AnasayfaBlogİlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?
Özgeçmiş Bölümleri

İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?

04 Aralık 2019
Görüntüde kırmızı flanel gömlek giyen ve gözlük takan bir kadın yer alıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve doğrudan kameraya bakıyor. Bir kolye takıyor ve saçlarını topuz yapmış. Arka planda yeşil ve siyah bir işaret, siyah zemin üzerinde beyaz bir harf ve bulanık bir saat görüntüsü var. Resmin renkleri ağırlıklı olarak kırmızı, siyah ve beyazdır. Kadın görüntünün ana odağıdır ve merkezde ve biraz sağda yer almaktadır.
Hobi TürüÖnemiCV'de Sunumu
Kitap OkumaKişisel gelişim ve genel kültür artışı sağlar.Hobi olarak belirtilebilir, özellikle ilgi alanı olan kitap türleri belirtilebilir.
Müzik DinlemekRuh hali ve motivasyon düzeyini düzenler.CV'de özel bir alanı olmayabilir, ama mülakatta ilgi alanları arasında ifade edilebilir.
Sinemaya GitmekSosyal becerileri ve kültürel farkındalığı geliştirir.CV'de spesifik bir film türü veya sinema teori bilgisi varsa belirtilebilir.
Satranç OynamakAnalitik düşünme yeteneğine katkı sağlar.Satranç oynadığı belirtilebilir. Özellikle turnuvalarda elde edilen başarılar CV'de belirtilmelidir.
Tiyatro Yapmakİletişim becerileri ve empati yeteneğini geliştirir.CV'de aktif tiyatro deneyimi varsa, ilgili rol ve prodüksiyonlar belirtilmeli.
Tutkulu Hobiler (örn; fotoğraf çekmek)Kişisel yetenekler geliştirir ve kişiliği yansıtır.Belirli bir fotoğrafçılık alanında uzmanlaşma varsa (örn; doğa fotoğrafçılığı), bu CV'de belirtilmelidir.
Online EğitimlerYeni beceriler kazandırır ve kendini geliştirme arzusunu gösterir.Tamamlanan online eğitimler ve kazanılan sertifikalar CV'de belirtilebilir.
Araştırmacı Hobiler (örn; astronomi)Bilimsel düşünme yeteneğini ve merakı geliştirir.Araştırma alanları ve elde edilen bulgular CV'de belirtilebilir.
Spor YapmakSağlıklı bir yaşam tarzını ve disiplinli bir karakteri gösterir.Düzenli olarak yapılan ve varsa katılılan turnuvalar, spor etkinlikleri CV'de belirtilebilir.
Müzik Aleti ÇalmakYaratıcılığı ve öğrenme yeteneğini gösterir.Çalınan müzik aleti ve varsa katılılan konserler, etkinlikler CV'de belirtilebilir.

Hobiler sizin kişisel olarak daha kaliteli bir yaşam sürmenize ve nitelikli başarı elde etmenize olanak sağlar. İş hayatınızın dışında da gelişime açık, sosyal ve iletişim becerilerinizin gelişmiş olduğuna işaret eder. Yeni hobi edinmek için çok seçenek var. Bir kısmı direkt olarak bir merkeze giderek, öğreneceğiniz ve uygulayacağınız, diğer kısmı ise enstitüden online eğitim alarak edineceğiniz hobilerdir. Çok kısa süre içerisinde ilgili eğitimleri alabilir ve kendinizi geliştirerek CV’nize edindiğiniz yeni hobilerinizi yazabilirsiniz.

