AnasayfaBlogFreeSWITCH nedir? Ne İşe Yarar?
Bilişim

FreeSWITCH nedir? Ne İşe Yarar?

26 Aralık 2019
FreeSWITCH

FreeSWITCH internet ağı üzerinden ya da sabit hatlı telefonlardan sesli, görüntülü ve yazışmalı olarak eşzamanlı iletişim sağlayan bir teknolojidir. İnternetin iletişimin boyutlarını ne kadar değiştirdiğini hepimiz hayatımızın farklı alanlarında birebir yaşayarak deneyimliyoruz. Telefon görüşmelerimizi dahi çoğunlukla internet üzerinden mobil uygulamalarla gerçekleştiriyoruz. Hatta artık görüntülü aramalar, canlı bağlantılarla tüm dünya ile iletişim kuruyoruz. Bu dinamikler sosyal hayatımızda olduğu kadar, iş hayatından eğitim hayatına kadar oturduğumuz yerden tüm dünya ile iletişim halinde olabilme şansını sunuyor.

Online eğitimler ile evimizden canlı derslere katılabiliyor, interaktif ortamda eğitmene sorular sorabiliyoruz. İş dünyasında internet ve teknolojik gelişmelerle artık dünyanın diğer ucunda iş bağlantıları ve iş ortaklıkları yapılabilecek noktaya geldi. İnternet üzerinden dünyanın bir ucundaki iş ortaklarınızla video konferanslar, sunumlar, toplantılar yapmak mümkün. Artık bunun için saatlerce yolculuk yapmak gerekmiyor. İnsan kaynakları ilk mülakatları video görüşmeler aracılığıyla yapıyor. Kurumsal iletişimin teknoloji ve internet ile geçirdiği bu değişim sadece ofis dışında değil, ofis içinde de yeni sistemleri beraberinde getiriyor. E ticaret yapanlar, freelance işler ile uğraşanların tamamını neredeyse internet üzerinden ve telefon görüşmeleriyle yürütüyor.

Tüm bunları yaparken kesintisiz ve kaliteli bir iletişim için her geçen gün yeni teknolojiler, yazılımlar birbiri ardına geliyor. FreeSWITCH nedir dediğimizde tam da bu noktada devreye giren yukarıda bahsettiğimiz alanlarda ve daha fazlasında internet üzerinden yapılan çevrim içi görüşmelerde ve video görüşmelerde ileri düzey ses teknoloji için geliştirilen açık kaynaklı bir uygulama sunucusu olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca sadece mobil hatlar için değil, sabit telefon hatları ile de ofis içi ve dışında bağlantı imkânı sağlıyor. FreeSWITCH ile donanımınıza ve kullandığınız uygulamalara bağlı olarak binlerce gerçek zamanlı telefon görüşmesi gerçekleştirilebiliyor.

FreeSWITCH Avantajları Nelerdir?

Multimedya ve sesli iletişimi kaliteli ve bağlantıya bağlı bir gecikme olmadan gerçek zamanlı olarak gerçekleştirebilme olanağı sunan bir sistem olan FreeSWITCH esnek, modüler ve geliştirebilir yapısıyla bazı avantajları da beraberinde getiriyor. FreeSWITCH en küçük işletmelerden karmaşık sistemlere sahip sistemlere kadar her yerde kullanılabiliyor. Dolayısıyla herkes için işe yarar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yazılım Linux, Windows, Mac OS, Solaris, FreeBSD gibi pek çok farklı platformda çalışıyor. Bir işletmenin kurumsal iletişiminde PBX sistemi olarak kullanılabildiği gibi bir yazılım telefonu, uygulama sunucusu, normal hatlar ve bir IP ağı arasında arayüz oluşturmak için de kullanılabilir.

Bu modüler yapısı FreeSWITCH’i her işletmenin ihtiyacına ve kendi dinamiklerine uygun bir şekilde özelleştirilebilmesini sağlıyor. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bazı modülleri devre dışı bırakabiliyor ya da kolayca yeni bir modül ekleyebiliyorsunuz. En iyi yanlarından bir tanesi de programı kendiniz de geliştirebiliyorsunuz. Bunu tıpkı Wordpress sistemi gibi düşünebilirsiniz. Wordpress’te ihtiyaçlarınıza göre Wordpress eklentileri ile site işlevlerini çoğaltabildiğiniz gibi kendi ihtiyaçlarınıza göre yazılımı geliştirebiliyorsunuz. Aynı durum FreeSWITCH için de geçerlidir. FreeSWITCH, gereksinimlerinize uygun yeni bir modül yazmanıza üstelik bunu farklı programlama dilleri ile yapmanıza izin veren geliştirilebilir bir yapıya sahip. Ayrıca şirketiniz büyüdükçe ya da ihtiyaçlarınız değiştikçe FreeSWITCH’i her koşula göre geliştirme şansınız bulunur.

