AnasayfaBlogMesajlaşma İçin En İyi Sosyal Medya Platformları
Sosyal Medya

Mesajlaşma İçin En İyi Sosyal Medya Platformları

24 Eylül 2021
Mesajlaşma İçin En İyi Sosyal Medya Platformları

Mesajlaşma için tasarlanmış sosyal medya platformları aracılığı ile arkadaşlarımız ve ailemizle iletişim kurmaktayız. Günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi. Kurumsal açısından da iletişim kurma yolları yine bu sosyal medya platformları üzerinden olmaktadır. 

Dünyada WhatsApp kullanmayan kalmadı. Herhangi bir yerden alışveriş yaptığımızda veya bir iş konusunda görüşme sağlayacaksak yine WhatsApp üzerinden iletişimimizi yürütüyoruz.

Ancak o kadar çok sosyal medya platformu var ki hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek de bazen zor oluyor. Instagram veya Twitter’dan da iletişim kurmak seçeneklerin arasında yer alıyor. 

Mesajlaşmak için bu kadar çok platform varken akıllara şu soru geliyor:

Mesajlaşma İçin En İyi Sosyal Medya Platformu Hangisi?

Öncelikle bu seçimi yaparken mesajlaşma göz önünde bulundurularak, bunun için oluşturulmuş özel uygulamaları kullanmak daha mantıklıdır.

Bu platformların çoğunda, kullanıcıların belirli bir konuya odaklanarak mesaj alışverişi yapabilecekleri veya sohbet odalarına katılabilecekleri alt toplulukları vardır. Bunun için doğru ağ için doğru uygulamaya ihtiyacınız olacak.

İş yerinde kullanılabilecek en iyi mesajlaşma platformları;

Slack: 

Twitter’dan ve Dropbox'tan, MailChimp’ten ve Google Drive'a kadar her şeyi desteklediği ve çeşitli iş akışlarınızla sorunsuz bir şekilde entegre olduğu için en iyi seçiminiz Slack olacaktır. Ayrıca, düzinelerce bulut depolama hizmetini doğrudan Slack mesajlarınıza entegre edebileceğiniz üçüncü taraf uygulama ekosistemine de sahiptir. 

Google Chat:

Google'ın sunduğu bir chat uygulamasıdır. Adroid ve IOS işlemcili cep telefonlarında desteklenmektedir. Görüntülü ve sesli aramalarla birlikte toplantı oluşturabileceğiniz özellikleri de var. Sohbet odaları oluşturabilir ve görev atamaları, takvim etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.

Bire bir sohbetler için en iyisi;

Facebook Messenger: 

Anlık iletiler ve sohbet odaları oluşturabilirsiniz. Görsel ve çeşitli medya dosyaları gönderebilirsiniz. Sesli ve görüntülü arama özellikleri de bulunuyor. 

Discord:

Facebook’a alternatif olarak Discord’u kullanabilrisiniz. Bir Slack klonu gibi görünebilir ancak genelde oyuncular tarafından tercih ediliyor. Aynı şekilde burada da çeşitli bot uygulamalarını entegre edebiliyorsunuz.

Telegram:

Kaybolan mesaj ve yüksek veride dosya paylaşma olanakları ile birlikte yine sohbet odaları oluşturabilirsiniz. Ekstra gizlilik olanakları var. Mesela; gizli sohbet modu. Kendini imha eden zamanlayıcı da bulunuyor.

Telegram’ın en popüler avantajlarından biri de yüksek boyutlu dosyaları çok hızlı bir şekilde iletebiliyor olmanız. 

WhatsApp: 

Geçtiğimiz dönemlerde kullanıcı sözleşmesi ile ilgili gündem oldu. Sözleşmeyi imzalamayanların hesaplarının silineceğine dair birçok söylenti ortaya çıktı. Daha sonra buna alternatif olarak Telegram çok fazla gündeme geldi. Ama buna rağmen WhatsApp yine popüleritesini korumaya devam ediyor. 

Telegram gibi kaybolan mesaj özelliği getirdi. Sürekli kendini yenilemeye devam ediyor. Kolay kolay da vazgeçilebilecek bir uygulama olarak gözükmüyor. Uçtan uca şifreleme ile mesajlaşmaların yapıldığı ve en çok tercih edilen mesajlaşma platformu.

Sohbet odaları, görüntülü ve sesli arama gibi birçok hizmeti de yer alıyor.

Instagram Direct Message:

Instagram yaklaşık 6 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Oldukça popüler. Görüntülü ve sesli aramanın yanı sıra kısıtlama özelliğiyle de öne çıkıyor. Mesela bir kişinin sizi rahatsız edici yorumları veya mesajları varsa bu kişiyi kısıtlayabilirsiniz. Kısıtladıktan sonra size mesaj gönderir ancak kısıtlananlar olarak ayrı bir yerde olacaktır. Üstelik yorum yapabilecek ancak bunun göründüğünden haberdar olmayacaktır. 

Twitter: 

Twitter çok tercih edilen bir mesajlaşma platformu değildir ancak herkesçe bilinen ve en iyi sosyal medya platformlarından biri. Arkadaşlarınızla veya diğer kullanıcılarla bire bir mesajlaşmak için kullanabilirsiniz.

Sizin de kullandığınız başka mesajlaşma uygulamaları olabilir. Mesajlaşma için en iyi olduğunu düşündüğünüz sosyal medya platformlarını yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

mesajlaşmak için en iyi sosyal medya platformları sosyal medya uzmanlığı chat uygulamaları
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Chatbot Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Chatbot Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

23 Ağustos 2021
Gelecekteki 10 Müşteri Trendi
Satış - Pazarlama

Gelecekteki 10 Müşteri Trendi

06 Haziran 2021
Sosyal Medya Yönetimi Çok Önemli
Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetimi Çok Önemli

09 Ağustos 2019
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205