AnasayfaBlogİş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin!
İş Teklifi Almak

İş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin!

27 Ağustos 2015
Bu resim, farklı yüz ifadelerine sahip insanlardan oluşan bir kolajdır. Sol üst köşede bir adam yumruğunu ağzına götürmüş bir yüz ifadesi yapıyor. Sağ üst köşede, eli çenesinde olan bir kadının yüzünün yakın çekimi var. Kadının altında sakallı ve bıyıklı bir erkeğin yüzünün yakın çekimi yer alıyor. Ortada bir kadın yüzünün yakın çekimi var. Sağ altta başka bir kadının yüzünün yakın çekimi var. Son olarak, sol altta bir kravatın yakın çekimi yer alıyor. Tüm yüzler mutlu, şaşkın ve düşünceli gibi farklı ifadelere sahip. Bu görüntü, insan duygularının çeşitliliğinin mükemmel bir temsilidir.
KonuDetaylarNeden Önemli
KendinizKişisel istek ve ihtiyaçları düşündüğünüz bir karar.Zaman ve çabadan feragat eden siz olacaksınız.
Maaş ve YararlarHem maaş hem de diğer haklar açısından düşüncelerinizi belirtin.Mutluluğunuzun ve işteki başarınızın önemli bir parçası olabilir.
İş GörevleriKarşıladığınız görevler sizin ilgi alanlarınızın ve yeteneklerinizin neresinde? İş üzerinde yılda 2.000 saatten daha çok harcarsınız, bu da tatmin edici olmalıdır.
Şirket KültürüÇalışanlar birbirleriyle iyi çalışıyor mu ve organizasyon iyi bir iş yeri ortamına sahip mi?İşinizi keyifli ve üretken hale getirebilecek önemli bir unsur.
Büyüme FırsatlarıEğitimler ve yükselme fırsatlarına dair düşünmek.Kendinizi geliştirmek ve kariyer ilerlemesi için olanaklar yaratır.
Yeni PatronunuzMüdürünüzle çalışma ortamı ve onun yönetim tarzı.İş deneyiminizi büyük ölçüde etkileyebilir.
Konumİşin yerleşim yeri ve seyahat gereksinimleri.Personel verimliliği ve memnuniyetini etkileyebilecek bir faktör.
İş Teklifinin AlınmasıAldığınız iş teklifinin detayları ve koşulları.Bir iş teklifi, karar vermeniz gereken formal ve uygulanabilir bir tekliftir.
Son KararYukarıdaki kriterlerine göre bir karara varın.Doğru karar, başarıyı ve iş memnuniyetini getirecektir.
Kariyer DanışmanıEğer mümkünse bir kariyer danışmanı ile görüşün.İşteki başarı ve gelişim üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

İyi bir iş teklifi aldınız. İş teklifi almak her zaman mutlu eder ve sizde de bir rahatlama durumu gerçekleşti ve iş arama sürecini bitirdiniz.

Belki de bitmedi. Gerçek iş daha yeni başlıyor. Aldığınız iş teklifi bu süreci gerçekten sona erdirmeyecek. Çünkü aldığınız bu iş teklifiyle bu işin gerçekten sizin için olup olmadığına karar vermek oldukça zor bir süreçtir. Üniversiteden sonra iş bulmak gerçekten zordur. Bu durum iş teklifi hakkında karar vermeye geldiğinde daha da zor hale gelir. Sonuç olarak hayatınızın bir değil iki veya üç  yılından belki de daha fazlasından bahsediyoruz. Ayrıca kariyerinizin başlangıcından bahsediyoruz. Yerinde bir karar alırsanız başarı getirecektir. Ama zayıf bir karar kariyerinize başlamanızda hayal kırıklığı olabilir. Bir işin sizin için doğru olup olmadığına nasıl karar verirsiniz? İşte düşünmeniz gereken bazı şeyler:

Yeni bir iş teklifi aldığınızda nelere dikkat etmelisiniz?

Kendiniz

Aldığınız iş teklifi karşısında kendinizi hak etmiyor gibi düşünebilirsiniz. Ya da bu iş teklifini başkalarının rica ve dayatmalarıyla kabul edebilirsiniz. Ama bir başkasının arzularına dayalı işi kabul et/etme tuzağına düşmek çok kolaydır. Bu almanız gerektiği için veya aileniz veya yakın arkadaşlarınız istediği için işe girmeniz gereken bir zaman değil. Bu sizin kendi istekleriniz ve ihtiyaçlarınızı düşünmeniz gereken zaman çünkü sonuç olarak işe zaman ve çabasını yatıran siz olacaksınız.

Maaş ve Yararlar

Bu çok önemli olabilir ama birçok yeni mezun ilk işten kazanacakları para açısından ne istediklerini ve neye ihtiyaçları olduklarına dair belirsiz fikre sahip. İşte tam da bu an iyi ve kabul edilebilir bir iş için düşüncelerinizi belirtmeniz gereken zaman, hem maaş hem de onun kadar önemli olan diğer haklar açısından.

