AnasayfaBlogLisans Eğitimi ve Endüstri Mühendisliği Stajı
Eğitim

Lisans Eğitimi ve Endüstri Mühendisliği Stajı

01 Ekim 2019
Beyaz gömlekli bir kadın bir pencerenin yanında durmuş, dışarıya bakıyor. Pencere pervazına yaslanmış, kollarını önünde kavuşturmuş. Bakışları dışa dönük ve yüzünde düşünceli bir ifade var. Dışarıdaki manzarayı seyrediyor gibi görünüyor. Koyu renk saçları geriye doğru toplanmış ve at kuyruğu şeklinde bağlanmış. Güneş onun üzerinde parlıyor ve ışık arkasındaki odayı aydınlatıyor. Pencere beyaz bir duvarla çerçevelenmiş ve zemin açık renkli bir ahşap.
Staj TürleriÖğrenilen Bilgi ve BecerilerÖğrenciye Sağlanan Faydalar
Temel Mühendislik Stajıİşleyiş, emir alma ve uygulama, problem durumunda üretimin etkilenme şekliBölümle ilgili genel bilgi, tecrübe kazanımı ve bilinçli karar verebilme
El UygulamalarıKaynak yapma, ölçüm ve ölçme teknikleriPratik bilgi ve beceri kazanımı, işyeri koşullarına adaptasyon
Endüstri Mühendisliği İkinci Stajıİşletme yönetimi ve organizasyonu, ücret hesaplama, ürün işleme süreciİşletme ve yönetim bilincinin gelişmesi, iş ortamına uyum sağlama
Endüstri Mühendisliği Son StajıEndüstri mühendislerinin günlük işleri, üretim planlama ve kontrol işlemleriÜretim planlama ve kontrol konusunda bilincin gelişmesi, iş ortamına uyum sağlama
Hedeflerin HesaplanmasıSatış tahminleri, senelik hedeflerin hesaplanmasıStratejik düşünme becerisi, hedef odaklılığın gelişmesi
Envanter Yönetimi ve Maliyet AnaliziEnvanter yönetimi, maliyet analizleri, üretim planlama süreciKaynak yönetimine ilgili bilgi ve becerilerin gelişmesi, maliyet bilincinin kazanılması
Endüstri Mühendisliği Teorik Bilgi UygulamasıDaha önce teorikte öğrenilen bilgilerin uygulama ile pekiştirilmesiTeori ve pratik arasındaki köprüyü kurma, bilgiyi gerçek dünya koşullarında uygulama becerisi
Bire Bir İşleyişFabrika ve ofis ortamındaki işleyişi tek tek tecrübe etmekİş dünyasını tam anlamıyla tecrübe etmek ve nelerle karşılaşabileceğini öğrenmek
Soru Sorma ve ÖğrenmeHer konuda soru sorma ve sürekli öğrenmeÖğrenme bilincinin gelişmesi, bilgiye ulaşma ve sorgulama becerisi
İş Ortamı Tecrübesiİş ortamının ayrıntılı şekilde tecrübe edilmesi ve işin gereksinimlerinin görülmesiİşe başlama ve iş dünyasına hazırlanmada edinilen tecrübe ve özgüven

Günümüzde neredeyse her Türk genci lise eğitimini tamamladıktan sonra lisans eğitimine başvuruyor. Mezun olduktan sonraki dönemde ise kendi alanlarında iş bulmakta oldukça zorlanıyorlar. Peki neden böyle bir sıkıntı yaşıyor bu gençler? 

İş Bulma Sıkıntısı

Gençlerin çoğu bölümü kazandıktan sonra kazandıkları bölümün içeriğini öğreniyorlar. Eğitim sistemimizdeki bu sıkıntıyı çözebilmek için de en garanti çözüm ise staj programlarıdır. 

Staj nedir?

Staj, öğrenim görülen meslek grubunda uygulamalı eğitim gördüğümüz döneme denir. Bu uygulamalı eğitimi aldığımız dönemde bölüm mezunu olduktan sonra bizi nasıl bir iş hayatı beklediğini öğreniriz. 

Uygulamalı Eğitim Önemli Mi?

Bu eğitimin önemi yaşadığımız dönemde aldığımız eğitimlerin teorik olmasından kaynaklanmaktadır. Üniversiteler çoğunlukla teorik eğitim verirler. Uygulamalı eğitim kısımları ise üniversite dışında kalan zamanlarda öğrencilerin bölümleriyle ilgili uygulamalı eğitim görüp bölümlerine devam edip etmeme konusunda fikirlerini belirlemelerine yardımcı olur.

Özellikle mühendislik bölümünde staj programlarına öğrencilerin katılımı çok önemlidir. Öğrenciler yaz tatillerini fabrikalarda yaptıkları staj programlarında geçirirler. Bu dönemleri bittikten sonra ise okula bir staj defteri teslim edilir. Bu defterde bu program sürecinde neleri öğrendiğimizi, ne tarz uygulamalar yaptığımızı ve bize neler kattığını anlatırız. İlk temel mühendislik stajı bir mühendis adayı için en önemli stajdır. 

Mühendis Adayı

Bir mühendis adayı, bu süreç içinde bir fabrikada müdürlerin ve şeflerin yanında işler nasıl ilerler, bir emir nasıl alınır ve nasıl uygulanır gibi genel işleyişi öğrenir. Ustabaşçıların yanında istasyonlar arası iletişim nasıl sağlanır ve bir problem veya hata olduğunda üretimi nasıl etkiler gibi sorularına birinci elden cevaplarla tecrübe eder ve bu işi gerçekten yapıp yapamayacağı ile ilgili kesin bir fikre sahip olur.  

