Close
Mobil Menu Bars

Endüstri Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları Nedir?

21 Şubat 2020, 21234 defa okundu.
Endüstri Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları Nedir?
endüstri mühendisliği, endüstri mühendisi, verimlilik, maliyet analizi, maaş, iş imkanları

Tüm mühendislik bölümleri arasında gizemini en çok koruyan endüstri mühendisliğidir. Üniversiteye başlar başlamaz “Şimdi sen, mezun olunca ne iş yapacaksın?” soruları asla bitmez.

Endüstri Mühendisliği, ürün ve hizmet üreten kurumların verimliliğini artırmak amacıyla iş gücü, makine ve malzemenin etkin şekilde kullanılarak, yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi, uygulanması ile ilgili konularda araştırma yapan mühendislik dalıdır.

Size sürekli olarak bu sorularla gelen kişilerden etrafa göz gezdirmelerini isteyin. Uçuşların nasıl ayarlandığını, marketlerde stokların nasıl bitmediğini ve fabrikaların başarı ile nasıl ayakta kaldığını gördüklerinde, yaptığınız işi anlayacaklardır.

endüstri mühendisliği, endüstri mühendisi, verimlilik, maliyet analizi, maaş, iş imkanları

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Çalışma alanı oldukça geniş olan endüstri mühendisliği alanında, sektöre ve tecrübenize göre maaşlar değişmektedir. Hatta kamu ve özel sektör ayrımı nettir diyebiliriz.

İlk mezun olduğunuzda asgari ücrete bile çalışabilirsiniz. Tabii ki bu eğitim hayatınızın karşılığı olmayacaktır. Ancak üniversite de okurken bir yandan da etkinlikler ile kendinizi destekler ve yabancı dil konusunda kendinizi geliştirirseniz ortalama olarak 3.000 – 3.500 TL ücretlere çıkabilirsiniz.

Özel sektörde çok fazla çalışma alanı bulabilen endüstri mühendisleri, ağırlıkla fabrikaları tercih etmektedirler. Fabrikada çalışan mühendis maaşları 4.400 – 9.500 TL arasında değişebilmektedir. Arada bir uçurum var diyebilirsiniz, haklı olarak. Burada devreye kıdeminiz, yetkinlikleriniz ve aldığınız sertifikalar girer. 10 yıl ve üzeri tecrübe kazandığınızda müdür ve yönetici konumunda 9.000 – 16.000 tl arasında olabilmektedir.

Endüstri mühendisliği mezunları kamu kuruluşlarında da görev alabilmektedirler. Kamu kurumlarında maaş hesaplaması yapılırken eş, çocuk, yabancı dil ve eğitim dereceniz dikkate alınmaktadır. Her birinin kat sayısı ayrı olarak hesaplanır. Başlayacağınız kurum ve pozisyona göre 6.000 – 10.000 TL arasında maaş alabilirsiniz. Uzman, müfettiş ve müfettiş yardımcısı olarak görev alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Maaştan daha önemli olan bir şey varsa o da sevdiğiniz işi yapmaktır. Mesleğinizi seçerken maaşa göre hareket etmemelisiniz. Her sabah uyandığınızda işe gitmek için can atacağınız bir meslek seçerseniz, aldığınız maaş sizi her zaman tatmin eder ve sürekli olarak yeni iş arayışına girmek zorunda kalmazsınız.

Endüstri Mühendisliği İş İmkanları

İnsanın olduğu ve üretimin yapıldığı her yerde endüstri mühendisi kendisine yer bulabilir. Firmaların başarılı olabilmesi, sizin yapacağınız maliyet analizlerine bağlıdır. Kaliteyi ve verimliliği arttırdığınız her durumda aranılan kişi olacağınızı bilmelisiniz.

Sektör bakımından iş olanaklarını incelediğimizde:

 • Sağlık,
 • Lojistik,
 • Perakende,
 • Otomotiv,
 • Ağır Sanayi,
 • Savunma,
 • Tekstil,
 • Bilişim ve Yazılım,
 • Hızlı Tüketim,
 • Turizm,
 • Bankacılık olduğunu görebiliriz. Tüm bunların yanı sıra diğer sektörlerde de kendilerine iş imkanı yaratabilirler.

Departman bazında çalışabileceğiniz pozisyonlardan bahsetmek gerekirse,

 • Tedarik Zinciri Planlama: Hammaddenin gelişinden, stok planlamasına ve lojistik dahil süreci yürütmekten sorumlu olurlar. Doğru ürünün, doğru zamanda, doğru müşteride olması sağlarlar. Bunu yaparken de verimliliği artırarak, maliyetleri düşürecek adımların atılması sürecini yürütürler.
 • Lojistik: Taşıması yapılacak ürünlerin rotasını, dağıtım sırasını ve taşıma şeklini belirlerler.
 • Üretim Planlama: Hangi ürünün ne zaman, hangi hat üzerinde, ne kadar süre ile üretilmesini hesaplarlar. Sektör ne olursa olsun, planlama departmanında her zaman endüstri mühendisine ihtiyaç vardır.
 • Finansal Planlama: Bütçeleme süreçlerine dahil olarak, finansal raporlamaları yapan ve yorumlayan kişi olarak ihtiyaç duyulur.
 • Kalite: Ürünlerin kontrol hızını ayarlamakla sorumludurlar. Aynı zamanda kaç adette bir kontrol yapılması gerektiğini hesaplarlar.
 • İş Geliştirme: Büyüme fırsatlarını gözden kaçırmayarak, uzun vadeli planlar yaparlar. Gerek yeni müşteri gerekse yeni ürün veya pazar değerlendirmesi yaparak, çalıştıkları firmanın gelişimine katkıda bulunurlar.
 • Müfettiş: Özellikle kamu ve bankacılık sektörlerinde kendilerine fazlaca ihtiyaç duyulur. İşleyişi veya hesapları kontrol eden pozisyonda olacağınız için dikkatli gözlere sahip olmalısınız.
 • ERP Danışmanı: Yazılımları, firmalara entegre eden kişi gözü ile bakabiliriz. Direkt olarak firmada çalışabilecekleri gibi danışmanlık da yapabilirler. İş analistliğini de bu kategoriye dahil etmek mümkündür.

