AnasayfaBlogEv Hanımlarına İş Fırsatı: Online İçerik Yazarlığı
Blog Yazmak

Ev Hanımlarına İş Fırsatı: Online İçerik Yazarlığı

23 Ağustos 2019
Ev Hanımlarına İş Fırsatı: Online İçerik Yazarlığı

İşsizlik ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi. Kadınlarda bu sorun ne yazık ki daha da belirgin. Kadınlar ve özellikle ev hanımları için evden yapılabilecek mesleklere ihtiyaç artarken online içerik yazarlığı yardıma yetişiyor ve yeni nesil bir iş fırsatı sunuyor.

Kadınların İş Hayatındaki Yeri

İstatistiklerine göre kadınların %13.9‘u işsizlikten yakınıyor. Eğitim seviyesi ve yaş gibi kriterlerin olumlu nitelikte yardımcı birer etken olabilecekleri varsayımı kabul görür. Maalesef bu gerçeklikten çok uzak. Eğitim seviyesi yüksek kesimlere mensup kadınların işgücü katılımının yüksek olması beklenirken, BETAM’a göre erkeklere kıyasla kadınların işe alım oranı başlangıçta dahi %12.1 puan daha düşük. 

Kadınlar iş hayatında neden şikayetçiler?

İş hayatında kadınlar kendilerine farklı iş fırsatı sunulmamasından şikayetçi. İş başvurularında erkek katılımcıların işveren tarafından daha sık tercih edilmesine sunulan açıklamalardan biri kadınların annelik süreci ve bunun işyerindeki performansı etkileme potansiyeli. Ülkemizin sosyokültürel profilinin getirdiği ev düzeni ve çocuk yetiştirme gibi çok zaman ve emek gerektiren görevler kadınlara neredeyse tamamen yüklenmiş durumda. 

Bunun sonucunda Türkiye’nin ev hanımları sayısı 14.7 milyonu geçerek dünyanın geneline kıyasla oldukça yüksek rakamlara yerleşmiş durumda.  Bu durum ev hanımları gibi büyük bir kitlenin çalışma gücünü değerlendirmek adına atılması gereken bir adım olarak yeni nesil bir iş fırsatı sunabilmeyi de zorunlu kılıyor. Online içerik yazarlığı da bu bağlamda eğitimli ev hanımları için kaçırılmaz bir iş fırsatı olarak karşımıza çıkıyor.

Kadınların Ekonomik Özgürlüğü 

Kadınların evdeki sorumlulukları ve zaman ve efor paylaşımlarının öncelikleri arasında ev düzeni ve çocuk yetiştirme gibi önemli başlıklar yer alıyor. Hal böyle olunca kadınların yüksek rekabet ortamı olan erkek egemen iş yerlerinde çalışması, ulaşım için efor ve zaman harcaması ve çocukların bakımı için yardım talep edebilecekleri yakınları veya çalışanları bulması ve meşgul etmesi, fazlasıyla efor ve para gerektirerek, duygusal ve psikolojik baskı yaratıyor. Bu durum, kadınları iş hayatından uzaklaştırıp tamamen ekonomik özgürlüklerini ellerinden alıyor. 

Bu konuda eğitimli kesimden ev hanımları için yapılabileceklerden biri de ev ortamında gelir sağlayabilecek birer iş fırsatı sunmak. İçerik yazarlığı mesleğinin esnek doğası gereği dilenen ortamda ve zaman çerçevesinde yapılabilmesi, ev hanımları için mükemmele yakın bir iş fırsatı olarak değerlendirilebilir. 

Kadınlar için online içerik yazarlığının artıları neler?

Freelance ve online olması tamamlanan işler baz alınarak ödeme yapılması ve patron baskısı olmadan rahatça icra edilebilmesi, düşük veya orta seviye sayılabilecek teknik bilgi gerektirmesi ve yüksek kaliteli bir iş olması ile online içerik yazarlığı büyük artılara sahip olmasıyla nitelikli meslekler kategorisine girmekte.

Online İçerik Yazarlığı 

Kadınların başarı için mücadelesi asla bitmez. Bu başarı yolunca online içerik yazarlığı eğitim seviyesi müsait olan herkesin özellikle de ev hanımlarının icra edebileceği bir meslek. Yalnız bu alanda başarılı olabilmek için gerekli teknik ve terimler üzerinde hakimiyet gerekiyor.

Ayrıca kullanılması gereken dilin kavranabilmesi ve bu türden bir iş fırsatı değerlendirmesi yaparken dikkate alınması gereken püf noktaların bilinmesi açısından son derece gerekli olan eğitim aşaması atlanmamalı. Henüz yeni bir sektör olmasının getirdiği güvenilir kaynak ve doğru bilgi eksikliği kişisel araştırmalarda bir engel olarak karşınıza çıkacaktır.

İçerik yazarlığı için eğitim var mı?

İçerik yazarı olmak için değerlendirmek isteyeceğiniz bir iş fırsatı ise, İstanbul İşletme Enstitüsü’nün İçerik Editörlüğü eğitimi için ücretsiz online eğitimler programına katılmanız mümkün. Bu eğitim meslekle ve sektörle ilgili başka yerlerden edinemeyeceğiniz değerli bilgi ve vizyonu katmakta size yardımcı olacak.

Yazar: Tais Ahmedova

içerik yazarlığı iş fırsatı ev hanımları kadınlar online içerik yazarlığı içerik editörlüğü
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online İçerik Yazarlığı Nedir?
İçerik Yazarlığı

Online İçerik Yazarlığı Nedir?

11 Kasım 2019
Home Office Yapabileceğiniz İşler
Kişisel Gelişim

Home Office Yapabileceğiniz İşler

14 Nisan 2020
Dijital Mesleklerin İhtiyacı: Online İçerik
İçerik Yazarlığı

Dijital Mesleklerin İhtiyacı: Online İçerik

08 Mayıs 2021