Close
Mobil Menu Bars

İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?

05 Aralık 2019, 45579 defa okundu.
İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?
İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?

Kitap okumak, müzik dinlemek, sinemaya gitmek

En çok okuduğumuz ve duyduğumuz hobiler arasında yer alır. Peki gerçekten hobi midir? Hobi değilse ve ilgi alanına girmiyorsa özgeçmişimizde yer alma sebebi nedir? Öncelikle hobi ne anlama gelir açıklamayla başlayalım. Yapılması gerekli veya zorunlu olmayan, kişinin kendi mesleği dahilinde veya kendi meslek türüne giren, genellikle boş zamanlarını değerlendirme amacıyla yapılan yetenek geliştirici, oyalayıcı iş, fiil faaliyetlerinin bütününe hobi denilmektedir. Yani hobileriniz boş zamanlarınızda sizin gelişiminize katkısı olan ve severek yaptığınız düzenli faaliyetlerdir. Bu yüzden sinemaya gitmek hobiniz değil, boş zaman eğlencenizdir.

Özgeçmişlerinizde yer alan hobileriniz karakterinizin yansımasıdır. Takım oyuncusu, sabırlı ya da planlı olup olmadığınız konusunda işe alımcıya ipuçları verirler. Bu yüzden hobilerinizi CV’nizde nasıl yazdığınız önemlidir. Hobilerinizi özgeçmişinize eklemeden önce, yaptığınız rutinlerinizi gözden geçirin ve size katma değeri olan hobileri ekleyin.

Uzun süreli uğraşılara sahip olan insanların, zaman geçtikçe daha araştırmacı, eğlenerek çalışma alışkanlığı kazandığı, hızlı ve etkili karar alma yeteneğine sahip olduğu gözlemlenmektedir. Size başarı kazandırmış olan hobilerinizi, özgeçmişinize mutlaka ekleyin. Örneğin, 2018 yılı Satranç Turnuvası İkincisi, 2017 yılı Tiyatro Kulübü Başkanlığı gibi ayrıntılı bilgiler verebilirsiniz.

CV Hobi Önerileri

Özgeçmişinizde özensizce doldurduğunuz ya da boş bıraktığınız hobileriniz, hiç ummadığınız bir anda soru olarak karşınıza çıkabilir. Mülakat esnasında “İlgi alanlarınız nelerdir?” ya da “Hobileriniz nelerdir? Bahsedebilir misiniz?” gibi sorular ile karşılaşmanız oldukça muhtemel. CV’nize yazmak için yeterince düşünmeden, gelişi güzel davrandıysanız gelen soruya da bu şekilde cevap vereceksiniz demektir. Unutmayın ki ayrıntılar her zaman önemlidir. Size bu tip sorularla gelen işe alımcılar, hakkınızda fikir edinmeye, karakterinizi ve hayata bakış açınızı öğrenmeye çalışıyorlardır.

Çünkü sizin bu kısımda söyleyeceğiniz bilgiler ile, şirket kültürüne yakınlığınıza ve çalışanlar ile uyumlu olup olmadığınıza bakacaklardır. CV’nizi oluşturmadan ve mülakata girmeden önce yapacağınız araştırmalar ve okuyacağınız blog yazıları size destek olacaktır.Yeni uğraşılar edinmek için çok büyük zaman ve bütçe ayırmadan da hobi edinebilirsiniz. Enstitü size bu konuda büyük kolaylık sağlamakta ve edineceğiniz fazlasıyla hobi için online eğitimler vermekte.

Her zaman dürüst olmanız gerektiği gibi, hobilerinizi karşı tarafa iletirken de dürüst olmalısınız. Aklınıza ilk gelen şeyi söyleyerek bir anda kabusunuza dönüşmesine fırsat vermeyin. Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğinizi ve bu işi hobiye dönüştürdüğünüzü dediğiniz bir anda, doğa çekimleri için hangi lensleri kullandığınız sorulabilir ve sizi zor bir duruma sokabilir. Bir çok firmada mülakat odasında satranç takımı, müzik aletleri durduğuna şahit olursanız şaşırmayın. Sebebi dürüst olup olmadığınızı ölçmek istemelerinden dolayıdır.

İş yoğunluğu, uzun mesailer, stres, baskı, beklenmedik krizler kişileri depresyona sokan nedenlerden sadece bazıları. Mesai sonrasında ise bu tür dertlerden uzaklaşmanın yolu mutlaka olmalı! Diğer türlü bu sıkıntıların bozacağı psikolojik denge bir süre sonra fiziki dengeye de yansıyacaktır. İşte hobiler tam da bu noktada devreye giriyor. Sıkıntı ve sorunlarınızı bir nebze de olsa kenara atmak istiyorsanız bir hobiler işe yarayacaktır. Yapmaktan zevk aldığınız, yaparken mutlu olduğunuz, zamanınızı harcarken geride kalanları unuttuğunuz bir uğraşınız sizi oldukça rahatlatacaktır.

Üretmenin verdiği mutlak keyfi alınca kendinize daha fazla zaman ayıracağınızdan emin olabilirsiniz. Kendinize ayırdığınız daha fazla zaman ise hayata bakış açınızın genişlemesinde tutun da daha azimli bir kişilik haline gelmenize kadar birçok etki yaratacaktır sizde. Bu etkiler sizle birlikte aile, arkadaş çevrenizde de hissedilecektir.

