İşaret Dili Eğitimi


$6.85$14.62

4,7
222 Ratings
2 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 5 Live Class
 • 2 Document
 • 1 Quiz
 • 3 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

İşaret Dili Uzaktan Eğitim Programı

Dünya üzerinde milyonlarca bulunan işitme ve konuşma engelli bireyleri anlamak, onlarla anlaşmak ister misiniz? İşaret Dili Eğitimi sayesinde işitme engelli bireyler ile temel düzeyde anlaşabileceksiniz.

Türk İşaret Dili, işitme engelli Türk vatanadaşlarının dilidir. Belirli hareketler, el işaretleri ve çeşitli yüz ifadelerinden oluşan görsel bir dildir. Kendine özel grameri ve cümle yapısı vardır. İşaret dili bilen kişilerin sayısı son zamanlarda artıyor. Bununla birlikte işaret dili bilen çalışanlara ihtiyaç da artmaktadır. Kamu sektöründe ve özel sektörde işe alımda bazı açık kriterler arasında “işaret dilini bilen” ibarelerine sıkça rastlanılmaktadır.

İşitme engelli bireylerin aralarında iletişim kurmak amacıyla kullandıkları el hareketleri ve yüz mimiklerinden oluşan görsel bir dildir. Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyon verilerine göre 2.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. İşaret dili bölgelere ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Biz size Türkiye’deki ulusal işaret dilini öğrenmeniz için temel bilgiler bilgileri vermeyi amaçlıyoruz.

İşaret dilini sadece sağır veya dilsizlerin öğrendiği bir dünya sizce ne kadar yeterli gelir? İletişimin yeterli seviyede olmadığı ortamlarda ayrışma ve dışlanmalar görülecektir. İşaret dili bunu önlemek, adeta köprü vazifesi görerek işitme engelli bireyler ve engelsiz bireyler arasında bağ kurar. Onlar işaret dilini öğrenerek bizlere bir adım atıyorlar peki ya biz? Geçmişten günümüze başarılı veya başarısız birçok girişim görüyoruz. Özellikle son zamanlarda işaret dili bilincinin geliştiğini ve öneminin vurgulandığını söyleyebiliriz. O halde ne duruyoruz? ‘Şu an uygun bir zaman değil’, ‘işim çok yoğun’, ‘etrafımda engelli bir birey yok’ bahanelerini kenara atıp öğrenmenin tam zamanı! 

Online Eğitim İşaret Dili Eğitiminin Amacı

İşaret dili işitme engelli olmayanlar ile işitme engelli olanlar arasında kurulmuş bir köprüdür. El işaretleri ve yüz hareketlerinden oluşan birçok ifadeyi kullanarak iletişim kurulur. İşaret dilini öğrenmek zor değildir. İşaret dilini kullanan çalışanların iş dünyasında diğerlerine göre her zaman bir adım önde olduğunu göstermektedir.

İşaret dili öğrenmek ve anlamak yalnızca işitme engelli olanlar için değil, işitme engellilerle birlikte yaşayan ve onlarla iletişim kurmak isteyen herkes içindir. Bu online eğitim programı işaret dilini öncelikle iş dünyasından başlamak üzere toplumun tüm kesimlerine öğretmeyi amaçlamaktadır.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

 • Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon.
 • Aktif bir internet bağlantısı.

İşaret Dili Online Eğitimine Kimler Katılmalıdır? 

İşaret dili eğitimi, işitme engelli bireylerle iletişim kurarak, onların iş ve sosyal hayata olan katılımlarını arttırmak isteyen tüm bireylere hitap eder.

What you will learn?

Online eğitim işaret dili programına katılarak işaret dilinde bilmeniz gereken temel bilgileri öğreneceksiniz. Ayrıca şehirler, isimler, yemek siparişi verme, adres sorma gibi günlük hayatta ihtiyacınız olan ifadeleri de öğreneceksiniz. Asuman hocamızın akıcı ve yaratıcı ders anlatımlarıyla temel seviye bir işaret diline hakim olabileceksiniz. Türk işaret diline alfabeyi öğrenerek başlayacaksınız. Devamında günlük yaşamınızda ihtiyaç duyduğunuz kelimeleri ve fiilleri öğrenecek, Türk işaret dili hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Öğreneceğiniz kelimelerin temalarına bakacak olursak; eğitim, çevre, sayılar, zaman, meslekler, iller şeklinde sınıflandırabiliriz. Bu temaların ışığında hocamızın gösterimi ve yaptığı tekrarlarla birçok kelime öğrenmiş olacak, günlük hayatta kendinizi ifade edebilecek kıvama geleceksiniz.