endüstri mühendisliği, endüstri mühendisi, verimlilik, maliyet analizi, maaş, iş imkanları

Endüstri Mühendisi Olabilmek İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Hiç kullanmayacağınızı düşündüğünüz formülleri burada kullanabilirsiniz. Size çok iş düştüğünü unutmamalısınız. Planlama, kalite ve lojistik departmanları sizin hesaplamalarınız ile hareket ediyor. Bu yüzden endüstri mühendisi olmak isteyen kişi, her şeyden önce matematiği sevmelidir.

İnsanları yönlendirebilecek ve liderlik edebilecek becerileri olmalıdır. Sonuçta yaptığınız analizlere göre insanları ikna etmeniz gerekmez mi?

Bilgisayar programları sizin ayrılmaz bir parçanız olmalı. Temel kullanım bilgisi yetmeyebilir. Kendinizi bu konuda sürekli olarak geliştirmelisiniz. Teknoloji takibini yakından yapmanız bu açıdan önemli.

İlanlarda karşınıza sürekli “Analitik bakış açısına sahip olma.” yetkinliği çıkıyor değil mi? Analitik düşünme, problemleri bütün olarak düşünmek yerine parça parça ele almanızı ifade eder. Problem çözme yeteneğinizi bu yönde geliştirmelisiniz.

Bir endüstrinin olmazsa olmaz niteliği zaman yönetimi olmalıdır. Çalışacağınız tüm sektörlerde özellikle üretim ve otomotiv gibi hat mantığı işletilen yerlerde zaman çok önemlidir.

Bunların yanında, ekip yönetimi beceriniz ve yaratıcılık yönünüz varsa kısa zamanda aranılan kişi olabilirsiniz.

İyi Bir Endüstri Mühendisi Olabilmek İçin Almanız Gereken Eğitimler

Üniversiteden mezun oldunuz anda dışarıda bulunan binlerce endüstri mühendisi olduğunu fark edersiniz. Onların aralarından sıyrılarak iş hayatına hızlı bir giriş yapmayı istemeniz normal. Ancak bu farkınızı gösterebilmek için okul dışında da eğitimler ile kendinizi desteklemelisiniz. Henüz yolun başında eğitimlerinizi tamamlarsanız kariyer hedefi konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Sizi endüstri mühendisliği alanında destekleyecek olan eğitimler:

 • İnovasyon Eğitimi: Yaratıcı düşünerek yeni ürünlerin tasarlanmasına yardımcı olan üretim süreçlerini en baştan tasarlayan bir çalışan her işverenin hayalidir. İnovasyon Eğitimi ile düşünce yapınızı baştan kurgulayabilirsiniz.
 • Etkili Liderlik Eğitimi: Özgün çözümlerinizi ve modellerinizi liderlik özelliğiniz ile uygulatabileceğinizin farkındasınızdır umarım. İş dünyası yeni stratejiler geliştiren ve insanlara yön verecek etkin lider arayışı içerisinde.
 • Tedarik Zinciri Yönetimi: Bu eğitim ile ilgili dersleri üniversite görüyor olabilirsiniz. Fakat bu konudaki yeteneğinizi mutlaka bir sertifika belgelemelisiniz.
 • Stratejik Yönetim Eğitimi: Stratejik yönetim, şirkete net vizyon kazandırır, önemi fazla olan konulara odaklanılmasını sağlar, değişime hızla ayak uydurulur. Endüstri mühendisliği alanının temel konularının bu eğitimde yer aldığını görebilirsiniz.
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM): Müşteri önemli değil, düşüncesinde misiniz? Uzun vadeli planlarınızı yaparken müşteri bağlılığını dikkate alırsınız. Müşteri sadakati oluşturabilmek için ihtiyacınız olan CRM uygulamadır.

Tüm bu eğitimleri ve daha fazlasını Enstitü’nün online eğitimler sayfasında bulabilirsiniz.

Endüstri mühendisleri için maaş skalası nedir?

Sektöre ve tecrübenize göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak yeni mezunlar ortalama 3.500 TL maaşla işe başlayabilirler. Yönetici ve müdür pozisyonunda ise ücretleriniz 9.000 ila 10.000 TL arasında değişiklik gösterir. Kamu da ise başlangıç seviyesinde maaşlar daha yüksek olsa da zamanla özel sektörün gerisinde kalmaktadır.

Endüstri mühendisliği hangi sektörlerde çalışabilir?

Üretimin ve emeğin olduğu her sektörde iş bulabilirler. Maliyetin ve verimliliğin esas alındığı bu meslekte, sektör farkı gözetmeksizin planlama, tedarik zinciri ve üretim departmanlarında çalışabilirsiniz. Önemli olan işinizi severek yapmanız ve firmanıza süreçlerinde katkı sağlamanızdır.

Endüstri mühendisi olabilmek için hangi yetkinliklere sahip olunmalıdır?

Her şeyden önce matematiği çok sevmelisiniz. Bunun yanı sıra analitik düşünme, problem çözme ve liderlik becerilerinizin bulunması gerekiyor. Bilgisayar programlarını bilmeniz ise üretim süreçlerini tasarlarken size fayda sağlayacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!