 • Kitap okumak,

 • Müzik dinlemek,

 • Sinemaya gitmek

En çok okuduğumuz ve duyduğumuz hobiler arasında yer alır. Peki gerçekten hobi midir? Hobi değilse ve ilgi alanına girmiyorsa özgeçmişimizde yer alma sebebi nedir? Öncelikle hobi ne anlama gelir açıklamayla başlayalım. Yapılması gerekli veya zorunlu olmayan, kişinin kendi mesleği dahilinde veya kendi meslek türüne giren, genellikle boş zamanlarını değerlendirme amacıyla yapılan yetenek geliştirici, oyalayıcı iş, fiil faaliyetlerinin bütününe hobi denilmektedir. Yani hobileriniz boş zamanlarınızda sizin gelişiminize katkısı olan ve severek yaptığınız düzenli faaliyetlerdir. Bu yüzden sinemaya gitmek hobiniz değil, boş zaman eğlencenizdir.

Özgeçmişlerinizde yer alan hobileriniz karakterinizin yansımasıdır. Takım oyuncusu, sabırlı ya da planlı olup olmadığınız konusunda işe alımcıya ipuçları verirler. Bu yüzden hobilerinizi CV’nizde nasıl yazdığınız önemlidir. Hobilerinizi özgeçmişinize eklemeden önce, yaptığınız rutinlerinizi gözden geçirin ve size katma değeri olan hobileri ekleyin.

Uzun süreli uğraşılara sahip olan insanların, zaman geçtikçe daha araştırmacı, eğlenerek çalışma alışkanlığı kazandığı, hızlı ve etkili karar alma yeteneğine sahip olduğu gözlemlenmektedir. Size başarı kazandırmış olan hobilerinizi, özgeçmişinize mutlaka ekleyin. Örneğin, 2018 yılı Satranç Turnuvası İkincisi, 2017 yılı Tiyatro Kulübü Başkanlığı gibi ayrıntılı bilgiler verebilirsiniz.

CV Hobi Önerileri

Özgeçmişinizde özensizce doldurduğunuz ya da boş bıraktığınız hobileriniz, hiç ummadığınız bir anda soru olarak karşınıza çıkabilir. Mülakat esnasında “İlgi alanlarınız nelerdir?” ya da “Hobileriniz nelerdir? Bahsedebilir misiniz?” gibi sorular ile karşılaşmanız oldukça muhtemel. CV’nize yazmak için yeterince düşünmeden, gelişi güzel davrandıysanız gelen soruya da bu şekilde cevap vereceksiniz demektir. Unutmayın ki ayrıntılar her zaman önemlidir. Size bu tip sorularla gelen işe alımcılar, hakkınızda fikir edinmeye, karakterinizi ve hayata bakış açınızı öğrenmeye çalışıyorlardır.

Çünkü sizin bu kısımda söyleyeceğiniz bilgiler ile, şirket kültürüne yakınlığınıza ve çalışanlar ile uyumlu olup olmadığınıza bakacaklardır. CV’nizi oluşturmadan ve mülakata girmeden önce yapacağınız araştırmalar ve okuyacağınız blog yazıları size destek olacaktır. Çok fazla zaman ve para harcamadan yeni bir hobi edinebilirsiniz. Enstitü bu konuda size büyük kolaylık sağlıyor ve edinebileceğiniz pek çok hobiyle ilgili online eğitimler sunuyor.

İlgili kategori: Online Eğitimler

Her zaman dürüst olmanız gerektiği gibi, hobilerinizi karşı tarafa iletirken de dürüst olmalısınız. Aklınıza ilk gelen şeyi söyleyerek bir anda kabusunuza dönüşmesine fırsat vermeyin. Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğinizi ve bu işi hobiye dönüştürdüğünüzü dediğiniz bir anda, doğa çekimleri için hangi lensleri kullandığınız sorulabilir ve sizi zor bir duruma sokabilir. Bir çok firmada mülakat odasında satranç takımı, müzik aletleri durduğuna şahit olursanız şaşırmayın. Sebebi dürüst olup olmadığınızı ölçmek istemelerinden dolayıdır.