Nasıl Öğreneceğiz?

İşaret dilini öğrenmek en başta empatiye, daha sonra ilgiye, duyara ve hevese bağlı bir süreç. Eğer gerçekten bu eğitimi layıkıyla almak ve öğrenmek istiyorsak pes etmemeli, azimli olmalıyız. Kendinizi yeni bir dil öğreniyormuş psikolojisine bürüyün. Zaten işaret dili öğrenmek de yeni bir dil öğrenmekle eşdeğer. Bol bol pratik isteyen ve öğrenildikten sonra dahi ara ara unutmamak adına kullanılması gereken bir dil. Özellikle işitsel engelli bireylerin olduğu ortamlara girmek öğrenme sürecinde size çok katkı sağlayacaktır. Yeni öğrenen insanlar için zaten bu dilin konuşulduğu ortamda bulunmak biraz endişe verici olacaktır, kabul ediyoruz. Fakat panik yapmayın ve öğrendiklerinizi pekiştirmeye odaklanın. Emin olun ki işaret dilini öğrenme çabanızı görmeleri bile onları mutlu, onların mutluluğu ise sizi motive edecektir. Böyle bir ortamda bulunma imkanınız o süre zarfında yok ise yakınlarınızla pratik yapın, hatta ailenizden birini ikna edin sizinle eğitim almak için. Böylelikle pratik yapabileceğiniz bir partneriniz ve farkındalığı paylaşan bir birey daha olur.

İşaret dilini öğrenirken birçok hata yapabilirsiniz, korkmayın ve vazgeçmeyin. Hatalarımızda Türk İşaret Dili Sözlüğüne bakıp doğrusunu öğrenmek, gerektiğinde aklımıza bir soru takıldığında hocamıza danışmak en sağlıklısı olacaktır. Evet, günümüzde teknoloji sayesinde birçok öğrenme aracı olabilir fakat hepsinin yüzde yüz bir güvenilirliği yoktur. Ve kabul edelim ki yanlış öğrenilen bilgiler daha akılda kalıcı olur, sonrasında düzeltmemiz zaman alır. En güvenilir öğrenme şekli bizzat iyi referanslı bir işaret dili eğitmeninden öğrenim görmektir. Tecrübeleri ve zengin bilgi dağarcığıyla enstitü hocamız öğrenme sürecinizde sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Eğitim Ne Kadar Sürüyor?

Eğitimimizin 22 günlük abonelik süresi vardır. 22 gün boyunca içerikteki tüm ders videolarına, dokümanlara, ders notlarına ulaşabilirsiniz. Eğitim 5 ders şeklinde planlanmış olup her ders yaklaşık bir saat sürmektedir. Deneme sınavlarımızla bilgilerinizi test edebilir ve belirli tarihlerde sertifika sınavına girip eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Tabi ki işaret dili eğitimi 22 günle sınırlı bir süreç değildir. Derslerden sonra tekrarların yapılması ve araya büyük boşluklar koymadan çalışma programı planlanması sizi başarıya taşıyacaktır.

İşaret Dili Eğitimi Alanlar Nerede Çalışabilir?

İşaret dili baktığımızda her sektörde kendine bir yer bulabiliyor. Sonuçta her meslek dalında işitme engelli bir bireyle karşılaşma olasılığımız vardır. Bazen dışarıdan bir göz olarak şahit olduğumuzda ortadaki iletişimsizlik canımızı sıkar. Kağıda yazma, dudak okumayla yetinme durumları iletişim için yeterli gelmez. O halde hangi meslekten olursa olsun işaret dilinin her insan için olduğuna hemfikirsek kariyer kısmına dönebiliriz. 

