AnasayfaBlogSosyal Medya Ve Uzmanlık
Sosyal Medya

Sosyal Medya Ve Uzmanlık

15 Mart 2019
Bir kişi elinde siyah bir cep telefonu tutmaktadır. Telefonun ekranı aydınlatılmış ve üzerinde telefon, kamera, internet, saat ve müzik notası gibi çok sayıda simge var. Telefon dik bir pozisyonda tutulmakta ve kişinin başparmağı telefonun alt kısmına dayanmaktadır. Kişinin diğer parmakları telefonun etrafına sarılmış ve kavramayı sağlamaktadır. Kişi dikkatle telefon ekranına bakmakta ve simgelere odaklanmaktadır.
KonuAçıklamaÖnemli Notlar
Uzman Kimdir?Alanında eğitimli, tecrübeli veya uzun süredir aynı işi başarı ile yapan deneyimli kişiler denilir.Sosyal medya üzerinde bilgi paylaşan kişilerin uzman olduğundan emin olun.
Etkin Sosyal Medya HesaplarıFacebook, Instagram, YouTube, Pinterest, Twitter gibi oldukça etkin sosyal medya hesapları mevcut. Bunlar çeşitli konularda bilgi paylaşımları yaparlar.Takip ettiğiniz hesapların güvenilir olmasına ve bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmeye dikkat edin.
AtölyelerUzmanlar tecrübe ve bilgilerini atölyeler aracılığı ile paylaşıyor.Bu atölyelere katılmak bilgi birikiminizi artırabilir.
Eğitim DeğişiyorMeslek hayatında aynı anda birçok alanda bilgi ve fikir sahibi olmanız gerekiyor.Teknoloji kadar farklı alanlarda da bilgi sahibi olunması gerekmekte.
Online Eğitimİnternet üzerinden evinizde online eğitim alabilirsiniz. Bu daha geniş çapta bilgi edinmenizi sağlar.Doğru kaynakları kullanarak eğitim almak önemlidir.
Sosyal Medya KullanıcılarıKullanıcıların tercih yaparken dikkatli ve seçici davranması gerekmekte.Popüler olan bilgilerin doğru olduğunu varsaymayın ve kendi araştırmanızı yapın.
Sosyal Medya UzmanlığıKullanıcılarına bilgi sunan bireylerden öğrenirken, konusunda uzmanlaşmış kişilere güvenmeye özen gösterin.Bir kişinin değil, birden çok kaynağın yorumlarını ve tavsiyelerini kontrol etmelisiniz.
Gelir KaynağıSosyal medya hesapları ciddi bir gelir kaynağı haline gelmiştir.Bir hesabın çok takipçisi olduğu için doğru bilgi paylaştığı varsayılmamalıdır.
Reklamlar ve SponsorluklarBazı popüler hesaplar ücret karşılığında reklam yapabiliyor veya sponsor olabiliyor.Reklam ve sponsorlukların bilgi doğruluğunu etkileyebileceği unutulmamalıdır.
Duygusal BağSanal dünyadaki hesaplarla duygusal bağ kurmak sosyal medya kullanımı hataları arasında yer alıyor.Hesaplarla duygusal bağ kurmak yerine, sağlam bilgi kaynakları arayışında olun.

Geleceğin nasıl şekillendiği ve ne yöne doğru gittiğini kavramak için dahi olmamız gerekmiyor. Teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmeler tüm sektörleri meslekleri hatta hayallerimizi bile değiştiriyor ve nesiller arası farkı giderek arttırıyor.

Uzman Kimdir?

Uzman alanında eğitimli, tecrübeli veya uzun süredir aynı işi başarı ile yapan deneyimli kişiler denilir. Yakın bir zaman öncesine kadar var olmayan internetin hayatımıza girmesi ile birlikte sağlık, beslenme, güzellik, doğal yaşam, anne-bebek, hobi, bilim ve teknoloji konuları gibi çeşitli alanlarda da uzmanlara ulaşmak hatta başka insanların fikirlerini öğrenmek çok kolay. 

Etkin Sosyal Medya Hesapları Neler?