İş yoğunluğu, uzun mesailer, stres, baskı, beklenmedik krizler kişileri depresyona sokan nedenlerden sadece bazıları. Mesai sonrasında ise bu tür dertlerden uzaklaşmanın yolu mutlaka olmalı! Diğer türlü bu sıkıntıların bozacağı psikolojik denge bir süre sonra fiziki dengeye de yansıyacaktır. İşte hobiler tam da bu noktada devreye giriyor. Sıkıntı ve sorunlarınızı bir nebze de olsa kenara atmak istiyorsanız bir hobiler işe yarayacaktır. Yapmaktan zevk aldığınız, yaparken mutlu olduğunuz, zamanınızı harcarken geride kalanları unuttuğunuz bir uğraşınız sizi oldukça rahatlatacaktır.

Üretmenin verdiği mutlak keyfi alınca kendinize daha fazla zaman ayıracağınızdan emin olabilirsiniz. Kendinize ayırdığınız daha fazla zaman ise hayata bakış açınızın genişlemesinde tutun da daha azimli bir kişilik haline gelmenize kadar birçok etki yaratacaktır sizde. Bu etkiler sizle birlikte aile, arkadaş çevrenizde de hissedilecektir.CV’nize Yazabileceğiniz Hobiler

Ekleyeceğimiz hobiler, bir yerlerde gitmekten ya da okumaktan öteye geçmeli. Hobi olarak sayılan tiyatroya gitmek değil, tiyatro yapmaktır aslında. Türkiye’de yanlış anlaşılan durum, maalesef hobinin boş zaman meşgalesi olduğu algısıdır. Oysa hobiler için zaman yaratılır, rutin uğraşlar değildir.

Tutkulu Hobiler

Birçok insanın tutkulu olduğu hobileri vardır. Bazıları için uzun bir günün ardından rahatlamanın ve gevşemenin bir yolu iken, bazıları için ise özveri ve disiplin gerektiren daha ciddi bir iştir. Durum ne olursa olsun, tutkulu bir hobi büyük bir keyif kaynağı olabilir. Tutkulu bir hobiye sahip olmanın en iyi yanlarından biri, yaratıcılık ve kendini ifade etme için bir çıkış noktası sağlamasıdır. Resim yapmak, yemek pişirmek veya yazmak tutkulu hobilere örnek olarak gösterilebilir.

Tutkulu bir hobinin peşinden gitmek, yaratıcı yönünüzü keşfetmenize size ait bir şey üretmenize yardımcı olabilir. Ayrıca tutkulu hobiler, yeni insanlarla tanışmak ve ilgi alanlarınızı paylaşan arkadaşlar edinmek için harika bir yoldur. Son olarak, tutkulu Hobiler genellikle başka türlü sahip olamayacağınız yeni fırsatlara ve deneyimlere yol açar.

Pozitif enerjisi yüksek, tutkulu çalışanları hangi yönetici istemez ki! Yalnız bir tutku ile başlayıp yarım bıraktığınız hobilerinizden bahsetmiyoruz. Bir müzik aleti çalmayı istiyor ve bunun için çaba sarf ediyorsanız, ya da yeni bir dil öğrenmek için pozitif bir hırs sergiliyorsanız bu işe alımcının gözünde aynı tutkuyla işinize de bağlanacağınız izlenimi verir. Satranç ve fotoğrafçılık hobisini de bu gruba ekleyebiliriz.

Takım Oyuncusu Olacağınız Hobiler

Takım oyuncusu olmak hayatın birçok alanında önemlidir. Bir okul projesi üzerinde çalışıyor, spor yapıyor veya sadece arkadaşlarınızla vakit geçiriyor olun, başkalarıyla takım halinde çalışabilmek çok önemlidir. Bu önemli beceriyi geliştirmenize yardımcı olabilecek birçok hobi var. Örneğin basketbol, futbol ve voleybol gibi takım sporları, işbirliği ve iletişim becerilerinizi geliştirir. Legolar, yapbozlar ve model arabalar gibi hobiler de ekip çalışmasını gerektirir. Yürüyüş veya kamp gibi aktiviteler bile ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışmanın önemini öğretebilir.

