AnasayfaBlogOnline Üniversitelerin Öğrenciye Sağladığı Avantajlar
Uzaktan Eğitim

Online Üniversitelerin Öğrenciye Sağladığı Avantajlar

16 Mart 2018
Online Üniversitelerin Öğrenciye Sağladığı Avantajlar

Eğitim insanlık tarihinin her döneminde önemini koruyarak hatta arttırarak devam ettirmiştir. Yeri geldiğinde yaşamsal olarak önemli olan faaliyetleri ve becerileri kazanmak için, yeri geldiğinde toplumda insanca yaşamak için yeri geldiğinde de teknik bilgilerin sağlanması için eğitim çok güçlü bir araç olmuştur.

Doğal olarak teknolojik ve toplumsal süreçlerde yaşanan değişiklikler eğitim alanını da etkilemiştir. Örneğin, eskiden sadece deneme yanılma yöntemiyle bilgi kazanılıyorken, daha sonraları teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalı eğitim şekline geçilmiştir. Günümüzde ise teknolojinin de ilerlemesine paralel olarak çok farklı eğitim teknikleri kullanılmaktadır.

Sözü edilen tekniklerden en çok ve sık kullanılanlarından bir tanesi ise online üniversite olarak tabir ettiğimiz uzaktan eğitim sistemidir. Sözü edilen eğitim sistemlerinin öğrenciye birçok avantaj sağlamasından dolayı çokça tercih edilmektedir.

Peki, nedir bu avantajlar?

Online üniversitelerin en önemli avantajlarından bir tanesi zaman ve mekâna bağımsız olarak eğitim alınmasıdır. Çünkü farklı sosyolojik pozisyonlarda bulunan kişiler her zaman örgün eğitim sistemlerine devam şansı yakalamayabilmektedir. Bu nedenle online üniversitelerde istediğiniz eğitimi alırken aynı zamanda bir işte çalışabilir ya da istediğiniz bir sosyal aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer yandan uzaktan eğitim sistemiyle istediğiniz en iyi üniversitelerden ki buna yurtdışındaki üniversiteler de dahil, eğitim alma şansını daha düşük bir maliyetle yakalayabilirsiniz. Son olarak online üniversite sisteminde diğer eğitim sistemlerine oranla daha kısa bir sürede mezun olur, iş bulma ve en önemlisi de hayata atılma konusunda gecikme yaşamazsınız.

Gelişen teknoloji ve Akıllı cihazların yaygın olarak kullanıldığı şu günlerde teknolojinin en büyük armağanıdır bizlere uzaktan eğitim.

Kişinin kendi programına göre ayarlayabildiği eğitim sistemidir kişisel gelişim adına atılabilecek en büyük adımdır uzaktan eğitim genel olarak belirli zaman ve mekân kısıtlaması yoktur.

Alınan eğitimlerin sonunda genelde online bir katılım sertifikası verilmektedir. Bazı kurum ve kuruluşların verdiği eğitimler MEB onaylı olmakla beraber Üniversiteler tarafından desteklenen kurumlarda mevcut. 

Peki size ne katacak online eğitim? 

Mesleki kursları takip edip MEB onaylı yetkinlik belgesine sahip olabilirsiniz. Ya da kişisel gelişim adına örneğin ilk yardım kursu alıp toplumun bilinçli bireyleri arasında yer alabilirsiniz. Öğrenmeye açık olduğunuz sürece birçok branşta online eğitim seçeneği mevcut başlıca aklıma gelenler;

Gibi birçok branş mevcut olup kendinize en uygun alanı belirleyip size belirtilen ders videolarını izlemek ve ders sonunda sınava katılıp başarılı olmak kalıyor.

Neden online eğitim almalıyım? 

Her birey kendinden sorumludur. Önce kendinizi eğiteceksiniz ki sonra çevrenize faydanız olsun siz geliştikçe öğrendikçe etrafınızdaki insanları da teşvik etmiş olacaksınız. Sosyal medya platformlarında vaktinizi boşuna harcamak yerine vaktinizi daha faydalı eğitimlerle geçirmeniz hem toplumsal hem bireysel olarak iyidir. Online eğitimler kolaydır genel olarak başlangıç seviyesinde olmakla beraber ileri seviye eğitimlerde mevcut güzel tarafı eğitimi almamak için hiçbir nedeniniz yok akşam yarım saat öğlen 15 dakika baksanız bile Cv'nize kişiliğinize değer katacak eğitimler sertifikalar bir tık uzağınızda... Kendiniz için bir adım atın ilk dersinizi bugün almaya başlayın sizlere yazının sonunda birkaç site linki vereceğim. Verdiğim sitelere kayıt olup ücretsiz eğitim almaya bugünden başlayabilirsiniz.

Eğitim videolarının uzunlukları işlenen konuya göre değişmekte gayet akıcı ve anlaşılabilir şekilde anlatımlar mevcut örgün eğitim sistemi gibi şu saatte burada olacaksın derdi yok derslerinizi ofiste seyahat ederken ya da işinizden arta kalan zamanlarda takip edebilirsiniz. Çoğu branşta Yaş, Okul, Mezuniyet gibi zorun unluklar yok en temel düzeyden zirveye kadar online eğitim almak mümkün. 

Toplum bilincini geliştirmek için online eğitimler çok büyük fırsatların kapılarını aralıyor bu kimi zaman devlet desteği hibe krediler, kimi zaman meslek edindirme, kimi zaman ise kişisel gelişim adına faydalı dersler olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa birliği uyum sureci gereği birçok kurs AB&TÜRKİYE iş birliği ile finanse edilmekte olup herhangi bir ücret talep edilmemekte.

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİNİNDE bu kapsamda bir çalışması bulunmakta ve birçok branşta faaliyet göstermekte ve online sertifikalar vermekte Milli eğitim bakanlığı e-yaygın projesi kapsamında online eğitimler vermekte bugün bu kadar kolay alınan eğitimleri yarın zorlaştırabilirler teknoloji geliştikçe erişim sorun olmaktan çıktı bugün en basit telefon ve bilgisayardan bile bu eğitimleri almak mümkün unutmayın ki başarının anahtarı eğitim ve çabalamaktan geçer buyurun sizlere online eğitim alabileceğiniz bir kaç platform:

  • www.iienstitu.com

İstanbul İşletme Enstitüsü dersleri canlı video ya da bant kaydı olarak izleyebilirsiniz birçok branşta başarılı eğitimler verilmekte eğitimin sonunda sınavda başarılı olan bireylere sertifika verilmekte ayrıca eğitimler oldukça uygun fiyatlı.

  • bilgeis. net

Avrupa birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmekte Eğitimler Orta doğu teknik üniversitesinin hazırladığı videolar üzerinden verilmekte 

  • learndigital.withgoogle.com

Google ekibi tarafından tamamen Türkçe online eğitimler verilmekte işinizi internete taşımak için en gerekli adım birçok şey öğreneceksiniz.

Online Üniversitelerin Öğrenciye Sağladığı Avantajlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Türkiye'de Online Eğitim
Online Eğitim

Türkiye'de Online Eğitim

07 Ağustos 2018
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
Online Eğitim İle Bir Adım Öne Geçin
Online Eğitim

Online Eğitim ile Bir Adım Öne Geçin

30 Mayıs 2019
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855499
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399