AnasayfaBlogOyun Oynayarak Para Kazanma Yolları
Bilişim

Oyun Oynayarak Para Kazanma Yolları

02 Aralık 2019
Oyun Oynayarak Para Kazanma Yolları

Son yıllarda yaşanan değişimlere bir bakın. Teknolojik gelişmelerin yaşamımızın her alanını etkilediğini göreceksiniz. Evlerden arabalara, yaşam biçimlerimizden oyunlara kadar büyük bir değişim içindeyiz. Eskiden sokaklarda top oynayan, ip atlayan çocuklar görebilirdik. Ama günümüzde o görüntülerin yerini tablet, telefon, bilgisayar vb. üzerinden oyun oynayarak vakit geçiren bireyleri görüyoruz.

Oyun sektörü, günümüzde hız kesmeden gelişmektedir. Bu sektör eskisi gibi sadece belirli bir yaş aralığını değil de ufak bir çocuktan yetişkin bireye kadar herkesi içine almaktadır. Bu kadar geniş bir yaş grubunu içine alması teknolojik gelişmeler sayesindedir. Akıllı telefon, bilgisayar ve oyun konsolu hepimizin evine giren teknolojik aletlerdir.

Aynı zamanda her yaş grubundan bireylere hitap eden oyun çeşitliliği olmasının da etkisiyle gittikçe gelişme göstermektedir. Günümüzde ise gelişmenin yanında oyun oynayarak para kazanma yollarını bulan birçok oyuncu da bulunmaktadır. Oynadığınız oyuna bağlı olarak kazanacağınız ücretler de değişiklik göstermektedir. Oyun ile gelir elde etmek artık günümüzün bir realitesidir.

Oyun Oynayarak Para Kazanma İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bireylerin yaşamında önemli bir konuma gelmesi ve oyunlar karşısında saatlerini harcaması oyun sektörünü geliştirdi. Bireylerin hastalık denebilecek düzeyde bağlılık göstermeleri eğlenceli işten para kazanmalarını sağladı. Bu yöntem ile gelir elde etmek yurt dışında çok fazla da olsa ülkemizde son yıllarda artış olmuştur. Ama elde edilen bu gelire güvenip okulunu, işini bırakmak mantıksız olur.

Çünkü kazandıkları düzenli bir geliri ifade etmemektedir. Bir ay iyi gelir elde ederken bir sonraki ay çok düşük gelire dönüşebilir. Bir oyun oynayarak para kazanma yöntemi kolay bir yöntem değildir. Oldukça zahmetlidir. Bireyin emek ve zamanını ayırması gerekir. Bireyin oyun içindeki yetenekleri de kazanacağınız geliri belirleyen bir unsurdur. Oyun oynayarak para kazanmak için yapılması gerekenlere göz atalım.

Satış Yapmak

Oyun içinde satış yapmak uzun süredir var olan bir sistemdir. Çoğu birey oynadığı oyuna sıkı bir şekilde bağlılık gösterir. Bunun için ilerleme göstermesi gerekir. İhtiyacı olan sanal bir karaktere, eşyaya veya bir silaha ücret ödemek zorunda kalır. Çoğu oyunda oyuncular arasında alışveriş sistemi vardır. Bu sistem, oyun içinde kazandığınız paralarla bir şeyler satın alma işlemini görür. Aynı zamanda kazandığınız bu sanal paraları gerçeğe çevirebilme avantajını da sağlarsınız. Paypal sistemi sayesinde kazandığınız paraları hesabınıza yatıran oyun siteleri de mevcuttur.

Oyun içinde kazanılan item, altın ve karakterler de satış yapmak için uygundur. Kazanılan değerli eşyalar ve itemler karaborsa adı verilen sistemde satabilirsiniz. Çoğu oyunda karaborsa sistemi mevcuttur. Oyuncular kazandıkları değerli eşyaları karaborsa adı verilen sistemde satarak nakit elde edebilirler.

