AnasayfaBlogNe Kadar Maaş İstiyorsunuz Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?
Mülakat Soruları

Ne Kadar Maaş İstiyorsunuz Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

09 Mart 2018
Ne Kadar Maaş İstiyorsunuz Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Genellikle iş arayanların iş başvuru süreci sırasında "şu anki maaşınız nedir" ve "ne kadar maaş istiyorsunuz" gibi fazlaca kişisel sorulara cevap vermeleri gerekiyor. Kendinizi bu soruları cevaplamaya hazırlamanız gerekiyor. Bu maaş görüşme süreci boyunca tutarlılığınızı elden bırakmamanızda yardımcı olacaktır.

Bu sekiz ipucunu etkinizi sürdürmek ve istediğiniz maaşı alma konusunda anlaşmak için aklınızda bulundurun.

Ne kadar maaş istiyorsunuz sorusunda önemli noktalar neler?

Hazırlıklı gitmek, strateji oluşturmak, dürüst olmak...

Hazırlıklı gidin.

Mülakat öncesinde pozisyon için verilen ortalama maaşı araştırın. Eğer o iş takımından birini tanıyorsanız ona pozisyon için tipik bir maaşın ne olacağını sorun. Tipik maaşın şu anki maaşınızdan daha düşük olması durumunda neden şu anki maaşınıza eş veya daha fazla almanız gerektiğine dair birçok güçlü nedeni kuşanarak mülakata girin.

Mevcut zorunluluklarınızı kontrol edin. Maaşınızı gizli tutmak için bir gizlilik anlaşması veya çalışan sözleşmesine mi bağlısınız? Eğer öyleyse, tebrikler! İpten sıyrıldınız ve eğer sorulursa maaşınızdan bahsetmemek için geçerli ve legal olarak bağlayıcı bir nedeniniz var.

Strateji oluşturun.

Eğer bir gizlilik anlaşmanız veya çalışan sözleşmenizde bir gizlilik koşulu yoksa mülakata başladığınız andan itibaren mülakatçı ile ilişkinizi değerlendirmelisiniz. Eğer sorudan kaçınırsanız size sinirlenecek mi? Sorulara direkt olarak cevap vermemek sizin bir sonraki mülakat sürecine geçiş şansınızı azaltacak mı? Mülakatçı ile olan bağınız dahilinde sorulan soruya karşı nasıl bir strateji kullanacağınıza hızlı bir şekilde karar vermeli ve onu uygulamaya hazır olmalısınız.

Diyaloğu değiştirin.

Sizden maaşınızı söylemeniz istendi. Eğer rahat hissediyorsanız soruyu mülakatçıya çevirmelisiniz. Eğer mevcut maaşınız sorulduysa şirketin pozisyon için ne kadar bütçe ayırdığını ve maaş aralığının ne olduğunu sorun. Eğer mülakatçı kritik bilgi sağlarsa, işte o zaman üstünlük sağladınız demektir.

Soruyu saptırmaya hazır olun.

Bazen işe alım yöneticisi şirketin fiyat aralığını açıklamaya yanaşmayacaktır. Bu durumda niteliklerinizi tartışana kadar soruyu geçiştirmeye hazır olmalısınız. Geçmiş deneyiminizin daha yüksek bir maaş hak ettiğini göstererek şirketin size çok tatlı bir maaş paketi teklif etme şansını önemli derecede arttırmış olursunuz.

Ültimatom.

Mülakatta sorudan kaçınma girişimlerinizin işe yaramadığı ve işe alım yöneticisinin sizden soruyu ısrarla cevaplamanızı istediği noktaya ulaştınız. İşte şimdi o işi ne kadar istediğinize karar verme zamanı. Mülakatçıya teklif masada olana kadar maaşı tartışmamayı tercih ettiğinizi açıklayabilirsiniz. Maalesef bu seçim sizin işi alma şansınızı düşürebilir. İşe alım uzmanı eğer siz bedel gerekçelerini paylaşmazsanız mülakatı sonlandırmak isteyebilir ve adaylığınızı bir sonraki aşamaya taşımayabilir. Eğer gardınızı indirirseniz mülakatçı devam edebilir ama siz avantajınızın çoğunu kaybedersiniz. Seçiminiz ve durumu nasıl ele aldığınız mülakatçı ile olan uyumunuza ve o işi ne kadar istediğinize bağlı.

İçerik Sağlayın ve Pozisyonunuzu Destekleyin.

İşin hayalinizdeki iş olduğuna karar verdiniz ve soruya cevap vereceksiniz. Kaybettiğiniz avantajı geri kazanmak için; mülakatçıya hazırlıklı olduğunuzu göstermek için yaptığınız araştırmadan çıkan maaşı paylaşın. Bu size bütün avantajınızı geri sağlamasa da mülakatçınıza kendi değerinizi ve uygun bir maaş paketinin nasıl gözükeceğini bildiğinizi gösterir.

Dürüst olmak neden önemli?

Her zaman dobra ve açık sözlü olun. Özellikle işe alım şirketi kanıt istiyorsa... Bazı şirketler geçmiş kontrolünün bir parçası olarak sgk dökümü isteyebileceğinden dolayı en kötü cevap yalan söylemek ve blöf yapmaktır. Eğer ödeme bordrosunda veya sgk verilerindeki rakam mülakatta verdiğiniz rakam ile uyuşmuyorsa şirket bütün o baş ağrısından sonra sizin iş teklifinizi iptal edebilir.

maaş pazarlığını nasıl yapmalıyım ne kadar maaş alıyorsunuz ne kadar maaş istemeliyim ne kadar maaş istersiniz sorusu
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Video Mülakat Nedir?
Video Mülakat

Video Mülakat Nedir?

03 Şubat 2016
İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma

26 Aralık 2019