AnasayfaBlogEtkili Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

04 Ekim 2018
Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyayı etkili kullanmak konusuna gelmeden önce sosyal medyanın ne olduğunu anlamakta fayda var. Günümüzde en önemli iletişim kanallarından biri olarak karşımıza çıkan sosyal medya hali hazırda milyonlarca farklı kişiye hitap edebilmek için önemli bir avantaj sağlıyor.

Sosyal Medya Yararlı Mı?

Birçok işletme ve kişisel kullanıcı sosyal medya kanallarında oluşturdukları profiller sayesinde kendisini hiç tanımadığı insanlara karşı ifade edebilme şansına kavuşuyor. Bu anlamda sosyal medya kanalları kişilerin ve markaların hayatını büyük ölçüde hızlandırıp kolaylaştırıyor.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak 

Yıllık yüz milyonlarca aktif kullanıcı sayısına ulaşan sosyal medya uygulamaları kendini ifade edebilme kolaylığının yanında büyük bir reklam ve satış hacmi de sağlıyor. İşte bu noktada sosyal medyayı doğru ve etkili kullanma konusu ortaya çıkıyor. Kullanıcı adından, paylaşımlarda oluşturulan görsellere kadar birçok etkene dikkat eden sosyal medya kullanıcıları diğer hesapların önüne geçip yüksek takipçi oranına ulaşıyor. Peki, sosyal medyayı etkili yönetmek için ne yapmak gerekiyor?

Kullanıcı Adınızı ve Profil Fotoğrafınızı Gözden Geçirin

Kullanıcı adınız ve profil fotoğrafınız sizin sosyal medya hesabınızdaki vitrininizdir. Hesabınızı keşfeden kullanıcılar sizin hakkınızda ilk tespitini burada yapar ve sosyal medya hesabınızı takip edip etmeyeceğine büyük ölçüde burada karar verir. Kısa, anlaşılır ve hesabın içeriğini ifade eden kullanıcı adı bu noktada çok önemlidir. Yine aynı şekilde hesabın içeriğini gözler önüne seren bir profil fotoğrafı profilinizi ziyaret eden kullanıcılarda olumlu bir etki yaratacaktır.

İyi Bir Açıklama Yazısı Yazın Ve Aktif Olun

Açıklama yazısı sosyal medya sayfanızı özetler. Burada neyi amaçladığınızı sayfanızda hangi tür paylaşımlar yaptığınızı anlaşılır bir şekilde ifade ederseniz ziyaretçilerinizdeki soru işaretlerini gidermiş olacaksınız. Ayrıca açıklama yazısını aşırıya kaçmadan mizahi bir dille yazmanız takipçilerinizde olumlu bir etki yaratacaktır. Özellikle paylaşımlarınızı bir plan dahilinde yapın.

Sosyal medyada aktif olmak ne demek?

Sosyal medyada aktiflik her şeydir. Eğer bir gün aktif olup diğer günler ortadan kayboluyorsanız sayfa imajınız büyük ölçüde zedelenir. Instagram ve Facebook'ta hedef kitle istatistiklerinizi sürekli olarak kontrol ederseniz takipçilerinizin hangi gün ve hangi saatlerde daha çok aktif olduğunu görüp kendi aktiflik takviminizi onlara göre şekillendirebilirsiniz. Önemli bir not ekleyelim. Hedef kitlenizi görebilmeniz için hesabınızı işletme hesabına çevirmeniz gerekir. 

Aktiflik için diğer bir önemli nokta da paylaşım takviminizdir. Paylaşım sıklığınız ne kadar düzenli olursa sayfanızın ziyaretçileri o kadar artacaktır. İnstagram için örnek verecek olursak; her gün tek bir gönderi paylaşmanız, bir gün üç paylaşım yapıp diğer günler paylaşım yapmamanıza göre çok daha etkilidir.

Nitelikli İçerik Oluşturun 

Buraya kadar anlattıklarımız bir binanın inşa edilebilmesi için gerekli olan sağlam temeli atacaktır. Ancak unutmamalı ki bina tuğla ve harç ile inşa edilir. Bu anlamda sosyal medyanın tuğlası hazırladığınız içeriklerdir. Ne yaparsanız yapın eğer takipçilerinizi sayfanızda tutacak içeriği oluşturamıyorsanız sosyal medyada başarılı olma şansınız oldukça düşük kalacaktır.

Sosyal medyayı etkili kullanmak isteyenlerin atladığı bir nokta da içeriğe uygun görsel seçimidir. Bu noktada, çoğu içerik üreticisi görseli ikinci plana atma eğilimi göstermektedir. Oysa bu büyük bir yanılgıdır. Görsel ne kadar zengin olur ve içerik yazısını tamamlarsa paylaşımların okunma derecesi o kadar yükselecektir.

Hashtag (etiket) Kullanmayı İhmal Etmeyin

Etiketler sizi takip etmeyen kullanıcılara ulaşmanın en kısa yoludur. Sosyal medya içeriklerinize yerleştireceğiniz doğru etiketler belki de binlerce farklı kişiye ulaşmanızda bir basamak olacaktır. Burada önemli nokta, etiketlerin anlatılan konuya uygun olarak seçilmesidir. Google üzerinden, kullandığınız sosyal medya uygulamasında en çok tercih edilen etiketleri arattığınızda karşınıza birçok sonuç çıkacaktır. 

Bunlar içerisinde en beğendiğiniz etiketleri seçip gönderinizde kullanabilirsiniz. Eğer yeni bir sosyal medya hesabı açtıysanız ilk birkaç ayınız çok moral bozucu olabilir. Bu durumda canınızı sıkıp paylaşım yapmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki ilk gün nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Sürekliliğinizi ve kalitenizi her daim koruyun. Meyvelerini bir gün elbet toplayacaksınız.

Yazar: Saadet Aysu Burak

etiketiçerikkullanıcı adı paylaşımprofilsosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.