E-spor Turnuvalarına Katılarak Para Kazanma

Video oyunlarının profesyonel olarak ve belirli bir turnuva çerçevesinde oynanmasına e-spor adı verilir. Düzenlenen bu turnuvalar sayesinde profesyonel oyuncular para kazanır. Pek çok oyun için bu turnuvalar düzenlenmiştir. Bu turnuvalar sayesinde profesyoneller yüksek miktarlarda ücret kazanmışlardır. Ama düzenlenen e-spor turnuvalarından az kişi yüksek miktarlarda gelir elde etmişlerdir. Profesyonel olmak ve yüksek meblağlar elde etmek için kararlı ve yetenekli olmak gerekir.

Profesyonel oyuncular yalnızca bu turnuvalar sayesinde yüksek meblağlar elde etmezler. Dünyaca ünlü markalar bu profesyonellere sponsor olmaktadır. Sponsorluk üzerinden de kendilerine gelir elde etmiş olurlar. Aynı zamanda markalar profesyonellere reklam karşılığında da ücret öderler.

Testçi Olarak Para Kazanmak

Büyük video şirketleri oyun testçileri ile çalışır. Bu testçiler piyasaya sürülmemiş olan oyunları test ederler. Oyunda bulunan hataları raporlayıp bildirimde bulunurlar. Bir oyun, oyunculara sunulmadan önce çeşitli test aşamalarından geçirilir. Ve bu süre zarfında geliştirilir. Geliştirme işlemleri yapıldıktan sonra oyun sektörüne sunulur. Oyun testçileri ise geliştirme aşamasında oyun oynayarak gözlem yaparlar. Hataları gerekli birimlere rapor ederler. Verilen raporlar ışığında video şirketleri tekrar gözden geçirir. Hataları düzeltir ve tekrar testçilere verilip denenmesi istenir. Ardından piyasaya sürülür.

Test yapma işi sanıldığı kadar kolay ve sevilen bir iş olarak görülmemektedir. Çünkü bir testçi haftada 90 saatin üstünde çalışmaktadır. Aynı zamanda test ettikleri işler her zaman severek oynadıkları oyunlar değildir. Önlerine belki çocuklar için uygun olan bir oyun gelse onu incelemek zorunda kalırlar. Testçilik deneyimi yaşayan bireyler çok fazla deneyim yaşadıkları için aralarında oyun oynamayı bırakanlar olmuştur.

Bilgi Paylaşarak Para Kazanmak

Çoğu kişi tarafından takip edilen ve beğenilen bir oyun hakkında çok fazla bilgi sahibi ve deneyiminiz olabilir. Eğer böyle birisiyseniz tecrübe ve bilgilerinizi başka bireylerle paylaşabilirsiniz. Hem de belirli bir ücret karşılığında. Beğenilen oyunları oynamak için sizin bilgi birikiminizden faydalanmak isteyen çok sayıda birey var. Bilgi birikimi ve deneyimlerinizi oyun sektörüne kazandırma fırsatı kulağa çok cazip geliyor.

Açmış olduğunuz blog sayfanızda ya da yazdığınız e-kitap üzerinden bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Blog sayfanız için Enstitü vermiş olduğu ücretsiz blog yazarlığı eğitimi dersine kayıt olabilirsiniz. Profesyonel olarak yazı yazabilirsiniz. Yazmış olduğunuz e-kitapları satarak gelir elde edebilirsiniz. Emin olun yazmış olduğunuz bilgilere oyun oynamak için ihtiyacı olan çok birey vardır.

Videolar Kayıt Ederek Para Kazanma

Çoğu oyun hakkında bilgi sahibi misin? Gerekli tecrübelerin var mı? O zaman oyunlar hakkında video çekmeye ne dersin? Hem de çektiğin videolar sayesinde belirli bir gelire de sahip olacaksın. Bu videolar karşılığında sana bir ücret ödenecek. Çekmiş olduğun videoları YouTube ‘a yükleyebilirsin. Bireylerin videolarını izlemesi karşılığında ücret alabilirsin. Ama bunun birtakım şartları bulunmakta.

