AnasayfaBlogMotivasyon İçin İpuçları
Motivasyon

Motivasyon İçin İpuçları

21 Mayıs 2019
Motivasyon İçin İpuçları

İçsel motivasyon başarıya ulaşmak isteyen herkeste bulunması gereken bir olgudur. Günümüzde ise hedeflerimize ulaşmaya çalışırken önümüze türlü engeller çıkıyor ve motivasyonumuzu düşürebiliyor. Ancak bu engellerle başa çıkıp motivasyonumuzu korumak elimizde. İstediğimiz takdirde engellerin üstesinden gelebilmek mümkün. Bütün hedefleri gerçekleştirmenin yolu içsel motivasyon. Peki bunun için yapmamız gerekenler neler? 

Her Şeyden Önce Kendinizi Tanıyın

Kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz. Bu nedenle öncelikli olarak işe kendinizi tanımakla başlayın. Böylelikle kendiniz için daha gerçekçi hedefler belirleyebilirsiniz. Sizi ne motive eder? Nelerden hoşlanırsınız? Ne Yapmak İstiyorsunuz? Bu tarz soruların cevaplarını bulmak ve ona göre davranmak içsel motivasyon için önemli bir adımdır. 

Kendinize Haksızlık Etmeyin 

Herkesin başarısız olduğu, işlerin yolunda gitmediği dönemler vardır. Böyle zamanlarda kendinize haksızlık etmeyin ve başarılı olduğunuz anları düşünün. Önemli olan bunun geçici bir dönem olduğunu bilmek ve kendimize karşı acımasız davranmamaktır. Bunun yoluysa kendine haksızlık etmemekten geçiyor. 

Krizleri Fırsata Çevirmeyi Bilin 

Kriz Çincede ''zamanda fırsat'' anlamına da gelmektedir. Bu doğrultuda karşılaştığınız engelleri fırsata çevirmekte ısrarcı olun. Bunun için izleyebileceğiniz bir yol var. Öncelikle krizi iyi tanımanız gerekir. Karşılaştığınız krizin ne olduğunu tam anlamıyla kavrayın ve ona uygun çözüm planları geliştirin. Son olarak ise kaçmak yerine karşısında durun ve mücadele edin. Bir süre sonra zorlukların üstesinden geldiğinizi göreceksiniz.

‘‘Karşılaşılan zorluklar ne kadar büyükse, bunların üstesinden gelmek o kadar gurur vericidir.’’ (Epiktetos)

Olumlu Düşünmeyi Alışkanlık Haline Getirin 

Her şey sonradan öğrenilebildiği gibi olumlu düşünmek de öğrenilebilir. Olumsuz cümleleri hayatınızdan çıkarmakla başlayabilirsiniz. ‘‘Yapamam.’’ , ‘‘Benden daha iyileri var.’’, ‘‘Zaten olmazdı.’’, ‘‘Komik duruma düşerim.’’ gibi kendinizi eleştirdiğiniz cümleleri kullanmayı bırakın; çünkü yapabilirsiniz, sizden iyilerinin olması size engel değildir, her zaman olması için yeterince ihtimal vardır ve komik duruma düşen tek kişi siz değilsiniz.

Unutmayın bir işte başarısız olmak hayatın sonu değildir. Tek yapmanız gereken bundan çıkaracağınız dersi almak. Olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde içsel motivasyon daha kolay bir şekilde artar.
Olumlu düşünmeye alışmak için kendinize bir obje de seçebilirsiniz. Seçtiğiniz obje her baktığınızda size olumlu düşünmeyi hatırlatacağı için bunu alışkanlık haline getirmeniz daha kolay olacaktır. 

Hayatınızda Gereksiz Şeylere Yer Yok 

Gereksiz olan şeyleri belirleyip yavaş yavaş hayatınızdan çıkarmaya başlarsanız motivasyonunuzun arttığını siz de göreceksiniz. İnsanlar da dâhil. Bu konuda endişe etmeyin; amaçlarınıza ulaşmak için etrafınızda bulunan gereksiz insanlardan kurtulmaya başladığınızda kendinizdeki olumlu değişimi siz de fark edeceksiniz.

Zihin Haritası Oluşturun

Zihin haritası oluşturmak kendinizi tanımak, yapabileceklerinizi görmek için oldukça etkili bir yöntem. Hayalleri ve hedefleri görsel bir hâle getirmek başarıya odaklanmayı sağlar. Aynı zamanda yapmak istediklerinizi kâğıda dökerseniz bu sizi motive de eder. Sınırlarınızı bilmek adına da oldukça yararlıdır. 

Kendine İyi Bakmayı Unutma 

İçsel motivasyon için kendine iyi bakmak önemlidir. Sağlıklı beslen ve egzersiz yap. Kendin için bir şeyler yapmayı ihmal etme. Bu seni mutlu edecek her şey olabilir. Bir barınağı ziyaret edebilir ya da bir hafta sonu gitmek istediğin tatile gidebilirsin. Kendini düşün ve hayatın güzelliklerini es geçme. 

Ertelemeyi Bırak 

Hedeflerimize ulaşmak istiyorsak bir an önce zaman kaybetmeyi bırakıp harekete geçmeliyiz. Aynı şekilde harekete geçtikten sonra diğer önemli konu da bunu sürdürmektir. İçsel motivasyon sağlayabilmek için devam etme konusunda ısrarcı olmalıyız. 

‘‘Ertelediklerin, daima başaramadıkların hanesine yazılacaktır.’’ (Oruç Aruoba) 

Motivasyon neden önemli? İçsel motivasyon başarıya ulaşmak için sağlamamız gereken önemli bir unsurdur. Başarılı olmayı herkes ister; ancak bunun için uymamız gereken bazı kurallar vardır. Bahsettiğimiz bu kuralları hayatımızda uygulamaya başladığımızda, başarılı olmanın çok zor olmadığını da görmüş olacağız.

İçsel Motivasyon Nedir?

İçsel motivasyon başarıya ulaşmak isteyen herkeste bulunması gereken bir olgudur. İstediğimiz takdirde engellerin üstesinden gelebilmek mümkün. Bütün hedefleri gerçekleştirmenin yolu içsel motivasyon. 

Kendini Tanımak Motivasyon İçin Neden Önemlidir?

Sizi ne motive eder? Nelerden hoşlanırsınız? Ne Yapmak İstiyorsunuz? Bu tarz soruların cevaplarını bulmak ve ona göre davranmak içsel motivasyon için önemli bir adımdır. 

Kendine Haksızlık Etmemek Nedir?

Herkesin başarısız olduğu, işlerin yolunda gitmediği dönemler vardır. Böyle zamanlarda kendinize haksızlık etmeyin ve başarılı olduğunuz anları düşünün. Önemli olan bunun geçici bir dönem olduğunu bilmek ve kendimize karşı acımasız davranmamaktır.

Yazar: Nurdan Garparslan

motivasyon erteleme motivasyon için ipuçları içsel motivasyon başarı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.