Her tür talepleri karşılamak için kurulmuş internet siteleri veya paylaşım yapılan oldukça etkin olan Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest, Twitter gibi sosyal medya hesapları mevcut. Siz veya sevdiklerinizi ilgilendiren hemen her konuda paylaşımları, deneyimleri, önerileri, hatta bolca tavsiyeleri kolaylıkla onları takip ettiğiniz sosyal medya hesaplarından, çeşitli internet sitelerinden veya online eğitim sitelerinden öğrenebilirsiniz. 

Bazı uzman kimseler tecrübe ve bilgilerini atölyeler düzenleyerek ilgilenen kişilerle de paylaşabiliyor. Bu tür çalışmalar ücretli veya ücretsiz olmakla birlikte bazen sanal ortamda bilgisayarlarınızla mevcut konforlu alanınızdan katılabileceğiniz şekilde bazen de bir mekanda düzenlenebiliyor.

Eğitim Değişiyor

Hiç şüphesiz eğitimde kendi içerisinde evriliyor. Bugün sahip olunması gereken nitelikler o kadar çoğaldı ki genellikle bunların eksikliklerini mezun olduğunuz okullarda gidermeniz mümkün olmayabiliyor. Artık meslek hayatınızda aynı anda birçok alanda bilgi ve fikir sahibi olmanız gerekmekte. Kendi işinizi kurmanız gerektiğinde sadece teknolojik açından en az üç dört alanda uzmanlaşmış olmanız lazım.

Gelişimin en güzel yanı online eğitim seçeneklerinin internet üzerinden evinize kadar gelebiliyor olması. Günümüzde değişmeyen tek şey eğitimin önemi. Online sertifikalı uzaktan eğitim programları ile eksiliğini hissettiğiniz birçok şeyi konusunda uzman kişilerden öğrenebiliyor ve hedeflerinize ulaşmak için gereken en önemli adımları atabiliyorsunuz. 

Üstelik sonrasında tercih ettiğiniz kaynağa göre öğreniminizin sertifika ile taçlandırılması da mümkün. Kendinize kattığınız her yeni uzmanlık alanı ile hayallerinize daha yakın olmanız artık imkansız değil. Konu öğrenmeyi istemek olunca artık bilgiye ulaşmak evvele nazaran daha kolay. İlgi duyulan hemen her alanda bilgiyi öğrenmek mümkün. 

Sosyal Medya Kullanıcıları 

İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının tercih yaparken dikkatli ve seçici davranması lazım. Her öğrenilen bilgiyi doğru kabul edip hayatınıza uyarlamaya çalışmak yerine kendiniz için doğru olanı araştırıp bulmanız gerekiyor. Takipçisi çok diye bir kişinin dediği veya yaptığı bir şeyi yüzde yüz doğru kabul edip siz veya aileniz için uygulamaya çalışmamalısınız. Bu tür hesaplarda ciddi birer gelir kaynağı haline geliyor. 

Popüler kişiler ücret karşılığında takipçi satın alabiliyor, reklam verebiliyor ve sponsorluk anlaşması yaparak birçok marka veya gıdayı hesaplarında çok faydalı şeylermiş gibi tavsiye edebiliyor hatta özel hayatlarında bile kullanıyor. Sanal dünyadaki hesaplarla duygusal bağ kurup onları rehber edinmek birçok kişi uyguluyor veya tercih ediyor diye doğru zannetmek, sosyal medya kullanımı hataları arasında yer alıyor. 

Kullanıcıların görevi ise tercihlerini yaparken kendi ihtiyaçlarını çok iyi belirlemeli, mutlaka farklı kaynaklardan araştırma yapmaları, tavsiye/yorumlara göz atmaları ve konusunda sosyal medya uzmanlığı kanıtlanmış deneyimli insanlara güvenmeleridir. Unutmayın dünyada birbirinden farklı sekiz milyarın üzerinde insan yaşıyor. Merakınızı ve ilginizi magazin olana değil de gerçek ihtiyacınıza yönlendirebilmeyi başarabilirseniz sosyal medyada sizin için en doğru uzman kişilerle etkileşime geçerek kendinize kattığınız her yeni uzmanlık alanıyla hem gelişen günümüz teknolojisine hem hayallerinize ulaşmanız mümkün.

