AnasayfaBlogBaskı Altında Sakin Kalabilme Becerileri
Mobbing

Baskı Altında Sakin Kalabilme Becerileri

18 Eylül 2015
Baskı Altında Sakin Kalabilme Becerileri

Birçoğumuz, geri dönülemez ya da ciddi bir hata yaptığımızda kendimizi berbat durumda hissederiz. Oysa hatalar ve baskılar yaşadığımız hayatta kaçınılmazdır. Üstesinden gelebilmenin tek yolu ise, sakin kalabilme becerisidir. Soğukkanlılığı koruyabilme; zihin kontrolünüzü nasıl sağladığınız ile ilgilidir. Krizleri başarı ile yöneten kişilerde mevcut olan en belirgin özellik; bu kişilerin duygularını istedikleri davranışlara dönüştürebilme özellikleridir. Bir diğer deyiş ile, bu kişiler kaygı ve endişelerini enerji ve heyecana dönüştürebilirler. Ancak mantığınızı kullanmazsanız bu durum gerçekleşemez. Evet, hata yapmak sizin için utanç verici olabilir. Yöneticiniz size herkesin önünde bağırabilir ve yaptığınız hata, gelecekteki performansınıza negatif  bir etkide bulunabilir, ama büyük bir olasılıkla, bu işten çıkarılmanıza ya da evinizi kaybetmenize neden olacak türden bir sonuç doğurmayacaktır. Sakin kalabilme farklı bir bakış açısıyla mümkün olabilir. Baskı altında yaşadıklarınızı yeni bir bakış açısı ile değerlendirebilmek için kendinize yalnızca şu iki basit soruyu sorun:

  • Yaşadığım bu olayın sonunda en kötü ne olabilir?

  • Yaşadığım bu olay 5 yıl içinde benim için herhangi bir sorun teşkil eder mi?

Cevaplarınız, durmaksızın korku senaryoları üreten düşüncelerinizi frenlemiş olmalı. Toplumun ve başkalarının ne düşündüğü; benim için her şeyden daha önemli-öngörünüz yüzünden panik yaptığınızı fark edeceksiniz. Bu durumun bir kez üstesinden geldiğinizde;  parçaları birleştirip, daha iyisini yapabilme becerisini çok kısa sürede edineceksiniz.

Sakin Kalabilme Becerileri Neler?

Kendinize Hatırlatın

''Ben göründüğümden çok daha fazlasıyım.'' Özgüveninizi yitirmeyin. Büyük ihtimalle, şirketinizde daha önce sizin gibi hata yapmış olan birçok kişi bulunuyor ve bir çoğu halen orada ve gayet iyi durumdalar. Yaptığınız ufak bir hatanın tüm hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin. Kendinize olan inancınız arttığında,  etrafınızdaki insanların yaptığınız hataya tahmininizden çok daha az odaklandığını göreceksiniz. Baskı altında iken kendinizi bir girdabın ortasında görmek oldukça kolaydır. Bunun sebebi, utanmış ve muhtemelen işiniz ile ilgili kendinizi üzgün hissetmiş olmanızdır. Başkaları tarafından yargılandıkça, endişeleriniz de aynı oranda gitgide artacaktır. Ancak, yöneticiniz ve diğer herkes, tahmin ettiğinizden çok daha az vaktini size üzülmek ile harcayacaktır. Onlar hatanın sebep olduğu güçlüğün üstesinden nasıl gelebileceklerini düşüneceklerdir ki, bu aslında sizin ilk andan itibaren kaygı ve endişe ile hareket etmek yerine odaklanmanız gereken en temel konudur. Bilmeniz gerekir ki, durum düzelene kadar sizin hakkınızda düşünecek vakitleri olmayacaktır ve o zamana kadar da sizden beklenen yalnızca bu çözümün bir parçası olmanızdır. Kendi kendinizi suçlayarak veya aşağılayarak aklınızı karıştırmayın. Bu tür düşüncelerin zihninizi meşgul etmesine izin vermeyin. Kimse hata yapmak istemez. Ancak yapılan hata ne denli büyük olursa olsun, paniğe yenik düşmenin size bir faydası olmayacaktır. Panik halde düşünmek,  doğru ve yerinde karar verme becerinizi de sekteye uğratır. İlerlemenizi olumsuz etkiler. Enerjinizi hep geleceğe ve değiştirebileceğiniz şeylere odaklayın. En başarılı insanlar bile ciddi hatalar yapabilir.

Sakin Kalabilme Becerimi Nasıl Geliştiririm?

Baskı altında sakin kalabilme becerinizi geliştirebilmek için; uygulayabileceğiniz bu 5 temel yöntem size yardımcı olacaktır;

  • Zihninizi pozitif düşünceler ile besleyin.

  • Yeni planlar geliştirin ve değişime açık olun.

  • Sorumluluk almaya hazır olun.

  • Mantığınızı kullanın.

  • Harekete geçin.

Baskı Altında Sakin Kalabilme Becerilerimobbing mobbing karşısında sakin kalmak sakin kalabilme tükenmişlik stres
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
700209
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209