İş Görevleri

Yapılan iş teklifi size gerçekten ilginç geliyor mu? Verilen görevler sizi zorlayacak mı yoksa kısa sürede sizi sıkıntıdan öldürecek mi? Kurslarda ve stajlarda elde ettiğiniz deneyim ve becerilerden bazılarını uygulayabilecek misiniz? İş üzerinde yılda 2.000 saatten daha çok harcıyor olacaksınız (tam zamanlı bir iş olduğunu düşünürsek.) Kesinlikle o zamanın ufuk açıcı ve eğlendirici olmasını istersiniz.

Şirket kültürü

Bu şirket veya organizasyon nasıl bir yer? Örneğin organizasyondaki çalışanlar birbirini seviyor mu beraber iyi çalışıyorlar mı? Kabul edilmelidir ki bu dışarıdan bakarak sonuç çıkarmak oldukça zordur ama işyerindeki mülakatlarınızdan şirket kültürüne dair en azından bir his geliştirmişsinizdir.  Eğer iç sesiniz sizi şirket kültürü hakkında sizi uyaran sözler sarf ediyorsa, iç sesinize dikkat etmek iyi bir fikirdir.

Büyüme fırsatları

Bu iş teklifi size deneyimlemediğiniz şeyleri deneyimlemeniz için ve bilmediğiniz şeyleri öğrenmek için fırsat verecek mi? Yeni bir yazılım programı, örneğin internet pazarlamasına girişken bir yaklaşım gibi size ek eğitim sağlayabilecek fırsatlar var mı? Şirket veya organizasyon içinde zamanla terfi etmek için iyi bir şansınız var mı?

Yeni patronunuz

Güzel bir iş teklifi aldınız ve çalışacağınız yer harika, ama müdürünüz yeni işinizi mükemmel bir deneyime de sefalete de çevirebilecek güce sahip. Eğer müdürünüzle konuşabileceğiniz ve ondan bir şeyler öğrenebileceğiniz hissine sahipseniz, harika. Ama eğer uzak olduğunu düşünüyor ve keyfine düşkün olduğunu düşünüyorsanız, aman dikkat. Siz ve müdürünüz aynı sayfa da değilse (genellikle böyledir) zor zamanlar sizi bekliyor olabilir.

Konum

Kalbiniz daha küçük bir yere özlem duysa da bir metropoliten da mı çalışıyor olacaksınız? Bu yeni iş teklifi sizi her gün uzun ve yorucu seyahatlere mi zorlayacak? Bunlar bir iş teklifine karar verirken düşünmeniz gereken faktörlerden sadece birkaçı... Bu yüzden eğer mümkünse bir kariyer danışmanı ile tanışmak iyi bir fikirdir. Eğer bu faktörleri  - aslında hepsini - ve size önemli gelen diğerlerini dikkatlice incelerseniz (kendinize karşı dürüst olduğunuzdan emin olun) bu şekilde yapabileceğiniz en bilgili kararı vermiş olursunuz.

Kendiniz, Kişisel istek ve ihtiyaçları düşündüğünüz bir karar, Zaman ve çabadan feragat eden siz olacaksınız, Maaş ve Yararlar, Hem maaş hem de diğer haklar açısından düşüncelerinizi belirtin, Mutluluğunuzun ve işteki başarınızın önemli bir parçası olabilir, İş Görevleri, Karşıladığınız görevler sizin ilgi alanlarınızın ve yeteneklerinizin neresinde?,  İş üzerinde yılda 2000 saatten daha çok harcarsınız, bu da tatmin edici olmalıdır, Şirket Kültürü, Çalışanlar birbirleriyle iyi çalışıyor mu ve organizasyon iyi bir iş yeri ortamına sahip mi?, İşinizi keyifli ve üretken hale getirebilecek önemli bir unsur, Büyüme Fırsatları, Eğitimler ve yükselme fırsatlarına dair düşünmek, Kendinizi geliştirmek ve kariyer ilerlemesi için olanaklar yaratır, Yeni Patronunuz, Müdürünüzle çalışma ortamı ve onun yönetim tarzı, İş deneyiminizi büyük ölçüde etkileyebilir, Konum, İşin yerleşim yeri ve seyahat gereksinimleri, Personel verimliliği ve memnuniyetini etkileyebilecek bir faktör, İş Teklifinin Alınması, Aldığınız iş teklifinin detayları ve koşulları, Bir iş teklifi, karar vermeniz gereken formal ve uygulanabilir bir tekliftir, Son Karar, Yukarıdaki kriterlerine göre bir karara varın, Doğru karar, başarıyı ve iş memnuniyetini getirecektir, Kariyer Danışmanı, Eğer mümkünse bir kariyer danışmanı ile görüşün, İşteki başarı ve gelişim üzerinde olumlu bir etkisi olabilir
İş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin! iş teklifi iş teklifi almak iş teklifine cevap vermek iş teklifi reddetme
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.