10 yılı aşkın süredir kullanılıyor olması başlangıçtan bu yana pek çok kez test edilip geliştirildiğini gösterir. Bu durum açık kaynak bir proje olması sebebiyle başlangıçta karşılaşabileceğiniz sorunlar için internet üzerinde pek çok çevrimiçi belgeye ulaşabileceğiniz anlamına gelir. FreeSWITCH’in sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi ise eski cihazlar(sabit hatlar, faks gibi) ile yeni nesil teknolojileri birbirine bağlayan bir köprü görevi görmesidir. Aynı zamanda farklı iletişim teknolojilerini destekleyebilmesi ve pek çok kanaldaki iletişim için hızlı ve kopukluk olmayan bir ağ geçişi sağlaması iletişim sorunları için iyi bir teknolojidir.

FreeSWITCH’le Neler Yapılabilir?

İletişimde hızlı çözümler günümüz iş dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. Müşteri ilişkileri, iş toplantıları, eğitimler, konferanslar… Her şey artık internet üzerinden çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. FreeSWITCH, iletişim modelleri için iyi bir aracı ve çözüm ortağı oluyor.

  • Katılımcıların hem sesli aramalar hem SMS yoluyla sorular sorabilmesi hatta sorulara oy verebilmesi yani bir anlamda anket çalışmaları için radyo ve televizyonlarda, canlı yayınlarda

  • İnternet üzerinden yapılan online canlı bağlantılar,

  • Sanal toplantılar

  • Çağrı merkezleri

  • Tercüman gerektiren toplantılarda gerçek zamanlı çeviriler

  • Şirket içi iletişim trafiği

  • Video konferanslar

  • Haber siteleri

  • İş mülakatları

  • e-Dergi ya da online alışveriş sitelerinin SMS aboneliklerinde müşteriler ile entegre mesajlaşma için FreeSWITCH iyi bir programlayıcıdır.

FreeSWITCH ile yapılan aramalar aynı zamanda kayıt altına alınabilir ve istatistiksel veriler oluşturulabilir. Özellikle çağrı merkezleri için ideal bir programdır. Yukarıdaki maddeler FreeSWITCH ile yapabileceklerinizin ana başlıklarıdır. İnternette ses teknolojilerinin giderek popülerleştiği ve geliştiği bir dönem içerisinde olduğumuzu düşünürsek FreeSWITCH’i geliştirilebilen yapısıyla adından daha çok söz ettirecek ve yaygınlaşacak bir ses teknolojisi olarak görebiliriz. Henüz dünya üzerinde daha çok deneme aşamasında sayılabilecek sesli alışveriş modelleri internette sesli iletişimin geleceği noktaları bize gösteren en güzel örnekler arasında yer alır. Kişiselleştirilebilir FreeSWITCH gibi yazılımlar bu noktada çok daha fazla söz sahibi olmaya adaydır.

FreeSWITCH Alanında Uzmanlaşmak

Özellikle internet ortamında eş zamanlı sesli iletişimlerin giderek önem kazanması kurumsal şirketlerin kendini bu konuda donanımlama ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Kolay kurulumu, pek çok farklı ihtiyaca göre eklenebilen modülleri, şirket yapısına ve ihtiyaca göre optimize edilebilen esnek yapısıyla FreeSWITCH hazır bir yazılımdan öte geliştirilebilir bir yazılımdır. Bu noktada yazılım bilenler ya da kendini yazılım konusunda ilerletmek isteyenler için FreeSWITCH alanında uzmanlaşmak şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek freelance bir iş sahası olarak da değerlendirilebilir.

Sağladığı imkânlar ve çok sayıda modülleriyle karmaşık gibi görünse de FreeSWITCH kullanımında önemli olan doğru modülleri bir araya getirerek şirket için en verimli sistemi oluşturmaktır. Ayrıca şirketin değişenleri yeni teknolojilere adapte olmak için yapılacak yeniliklere göre de FreeSWITCH’in geliştirilmesi de süreklilik arz eden bir ihtiyaçtır. Bu noktada yazılımcılar ve yazılımcı adayları için yeni bir iş sahasıdır. Şirketlere danışmanlık yapmak, en uygun modüler yapıyı oluşturmak ve geliştirmek dışında kendi modüllerinizi de yaratarak bu işi bir gelire dönüştürebilirsiniz.

Teknoloji ve internet ile değişen iletişim kurma modellerini etkin bir şekilde kullanabilmek için bir çözüm olarak sunulan FreeSWITCH, iletişimdeki aksaklıkları ortadan kaldırarak işlerin sistemli ve daha hızlı bir şekilde yürüyebilmesini sağlar. Her büyüklükteki şirketin ihtiyaçlarını uygun fonksiyonları olan ve geleneksel iletişim yöntemleriyle de birleştirilebilen FreeSWITCH, hem şirket içerisinde hem de web sitelerine eklenebilen yapısıyla yeni dönem iletişimlerde her sektörde verimlilik için bir köprü görevi görür. İnternet ortamında ses teknolojilerinin giderek yaygınlaşması FreeSWITCH adını sıklıkla duyacağımız anlamına geliyor.

freeSWITCH FreeSWITCH nedir
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Freelance Yapılacak İşler
İş Bulmak

Freelance Yapılacak En İyi İşler

08 Nisan 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349