AnasayfaBlogLisans Eğitimi ve Endüstri Mühendisliği Stajı
Eğitim

Lisans Eğitimi ve Endüstri Mühendisliği Stajı

01 Ekim 2019
Lisans Eğitimi ve Endüstri Mühendisliği Stajı

Günümüzde neredeyse her Türk genci lise eğitimini tamamladıktan sonra lisans eğitimine başvuruyor. Mezun olduktan sonraki dönemde ise kendi alanlarında iş bulmakta oldukça zorlanıyorlar. Peki neden böyle bir sıkıntı yaşıyor bu gençler? 

İş Bulma Sıkıntısı

Gençlerin çoğu bölümü kazandıktan sonra kazandıkları bölümün içeriğini öğreniyorlar. Eğitim sistemimizdeki bu sıkıntıyı çözebilmek için de en garanti çözüm ise staj programlarıdır. 

Staj nedir?

Staj, öğrenim görülen meslek grubunda uygulamalı eğitim gördüğümüz döneme denir. Bu uygulamalı eğitimi aldığımız dönemde bölüm mezunu olduktan sonra bizi nasıl bir iş hayatı beklediğini öğreniriz. 

Uygulamalı Eğitim Önemli Mi?

Bu eğitimin önemi yaşadığımız dönemde aldığımız eğitimlerin teorik olmasından kaynaklanmaktadır. Üniversiteler çoğunlukla teorik eğitim verirler. Uygulamalı eğitim kısımları ise üniversite dışında kalan zamanlarda öğrencilerin bölümleriyle ilgili uygulamalı eğitim görüp bölümlerine devam edip etmeme konusunda fikirlerini belirlemelerine yardımcı olur.

Özellikle mühendislik bölümünde staj programlarına öğrencilerin katılımı çok önemlidir. Öğrenciler yaz tatillerini fabrikalarda yaptıkları staj programlarında geçirirler. Bu dönemleri bittikten sonra ise okula bir staj defteri teslim edilir. Bu defterde bu program sürecinde neleri öğrendiğimizi, ne tarz uygulamalar yaptığımızı ve bize neler kattığını anlatırız. İlk temel mühendislik stajı bir mühendis adayı için en önemli stajdır. 

Mühendis Adayı

Bir mühendis adayı, bu süreç içinde bir fabrikada müdürlerin ve şeflerin yanında işler nasıl ilerler, bir emir nasıl alınır ve nasıl uygulanır gibi genel işleyişi öğrenir. Ustabaşçıların yanında istasyonlar arası iletişim nasıl sağlanır ve bir problem veya hata olduğunda üretimi nasıl etkiler gibi sorularına birinci elden cevaplarla tecrübe eder ve bu işi gerçekten yapıp yapamayacağı ile ilgili kesin bir fikre sahip olur.  

Bu programda el uygulamaları da çok önemlidir. Her mühendislik öğrencisi en az bir kez kaynak yapmalı ve her üretilen ürünü kumpas ile ölçmeyi öğrenmelidir. Fabrikada ölçme tekniklerini öğrenmek çok önemli. Programa ilk başladığınızda müdürlerinizden duyacağınız ilk söz ‘ Bu aletleri en az bir işçi kadar iyi kullanmalı ve yaptıkları işi en az onlar kadar iyi bilmelisiniz. Yoksa emir veremezsiniz.’ olacaktır. 

Programın ilerleyen günlerinde bunun ne kadar önemli olduğunu görerek tecrübe edeceksiniz. Bu nedenle sürekli işin içinde bulunmaya ve her yapılanı öğrenmek için soru sormaktan çekinmemelisiniz. Bu siz mezun olduktan sonra iş hayatınızda çok katkısı olacak öğretiler kazandıracaktır. 

Endüstri Mühendisliği Stajı

Endüstri mühendisliği ikinci stajında bir işletmenin nasıl yönetildiği ve nasıl organize edildiğini öğrenirsiniz. Ücretlerin nasıl hesaplandığını, bir ürünün en başından sonuna nasıl bir yol işlediğine birebir şahit olursunuz. Stajınız içinde sizden iyileştirme, iş güvenliğini arttırma gibi önerilerde bulunmanız istenecek. Gözünüz korkmasın çünkü bunlar zaten teoride bize öğretilmiş ve bugün bir işe girsek bizden istenebilecek istekler olduğu için uygulamayla öğrenmek size büyük bir fayda katacaktır.

Endüstri mühendisliği son staj ise son senemize girip okulu bitirmeden önce iş dünyasına hazırlanmamız için normal bir günde endüstri mühendislerinin günlük işlerini öğrenmemiz beklenmektedir. Endüstri mühendisleri daha çok üretim planlama ve kontrol departmanlarında çalıştıkları için tüm program şirketin bu departmanında geçmektedir. 

Hedeflerin Hesaplanması

Bu stajda bir firmanın ürünleriyle ilgili satış tahminlerinde bulunup, satış pazarlamaya giden senelik hedeflerin nasıl hesaplandığını tecrübe ederiz. Daha önceki stajları fabrikada yaptığımız için ofisteki işleyişi birebir tecrübe edebileceğimiz bu stajda envanter yönetimi, maliyet analizleri, üretim planlama süreci gibi işlerin daha üst departmanlarda nasıl hesaplanıp analizinin yapıldığını öğreniriz. 

Bunun gibi staj uygulamaları bir öğrencinin seçtiği bölümle alakalı işi ne kadar yapıp yapamayacağını en iyi şekilde anladığı programlardır. Bizler endüstri mühendisleri olarak staj programlarına ekstra önem göstermeli ve iş dünyasına olabildiğince hazır bir şekilde başlamalıyız.

endüstri mühendisliği endüstri mühendisliği lisans eğitimi endüstri mühendisliği stajı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.