AnasayfaBlogMotivasyon Neden Önemlidir?
Motivasyon

Motivasyon Neden Önemlidir?

24 Ekim 2019
Motivasyon Neden Önemlidir?

Motivasyon nedir? Motivasyon, güdülerimizin bizi harekete geçiren içsel davranışlarıdır. Bu güdülerle de hayatımızı belirleriz. İyi bir yaşam için hayatımızda mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadeleleri kazanmamız için de umutsuz olmamız ve her zaman savaşmamız gerekir. 

Motivasyon Etkisi

Geçmişten günümüze kadar yaşanan tüm olaylarda motivasyon etkisi vardır. Kazanılan savaşlarda, iş başarılarında, eğitim süreçlerinde ya da kişilik değişimlerinde gibi her unsurda motivasyon bizim için etkilidir. Zamanımız hızlı gelişmekte ve şimdiki insanlar daha çok kaygı bozukluğu içinde yaşamaktadır. Üniversite okuyan birçok genç varken okullarını bitirdikleri zaman iş bulamayacaklarının kaygı bozukluğunu şimdiden yaşamaktadırlar.

Aynı zamanda mezun ve işsiz ev geçindirmek zorunda olan birçok birey kaygı bozukluğunun içinde yaşamaktadır. Bunların yanı sıra hayatta öğrenmeye geç kaldığını düşünen hobilerini, sevdiği işi yapmaktan korkan birçok insan şikayetçi oldukları hayatlarına devam etmektedir. Ancak bireyler çevrelerinden gördükleri destekle korkularını yenebilir. İşte bu korkularımızla yaşamak yerine motivasyon arttırmamız gerekir.

Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Öncelikle motivasyonu arttırmak için kendinize inanın ve güvenin. Hayata yeni sizi tanıtmaktan korkmayın. Ailenize, arkadaşlarınıza yapmak istediklerinizi dile getirin. Onlarda size destek olup sizde motivasyon arttırabilirler. Tabii derseniz ki benim çevrem bana destek olmaz. O zaman onlarsızda başarabileceğinizi hatırlayın. Kendi yolunuzu çizin.

Dilediklerinizin peşinde koşun. Kendinizi ve hayatınızı daha çok sevmek için motivasyon artırıp hayatın tadına varmaya bakın. Etkili bir motivasyon elde etmek için inanç etmeni geri planda kalmamalıdır. Her zaman söylenen bir söz vardır. “İnanmak başarmanın yarısıdır.” İnanmaktan asla vazgeçmeyin.

Motivasyon Arttırmak İçin Yöntemler

Geçmiş zamanlarda yapamayacağınıza inandığınız ama şimdi arkaya dönüp baktığınızda altından kalktığınız başarılarınızı hatırlayın. Çevrenizdeki insanların başarılarını inceleyin. Onları kıskanmak yerine onları zorluklar karşısında nasıl yol izlediğine bakın.

Okuyun ve İzleyin

Geçmişte yaşamış ve başarılı olmuş insanları okuyun. Motivasyon arttıracak ve sizin kendinizi bulabileceğiniz filmleri izleyin.

Ne düşünürseniz ona inanırsınız

Evet bunu sakın unutmayın kendinizi başarısız olduğunuza inandırırsanız her zaman başarısız olursunuz. Güçlü olacağınıza ve istediğiniz işlerin altından kalkacağınıza inanın. Siz bugüne kadar ne sıkıntılar atlattınız. Bugün yaşanan bu zorluklarımı atlatamayacaksınız? Yapmayın ne olur! Bu zor günlerinde geçeceğini unutmayın. Bugünün olumsuzluklarının yarınınızı katletmesine izin vermeyin.

Ertelemeyin

Aman bugün dursun, yarın başlarım demeyin. Yarınlar bitmez. Hem siz değil misiniz bundan kaç yıl önce de yarın başlarım diyen. O zaman başlamadınız ve bugün elinizde şimdilik diledikleriniz yok. Ancak bugün başlarsanız yarınlarınız dopdolu olacak.

Kendinize iyi bakın

Size burada demek istediğim şey sağlınıza iyi bakmanız. Yedikleriniz, içtikleriniz, uykuya ayırdığınız süre, gün içerisinde yaptığınız sporla ilgili faaliyetler vb. hepsi sizin gücünüzü belirleyen şeyler. Onlara ne kadar önem verirseniz kendinizde göreceğiniz değişimlerle motivasyonunuzda artacak.

Müzik dinleyin

Doğa ile baş başa kalın. Motivasyon, sevdiğiniz müzikleri dinlerken, doğayı izlerken de artar. Çünkü diğer insanları değil kendinizi dinleyeceksiniz. Bu nasıl bir lüks bilseniz.

Kişisel gelişim kitapları okuyun

Kişisel gelişim kitapları okurken yalnız olmadığınızı, sizinle aynı yollardan aynı zorluklardan geçen bireylerin olduğunu göreceksiniz. Oradaki insanların bu zorlukların altından kalktığını gördükçe kendinize güveninizde artacak. Herkes gibi sizde altından kalkabilirsiniz.

Kendinize hedefler koyun

Bu hedefleri elde edebilmek için elinizden gelen her şeyi korkusuzca yapın. İşin sonunda elde ederseniz zaten sizden daha mutlusu olmaz. Ancak diyelim ki elde edemediniz, olsun en azından denediniz. Korkmadan, çekinmeden, pes etmeden kendinizin istediği bir şey için denediniz. Denemeden ve düşmeden gerçeği bilemezsiniz. Bu deneyimlerden de ders çıkarmaya bakın.

Yazar: Ulya Celep

hedefleriçsel davranış.kişisel gelişimmotivasyonmotivasyon etkisi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon İçin 9 İpucu!
Motivasyon

Motivasyon İçin 9 İpucu!

06 Mayıs 2019
Motivasyon İçin İpuçları
Motivasyon

Motivasyon İçin İpuçları

21 Mayıs 2019
Motivasyon Neden Önemli?
Motivasyon

Motivasyon Neden Önemli?

23 Mart 2019
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
855209