Yazar: Nilgün Albayrak

Uzman Kimdir?, Alanında eğitimli, tecrübeli veya uzun süredir aynı işi başarı ile yapan deneyimli kişiler denilir, Sosyal medya üzerinde bilgi paylaşan kişilerin uzman olduğundan emin olun, Etkin Sosyal Medya Hesapları, Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest, Twitter gibi oldukça etkin sosyal medya hesapları mevcut Bunlar çeşitli konularda bilgi paylaşımları yaparlar, Takip ettiğiniz hesapların güvenilir olmasına ve bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmeye dikkat edin, Atölyeler, Uzmanlar tecrübe ve bilgilerini atölyeler aracılığı ile paylaşıyor, Bu atölyelere katılmak bilgi birikiminizi artırabilir, Eğitim Değişiyor, Meslek hayatında aynı anda birçok alanda bilgi ve fikir sahibi olmanız gerekiyor, Teknoloji kadar farklı alanlarda da bilgi sahibi olunması gerekmekte, Online Eğitim, İnternet üzerinden evinizde online eğitim alabilirsiniz Bu daha geniş çapta bilgi edinmenizi sağlar, Doğru kaynakları kullanarak eğitim almak önemlidir, Sosyal Medya Kullanıcıları, Kullanıcıların tercih yaparken dikkatli ve seçici davranması gerekmekte, Popüler olan bilgilerin doğru olduğunu varsaymayın ve kendi araştırmanızı yapın, Sosyal Medya Uzmanlığı, Kullanıcılarına bilgi sunan bireylerden öğrenirken, konusunda uzmanlaşmış kişilere güvenmeye özen gösterin, Bir kişinin değil, birden çok kaynağın yorumlarını ve tavsiyelerini kontrol etmelisiniz, Gelir Kaynağı, Sosyal medya hesapları ciddi bir gelir kaynağı haline gelmiştir, Bir hesabın çok takipçisi olduğu için doğru bilgi paylaştığı varsayılmamalıdır, Reklamlar ve Sponsorluklar, Bazı popüler hesaplar ücret karşılığında reklam yapabiliyor veya sponsor olabiliyor, Reklam ve sponsorlukların bilgi doğruluğunu etkileyebileceği unutulmamalıdır, Duygusal Bağ, Sanal dünyadaki hesaplarla duygusal bağ kurmak sosyal medya kullanımı hataları arasında yer alıyor, Hesaplarla duygusal bağ kurmak yerine, sağlam bilgi kaynakları arayışında olun
eğitim uzman online eğitim sertifika sosyal medya
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Resimde muhtemelen bir CV görüşmesine hazırlanan takım elbiseli bir adam görülüyor. Gözlüklü, sakallı ve düğmeli gömleğiyle kendinden emin ve iyi giyimli görünüyor. Arka planda metal bir kutunun yakın çekimi, bir saat ve bir kol görülebiliyor. Bu görüntü, bir CV görüşmesine nasıl hazırlanılması gerektiğine dair mükemmel bir örnektir.
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bir kale resmi içeren bir akıllı telefonun yakın çekim görüntüsü görülüyor. Kale siyah bir arka plan üzerine boyanmış ve resmin ortasında bir kadın yüzü görülüyor. Kadının yüzünde geniş bir gülümseme var. Telefonun yanında bir masanın üzerinde beyaz bir tabak vardır. Kalenin arka planında ağaçlar görülebilmektedir. Resim canlı mavi bir gökyüzüne karşı yerleştirilmiştir. Telefon resmin ön planında, kale ise arka planda yer alıyor. Telefon, merkezinde kale görüntüsü bulunan net bir ekrana sahiptir. Kale, ayrıntılı ağaçlar ve yemyeşil bir manzara ile çevrilidir. Görüntü net ve resmin renkleri canlı. Kadının yüzü merkezde net bir şekilde görülebiliyor ve gülümsemesi sıcak ve davetkar.
Bu, bronz tenli ve omuz hizasında dalgalı kahverengi saçlı genç yetişkin bir kadının yakın plan çekimi. Hafif bir gülümsemeyle sol tarafa bakıyor, gözleri hafifçe kapalı. Kaşları hafifçe çatılmış ve ona düşünceli bir ifade veriyor. Çenesi ve çene hattı güçlü ve yanaklarına dağılmış birkaç çili var. Beyaz yakalı açık pembe bir gömlek giyiyor.Şerife Demir
1008411