AnasayfaBlogÖzgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları

29 Kasım 2019
Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları

Birçok firmaya iş başvurusunda bulundunuz ama hiç dönüş olmadı mı? Belki de esas sorun başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz özgeçmişinizin yetersiz ya da yanlış olmasından kaynaklanıyordur. İş başvurularının ilk basamağı olan özgeçmiş hazırlamak pek çoğumuz için sıkıcı gelse de kariyere açılan kapının ilk anahtarı olduğunu düşünürsek, özenle hazırlanması gerektiğini ve önem arz ettiğini göz ardı etmemeliyiz. Aslında hepimizin bildiği detaylara dikkat ederek güçlü bir özgeçmiş ile kariyerinize 1-0 önde başlayabilir ve adaylar arasında fark yaratıp öne çıkabilirsiniz. 

İyi Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?

Aslında bu sorunun yanıtı hiç zor değil, bazı detaylara dikkat ederek etkili bir özgeçmiş hazırlayabiliriz. Eğer bu detayları merak ediyorsanız yazının devamını okumaya devam edin. Öncelikle işe alım sırasında yer alan taraf olarak söylemeliyim ki, özgeçmiş incelemeye ayrılan süre çok kısa. Çünkü işe alımcı, binlerce başvuru arasından en uygun adayı seçmeye çalışırken her özgeçmişe uzun uzadıya vakit ayırması mümkün olmayacaktır. Bu yüzden özgeçmişinizin maksimum iki sayfadan oluşması yeterli olacaktır. 

Özgeçmişiniz de imla kurallarına dikkat ederek, yalın ve anlaşılır bir dil kullanmaya ve olumsuz ifadelerden kaçınmaya özen gösterin. Özgeçmişinizi mutlaka bir ön yazı ile birlikte gönderin. Ön yazınız da kendinizi ne kadar iyi ifade ederseniz, birçok aday içinden sıyrılıp dikkat çekebilirsiniz. Ancak kesinlikle paragraflarca uzunlukta bir ön yazı olmamalı. En önemli kural özgeçmişimizin genelini minimum ve yalın düzeyde hazırlamaya özen göstermek ve ne istediğimizden emin olmak.

Hatalı Bilgi Vermeyin

İlk inceleme de özgeçmişe ayrılan süre kısa tutulduğu kadar, mülakat davetinden sonra özgeçmişinize ayrılan süre aksine daha uzun olacaktır. İşe alım davetine uygun görülen adayı tanımak için işe alımcının elindeki en temel veri özgeçmişiniz olacaktır. Eğer yanlış ya da eksik bilgi verirseniz emin olun mülakat esnasında ortaya çıkacaktır. Bu yüzden İkinci Altın Kuralımız, dürüst olmak. 

Başvurduğunuz Pozisyonu İyi İnceleyin

O pozisyonun gerektirdiği yetkinlikler, iş tanımı ilan içerisinde yer alacaktır. Başvurduğunuz pozisyona eminseniz ve ilan içeriğinin gerçekten sizin yetkinliklerinize ve kariyer hedeflerinize uyum sağladığını düşünüyorsanız başvurunuzu yapın. Yoksa aksi takdirde hem sizin için zaman kaybı olacak hem de size uygun olmayan bir pozisyonda gerçekleştireceğiniz mülakat olumsuz geçeceği için, motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Yetenekleriniz ve Sertifikalarınız Önemli

Katıldığınız eğitimlere, yeteneklerinize, aldığınız sertifikalara özgeçmişinizde yer verin. Ama bunu sadece özgeçmişi doldurmak için yapmayın. Gerçekten size bir şeyler kattığına inandığınız eğitimlere yer verin ve başarılarınızı somut örneklerle kanıtlayın. 

Özgeçmişinizin Tasarımında Yalın Olun

Abartılı süslü, fazla renkli tasarımlardan kaçının. Son dönemlerde popüler ve ilgi çekici olan “infografik” türde bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. Eğer bu kelime ile ilk kez karşılaştıysanız, arama motorundan aratarak pek çok örneğini inceleyebilir ve kendinize uyarlayabilirsiniz. Beşinci Altın Kuralımız, abartıdan uzak ama ilgi çekici bir içerik oluşturmak. 

Özgeçmişinizi Belirli Periyotlarda Güncelleyin

Yeni eğitimler aldıkça, donanım ve tecrübeniz ilerledikçe ya da pozisyonunuz değiştiğinde mutlaka özgeçmişinizde de revize edin. 

Fotoğraf Kaliteli Olmalı

Özgeçmişinizde kullanacağınız fotoğraf ciddiyetten uzak ve abartılı olmamalı. Mümkün olduğunca resmi ve özgeçmişinizi tamamlayan nitelikte olmalıdır.

Kişisel Bilgiler Açıkça Yer Almalı

Medeni durum, adres, telefon, e mail gibi bilgiler doğru bir şekilde yer almalı ve medeni durum, askerlik durumu, gibi bilgilere açıkça yer verilmelidir. 

Dürüst Olmak

Firmanın başvuru tamamlanırken yönelttiği sorulara açık ve dürüst yanıtlar vermek. Eğer seyahat ya da hafta sonu çalışma engeliniz var ise sırf mülakata davet edilmek için yok yazmak doğru olmayacaktır. Ya da net maaş beklentiniz soruluyorsa, belirteceğiniz ücret aralığı mutlaka sizi tatmin eden düzeyde olmalıdır. 

Referans Konusu

Sizi çok yakından tanımayan kişileri referans olarak göstermeyin ve referans gösterdiğiniz kişilere önceden mutlaka haber verin.

etkili cv insan kaynakları iş arama işe alım özgeçmiş özgeçmiş hazırlama kuralları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma
Özgeçmiş Hazırlama

7 Adımda Özgeçmiş Oluşturma

03 Mayıs 2017
Kapsamlı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Kapsamlı Bir Özgeçmiş-CV Nasıl Hazırlanmalı?

30 Ağustos 2019