CV’nize Yazabileceğiniz Hobiler

Ekleyeceğimiz hobiler, bir yerlerde gitmekten ya da okumaktan öteye geçmeli. Hobi olarak sayılan tiyatroya gitmek değil, tiyatro yapmaktır aslında. Türkiye’de yanlış anlaşılan durum, maalesef hobinin boş zaman meşgalesi olduğu algısıdır. Oysa hobiler için zaman yaratılır, rutin uğraşlar değildir.

  • Tutkulu Hobiler

Pozitif enerjisi yüksek, tutkulu çalışanları hangi yönetici istemez ki! Yalnız bir tutku ile başlayıp yarım bıraktığınız hobilerinizden bahsetmiyoruz. Bir müzik aleti çalmayı istiyor ve bunun için çaba sarf ediyorsanız, ya da yeni bir dil öğrenmek için pozitif bir hırs sergiliyorsanız bu işe alımcının gözünde aynı tutkuyla işinize de bağlanacağınız izlenimi verir. Satranç ve fotoğrafçılık hobisini de bu gruba ekleyebiliriz.

  • Takım Oyuncusu Olacağınız Hobiler

Yer almayı istediğiniz kurum takım çalışmasına önem veriyor ise buna yönelik hobileriniz olmalı. Dans etmeyi çok istiyorsanız bireysel danslardan ziyade toplu olarak, senkronik hareket edebileceğiniz dansları seçebilirsiniz. Ya da spora başlamak istiyorsunuz ancak hangisi olduğuna karar veremiyorsanız, takım oyuncusu olduğunuzu ispat etmek için, basketbol, futbol ya da voleybola başlayabilirsiniz. Sporla takım oyuncusu olduğunuzu göstermek zorunda değilsiniz. Bir müzik korosuna katılarak bunu pekala yapabilirsiniz.

  • Risk Alabileceğiniz Hobiler

Dağ tırmanışı, trekking ya da paraşütle atlamayı bu kategoriye alabiliriz. Bireysel başarı gösterdiğinizi, azimli ve planlı olduğunuzu aynı zamanda risk alabilen bir yapı da olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

  • Yaratıcılığınızı Artırabileceğiniz Hobiler

Hangi pozisyonda olursanız olun, işinize yaratıcılık katmanız gerekebilir ya da yeni fikirler iletmeniz istenebilir. Bunu en kolay şekilde yapabilmenizin yolu yaratıcılığınızı geliştirecek hobiler edinmeniz. Resim yapmanız, seramik atölyesine katılmanız ya da blog yazıyor olmanız sizi destekleyecektir.

Yazdığınız hobilerinizin çalışmak istediğiniz pozisyonla ilgili olması, işe alınma ihtimalinizi artırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra gönüllü olarak yaptığınız faaliyetleri de ekleyebilirsiniz. Çeşitli kuruluşlarda yardım amaçlı etkinliklere katılmanızı örnek gösterebilirsiniz.

Yeni Hobiler Edinmek Kolay Mıdır?

Hobiler sizin kişisel olarak daha kaliteli bir yaşam sürmenize ve nitelikli başarı elde etmenize olanak sağlar. İş hayatınızın dışında da gelişime açık, sosyal ve iletişim becerilerinizin gelişmiş olduğuna işaret eder. Yeni hobi edinmek için çok seçenek var. Bir kısmı direkt olarak bir merkeze giderek, öğreneceğiniz ve uygulayacağınız, diğer kısmı ise enstitüden online eğitim alarak edineceğiniz hobilerdir. Çok kısa süre içerisinde ilgili eğitimleri alabilir ve kendinizi geliştirerek CV’nize edindiğiniz yeni hobilerinizi yazabilirsiniz.

Son dönemin popüler hobilerinden bir kısmını aşağıda sizin için listeledik. Sizlere fikir olabilir ve hızlıca başlayabilirsiniz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, genç ve orta yaşlı insanların farklı hobilere eğilim gösterdiği yönünde. Genç çalışan kesim daha dinamik, outdoor etkinliklere ve teknoloji ile ilişkili hobilere yönelirken, ilerleyen yaşlarda bu durumun sanata yönelik hobiler edinme şeklinde devam ettiğini gösteriyor. Birçok firma çalışanlarına eğitim aldırmanın yanı sıra sosyal olarak da gelişmesini desteklemek ve yetkinliklerini artırmak amacıyla spor ve satranç müsabakaları düzenliyor, outdoor etkinliklerin yanı sıra yoga, pilates ve dans dersleri organize ediyor. Tüm bunları yapamıyor olsa bile çeşitli kulüplerden indirimler alarak gelişimlerine katkıda bulunuyorlar.

CV’ de hobi ve ilgi alanlarını yazmak zorunlu mudur?

Kişisel özellikleriniz ve karakteriniz hakkında fikir verdiğinden dolayı yazmanız iyi olur. Yazmadığınız da hobileriniz ile ilgili sorulara hazırlıklı olmalısınız.

Yeni hobiler edinmek için neler yapabilirim?

Yeni uğraşılar edinmek için çok büyük zaman ve bütçe ayırmadan da hobi edinebilirsiniz. Enstitü size bu konuda büyük kolaylık sağlamakta ve edineceğiniz fazlasıyla hobi için online eğitimler vermekte.

Hobiler çalıştığım alanla mı ilgili olmalı?

Hobileriniz sizin kişisel yeteneklerinize ve zevklerinize göre uğraştığınız faaliyetlerdir. Ancak birkaç hobinizin işinizle ilgili olması, rakiplerinizden önde olmanızı sağlayabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!