İlgi ve azimle eğitimini tamamlayanlar için hemen kariyer noktalarını işaretleyelim. Bunun için öncelikle işaret dilini hakkıyla öğrenmek, ellerimizle, mimiklerimizle ve beden dilimizle konuşabilmek ve elbette ki karşımızdakini anlayabilmek gerekir. İşaret dili kursumuzdan edindiği bilgileri pratiklerle pekiştirenler için söylüyoruz. Öğrendiğiniz bilgileri başkalarına aktarmak ve farkındalığı artırmak amacıyla eğitmen olabilirsiniz. İşitme engellilerin olduğu bir toplulukta, konferans, gezi gibi etkinliklerde çevirmenlik yapabilirsiniz. Bunlar zamanla ve tecrübeyle elde edilebilecek kariyer basamakları, belli bir hız ve bilgi birikimi ister. Kamu kuruluşlarındaki iş imkanlarına bakacak olursak da, adliyelerde işaret dili tercümanlığı, bilirkişi gibi pozisyonlarda işe alımlar yapıldığını biliyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bir sınav şartıyla eğitim almış kişileri İşaret Dili Tercümanı olarak işe alıyor. 

İşaret Dili Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Eğitimimizi tamamladığınızda edindiğiniz bilgileri sınamak adına sınava tabi olursunuz. Sınavı başarıyla geçenler İşaret Dili Eğitimi Sertifikalarımıza sahip olurlar. Başarı sertifikalarını uluslararası, özel ve resmi kurumlarda kullanabilirsiniz. Örneğin hastanelerde, telekomünikasyon şirketlerinde, veznelerde, adliyede iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Bireysel olarak da özel veya işaret dili kurslarında eğitim verebilirsiniz. İşaret dili eğitimi sertifikanızı özgeçmişinizde kullanabilir ve dilerseniz de soğuk damgalı sertifika belgenizi İstanbul İşletme Enstitüsü olarak sizlere ulaştırabiliriz. Rekabetin yüksek olduğu iş başvurularında farkınızı ortaya koymak ve yeni bir kültüre sahip olmak için doğru yerdesiniz. 

Topics of Education

 • Türk işaret dilinin tarihçesi
 • Alfabe
 • Kelimeler ve fiiller
 • İletişim için gerekli cümleler

FAQs About Education

İşaret Dili Eğitiminin İçeriği

Derslere belli tarihlerde canlı olarak veya abonelik süreniz boyunca dilediğiniz saatte erişim sağlayabilirsiniz. Online eğitimin en iyi avantajlarından biri budur. Evinizde, rahat bir ortamda stressiz ve bireysel ders alıyormuşcasına alınan eğitimin diğer bir avantajı da tekrar ve tekrar, istediğiniz kısımları veya tümünü izleyebilecek olmanızdır. Bazen odak problemi yaşadığımızda, dersteyken acil yapmamız gereken bir iş çıktığında veya başka zoraki durumlarda videoyu durdurup ara verebilmek teknolojinin en güzel nimetlerinden biri. 

Eğitimimizde Neler Var?

Eğitimimizde tam olarak hangi içerikler mevcut başlıklarla listeleyelim:

 • 5 Video İçeriği
 • 5 Canlı Ders
 • 2 Ders Notu
 • 3 Deneme Sınavı
 • 1 Sertifika Sınavı
 • Grup Sohbeti
 • Forum Tartışmaları

Grup sohbeti ve forum tartışmaları üzerinden işaret dili eğitimi alan diğer öğrencilerle iletişime geçebilir, bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Canlı derslerde de sohbet bölümünden sorularınızı yöneltebilir, hocamızla iletişime geçebilirsiniz. Bu özellikleriyle beraber eğitim çok daha keyifli ve yararlı oluyor.

İşaret Dili Eğitmenimiz Kimdir?

Türk işaret dili eğitmenimiz kıymetli tecrübeleri ve bilgi birikimleriyle 2015 yılından bu yana İstanbul İşletme Enstitüsü’nde bizlerle olan Asuman Çalışkan. Eğitmenimizin özgeçmişine bakacak olursak kendisi Anadolu Üniversitesi’nde İşletme ve Atatürk Üniversitesi’nde İş Sağlığı ve İş Güvenliği öğrenimlerini tamamlamıştır. Rumeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde de yüksek lisans eğitimine devam etmiştir. Bir dönem sağlık sektöründe çalışmış, daha sonra bir program dahilinde işaret dili öğretici ve tercümanlığı eğitimini almıştır. Eğitimiyle de beraber mesleğini de bu alanda şekillendirmeye karar vermiştir. İşaret diline gösterdiği ilgi ve farkındalık oluşturma isteğiyle işaret dili ve sağır kültürü eğitimini de alarak uluslararası olimpiyatlarda görev almıştır. Aynı zamanda yeminli tercümanlık da yaparak mesleğini icra etmektedir.

