AnasayfaBlog4 Dakikada En Çok Hatırlanan Aday Olmak
İşe Alım

4 Dakikada En Çok Hatırlanan Aday Olmak

21 Mart 2016
Takım elbiseli bir grup insan, bir masanın yanında daire şeklinde durarak el sıkışıyor. Odak noktası merkezde el sıkışan iki kişidir. Takım elbiseli adamın çukur desenli açık mavi bir kravatı vardır ve altına beyaz bir gömlek giymiştir. Ellerini birbirine kenetlemiş olan kadın ise siyah bir takım elbise ve beyaz bir bluz giymiş. İkisi de gülümsüyor gibi görünüyor. Grubun geri kalanı, hepsi de takım elbiseli, gülümseyen ve ortadaki adam ve kadınla el sıkışan diğer dört adam ve iki kadından oluşuyor. Arka planda, elinde bardak ve kaşık tutan bir kişinin bulanık bir görüntüsü var.
SırlarAçıklamaÖnem
Kısa ve Basit TutunMesajınızın sade ve anlaşılır olması gerekiyor. Sadece gerekli olan bilgiyi vermeli ve karmaşıklıktan kaçınmalısınız.Karmaşık bilgiler alıcı tarafından anlaşılmaz ve bu da sizin unutulmanıza neden olur.
Dikkat ÇekinAlıcıların dikkatini çekmeniz ve onları meraklı tutmanız gerekiyor.Dikkat çekme, mesajınızın anlaşılmasını ve hatırlanmasını sağlar.
Alıcının Dilinden KonuşunMesajınızı alıcıların anlayabileceği bir dilde ifade etmelisiniz.Alıcılar kendi dillerindeki bir mesajı daha kolay anlar ve hatırlar.
İnanılabilir OlunAlıcılara kendinizi ve mesajınızı kanıtlama ve güvenilir olduğunuzu gösterme yeteneği önemlidir.İnanılabilir olmayan bir kişi veya mesaj, genellikle göz ardı edilir veya unutulur.
Bilgiyi PaylaşınBilgiyi detaylı bir şekilde aktarmalı ve belirli bir durumu veya problemleri nasıl çözdüğünüzü anlatmalısınız.Spesifik bilgi ve tecrübe paylaşımı, sizin uzmanlığınızı gösterir ve sizi daha hatırlanılır kılar.
Umursamalarını SağlayınAlıcıları sizin hikayenize veya durumunuza karşı ilgi ve empati göstermeye teşvik etmelisiniz.İlgilerini çeken alıcılar, mesajı daha fazla takdir eder ve hatırlar.
Dürüst olunAlıcılara dürüst ve şeffaf olmanın önemi.Dürüst olmak, bireylerin size ve mesajınıza daha fazla güvenmesini sağlar.
Çözüm Odaklı OlunAlıcılara sunduğunuz bilgi veya hizmetin onları nasıl faydalandıracağını somut bir şekilde ifade etmelisiniz.Çözüm odaklı bir mesaj, alıcıların sizinle daha fazla etkileşim içinde olmasını ve sizi hatırlamasını sağlar.
Samimi OlunSamimi bir dil ve tutum kullanmak, alıcıların size olan güvenini arttırır.Samimiyet, kişinin hatırlanması için önemli bir faktördür.
Mesajınıza Değer KatınMesajınızda alıcılara gerçek bir değer sunmalı ve onların hayatlarını nasıl iyileştireceğinizi göstermelisiniz.Değerli bilgi ya da hizmet sunan bir kişi, daha kolay ve olumlu bir şekilde hatırlanır.

Yaklaşık 10 yıldır insan kaynakları alanında çalışıyorum. Birçok kişiyle mülakat yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Aynı zamanda mülakat koçluğu ve performans koçluğu da yapıyorum. İş görüşmesine gidecek kişilere mülakat tavsiyeleri veriyorum. Şimdi size iddialı birşey söyleyeyim. Bazıları bana tamamen güvendiğini ve ben ne tavsiye edersem yapacağını söyler (gururum okşandı). Gururumun okşanması beni hatırlamalarından geliyor. Tavsiyelerimin doğru olup olmadığı konusunda tartışabilirsiniz ama bence insanlar üzerinde bir etki bıraktığım tartışılmaz bir gerçek. Herkesin hatırlanmak istediği şekilde unutulmaz olmanın sırrı nedir? İster bir pano, reklam, konuşma, okul yazısı hazırlıyor olun veya yönetim kurulunda veya iş mülakatında birisinin sorusunu cevaplıyor olun, mesajınızı verirken içermesi gereken beş özellik var. Eğer bu özellikleri dikkatli bir şekilde okursanız fark edeceksiniz ki bu özellikler insan aklının çalıştığı şekille ve de pazarlamanın doğasıyla örtüşüyor.

Unutulmaz Olmanın Sırları

Kısa ve basit tutun. Antoine de Saint Exupéry bir keresinde demiş ki "Mükemmellik ekleyecek başka bir şey olmadığında değil, çıkarılacak bir şey olmadığında elde edilir." Sade ve düzgün bir mesaj vermek ile gevezelik yapmak arasında büyük bir fark vardır. Sadece gerekli olan bilginin altını çizin. İnsanları gereksiz bilgiyi elden geçirmek zorunda veya onu anlamak zorunda bırakmayın.

Onların dikkatini çekin. Eğer dikkatlerini veremiyorlarsa sizi hatırlayamazlar. Öncelikle onların dikkatini çekmeli ve o dikkati sürekli hale getirmelisiniz. Onların dikkatini toplamanın en kolay yolu düşünce şekillerini kırmaktır. Tipik olarak onları şaşırtmalısınız veya akıllarındaki paraziti bölmek için onların yakın bir sürede şaşıracağını düşünmelerini sağlamalısınız. Bir kere dikkatlerini çektiniz mi, onu sürdürmenin en iyi yolu onları meraklı tutmaktır.

