AnasayfaBlogYeni Özellikleriyle Instagram
Sosyal Medya

Yeni Özellikleriyle Instagram

17 Mayıs 2019
Yeni Özellikleriyle Instagram

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olmaya adım adım yaklaşan Instagram, son yıllarda aldığı geliştirmelerle özellikle sosyal medya uzmanlığı veya içerik üreticiliğini meslek edinmiş kişiler için yeni bir medya mecrası haline dönüştü. Instagram’a hangi yeni özellikler gelecek?

Bir zamanlar sadece çektiğimiz fotoğrafları sınırlı sayıda filtreden geçirip paylaştığımız Instagram artık hikayelerin, canlı yayınların ve uzun videoların cirit attığı yeni bir popüler medya mecrası. 2 milyar kullanıcı sayısına büyük bir hızla yaklaşan platform, yakında Facebook’u geride bırakacakmış gibi görünüyor. 

Instagram Hikayeleri İçin Yeni Kamera Modu

Instagram’ın en popüler özelliklerinden birisi olan Hikayeler, artık daha çok fotoğrafın daha etkileyici şekilde paylaşılabileceği bir alan olacak. 500 milyondan fazla insanın aktif bir şekilde kullandığı bu ekran, Instagram’ın en tepe ismi Adam Mosseri’ye göre önemli gelişmelere sahne olacak. 

Crate Mode yani 'Yaratıcı Mod' olarak gelecek olan yeni özellikte, Instagram kamerasını açtıktan sonra sağa kaydırma hareketi yaparak yeni bir ekrana ulaşacağız. Bu ekranda ise farklı çekim modları bizi karşılayacak. Nasıl şu an Boomerang, Superzoom ve Rewind gibi modlar varsa Crate Mode için de farklı çekim modları yer alacak. Ayrıca bu moddayken fotoğrafı çekmeden önce sticker, gif, yazı ve daha fazla materyali ekleyebileceğiz.

Instagram Hikayelerine Bağış Yapma Özelliği

Hikayelerde zaten konum, anket, etiket, geri sayım, soru sorma ya da yanıtlama gibi pek çok özellik var. Son yıllarda yükselişte olan içerik üreticilerine bağış yapma ya da toplama furyası için de bir etiket daha geliyor. Her içerik üreticisi, muhtemelen belirli bir takipçi sınırını geçtikten sonra “Donate” yani “Bağış” etiketiyle destek talep edebilecek. Kullanıcılar ise bu etikete dokunarak üreticiye bağışta bulunabilecekler. 

Aynı zamanda kullanıcılar, sevdikleri sayfaların ya da kişilerin kampanyaları için bağış toplama çağrılarını da kendi hikayeler ekranından paylaşabilecek. Böylece destek kültürünün oluşması sağlanacak. Bu özellik sıfırdan Instagram markası oluşturmak isteyenler için de oldukça motive edici.

İçerik Üreticililerine Özel Profiller

Instagram’ın ayakta durmasını sağlayan “influencerlar” için getireceği bir diğer özellik de onlara özel profil. Şu anda pek çok içerik üretici, bu özel profili bekliyor. Sebebi ise gayet açık. Her içerik üreticisi, hedef kitlesine dair daha düzenli ve daha derinlemesine bilgi sahibi olabilecek, daha çok istatistiksel bilgi edinebilecek. 

İçerik üreticisi profillerinin en büyük özelliği kendilerine özel Instagram Creator Studio’ya erişim şansına sahip olmaları. Burada hem üretilen içerikler takip edilebilecek hem de yeni içerikler için stratejiler belirlenebilecek. Ayrıca bu profiller, DM kutularını daha özel bir şekilde organize edip, firma ya da markaların daha rahat iletişim kurması için özelleştirilebilecek.

Instagram içerik üreticisi profilleri, görünüş olarak şimdikilerden ayırt edilemeyecek. Sadece hem PC’den hem de mobilden yardımcı uygulamalarla bu saydığımız özelliklerin kullanılması sağlanacak. 

Siber Zorbalığa Karşı ''Dürtme'' Özelliği Nasıl Çalışacak?

Siber zorbalık artık gerçek hayattaki zorbalıklar kadar can sıkmaya başladı. Instagram’ın sahip olacağı yeni “dürtme” özelliği ise siber zorbalığın önüne geçmeyi amaçlıyor. Bunun için olumsuz bir yorum yapmak üzere olan kullanıcıya, yorumunu göndermeden önce bir uyarı ekranı geliyor. Bu uyarı yorum sahibine tekrar düşünme ve  yorumunu değiştirme fırsatı sunuyor. 

Kötü yorumları ve siber zorbaları uyararak engellemek ne kadar işe yarar bilemiyoruz. Bu özellik tartışılsa da pek çok insanın yazdıklarını ikinci kez düşünmesi, sosyal medyanın daha huzurlu bir ortam sunması açısından önemli bir gelişme. 

Yazar: Rıdvan Emir Atalay

instagram sosyal medya içerik üreticileri içerik üreticilerine özel profller instagrama eklenecek yeni özellikler instagram bağış
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259