AnasayfaBlogBaşarılı Bir İş Görüşmesi İçin 8 Strateji
İş Görüşmesi

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin 8 Strateji

11 Kasım 2019
Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin 8 Strateji

Hayalinizdeki işi buldunuz ve bunun için başvuruda bulundunuz. Ardından da mülakata davet edildiniz. Ancak iş görüşmesi esnasında fark yaratmalısınız. Peki, hem sizin hem de karşı tarafın beklentilerinin karşılandığı bir iş görüşmesine nasıl hazırlanılmalı?

Bu konuda endişe etmenize gerek yok. Sandığınız kadar zor değil. Başarılı bir iş görüşmesi için birazdan bahsedeceğim stratejiler sayesinde, görüşmeniz olumlu sonuçlanabilir. 

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin İpuçları Neler?

İş görüşmesine gitmeden önce hazırlık aşaması, en az görüşme kadar önemlidir. Bu yüzden bu aşamaya önem vermeniz, daha rahat bir iş görüşmesi geçirmeniz açısından gereklidir. Başarılı bir iş görüşmesi için nelere dikkat edilmeli? İyi bir mülakat için neler yapmalıyız? 

1- Şirketi Araştırın

Görüşmecilerin tıpkı sizi araştıracakları gibi siz de onların neler yaptıklarını ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için şirketi araştırmalısınız. Şirket sizin için gerçekten uygun mu, istediğiniz iş gerçekten bu pozisyon mu? Yeniden gözden geçirin.

Mülakatınızı gerçekleştirecek olan insan kaynakları personelleri ve işe alım müdürü hakkında da araştırma yapmanız iyi olacaktır. 

Şirket, deneyebilmenizin mümkün olduğu ürün ya da hizmetler geliştiren bir yer ise, bunları mutlaka deneyimleyin. Mülakata hazırlık aşamasında bu önemli bir ayrıntıdır. Eğer bir restorana başvuruyorsanız yemeğini deneyin. Kişisel bakım-kozmetik mağazası ise ürünlerini kullanın. 

İşverenler, yapılan işleri bilmenizi ve idrak edebilmenizi bekler. Bu, onlar için son derece önemlidir. Bu deneyimleri iş görüşmeniz esnasında belirttiğiniz takdirde, ilginiz karşı tarafı memnun edecektir. 

2- Doğru Kıyafet Tercihine Dikkat Edin

Görüşmeye girdiğiniz esnada ilk izlenimin yüzde 55 oranında giyiminiz ve kapıdan girme şeklinize göre belirlendiğini biliyor muydunuz? Kişisel imaj ve algınızın profesyonel bir biçimde ifade edilmesi, için doğru kıyafet seçimine özen göstermelisiniz.  

Başarılı bir iş görüşmesi için nasıl giyinmeliyiz? Kadınlar, abartıdan uzak ve uyumlu tonlarda giyinmelidir. Rüküş takı ve kıyafetler profesyonel imajınızı gölgeler. Makyaj ve parfümü dozunda kullanmaya önem verin. Ağır kokular yerine fresh bir koku, yerinde olacaktır.

Erkekler için ise takım elbise önerilir. Kemeriniz ve ayakkabı renginizin uyumlu olmasına dikkat edin. Göz yormayan düz renk kıyafetler tercih edebilirsiniz.

3- Gülümsemek, İyi Bir Başlangıçtır

Mülakatta giyebileceğiniz en güzel kıyafet, gülümsemenizdir. İçten ve samimi bir gülümseme ile daha pozitif bir ilk izlenim bırakabilirsiniz. Denemeye değer.

4- Sorular Hazırlayın

Bize sormak istediğiniz bir şey var mı?” İş görüşmesi esnasında bu soruya maruz kalmayan yoktur. Bu aşamada, “şimdilik yok, teşekkürler” demek yerine birkaç mantıklı soru yöneltmeniz, şirkete daha ilgili olduğunuzu gösterir. İşte sorabileceğiniz sorulardan bazıları:

  • İş görüşmemizden bir sonraki aşama nedir?

  • İşe alım süreciniz ne kadar sürmektedir?

  • Mesleki gelişimimiz sağladığınız eğitim olanakları var mı?

  • Performans ölçümleriniz nasıl gerçekleşmektedir?

İpucu: En az 2 adet soru hazırlamanız, işiniz ile ilgili meraklı ve istekli olduğunuzu gösterir. 

5- Sosyal Medya Hesaplarınızı Gözden Geçirin

Sosyal medya hesaplarımız, işverenler için düşündüğümüzden çok daha büyük öneme sahip. Siyasi polemikler, uygunsuz fotoğraflar sizin hakkınızda pek de olumlu izlenimler vermez. LinkedIn hesabınızı da gözden geçirip güncel tutmanızda fayda var. 

6- Görüşmeye Erken Gitmelisiniz

Gideceğiniz yere en az 15-20 dakika önce gitmeniz hem biraz olsun soluklanmanız hem de notlarınıza göz gezdirmeniz için gereklidir. Öte yandan karşılaşabileceğiniz; trafik, binayı bulamama gibi aksilikleri atlatabilmek için geniş bir vaktiniz olabilir. İş görüşmesine stres yapmadan, iyi bir zamanlama ile varmış olursunuz. Geç kalmanız, mülakatınızı sabote eder. 

7- Rahatsız Edici Gıdalardan Uzak Durun

Stres düzeyinizin zaten yüksek olacağı bir günde kahve içmeniz, kafein almanız daha fazla reaksiyona neden olabilir. Aynı şekilde gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler iş görüşmesi gününüzde doğru bir tercih olmayacaktır. Bunun yerine su ya da çay tercih edebilirsiniz. 

8- Beden Dili Her Şeydir

Mülakat esnasında yalnızca ağzınız ile iletişim kurduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Jest ve mimikler tahmin ettiğinizden çok daha fazla mesaj veriyor. Sırtınız ve başınız dik olacak şekilde düzgün bir duruş sergileyin. Bu duruş, daha özgüvenli hissettirecek.

Etkili bir vücut dili için Beden Dili Eğitimi almanız size gereken stratejiler konusunda yardımcı olacak. 

Başarılı bir iş görüşmesi için online ve ücretsiz Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanabilirsiniz. Enstitü tarafından verilen eğitimin ardından başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. 

Bonus: Popüler Mülakat Sorularına Hazırlık Yapın

Hobileriniz Nelerdir?

Neden Sizi İşe Alalım? 

Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Bana Kendinizden Bahsedebilir misiniz?

Maaş Beklentiniz Nedir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun Sorusu Nasıl Cevaplanır?

iş görüşmesi mülakat kariyer eğitim online eğitim iş hayatı enstitü
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.