AnasayfaBlogİş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin!
İş Teklifi Almak

İş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin!

27 Ağustos 2015
İş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin!

İyi bir iş teklifi aldınız. İş teklifi almak her zaman mutlu eder ve sizde de bir rahatlama durumu gerçekleşti ve iş arama sürecini bitirdiniz.

Belki de bitmedi. Gerçek iş daha yeni başlıyor. Aldığınız iş teklifi bu süreci gerçekten sona erdirmeyecek. Çünkü aldığınız bu iş teklifiyle bu işin gerçekten sizin için olup olmadığına karar vermek oldukça zor bir süreçtir. Üniversiteden sonra iş bulmak gerçekten zordur. Bu durum iş teklifi hakkında karar vermeye geldiğinde daha da zor hale gelir. Sonuç olarak hayatınızın bir değil iki veya üç  yılından belki de daha fazlasından bahsediyoruz. Ayrıca kariyerinizin başlangıcından bahsediyoruz. Yerinde bir karar alırsanız başarı getirecektir. Ama zayıf bir karar kariyerinize başlamanızda hayal kırıklığı olabilir. Bir işin sizin için doğru olup olmadığına nasıl karar verirsiniz? İşte düşünmeniz gereken bazı şeyler:

Yeni bir iş teklifi aldığınızda nelere dikkat etmelisiniz?

Kendiniz

Aldığınız iş teklifi karşısında kendinizi hak etmiyor gibi düşünebilirsiniz. Ya da bu iş teklifini başkalarının rica ve dayatmalarıyla kabul edebilirsiniz. Ama bir başkasının arzularına dayalı işi kabul et/etme tuzağına düşmek çok kolaydır. Bu almanız gerektiği için veya aileniz veya yakın arkadaşlarınız istediği için işe girmeniz gereken bir zaman değil. Bu sizin kendi istekleriniz ve ihtiyaçlarınızı düşünmeniz gereken zaman çünkü sonuç olarak işe zaman ve çabasını yatıran siz olacaksınız.

Maaş ve Yararlar

Bu çok önemli olabilir ama birçok yeni mezun ilk işten kazanacakları para açısından ne istediklerini ve neye ihtiyaçları olduklarına dair belirsiz fikre sahip. İşte tam da bu an iyi ve kabul edilebilir bir iş için düşüncelerinizi belirtmeniz gereken zaman, hem maaş hem de onun kadar önemli olan diğer haklar açısından.

İş Görevleri

Yapılan iş teklifi size gerçekten ilginç geliyor mu? Verilen görevler sizi zorlayacak mı yoksa kısa sürede sizi sıkıntıdan öldürecek mi? Kurslarda ve stajlarda elde ettiğiniz deneyim ve becerilerden bazılarını uygulayabilecek misiniz? İş üzerinde yılda 2.000 saatten daha çok harcıyor olacaksınız (tam zamanlı bir iş olduğunu düşünürsek.) Kesinlikle o zamanın ufuk açıcı ve eğlendirici olmasını istersiniz.

Şirket kültürü

Bu şirket veya organizasyon nasıl bir yer? Örneğin organizasyondaki çalışanlar birbirini seviyor mu beraber iyi çalışıyorlar mı? Kabul edilmelidir ki bu dışarıdan bakarak sonuç çıkarmak oldukça zordur ama işyerindeki mülakatlarınızdan şirket kültürüne dair en azından bir his geliştirmişsinizdir.  Eğer iç sesiniz sizi şirket kültürü hakkında sizi uyaran sözler sarf ediyorsa, iç sesinize dikkat etmek iyi bir fikirdir.

Büyüme fırsatları

Bu iş teklifi size deneyimlemediğiniz şeyleri deneyimlemeniz için ve bilmediğiniz şeyleri öğrenmek için fırsat verecek mi? Yeni bir yazılım programı, örneğin internet pazarlamasına girişken bir yaklaşım gibi size ek eğitim sağlayabilecek fırsatlar var mı? Şirket veya organizasyon içinde zamanla terfi etmek için iyi bir şansınız var mı?

Yeni patronunuz

Güzel bir iş teklifi aldınız ve çalışacağınız yer harika, ama müdürünüz yeni işinizi mükemmel bir deneyime de sefalete de çevirebilecek güce sahip. Eğer müdürünüzle konuşabileceğiniz ve ondan bir şeyler öğrenebileceğiniz hissine sahipseniz, harika. Ama eğer uzak olduğunu düşünüyor ve keyfine düşkün olduğunu düşünüyorsanız, aman dikkat. Siz ve müdürünüz aynı sayfa da değilse (genellikle böyledir) zor zamanlar sizi bekliyor olabilir.

Konum

Kalbiniz daha küçük bir yere özlem duysa da bir metropoliten da mı çalışıyor olacaksınız? Bu yeni iş teklifi sizi her gün uzun ve yorucu seyahatlere mi zorlayacak? Bunlar bir iş teklifine karar verirken düşünmeniz gereken faktörlerden sadece birkaçı... Bu yüzden eğer mümkünse bir kariyer danışmanı ile tanışmak iyi bir fikirdir. Eğer bu faktörleri  - aslında hepsini - ve size önemli gelen diğerlerini dikkatlice incelerseniz (kendinize karşı dürüst olduğunuzdan emin olun) bu şekilde yapabileceğiniz en bilgili kararı vermiş olursunuz.

İş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin! iş teklifi iş teklifi almak iş teklifine cevap vermek iş teklifi reddetme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Aday Yönünden Mülakat
Mülakat - İş Görüşmesi

Aday Yönünden Mülakat

07 Nisan 2016
Karar Verme Yöntemleri Nelerdir?
Karar Verme

Karar Verme Yöntemleri Nelerdir?

31 Mayıs 2019
Soru Cevaplarla İş Kanunu
Video

Soru Cevaplarla İş Kanunu

21 Nisan 2021