Bu programda el uygulamaları da çok önemlidir. Her mühendislik öğrencisi en az bir kez kaynak yapmalı ve her üretilen ürünü kumpas ile ölçmeyi öğrenmelidir. Fabrikada ölçme tekniklerini öğrenmek çok önemli. Programa ilk başladığınızda müdürlerinizden duyacağınız ilk söz ‘ Bu aletleri en az bir işçi kadar iyi kullanmalı ve yaptıkları işi en az onlar kadar iyi bilmelisiniz. Yoksa emir veremezsiniz.’ olacaktır. 

Programın ilerleyen günlerinde bunun ne kadar önemli olduğunu görerek tecrübe edeceksiniz. Bu nedenle sürekli işin içinde bulunmaya ve her yapılanı öğrenmek için soru sormaktan çekinmemelisiniz. Bu siz mezun olduktan sonra iş hayatınızda çok katkısı olacak öğretiler kazandıracaktır. 

Endüstri Mühendisliği Stajı

Endüstri mühendisliği ikinci stajında bir işletmenin nasıl yönetildiği ve nasıl organize edildiğini öğrenirsiniz. Ücretlerin nasıl hesaplandığını, bir ürünün en başından sonuna nasıl bir yol işlediğine birebir şahit olursunuz. Stajınız içinde sizden iyileştirme, iş güvenliğini arttırma gibi önerilerde bulunmanız istenecek. Gözünüz korkmasın çünkü bunlar zaten teoride bize öğretilmiş ve bugün bir işe girsek bizden istenebilecek istekler olduğu için uygulamayla öğrenmek size büyük bir fayda katacaktır.

Endüstri mühendisliği son staj ise son senemize girip okulu bitirmeden önce iş dünyasına hazırlanmamız için normal bir günde endüstri mühendislerinin günlük işlerini öğrenmemiz beklenmektedir. Endüstri mühendisleri daha çok üretim planlama ve kontrol departmanlarında çalıştıkları için tüm program şirketin bu departmanında geçmektedir. 

Hedeflerin Hesaplanması

Bu stajda bir firmanın ürünleriyle ilgili satış tahminlerinde bulunup, satış pazarlamaya giden senelik hedeflerin nasıl hesaplandığını tecrübe ederiz. Daha önceki stajları fabrikada yaptığımız için ofisteki işleyişi birebir tecrübe edebileceğimiz bu stajda envanter yönetimi, maliyet analizleri, üretim planlama süreci gibi işlerin daha üst departmanlarda nasıl hesaplanıp analizinin yapıldığını öğreniriz. 

Bunun gibi staj uygulamaları bir öğrencinin seçtiği bölümle alakalı işi ne kadar yapıp yapamayacağını en iyi şekilde anladığı programlardır. Bizler endüstri mühendisleri olarak staj programlarına ekstra önem göstermeli ve iş dünyasına olabildiğince hazır bir şekilde başlamalıyız.

Temel Mühendislik Stajı, İşleyiş, emir alma ve uygulama, problem durumunda üretimin etkilenme şekli, Bölümle ilgili genel bilgi, tecrübe kazanımı ve bilinçli karar verebilme, El Uygulamaları, Kaynak yapma, ölçüm ve ölçme teknikleri, Pratik bilgi ve beceri kazanımı, işyeri koşullarına adaptasyon, Endüstri Mühendisliği İkinci Stajı, İşletme yönetimi ve organizasyonu, ücret hesaplama, ürün işleme süreci, İşletme ve yönetim bilincinin gelişmesi, iş ortamına uyum sağlama, Endüstri Mühendisliği Son Stajı, Endüstri mühendislerinin günlük işleri, üretim planlama ve kontrol işlemleri, Üretim planlama ve kontrol konusunda bilincin gelişmesi, iş ortamına uyum sağlama, Hedeflerin Hesaplanması, Satış tahminleri, senelik hedeflerin hesaplanması, Stratejik düşünme becerisi, hedef odaklılığın gelişmesi, Envanter Yönetimi ve Maliyet Analizi, Envanter yönetimi, maliyet analizleri, üretim planlama süreci, Kaynak yönetimine ilgili bilgi ve becerilerin gelişmesi, maliyet bilincinin kazanılması, Endüstri Mühendisliği Teorik Bilgi Uygulaması, Daha önce teorikte öğrenilen bilgilerin uygulama ile pekiştirilmesi, Teori ve pratik arasındaki köprüyü kurma, bilgiyi gerçek dünya koşullarında uygulama becerisi, Bire Bir İşleyiş, Fabrika ve ofis ortamındaki işleyişi tek tek tecrübe etmek, İş dünyasını tam anlamıyla tecrübe etmek ve nelerle karşılaşabileceğini öğrenmek, Soru Sorma ve Öğrenme, Her konuda soru sorma ve sürekli öğrenme, Öğrenme bilincinin gelişmesi, bilgiye ulaşma ve sorgulama becerisi, İş Ortamı Tecrübesi, İş ortamının ayrıntılı şekilde tecrübe edilmesi ve işin gereksinimlerinin görülmesi, İşe başlama ve iş dünyasına hazırlanmada edinilen tecrübe ve özgüven
endüstri mühendisliği endüstri mühendisliği lisans eğitimi endüstri mühendisliği stajı
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.