AnasayfaBlogMotivasyon İle İlgili Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Motivasyon İle İlgili Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Haziran 2016
Motivasyon İle İlgili Mülakat Soruları ve Cevapları

Motivasyon, işe aldığınız çalışanlarda çok istenilen bir karakteristik veya davranış olarak görülür. Ama bir iş mülakatında gerçek motivasyonu nasıl tanırsınız? Özellikle adayların motivasyonla alakalı mülakat soruları ve cevaplarını dinlerken? Sorduğunuz iş mülakatı soruları ve adayın verdiği cevaplar adayın bilgisini, deneyimini ve potansiyel kurum uyumunu değerlendirmenizde çok önemlidir.

İşte adayın motivasyon ile alakalı mülakat sorularını cevaplarken öğrenmeye çalıştığınız şeyler.

Motivasyon ile Alakalı Mülakat Sorularına Cevaplarda Neler Önemli?

Adaylarınızın motivasyon ile ilgili sorulara verdiği cevapları düşünürken birçok faktörü değerlendirirsiniz. Adayınızı neyin motive ettiğini bilmeniz gerekir. Adayın motive edici bulduğu çalışma çevresini anlamak istiyorsunuz. Sağladığınız iş ortamı ve iş arkadaşlarının adayınızın motivasyon için gerek duyduğu ihtiyaçları ile uyumlu olup olmadığını bilmek istiyorsunuz. Mülakata tabi tuttuğunuz bireyi neyin motive ettiğini bilmeye çalışıyorsunuz. Adayın motivasyon ihtiyaçlarının seçildiği iş ile uyumlu olması gerek. Örneğin, müşteri hizmetleri pozisyonunuza yalnız çalışmayı çok seven birini almak istemezsiniz.

Yazılım geliştiricileriniz problem çözmede, bir şeyleri yoluna koymada ve genel olarak yalnız çalışmada motivasyon bulurlar. Eğer paylaşılan bir ortamda çalışırlarsa iletişim kurmaları ve de takım üyeleri olarak çalışmaları gerekir. Ben size başarılı olacak olan muhtemel iş adayının davranışlarını ve karakteristiklerini tanımlama fırsatı olarak işe alım planlaması toplantısı veya e-maili veya sizin için hangisi daha iyiyse onu yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu sizin uygun adayı tanımlamada mülakat sorularınızı yönlendirmenize fırsat yaratacaktır.

Ayrıca adayın iş ile motive olup olmadığı hakkında da fikir elde ediyorsunuz. Aynı zamanda bulması zor olan isteğe bağlı enerjiyi günlük çalışmalarına getirmeye istekli çalışanlar seçmek istiyorsunuz. Yani çalışanın kendini tamamıyla işe verme isteği.

Adayın İş Arkadaşlarını Neyin Motive Ettiğine İnandığını Keşfedin

Aynı zamanda bu motivasyon iş mülakat soruları ile adayın diğerlerini neyin motive ettiğine inandığını keşfedersiniz. Bu durum size aday için neyin önemli olduğunu ve dünyayı nasıl gördüğünü anlatır. Aynı zamanda adayın ne çeşit iş arkadaşlarına değer vereceğini gösterir. Adayın değerleri iş yerinizdeki ortamla eşleşiyor mu? Adayın motive olması için iş yerinde neyin olması gerektiğini öğreniyorsunuz. Eğer adayın tercih ettiği çevre sizin iş kültürünüze ve ortamınıza çok az uyuyorsa o aday sizin iş yerinize uyum sağlayamayacaktır. Kültürel uyumsuzluk adayın işyerinizdeki başarıya olan potansiyelini azaltacaktır.

Adayın motivasyonları ile alakalı verdikleri cevapları iyi dinleyin. Çalışanları nasıl motive etmek gerektiği bu web sayfasında aldığım en sık sorulardan biri. Gerçek şu ki siz sadece çalışanların işteki bir şeyle alakalı motive olmayı seçebileceği bir ortam yaratabilirsiniz. Bir insanın motivasyonu seçmesini sağlayamazsınız.

Motivasyon Değerlendirmesinde Sözsüz İletişim

Adayın cevaplarının içeriği motivasyonunu değerlendirmek için çok kritikken, sözsüz olan iletişim de aynı önemi taşır, özellikle siz motivasyonu değerlendirdiğinizde. Adayın sesindeki ve vücut dilindeki hevesi arayın. Masada ne kadar alanı sahipleniyor? Özgüvenli insanlar alanı avantajlarına kullanırlar. Öne doğru mu eğiliyor, gözlerinizin içine mi bakıyor ve gerçek katılım mı gösteriyor? Bunlar motivasyon ile alakalı olarak bir adayın göstereceği sinyaller. Uykulu, yavaş cevaplar, isteksizlik, hevessizlik ve hafif vücut dili potansiyel çalışanın motivasyonu hakkında kırmızı alarm verir. Tabii ki adayınızın hevesi kırılmış olabilir, kötü bir gün geçiriyor olabilir, ama neden heves ve motivasyon gösteren adaylar varken onu işe alarak risk alasınız?

Püf Nokta Nedir?

Bu yüzden, iş mülakatında püf nokta adayı neyin motive ettiğini bulmaktır. Daha sonrasında o karakterlerin, davranışların, değerlerin ve yaklaşımların iş yerinizde olup olmadığına karar verin. Eğer varlarsa, iş mülakatında fişek gibi bir çalışan buldunuz.

Motivasyon İle İlgili Mülakat Soruları ve Cevaplarıiş görüşmesiiş görüşmesi soruları motivasyonla ilgili sorularmotivasyon soruları mülakat sorumülakat sorularımülakat sorusu
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?

01 Ekim 2021
Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları

29 Kasım 2019