AnasayfaBlogMülakata Giderken Yapılması Gerekenler
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakata Giderken Yapılması Gerekenler

21 Mayıs 2019
Mülakata Giderken Yapılması Gerekenler

Mülakatın önemi nedir? İş hayatında başarılı olmanız kariyerinizi etkili bir şekilde sürdürebilmenize olanak sağlar. İş hayatının başlangıç aşaması mülakat olarak ön planda yer alır. İstediğiniz işe girebilmeniz için mülakatta kendinizi kanıtlamanız ve özelliklerinizi en iyi şekilde yansıtmanız gerekir.

Mülakat aşamasında kurumsal firmalar soru teknikleri ile sizi şaşırtabilir, bunun için her soruya hazırlıklı olmaya özen gösterin. İsterseniz Mülakat Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?bir göz atalım. 

Giyiminize Özen Gösterin

Mülakata gideceğiniz zaman giyiminize gereken özeni göstermeniz gerekir. Erkekler için takım elbise olmazsa olmaz şartlardan biridir. Kurumsal kimlik için en uygun seçim bu olacaktır.

Sakal tıraşınızı olmanız ve saçlarınızı taramanız da yapmanız gereken işlemler arasındadır. Karşı taraf ilk olarak kıyafetinize bakacak ve kıyafetiniz kimliğiniz olacaktır.

Ayrıca duruşunuzda kendinden emin bir şekilde olmalıdır. Bayanlar ise etek veya pantolon giymeyi tercih edebilirler. Üst kısma ise gömlek ile kombin yaparak estetik bir görselin oluşmasını sağlayabilirler. 

Görüşmeye Gittiğiniz Şirketi Tanıyın

Görüşme için sizi aradıklarında mutlaka şirket hakkında ön bilgi toplayın. Bu sayede eliniz daha güçlü olacaktır.

Şirketin işleyişi ve uygun görüldüğünüz pozisyon hakkında bilgiler toplayın. Bu sayede görüşme yapan kişiyi daha iyi bir şekilde etki altına alabilirsiniz. 

Kendinizi Tanıtın

Mülakat aşamasında dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de kendinizi ifade edebilmenizdir. Görüşme yapan kişinin karşısında kesinlikle titrememeli ve heyecanınızı bastırmalısınız. Kendinizi ifade edeceğiniz zaman ön bilgi olarak özelliklerinizi sıralayabilirsiniz.

Daha sonra kariyeriniz ile ilgili tecrübeleri kendinizden emin bir şekilde anlatabilirsiniz. Diğer işlerde neler yaptığınızı detaylı olarak anlatın. Bu sayede karşı taraf sizi daha iyi tanımaya başlayacak ve işe uygun olduğunuzun kanısına varacaktır.

Not Defterinizi Yanınıza Alın

Görüşmeye gideceğiniz zaman not defterinizi yanınıza alın. Konuşma sırasında notlar almanız görüşme yapan kişi üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır. Sizin disiplinli ve kurumsal bir kimlik içerisinde olduğunuzun kanısına varacaktır. Not defterinize referans listenizi de ekleyebilirsiniz. Karşı tarafa bu sayede etkili bir sunum yapabilirsiniz. 

Standart Sorulara Hazırlıklı Olun

İnsan kaynakları soru listesinde genelde neden bizi tercih ettiniz, bu pozisyon için uygun musunuz gibi standart sorular yer alır.

Bu sorulara cevap vereceğiniz zaman kurumsal bir dil kullanmaya özen gösterin. Kendinizi en iyi bu alanda geliştirebileceğinizi ve tecrübelerinizin şirketinize olumlu katkı sağlayacağını detaylıca anlatın. 

Mülakatta işe uygun olup olmadığınızın testi de yapılır. Bu konuda profesyonel insan kaynakları oldukça tecrübelidir. Karmaşık sorular ile sizi test ederek bu işe uygun olup olmadığınızın kanısına varırlar. Bundan dolayı savunma durumuna geçmeden önce tüm sorulara emin bir şekilde cevap vermeli ve tecrübenizin ön planda olduğunu göstermelisiniz. 

Özgeçmişiniz ile Sunum Yapın

Görüşme başladıktan ve kendinizi ifade etme aşamasından sonra karşı tarafa özgeçmişinizi sunabilirsiniz. Görsel şıklığı olan bir özgeçmiş karşı tarafı daha iyi bir şekilde etkileyecektir. Görüşme sırasında kontrolün sizde olması mülakatı yönlendirmenize imkan verecektir. 

Kariyer Hedeflediğinizi Belirtin

Kariyer hedefinizin olduğunun da vurgusunu mutlaka yapın. Çalışmayı sevdiğinizi ve bunu da istikrarlı bir şekilde sürdürebileceğinizi anlatın.

Ayrıca kişisel gelişime de büyük önem verdiğinizi belirtebilirsiniz. İş görüşmesi içerisinde aranan departmana uygun olduğunuzu ve bu alanda çalışmanın kariyerinize olumlu yansıma yapacağını da belirtin. 

Görüşme sonunda size sorulan maaş beklentisi konusunda da açık olun. Tecrübelerinize dayanarak hak ettiğinizi düşündüğünüz tutarı belirtin.

Bu sayede aklınızda soru işareti kalmadan ilerleme sağlayabilirsiniz. Bu tarz net söylemler karşı tarafı daha memnun edecektir. Bunun için kararsız kalmadan net ifadeler ile kendinizi tanıtın ve iş görüşmesinden başarı ile çıkın. 

Kariyer hedeflerinize ulaşmak için başarılı bir görüşmeye adım atmak için online eğitimler alabilirsiniz. Örneğin, bir mülakat teknikleri eğitimi sayesinde süper ve deneyimli bir mülakat süreci geçirebilirsiniz.

Yazar: Uğur Yılmaz

mülakat iş görüşmesi tavsiye özgeçmiş online eğitimler mülakat teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Mülakatta Neye Dikkat Edilir?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Neye Dikkat Edilir?

20 Eylül 2016
En Sık Yapılan Mülakat Hataları
Mülakat - İş Görüşmesi

En Sık Yapılan Mülakat Hataları

09 Mayıs 2017