ile kendi gücünü görün potansiyelinizi ortaya çıkarın 

Aslında neler yapabildiğinizi görseniz bu yaştan sonra olur mu ki demeyi bıraktığınız zaman anlayacaksınız eğitimin gelişimin tadını aldıkça toplumda farkındalık yaratan bireyler arasında yerinizi alacaksınız yaptığınız işi belgelemek anlaşılır bir dille izah etmek hayatınızı kolaylaştırmakla beraber çevrenizi genişletecektir.

Kişisel gelişimde Avrupa standartlarını yakaladığımız gün göreceksiniz ki toplumun refah seviyesi yüksek eğitim zirvede teknoloji olarak öne geçmiş olacağız eğitim toplum olarak bizim en büyük açığımız düz mantık olmaktan kurtarın kendinizi eğitim almamak için hiçbir sebep yokken kendinizi geliştirmek adına birçok geçerli sebep bulabilirsiniz ben bunu yaparım demek değil ben daha iyisini yapabilirim dediğimiz an bu iş oldu demektir peki nasıl olacak bu iş şöyle anlatayım arkadaşlar;

Diksiyon ile başlayıp dil bilgisi ,sosyal medyayı etkin kullanma mesleki yeterlilik sürekli eğitim merkezleri ve bu yazımı okuduğunuz platform her biri ücretsiz yüzlerce eğitim seçeneği mevcut evinizi işinizi düşüncelerinizi büyütmek adına kendinizi sürekli eğitmek zorundasınız gelecek nesiller siz değerli okuyuculardan örnekler bulmalı kendine girişken yapıcı ve teşvik edici olun benim neyime lazım deyip vazgeçtiğiniz an yanınızdaki arkadaşınızı evinizdeki çocuğunuzun eşinizin öğrenme hakkından vazgeçmiş oluyorsunuz çünkü sizin öğreneceğiniz her kelime topluma katılmış bir değer olarak karşımıza çıkacak kendiniz gelişirken siz istemeden de olsa çevrenize bilgi vereceksiniz dolayısıyla toplumsal olarak yol kat etmiş olacağız.

Devletimizin ve sivil toplum kuruluşlarının bu konu üzerine birçok çalışması mevcut faydalanmak size kalmış öğrenmekten yeni bilgiler edinmekten vaz geçmeyin 

Unutmayın ki başarıya çiçekli yollardan gidilmez zafere giden yol muhakkak ki taşlı ve çoraktır pes etmek yok bugün bu yazıyı okumanız bile kişisel gelişim adına atılmış bir adımdır kendinize büyük hedefler koyun onlara ulaşabilmek adına araya küçük hedefler yerleştirin kısa vadede kısa eğitimler alın zihninizi dinç tutun başarı hemen yarın satın alınabilecek bir şey değil uğraş vermeniz vakit ayırmanız gerekli zahmetsiz rahmet olmaz güçlü bir Cv nin yolu kendini eğitmekten geçer yetkinliklerinizi muhakkak belgelendirin yeniliklerden kaçmak yerine onları sahiplenin mümkünse siz yenilik çıkarın buna benzer birse yapıldı deyip vaz geçmeyin ben bilirim demeyin öğrenin öğretin İnsan yaşam boyu mücadele eder motivasyonunuzu düşürmeyin yapamam olumsuzluğundan kendinizi kurtarın 

Bir benle olmaz demeyin sen yoksan bir eksiğiz mantığı ile eşinizi dostunuzu öğrenmeye teşvik edin eğitimde ısrarcı olun 

Sizlere güzel motive edici birkaç söz ile veda etmek istiyorum;

Öğüt verecek insan değil, örnek olacak insan ol.

Mevlâna

Bir milyon yıl süreyle resim yapsanız bile, başyapıtınız hep bir sonraki resminiz olacaktır. Her defasında resminizde geliştirmek istediğiniz bir şeyler göreceksiniz. Aldığım mektuplardan bazılarında şöyle şeyler yazılıdır: “Bir resim yaptım ama sonuçtan hiç memnun kalmadım…” Bu harika bir şeydir. Çünkü insanda bir sonraki resme başlama arzusu uyandırır. Yolunda gitmeyen şeyin ne olduğunu anlarsınız… Umarım yaşam boyu ara ara böyle duygulara kapılır ve sonuçta giderek en iyiye ulaşmaya çalışır ve kendinizi geliştirirsiniz.

Bob Ross

Büyük insanların ulaştığı ve koruduğu yükseklik, ani bir sıçrayışla erişilmiş değildir. Onlar, diğerleri uyurken geceleri azimle yukarıya tırmanmaya çalışıyorlardı.

H. W. Longfellow

Sağlıcakla ve takipte kalın.

Yazar: Serhat Yetiş

İş Yaşamında Kişisel Gelişimin İpuçları iletişim teknolojileri kişisel gelişim mesleki eğitim online eğitim programları
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında

19 Temmuz 2019
Kişisel Gelişim İle Fark Yaratın
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İle Fark Yaratın

01 Mayıs 2019
Sosyal Gelişim Işığında Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim

Sosyal Gelişim Işığında Kişisel Gelişim

26 Şubat 2018
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399