Onların dilinden konuşun. Konsept çok basit ama insanların yapması en zor olan şeylerden biri. Neden? Çünkü biz hayatta evrim geçirdikçe bildiğimiz şeyi bilmemenin nasıl bir şey olduğunu unutuyoruz. Mülakatçı olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında düşünmelisiniz. Aynı zamanda mülakatçılara uygun olan bilgi seviyelerini de sorabilirsiniz. Sorularının derinliğine ve içeriğine odaklanın. Ne tanımladığınızı gerçek anlamda göz önüne getirebilecekleri bir şekilde konuşun.

Onların size inanmasını sağlayın. Onların dilinde konuşmak bazen çok zor olabilir, onların size inanmasını sağlamak söylemekten daha kolaydır. Burada da samimiyet ve deneyim işin içine giriyor. Birisini kendinize inandırmanın birçok yolu var ama ben en direkt olana vurgu yapmak istiyorum. Detaylar ve istatistikler! Laf ebesi olmaktan ve bizim ilk prensibimiz özgün olmayı ihlal etmekten bahsetmiyorum. Demek istediğim nasıl yaptığınız, çözdüğünüz, yönettiğiniz veya bir şey sattığınız hakkında spesifik bilgiler verin. Onların gerçekten sizin durumu yaşadığınızı hissetmeleri için adım adım sürecini uygulayın.

Umursamalarını sağlayın. Ben insanların genel olarak iyi kalpli olduklarına ve de çoğu durumda yardımcı olmaya istediklerine inanırım, ama iş onların umursamasını sağlamak olduğunda hiçbir şey bencilliği geçmiyor. Onların umursamasını sağlamanın en kolay yolu mülakatçılara işe alımın onlara nasıl yarar sağladığını göstermektir. Tabii ki de sizi işe almanın şirketin işe yaradığının farkındalar ama daha spesifik bir etki yaratmak daha çok getiri sağlayacaktır. Örneğin bir üst yöneticiyle mülakattayken ona işe alınsaydınız becerilerinizin ve yeteneklerinizin nasıl onun günlük görevlerini rahatlatacağından ve onun da daha stratejik olan alanlara odaklanabileceğinden bahsedin. Her zaman olduğu gibi, sizden bir şeyler duymayı çok isterim. Sizin hatırlanabilir olmak adına ipuçlarınız neler!?

Kısa ve Basit Tutun, Mesajınızın sade ve anlaşılır olması gerekiyor Sadece gerekli olan bilgiyi vermeli ve karmaşıklıktan kaçınmalısınız, Karmaşık bilgiler alıcı tarafından anlaşılmaz ve bu da sizin unutulmanıza neden olur, Dikkat Çekin, Alıcıların dikkatini çekmeniz ve onları meraklı tutmanız gerekiyor, Dikkat çekme, mesajınızın anlaşılmasını ve hatırlanmasını sağlar, Alıcının Dilinden Konuşun, Mesajınızı alıcıların anlayabileceği bir dilde ifade etmelisiniz, Alıcılar kendi dillerindeki bir mesajı daha kolay anlar ve hatırlar, İnanılabilir Olun, Alıcılara kendinizi ve mesajınızı kanıtlama ve güvenilir olduğunuzu gösterme yeteneği önemlidir, İnanılabilir olmayan bir kişi veya mesaj, genellikle göz ardı edilir veya unutulur, Bilgiyi Paylaşın, Bilgiyi detaylı bir şekilde aktarmalı ve belirli bir durumu veya problemleri nasıl çözdüğünüzü anlatmalısınız, Spesifik bilgi ve tecrübe paylaşımı, sizin uzmanlığınızı gösterir ve sizi daha hatırlanılır kılar, Umursamalarını Sağlayın, Alıcıları sizin hikayenize veya durumunuza karşı ilgi ve empati göstermeye teşvik etmelisiniz, İlgilerini çeken alıcılar, mesajı daha fazla takdir eder ve hatırlar, Dürüst olun, Alıcılara dürüst ve şeffaf olmanın önemi, Dürüst olmak, bireylerin size ve mesajınıza daha fazla güvenmesini sağlar, Çözüm Odaklı Olun, Alıcılara sunduğunuz bilgi veya hizmetin onları nasıl faydalandıracağını somut bir şekilde ifade etmelisiniz, Çözüm odaklı bir mesaj, alıcıların sizinle daha fazla etkileşim içinde olmasını ve sizi hatırlamasını sağlar, Samimi Olun, Samimi bir dil ve tutum kullanmak, alıcıların size olan güvenini arttırır, Samimiyet, kişinin hatırlanması için önemli bir faktördür, Mesajınıza Değer Katın, Mesajınızda alıcılara gerçek bir değer sunmalı ve onların hayatlarını nasıl iyileştireceğinizi göstermelisiniz, Değerli bilgi ya da hizmet sunan bir kişi, daha kolay ve olumlu bir şekilde hatırlanır


işe alım
Bu, açık mavi kravatlı, şık, lacivert bir takım elbise giyen bir adamın fotoğrafı. Düzgünce şekillendirilmiş kısa siyah saçları ve güçlü bir çene hattı var. Kendine güvenen ve dengeli bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor. Duruşu düzgün ve elleri önünde kenetlenmiş. Beyaz bir gömlek, siyah elbise ayakkabıları ve gümüş bir saat giyiyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında görünüyor.
Murat Beyler
Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat