AnasayfaBlogPython Programlama ile Neler Yapabilirim?
Bilişim

Python Programlama ile Neler Yapabilirim?

30 Aralık 2019
Python Programlama ile Neler Yapabilirim?

Python programlama hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz yazımız sayesinde konu hakkındaki donanımınız artacak. Python programını yazmak oldukça basit. Bu işten biraz anlamanız yeterli olacaktır tabii hiçbir şey bilmiyor dahi olsanız vereceğimiz bilgiler ışığında da kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Python kurulumu için metin editörüne ihtiyacınız bulunmaktadır. Bununla beraber Python yorumlayıcısı da edinmeniz gerek. Metin editörü sayesinde programı yazabilirsiniz.

Yorumlayıcıda yazdığınız bu programı okumaya yardımcı olur. Bu kısa ama gerekli bilgiden sonra Python programlama ile neler yapılabilir başlığında asıl anlatmak istediğimiz noktalara başlayabiliriz. Python ile mobil uygulama, bilimsel uygulama, hacking yazılım, web yazılım, oyun, masaüstü uygulama yapabilirsiniz. Aslında bu bir bakımdan size ve hayal gücünüze kalmış bir şey. Çünkü bu programlama dili ile her şey yapmak mümkün. Günümüzün trend listesinde yer alan kripto madenciliğinin farklı versiyonunu Python ile yapmak mümkün. Yani ver madenciliği. Bunun yanında yapay zeka uygulaması da yapılabilmektedir. 

Python Programlama Nedir?

Python, bir programalama dili olduğu hakkında hem fikirdir sanırım. Açık kodlu bir programlama olması onu özgün kılmakta ve ücretsiz yapmaktadır. Zaten en çok bu yönüyle tercih edilmektedir. İşletim sistemi tamamen bağımsız işlemektedir. Python programlama etkileşim seviyesi yüksek bir kodlamaya sahiptir. 

Bu başlık altında biraz daha bu kodlama ile ilgili terimlerden bahsedeceğim. Fakat terimler geçemeden önce bir konuyu daha hatırlatmak isterim. Python’un resmi internet sitesine girerek bu kodlama sisteminin programına sahip olabilirsiniz. Windows başta olmak üzere sistemi MAC OS ve Linux gibi işletimlere kurmak mümkün. Ayrıca site üzerinden farklı bilgilerde edinebilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konuya; terimler. Paylaşacağımız terimler, Python veri tiplerine aittir. 

 • Complex; karışık ya da karmaşık ver tipi demektir. Python programlama dilinde karmaşık sayıları temsil eder. 

 • Float; noktalı sayıları belirtir. 64 bit hassasiyeti yer almaktadır. Ayrıca çift şekildedir. Örnek vermek gerekirse, 5.23 gibi. 

 • Integer; bütün sayının hepsini verir. Tam sayı olarak gösterir ve 32 bittir. Buna ek olarak Long Integer bulunur. Long da uzun aralıklarda yer alan tam sayıları ifade eder. 

 • Dictionary; Adından da anlaşılacağı üzere, sözlük veri tipi demektir. Sözlükler tırnak içinde belirtilir. 

 • List; nesnelerin veri tipidir. Bünyesinde değişik verileri bulundurabilir. Köşeli parantez içinde kodlaması gösterilir. 

 • Tuple; liste benzer bir veri tipine sahiptir. Burada yapılan içerikler değiştirmeye kapılıdır. Parantez içinde yer alır. 

 • String; belkide kodlama en önemli veri tipi String’dir. Burada karakter veri tipi kullanılır. Genellikle tırnak içinde gösterilir. Örnek vercek olursak; ‘Selam’, ‘’Gezelim’’, ‘’’’Gezegen burası’’’’ gibi veri tipleri kodlanır. 

Pycharm Nedir?

Pycharm, Python tarafından geliştirme ortamı yani bir IDE olarak bilinir. IDE’nin açılımı da ‘’Entegre Geliştirme Ortamı’’ olarak geçmektedir. Python programlama içerisinde en iyi ve yararlı olan IDE olarak Pycharm gösterilir. İlk piyasaya çıkış tarihi 2010 yılının Temmuz ayındadır. 28 Ocak 2016’da 5.0.4 sürümünü almıştır. Çapraz bir platforma yapısındadır. Uygulama; Windows, Linux ve OS X sistemlerinde çalışmaktadır. Python Pycharm, iki farklı sürüme sahiptir. Bunlardan biri Professional Edition, diğeri de Community Edition. Professional Edition versiyonu ücretlidir. Ancak bu sürümün içinde farklı özellikler yer almaktadır. Community Edition ücretsiz sürüm modelidir. Bu ücretsiz sürümü indirme imkanı mevcuttur. Ancak bazı imkanlar kısıtlıdır. Pycharm özellikleriyle de kendinden söz ettirmektedir.

