AnasayfaBlogSosyal Medya Ve Uzmanlık
Sosyal Medya

Sosyal Medya Ve Uzmanlık

15 Mart 2019
Sosyal Medya Ve Uzmanlık

Geleceğin nasıl şekillendiği ve ne yöne doğru gittiğini kavramak için dahi olmamız gerekmiyor. Teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmeler tüm sektörleri meslekleri hatta hayallerimizi bile değiştiriyor ve nesiller arası farkı giderek arttırıyor.

Uzman Kimdir?

Uzman alanında eğitimli, tecrübeli veya uzun süredir aynı işi başarı ile yapan deneyimli kişiler denilir. Yakın bir zaman öncesine kadar var olmayan internetin hayatımıza girmesi ile birlikte sağlık, beslenme, güzellik, doğal yaşam, anne-bebek, hobi, bilim ve teknoloji konuları gibi çeşitli alanlarda da uzmanlara ulaşmak hatta başka insanların fikirlerini öğrenmek çok kolay. 

Etkin Sosyal Medya Hesapları Neler?

Her tür talepleri karşılamak için kurulmuş internet siteleri veya paylaşım yapılan oldukça etkin olan Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest, Twitter gibi sosyal medya hesapları mevcut. Siz veya sevdiklerinizi ilgilendiren hemen her konuda paylaşımları, deneyimleri, önerileri, hatta bolca tavsiyeleri kolaylıkla onları takip ettiğiniz sosyal medya hesaplarından, çeşitli internet sitelerinden veya online eğitim sitelerinden öğrenebilirsiniz. 

Bazı uzman kimseler tecrübe ve bilgilerini atölyeler düzenleyerek ilgilenen kişilerle de paylaşabiliyor. Bu tür çalışmalar ücretli veya ücretsiz olmakla birlikte bazen sanal ortamda bilgisayarlarınızla mevcut konforlu alanınızdan katılabileceğiniz şekilde bazen de bir mekanda düzenlenebiliyor.

Eğitim Değişiyor

Hiç şüphesiz eğitimde kendi içerisinde evriliyor. Bugün sahip olunması gereken nitelikler o kadar çoğaldı ki genellikle bunların eksikliklerini mezun olduğunuz okullarda gidermeniz mümkün olmayabiliyor. Artık meslek hayatınızda aynı anda birçok alanda bilgi ve fikir sahibi olmanız gerekmekte. Kendi işinizi kurmanız gerektiğinde sadece teknolojik açından en az üç dört alanda uzmanlaşmış olmanız lazım.

Gelişimin en güzel yanı online eğitim seçeneklerinin internet üzerinden evinize kadar gelebiliyor olması. Günümüzde değişmeyen tek şey eğitimin önemi. Online sertifikalı uzaktan eğitim programları ile eksiliğini hissettiğiniz birçok şeyi konusunda uzman kişilerden öğrenebiliyor ve hedeflerinize ulaşmak için gereken en önemli adımları atabiliyorsunuz. 

Üstelik sonrasında tercih ettiğiniz kaynağa göre öğreniminizin sertifika ile taçlandırılması da mümkün. Kendinize kattığınız her yeni uzmanlık alanı ile hayallerinize daha yakın olmanız artık imkansız değil. Konu öğrenmeyi istemek olunca artık bilgiye ulaşmak evvele nazaran daha kolay. İlgi duyulan hemen her alanda bilgiyi öğrenmek mümkün. 

Sosyal Medya Kullanıcıları 

İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının tercih yaparken dikkatli ve seçici davranması lazım. Her öğrenilen bilgiyi doğru kabul edip hayatınıza uyarlamaya çalışmak yerine kendiniz için doğru olanı araştırıp bulmanız gerekiyor. Takipçisi çok diye bir kişinin dediği veya yaptığı bir şeyi yüzde yüz doğru kabul edip siz veya aileniz için uygulamaya çalışmamalısınız. Bu tür hesaplarda ciddi birer gelir kaynağı haline geliyor. 

Popüler kişiler ücret karşılığında takipçi satın alabiliyor, reklam verebiliyor ve sponsorluk anlaşması yaparak birçok marka veya gıdayı hesaplarında çok faydalı şeylermiş gibi tavsiye edebiliyor hatta özel hayatlarında bile kullanıyor. Sanal dünyadaki hesaplarla duygusal bağ kurup onları rehber edinmek birçok kişi uyguluyor veya tercih ediyor diye doğru zannetmek, sosyal medya kullanımı hataları arasında yer alıyor. 

Kullanıcıların görevi ise tercihlerini yaparken kendi ihtiyaçlarını çok iyi belirlemeli, mutlaka farklı kaynaklardan araştırma yapmaları, tavsiye/yorumlara göz atmaları ve konusunda sosyal medya uzmanlığı kanıtlanmış deneyimli insanlara güvenmeleridir. Unutmayın dünyada birbirinden farklı sekiz milyarın üzerinde insan yaşıyor. Merakınızı ve ilginizi magazin olana değil de gerçek ihtiyacınıza yönlendirebilmeyi başarabilirseniz sosyal medyada sizin için en doğru uzman kişilerle etkileşime geçerek kendinize kattığınız her yeni uzmanlık alanıyla hem gelişen günümüz teknolojisine hem hayallerinize ulaşmanız mümkün.

Yazar: Nilgün Albayrak

eğitim uzman online eğitim sertifika sosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119