Değerli eğitmenimiz Asuman Çalışkan farklı kuruluşlarda eğitimler vermesinin yanında işaret dili farkındalığını yaymak amacıyla işaret diliyle tiyatro ve gösteriler de düzenlemektedir. 

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (222)
Course Rating 4,7
Asuman Çalışkan
Uğur Kar
20 Mayıs 2022
5.0

Meb onayı var mı e-devlet üzerinden görünecek mi ?

Support team

Enstitü MEB onaylı uzaktan özel eğitim kurumudur.

Kurum Kodu: 99990655 - T.C. MEB Özel İstanbul Uzaktan Eğitim Kursu

MEB onaylı eğitimler için tıklayın.

 

İklimya Atik
09 Şubat 2022
5.0

Eğitimi aldıktan sonra sertifika için ekstra bir ödeme isteniyor mu acaba?

Support team

Sertifikalarım alanından resmileştir kısmını tıklayarak 119 Tl artı kargo ücretiyle basılı sertifika siparişi verebilirsiniz.

Sertifikalarım alanından, Sertifika Sorgula bölümünden görüntüle diyerek PDF sertifika indir alanına tıklayınız. Bu Bolümden siparişinizi verebilirsiniz. PDF sertifika 29 TL.

Zeynep Vurulmus
20 Ocak 2022
5.0

Merhaba bu eğitimin başlama tarihi varmı örneğin bugünn kayıt olsam tüm canlı dersleri girebiliyormuyum

Support team

Eğitime abonelik süreniz 120 gündür. Bu süreçte planlanan canlı derslere katılabilirsiniz. Canlı dersler kaydedilmekte. Dilerseniz video kayıtlarıda izleyebilirsiniz.

Frequently Asked Questions (FAQ)
 • İşaret dili öğrenmek için online eğitim programları harika bir seçenektir. Nerede olursanız olun işaret dilini öğrenebilirsiniz. İşaret dili online eğitim programında videolar izleyebilir ve ders etkinlikleri ile pratikler yapabilirsiniz.

 • İşaret dilini öğrenmek zor değildir. Eğer zaman ve emek harcarsanız önünüzde hiçbir engel yok! Online eğitimlerin avantajıyla işaret dilini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İşitme engelli bir bireyle iletişim kurmanın yollarını öğrenmek için online işaret dili eğitiminin güçlü bir araç olduğunu unutmayın. Denemekten korkmayın, hemen katılın.

 • İşaret dili, işitme engelliler ve sağır bireylerin kullandığı bir iletişim sistemidir. Anlatmak istediklerini ifade edebilmek için el haraketleri, yüz ifadeleri ve vücut dilini kullanırlar. İşaret dili dünyanın her yerinde farklılık göstermektedir

 • İşaret dili online eğitimle öğrenilebilir. İşaret dilinin amacı iletişim engellerini, online eğitimlerin amacı ise öğrenme engellerini ortadan kaldırmaktadır. Tam anlamıyla online eğitimlerle işaret dilini kısa sürede öğrenmek mümkündür.

 • İşaret dili eğitiminde Türk işaret dilinin tarihçesi, alfabe, kelime ve fiileri, iletişim için gerekli cümleleri kurmayı öğreneceksiniz.

 • İşaret dilini öğrenmenin en kolay yolu online eğitimlerdir. Online eğitim avantajıyla işaret dilini 5 saat gibi sıkıştırılmış bir programla öğrenebilirsiniz.

 • Bu soruya kesin cevap vermek pek mümkün değildir. Sebebi ise herkesin farklı öğrenme hızları olmasıdır. Ancak birçok uzman, çocukların yetişkinlerden daha hızlı bir şekilde işaret dilini öğrendiğini söylemektedir. İşaret dilini herkes öğrenebilir.