Çektiğin video da canlı olarak anlatım yapmalısın. Nasıl oynanacağını adım adım anlatman da diğer bir şartı. Aynı zamanda videonun bilgi içerikli ve eğitici olması ise son derece önemli ir şarttır. Bu yolu deneyerek para kazanabilirsiniz. Ancak verilen şartları da yerine getirmelisiniz. Aynı zamanda videonu izleyenlerin sayını arttırman gerek. Düzenli olarak video yükleyebilirsen düzenli bir gelirin olur.

Oyun Oynayarak Canlı Yayın Yapmak

Gelir elde etmenin farklı yollarından biri oyun oynayarak videolarınızı ya da fotoğraflarınızı yayınlamaktadır. Oyun konsolunun ekranında görüntünüzü paylaştığınızda, çeşitli platformlar tarafından takip edilirsiniz. Bu platformlar size takipçiler kazandırır. Bununla birlikte size verilen reklam ve sponsorluklar sayesinde gelir elde edersiniz.

Bu yöntemi kullanıp gelir elde etmek isteyen birinin çok fazla takipçisi olması gerekir. Reklam ve sponsorluk gelebilmesi için bu şart. Hiç kimse takipçisi az olan birine reklam vermek ya da sponsor olmak istemez. Kendinize özgü farklı anlatım tarzınızla rakiplerinize fark atıp takipçi arttırabilirsiniz. Zor oyunları oynayıp dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Bu sayede takipçilerinizi de arttırma imkânına kavuşursunuz. Aynı zamanda gelirinizi de yükseltirsiniz.

Kimler Oyun Oynayarak Para Kazanma Şansını Yakalar?

Bu renkli dünyanın içerisinde olan herkes bu oyun sektöründen gelir elde edemez. Çünkü gelir elde etmek ve oyun oynamak farklı alanlardır. Bir birey oyunlarda çok başarılı olabilir. Ama iş gelir elde etmeye gelince o birey çakılabilir. Peki, gelir elde etme şansını nasıl yakalar? Gelir elde etmek için; oynadığı oyun hakkında profesyonel olması en önemli özelliktir. Hiç kimse bilmediği bir alan hakkında gelirini sağlayamaz. Diğer özellik ise ticari zekâya sahip olmaktır. Bireyin yaptığı işi pazarlama yetisine sahip olması ise başka bir özelliktir. Her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de araştırma yapmak ve stratejilerinizi doğru belirlemek gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Oyun Oynayarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Gelir elde etme yollarından sonra “ne kadar kazanabilirim” sorusu akla gelmektedir. Yukarıda yazılan başlıkları yerine getirdikten sonra maddi boyutuna geldi. Ne kadar kazanabileceğiniz sizin ne kadar iyi oyuncu olduğunuza bağlıdır. Bu iş için ne kadar vaktinizi harcadığınıza ve emek gösterdiğinize göre değişmektedir. Örnek verecek olursak bazı oyunlarda kazanılan sanal paranın gerçek para olarak verildiği görülür. Bu sanal dünyada kazandığınız her sanal para aslında sizin gerçek hesabınıza para olarak görebilirsiniz. Popüler oyunlardan birinde yüksek seviyeye ulaştığınızda sizin seviyenizi satın almak isteyenler olacaktır. Seviyenizi satmak istediğiniz zaman mutlaka seviyenizi satın almak isteyen olacaktır. Yani kısacası kazancınızı belirleyecek olan sizsiniz. Zekânız. Ayda 100 TL, 1000 TL hatta binlerce lira kazanmak sizin elinizde.

gelir elde etmekoyun oynama oyun oynayarak para kazanma oyun sektörü para kazanma
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital paralar resmi olarak hayatımıza 2010 yılında giriş yaptı. Tanıtıldığı yıllar kimsenin bilmediği hatta adını duymadığı paralar, günümüzde trend oldu.
Kişisel Gelişim

Para Kazanma Fikirleri ve Yolları

09 Aralık 2019
Online Oyunlar Nelerdir?
Teknoloji

Online Oyunlar Nelerdir?

07 Ocak 2020
Python Örnek Projeler
Yazılımlar

Python Örnek Projeler

04 Ekim 2021