Yer almayı istediğiniz kurum takım çalışmasına önem veriyor ise buna yönelik hobileriniz olmalı. Dans etmeyi çok istiyorsanız bireysel danslardan ziyade toplu olarak, senkronik hareket edebileceğiniz dansları seçebilirsiniz. Ya da spora başlamak istiyorsunuz ancak hangisi olduğuna karar veremiyorsanız, takım oyuncusu olduğunuzu ispat etmek için, basketbol, futbol ya da voleybola başlayabilirsiniz. Sporla takım oyuncusu olduğunuzu göstermek zorunda değilsiniz. Bir müzik korosuna katılarak bunu pekala yapabilirsiniz.

Risk Alabileceğiniz Hobiler

Tutkulu olduğunuz hobilerinizin olması harika bir şey. Ancak sizi zorlayan ve konfor alanınızın dışına çıkmanızı sağlayan hobileri seçmek de hayatınızda büyük bir değişim yaratır. Çünkü risk almak kişisel gelişim için çok önemlidir.

eni şeyler öğrenmenize, yeni deneyimler kazanmanıza ve ufkunuzu genişletmenize olanak tanır. Risk alabileceğiniz birçok hobi var. Kaya tırmanışı, bungee jumping veya skydiving yapabilirsiniz. Araba yarışı gibi daha az tehlikeli ama yine de zorlayıcı bir şey deneyebilirsiniz. Ne seçerseniz seçin, risk almanın bir insan olarak büyümenize yardımcı olacağını unutmayın. Böylece bireysel başarı gösterdiğinizi, azimli ve planlı olduğunuzu aynı zamanda risk alabilen bir yapı da olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Yaratıcılığınızı Artırabileceğiniz Hobiler

Hangi pozisyonda olursanız olun, işinize yaratıcılık katmanız gerekebilir ya da yeni fikirler iletmeniz istenebilir. Bunu en kolay şekilde yapabilmenizin yolu yaratıcılığınızı geliştirecek hobiler edinmeniz. Resim yapmanız, seramik atölyesine katılmanız ya da blog yazıyor olmanız sizi destekleyecektir.

Yazdığınız hobilerinizin çalışmak istediğiniz pozisyonla ilgili olması, işe alınma ihtimalinizi artırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra gönüllü olarak yaptığınız faaliyetleri de ekleyebilirsiniz. Çeşitli kuruluşlarda yardım amaçlı etkinliklere katılmanızı örnek gösterebilirsiniz.

Hobisi olan ve bir hobiyle uğraşan insanlar kendisini yaratıcı hisseder. Hobiler bir amaç duygusu sağlar ve harika bir ilham kaynağı olabilir. Bazı insanlar için hobiler, kariyer değişikliğine veya yeni bir iş girişimine bile yol açabilir. Bu nedenle, yaratıcılığınızı artırmak istiyorsanız, şu hobilerden birini edinmeyi düşünün:

1. Fotoğrafçılık: Fotoğrafçılık, yaratıcı gözünüzü geliştirmenin harika bir yoludur. Anları yakalayarak dünyayı yeni bir şekilde görmeyi öğreneceksiniz. Ve dijital fotoğrafçılıkla, güzel sanat eserleri yaratmak için fotoğraflarınızı düzenlemek ve geliştirmek çok kolay.

2. Crafting: Scrapbooking'den kapitone ve dekupaj yapmaya kadar, crafting, yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanın harika bir yoludur. Keşfedilecek pek çok farklı ortam ve teknikle, ilgi alanlarınıza ve beceri seviyenize uygun bir zanaat bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Ve en iyi yanı, eviniz, arkadaşlarınız veya aileniz için hediye olarak güzel şeyler yapabilirsiniz.

3. Resim: Fotoğraf gibi, resim de yaratıcılık becerilerinizi geliştirmenin bir başka mükemmel yoludur. İster suluboya ister yağlı boya tercih edin, fikirlerinizi yeni yollarla ifade etmenize yardımcı olur.