 • İşaret dilini öğrenmek için mümkünse işitme engelli bireylerle iletişime geçebilirsiniz. Bunlarla ilgili birçok gönüllü faaliyetler bulunmaktadır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa işaret dili ile oluşturulmuş videoları izleyebilirsiniz. Dilin gerçekte nasıl kullanıldığını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca eğitimlerden sonra bu tür aktivitelerle öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

 • İşaret dili evrensel değildir. Her ülke veya bölgeni kendine özgü işaret dili bulunmaktadır. Örneğin ASL ABD’de kullanılan en yaygın dildir. Uluslararası işaret dilini öğrenmek isterseniz Enstitü’de bu eğitim programını bulabilirsiniz. Farklı işaret dili ifadeleri bulunmasına rağmen, ortak özellikleri de bulunur. Sonuç olarak işaret dili sözel bir dil değildir.

 • İş hayatında işaret dilini bilen biri birçok avantaja sahip olur. En önemlisi de bir işletmenin işitme engelli biriyle iletişime geçmesi için önemli bir görevi üstlenir. İş hayatında iletişim engellerini ortadan kaldırmak için işaret dili oldukça önemlidir.

 • İş hayatında işaret dilini bilen biri birçok avantaja sahip olur. Bildiğinizi kanıtlamanın en doğru yolu başarınızı belgelendirmektir. Bir işletmenin işitme engelli biriyle iletişime geçmesi için önemli bir görevi üstlenmiş olursunuz. İş hayatında iletişim engellerini ortadan kaldırmak için işaret dili oldukça önemlidir.

 • İşaret dili öğrenmek için pratik yapmalısınız. Cümle kurma ve anlatmak istediklerinizi işaret dili yardımıyla yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Online işaret dili eğitimleri kendinizi geliştirmeniz için önemli bir fırsattır.

 • Evet, geliştirebilirsiniz. Film ve dizilerdeki işaret dili tercümanlarını takip edebilir ve çeşitli uygulamalarla pratik yapabilirsiniz.

 • İşaret dili tüm ülkelerde aynı değildir. Bu sebeple işaret dilinin uluslararası olan bir eğitimi de bulunur. Türk işaret dilini öğrenmek istiyorsanız bu online eğitim harika bir fırsattır. Fırsatlar bununla da sınırlı değil. Enstitü’de uluslararası işaret dili eğitimi de bulunur.

 • İşaret dili alfabesi Fransa’da 18. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Charles-Michel de l'Épée isimli bir kişi tarafından geliştirilmiştir. Kendisi de işitme engelli olan bu kişi iletişim engellerini ortadan kaldırmak için işaret dilini geliştirdi. İşaret dili diğer ülkeler tarafından da benimsenerek bugün de aynı amacını taşımaya devam ediyor.

 • İşaret dilini Fransız Charles-Michel de l'Épée isimli işitme engelli bir kişi bulmuştur.

 • Parmak alfabesini öğrenmek bazı temel şeyleri ifade etmek için yeterli olsa da işaret dilini etkin bir şekilde kullanabilmek için yeterli değildir. İşaret dilinde akıcı olmak için jargon ve ileri seviye sözdizimlerini öğrenmeniz gerekiyor. Farklı kelimeleri ve cümleleri oluşturan farklı el ifadelerinin bulunduğunu ihmal etmemek gerekir.

 • İşaret dilini temel seviyede öğrenmek istiyorsunuz ancak nereden başlamanın doğru olduğundan emin değilseniz İstanbul İşletme Enstitüsü buna özel bir eğitim programını sizlere sunuyor. Kısa sürede işaret dilinin temellerini öğrenmek istiyorsanız 5 saatlik online eğitim programına katılabilirsiniz.

 • İşaret dili bilen biri her alanda çalışabilir. Bu alanda eğitmenlik hedefiniz olabilir veya iş hayatında öne çıkmak istiyor olabilirsiniz. İşaret dilini bilmek her alanda işinize yarar. Belli bir alanla sınırlandırmak doğru olmaz.

 • Türk işaret dilini bilen kişi sayısı 89.000 kişidir. Enstitü toplumsal fayda amacıyla Türk işaret dilinin öğrenilmesi ve yaygınlaşması konusunda önemli katkıları bulunmaktadır. Bu kişilerin arasında neden siz olmayasınız? Hemen katılın ve işaret dilini online eğitim avantajıyla dilediğiniz yer ve zamanda öğrenmeye başlayın!