 • Birinci olarak uygulama otomatik kod yenileme ile gelmektedir. 

 • Zengin navigasyon içeriğine sahiptir. 

 • Akıllı kodlama ile tamamlama da büyük kolaylık sağlar. 

 • Açık kaynaklı kod yapısı büyük avantaj oluşturur. 

 • Yeni başlayanlar için bile basit bir sistemdir. 

 • Pycharm indirmesi ve kurulumu oldukça kolaydır. 

 • Hızlı ve pratik bir sistem verisine sahiptir. 

Apache Lisansı Nedir?

2000 yılında adımı atılan şirketin, ilk yayımlanma senesi ise; Ocak 2004 yılında olmuştur. İlk olarak Apache Yazılım Lisansı ismi ile piyasaya çıkmıştır. Daha sonradan Apache Lisansı ismini almıştır. Bu yazılım lisansı tamamen özgün ve özgürdür. Yazılımın bazı sürümleri için telif hakkı bile gerekmemektedir. Apache Lisansı için açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilmesine izin verilmektedir. Yazılım sistemleri birçok avantajı sayesinde bireyler tarafından tercih edilmektedir. Ticari alanda faaliyet gösterilen birçok yerde kullanılabilir. Lisansın kopyası hem kullanılabilir hem de dağıtılabilir. 

Apache Lisansı gibi birçok açık kaynaklı yazılım bulunmakta. Bu yazılımların günden güne arttığı da bilindiği bir gerçek. Artık çoğu insan açık kaynaklı yazılımları tercih ediyor. Yeni yazılım ve bilişim işine girişen gençler de hem basit ve açık olması sebebiyle tercihlerini bu yönde kullanıyor. Hepimiz akıllı telefon kullanıcısıyız. Bu akıllı telefonların içinde bir işletim sistemi bulunuyor.

Dünya’da en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Android’tir. Bu işletim sistemin bir gerçeği yer alıyor. Açık kodlu ya da kaynaklı yazılım ile geliştiriliyor. Yani android açık kaynaklı yazılım ile piyasa zamanında çıkıyor. Bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük nedeni özgün ve serbest olmasından kaynaklanıyor. Bireyler kodlama yaparken istedikleri kullanabiliyor. Tamamen açık olan bu kaynaklar bir izin istemeye gerek duymuyor. Diğer yazılım lisansları ise şu şekilde; 

 • MIT Lisansı

 • GNU Lisansı

 • Creative Commons Lisansı

bunlara ek olarak yazımızda tanıttığımız Apache Lisansı. Tüm yazılım lisanslarının kendi aralarında farklı işlevleri yer alıyor. Ancak içlerinden en çok Apache tercih ediliyor. 

Kodlama Geleceğin Mesleği Olabilir

Hani hep vardır ya; ‘’Geleceğin mesleği bu işte bunu oku.’’ ‘’Bu bölümü okuduğun zaman ya da bu eğitimi aldığında geleceğin parlak.’’ Kodlama da öyle bir sektör. Çoğu bilişim ve farklı sektörlerden uzmanlara göre kodlama veya yazılım sektörünün önü açık. Çoğu yaşanılan olguların artık hepsi bilgisayar üzerinden kodlama sayesinde yapılıyor. En ufak bir kumanda ya da bilgisayar, kısacası küçük bir elektronik alet için kodlama veya yazılım gerekiyor. Olmazsa olmazımız arasına giriyor. Böyle olunca önü açık bir meslek grubu oluyor.

Yeni nesil sektöre, öğrencilerde sıcak bakıyor. Ancak öğrencilik yıllarını geçmiş ve yazılım öğrenmek isteyenler de merak etmesin Enstitü size bir imkan sağlıyor. Programlamaya giriş kursu sayesinde sizlerde kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar kodlama bilgisine sahip olabilirsiniz. Merak ettiğiniz birçok konuyu ve bilgiyi bu kursta eğitim alarak görebilirsiniz. 

python programlama python kurulumu python programlama ile neler yapabilirim python kurulumu pycharm python pycharcm apache lisansı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Python Kurulumu Nasıl Yapılır?
Yazılımlar

Python Kurulumu Nasıl Yapılır?

08 Eylül 2021
Python Fonksiyonları
Yazılımlar

Python Fonksiyonları

07 Eylül 2021
Python nedir?
Teknoloji

Python Programlama Nedir?

29 Ocak 2021