AnasayfaBlogCEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm)
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm)

18 Temmuz 2016
CEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm)

Önceki "CEO ile mülakat yapmak" yazısında CEO’nun size mülakat sürecinde sorabileceği beş soruyu yazmıştık. Harika geri bildirimler ve yorumlar aldık. İki bölümlük serinin ikincisinde karşılaşabileceğiniz mülakat sorularını biraz daha detaylı yazıyoruz. Bu diğer beş mülakat sorusu CEO’nun sizin hayata olan yaklaşımınız ve tutkularınızı anlaması için sorulacak. Bu soruların üzerine düşünüldüğünde, sorular size hikayenizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Mülakat Yapmak

Soru 1: İş dışında son iki üç yılda kendinizi geliştirmek için ne yaptınız?

  • Bu profesyonel ve kişisel gelişiminize olan bağlığınızı göstermeniz için harika bir fırsat. Kariyeriniz boyunca devamlı olan öğrenme ve bütün bir şekilde gelişme isteğinizi göstererek ileri görüşlülüğünüz bir yana aynı zamanda evrim yeteneğinizi de göstermiş oluyorsunuz. Bağımsız bir şekilde büyümek için attığınız adımları detaylandırdığınızdan emin olun. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg son yıllarda yeni yıl kararlarını açıklamasıyla bilinir. Bu kararlar mandarin öğrenmekten bir kişiye her gün teşekkür notu yazmaya kadar gidiyor. Zuckerberg’in 2015 kararı "her hafta yeni bir kitap okumaktı". Farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler öğrenmek adına...

Soru 2: Eğer yeniden doğabilseydiniz neyi değiştirdiniz?

  • Önceki Walmart CEO’su Mike Duke en büyük pişmanlığının özellikle e-ticaret gibi alanlarda hızlı hareket etmemek olduğunu itiraf etti. Bununla birlikte Walmart bunu Silikon Vadisinden işe alım gerçekleştirerek, startuplar satın alarak kapattı. Bu sizin CEO’ya kendinizin farkında olduğunuzu ve kendinizi eleştirebildiğinizi gösterebilme fırsatı. Ne öğrendiğiniz ve öğrendiklerinizin sizi gelecek kararlarda nasıl etkileyeceğine odaklanın.

Soru 3: Yönetim kurulu sizin iyi ve kötü yanlarınızı nasıl açıklardı?

  • CEO’nun zaten sizi becerilerinizi bildiğini unutmayın. O sizin bilginizi ölçmek veya nasıl görüldüğünüzün farkındalığını istemiyor. Bu CEO’ya sizin takım içinde çalışacak kişilerarası becerilere sahip olduğunuzu ve farklı kişilerden oluşan yönetim kurulundaki insanlarla uyuşabileceğinizi gösterebilme fırsatı. Şirketin yönetim kurulu ve en üst liderliği arasındaki üretken ortaklık kilit stratejiler kararı almada ve onları yönetmede önemlidir.

Soru 4: Sektörümüzde karşılaşılan en büyük sorun nedir? Rakiplerimiz bununla nasıl başa çıkıyorlar ve sizin yaklaşımınızın farkı nedir?

  • Bu soruyu sektöre hakimiyetinizi ve rekabete nasıl hazır olduğunuzu göstermek için kullanın. Çok sıklıkla insanlar, hatta üst yöneticiler bile, belirli bir şirketteki pozisyonlarına odaklanarak at gözlüğüyle çalışırlar. Sizin şirket için büyük resmi nasıl gördüğünüzü, sektör ve rakipler hakkında kapsamlı bir görüşe sahip olduğunuzu gösterin. Sizin içe dönük bir şekilde yönetmediğinizi ama bir sektör uzmanının şirket ve rakipler hakkındaki becerilerine sahip olduğunuzu gösterin. Eğer uygunsa işe getirebileceğiniz büyük fikirlerden birkaçı hakkında ön bilgi verin.

Soru 5: Size verilen en iyi ve en kötü kariyer tavsiyesi nedir?

  • Soru çok açık gibi gözükse de unutmayın ki size verilen en iyi ve en kötü kariyer tavsiyesini paylaştığınızda CEO’ya kendiniz hakkında ve nasıl düşündüğünüz hakkında çok şey anlatmış olacaksınız. En kötüsünü paylaştığınızda bununla biraz eğlenme fırsatını kullanın. Kısa ama eğlenceli bir hikaye anlatmaktan çekinmeyin. Duyduğum en iyi cevaplardan biri Beth Comstock’un hikayesiydi. Hikayede General Electric’in bir önceki CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Jack Welch ile başlıyor; Welch telefonu onun suratına kapatıyor. Meğerse Beth’in verimli, hızlı ve organize olma isteği onun iş arkadaşlarına karşı haşin ve soğuk olmasına sebep olmuş. Welch telefonu ona iş arkadaşlarının nasıl hissettiğini göstermek için kapatmış. Ona "Biraz rahatlamalısın. İnsanları tanımak için biraz vakit ayır."

Eğer böyle bir mülakata girdiyseniz ya da deneyimli bir mülakatçıysanız böyle sorularla sizin nasıl başa çıktığınızı öğrenmeyi çok isteriz. Aşağıdaki yorumlar alanına deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

CEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm) mülakat ceo mülakat ceo ile mülakat ceo ile mülakat yapmakceo mülakatı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CEO İle Mülakat Yapmak
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak

06 Eylül 2021
İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri
Mülakat Soruları

İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri

14 Nisan 2016