Özgeçmişe yazılabilecek 50 hobi

hobi önerileri

 1. Bunje jumping

 2. Paraşütle atlama

 3. BASE jumping

 4. Wingsuit flying

 5. Kaya tırmanışı

 6. Dağcılık

 7. Caving

 8. Kanyon geçişi

 9. Kano / akarsu raftingi

 10. Sörf / uçurtma sörfü / rüzgar sörfü

 11. Wakeboarding / su kayağı

 12. Snowboard / kayak

 13. Kızakla kayma / kızak

 14. Buz pateni / artistik patinaj

 15. Hokey / buz hokeyi

 16. Futbol

 17. Basketbol / voleybol

 18. Beyzbol / softbol

 19. Kriket

 20. Golf

 21. Okçuluk

 22. Shooting

 23. Avcılık

 24. Balık tutma

 25. Yürüyüş / trekking

 26. Kamp yapmak

 27. Bisiklet

 28. Tekerlekli paten

 29. Jimnastik

 30. Dövüş Sanatları

 31. Dans etmek

 32. Yoga / Pilates

 33. Aerobik / Kardiyo

 34. Halter / Vücut Geliştirme

 35. Takım Sporları

 36. Rodeo

 37. Binicilik

 38. Zorbing

 39. Trambolin

 40. Parkur / Serbest Koşu

 41. Kaykay

 42. Paten

 43. BMX

 44. Motor yarışı

 45. ATV / Dörtlü Bisiklet

 46. Go Karting

 47. Paintball

 48. Laser Tag

 49. Airsoft

 50. Eskrim

Yeni Hobiler Edinmek Kolay Mıdır?

Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Neyi hobi olarak kabul ettiğinize göre de değişir. Yeni şeyler denemekten hoşlanan biriyseniz, hoşunuza giden yeni hobiler bulmanız daha kolay olabilir. Ancak, aynı aktivitelere bağlı kalıyorsanız ve değişiklikten hoşlanmıyorsanız, hoşlanacağınız yeni hobiler bulmanız daha zor olabilir. Yapabileceğiniz birçok hobi var, bu yüzden ilginizi çeken birini bulmak zor bir şey değil. Zevk aldığınız bir hobi bulduğunuzda, ona bağlı kalın ve pes etmeyin.

Son dönemin popüler hobilerinden bir kısmını aşağıda sizin için listeledik. Sizlere fikir olabilir ve hızlıca başlayabilirsiniz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, genç ve orta yaşlı insanların farklı hobilere eğilim gösterdiği yönünde. Genç çalışan kesim daha dinamik, outdoor etkinliklere ve teknoloji ile ilişkili hobilere yönelirken, ilerleyen yaşlarda bu durumun sanata yönelik hobiler edinme şeklinde devam ettiğini gösteriyor. Birçok firma çalışanlarına eğitim aldırmanın yanı sıra sosyal olarak da gelişmesini desteklemek ve yetkinliklerini artırmak amacıyla spor ve satranç müsabakaları düzenliyor, outdoor etkinliklerin yanı sıra yoga, pilates ve dans dersleri organize ediyor. Tüm bunları yapamıyor olsa bile çeşitli kulüplerden indirimler alarak gelişimlerine katkıda bulunuyorlar.

Kitap Okuma, Kişisel gelişim ve genel kültür artışı sağlar, Hobi olarak belirtilebilir, özellikle ilgi alanı olan kitap türleri belirtilebilir, Müzik Dinlemek, Ruh hali ve motivasyon düzeyini düzenler, CV'de özel bir alanı olmayabilir, ama mülakatta ilgi alanları arasında ifade edilebilir, Sinemaya Gitmek, Sosyal becerileri ve kültürel farkındalığı geliştirir, CV'de spesifik bir film türü veya sinema teori bilgisi varsa belirtilebilir, Satranç Oynamak, Analitik düşünme yeteneğine katkı sağlar, Satranç oynadığı belirtilebilir Özellikle turnuvalarda elde edilen başarılar CV'de belirtilmelidir, Tiyatro Yapmak, İletişim becerileri ve empati yeteneğini geliştirir, CV'de aktif tiyatro deneyimi varsa, ilgili rol ve prodüksiyonlar belirtilmeli, Tutkulu Hobiler (örn; fotoğraf çekmek), Kişisel yetenekler geliştirir ve kişiliği yansıtır, Belirli bir fotoğrafçılık alanında uzmanlaşma varsa (örn; doğa fotoğrafçılığı), bu CV'de belirtilmelidir, Online Eğitimler, Yeni beceriler kazandırır ve kendini geliştirme arzusunu gösterir, Tamamlanan online eğitimler ve kazanılan sertifikalar CV'de belirtilebilir, Araştırmacı Hobiler (örn; astronomi), Bilimsel düşünme yeteneğini ve merakı geliştirir, Araştırma alanları ve elde edilen bulgular CV'de belirtilebilir, Spor Yapmak, Sağlıklı bir yaşam tarzını ve disiplinli bir karakteri gösterir, Düzenli olarak yapılan ve varsa katılılan turnuvalar, spor etkinlikleri CV'de belirtilebilir, Müzik Aleti Çalmak, Yaratıcılığı ve öğrenme yeteneğini gösterir, Çalınan müzik aleti ve varsa katılılan konserler, etkinlikler CV'de belirtilebilir
İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı İlgi Alanları CV'de Nasıl Yazılmalı Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı
Genç bir kadın beyaz dişlerini göstererek kameraya doğru gülümsüyor. Parlak kahverengi gözleri ve yüzünden geriye doğru toplanmış uzun, siyah saçları var. Beyaz yakalı ve manşetli mavi bir gömlek ve beyaz bir etek giyiyor. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş ve kendinden emin bir duruşu var. Yüzü yandan gelen ışıkla aydınlanmakta, sıcak ve davetkâr bir atmosfer yaratmaktadır. Rahatlamış ve mutlu bir halde görünüyor.
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Blog Yazarı

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Resimde muhtemelen bir CV görüşmesine hazırlanan takım elbiseli bir adam görülüyor. Gözlüklü, sakallı ve düğmeli gömleğiyle kendinden emin ve iyi giyimli görünüyor. Arka planda metal bir kutunun yakın çekimi, bir saat ve bir kol görülebiliyor. Bu görüntü, bir CV görüşmesine nasıl hazırlanılması gerektiğine dair mükemmel bir örnektir.
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bu çevrimiçi kurs görüntüsü uzun saçlı, mutlu bir şekilde gülümseyen bir kadını gösteriyor. İtalyanca kursundan (A1) keyif alıyor gibi görünüyor. Saçları uzun ve dalgalanıyor ve yüzünde parlak, neşeli bir ifade var. Görünüşe göre bir süredir İtalyanca öğreniyor ve artık becerilerini sergileyecek kadar kendine güveniyor. Kendini dil öğrenme yolculuğuna adamış biri için harika bir örnek. Bunu yaparak başarısını hak etti ve İtalyanca A1 kursunun mükemmel bir temsili.
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Uzun siyah saçlı güzel bir kadın, beyaz bir bluz giymiş ve yüzünde parlak bir gülümsemeyle kameranın önünde duruyor. Gözleri sevinçle parlıyor ve dudakları hafifçe ayrılmış, neşeli ve memnun görünüyor. Ellerini vücudundan hafifçe uzakta tutarak ayakta duruyor ve ince vücudunu sergiliyor. Bakışları davetkâr ve kendinden emin, ifadesi ise hayat ve enerji dolu. Bu resim onun mutlu ve kaygısız tavrını yansıtıyor ve neşeli ifadesinin ona bakan herkesi gülümseteceği kesin.Duygu Çetin
11750