AnasayfaBlogLiderlik Becerisi Eğitim Gerektirir
Liderlik

Liderlik Becerisi Eğitim Gerektirir

06 Ağustos 2019
Liderlik Becerisi Eğitim Gerektirir

Lider kişileri bir araya toplayarak onları yönlendiren ve isteklerine ulaşma yollarını gösteren/onları yönetebilen kişidir. Lider olmak için yapılması gereken birçok kural vardır. Bu kuralları bilmek ve aynı zamanda uygulamak gerekir.

Lider Olmak Neleri Gerektirir?

Lider olmak öncelikle bilgi sahibi olmak, tarafsız olmak, adaletli olmak, hak edenin hakkını vermek ve haksızlığa uğratmamak gibi davranışlar gerektirir. 

Bugün dünya üzerinde örnek alınan birçok lider vardır. Bu insanlarda aranan özellikleri bulmuş olmaları yaptıkları davranışların doğruluğu, adaletli oluşları insanların ilgisini çekmektedir. Oysa ki bunlardan sözünde durmayanlar adalet hak hukuk kavramlarına önem vermeyenler, basın önünde düzgün davranmayan (en azından saygılı olmak açısından) lider olma becerisini kazanamamış olanlar yok olup gitmeye mahkumdurlar.

İyi Bir Lider Olmanın Kuralları

  • Yapılacak olan işlerde kendi kendine araştırır yön belirler neyi nasıl yapacağına karar verir. 

  • Verdiği kararla birlikte öncü olduğu topluluğa anlatır ve ikna eder. 

  • Lider onun ardında olan kişileri ikna ettikten sonra neler yapabileceğini anlatır ve araştırmacıdır.

  • Öncü olduğu kişilere güven vermeli, kendinden emin ve kararlı olmalıdır.

  • Bu uğurda her şeyi göze aldığını vurgulamalı ve fedakar olmalıdır.

  • Hedefe ulaşmak için iyi bir plan yapmalıdır.

İyi Bir Lider Yönetici Olabilir Mi?

Yönetici ve lider arasındaki farklar bulunur. Lider kendi yapısıyla öncü olmuşken yönetici ise başkalarının seçip başa getirdiği kişilerdir. Bugün birçok şirketin başında yönetim kurulu tarafından seçilmiş yöneticiler vardır. Oysa ki bir şirkette örnek verecek olursak greve gidecek işçiler olduğunda bir liderleri olur ve görüşmeleri o yapar. Arkadaşlarının haklarını arar ve onlar için en doğru olanı için mücadele eder. Liderlik becerisini doğuştan var olur ve sonradan değişime uğrar.

Liderlik becerisi sonradan da kazanılabilir. Fakat mutlaka doğuştan genlerden gelen bir yapısı vardır. Lider kişiler verdikleri güven sayesinde çevresindekileri rahatlatır ve böylece topluda huzuru sağlamış olur. Yıllar öncesinde de tarihimize bakacak olursak pek çok liderimiz var. Savaşlar kazanılmış ve devletler yıkılmış tekrar kurulmuş. Bütün bunlar olup biterken mutlaka bu insanlara öncülük eden liderleri olmuştur. Tarihte de dile geldiği üzere başsız toplumlar dağılmaya mahkumdurlar. Bu nedenle liderlerimizi belirlerken onlara güvenimiz tam olmalı.

Liderlik Eğitimi Var Mı?

Her konuda olduğu gibi liderliği becerebilme konusunda da eğitim alınması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler kapsamında Liderlik Eğitimi ve Liderlik ve İşletme Yöneticiliği Eğitimi veriyor. 

Liderlik eğitimi liderlik felsefesini ve sanatını anlatabilmek amacıyla özel olarak tasarlanmış ve online forma getirilerek yapılandırılmış bir eğitimdir. Bu online eğitim ister yönetici ya da patron ister potansiyel yönetici ya da patron adayları olsun işini veya şirketini daha iyi yönetmek isteyenler için iş hayatında başarılı bir yöneticinin yol haritası olmayı hedeflemektedir.

Liderlik Becerisi Kazanmış Kişiler Nasıl Olmalı?

Liderlik ve yönetim becerileri kazanmış kişiler mükemmel olma yolundadır. Aynı zamanda kararlı, adaletli, fedakar, alçakgönüllü, azimli ve planlı olmak zorundadır. Çünkü lider kişi örnek alınan kişi demektir. 

Toplumda iyi liderler yetişmekte ve geleceğe olan güven artmaktadır. Tarihimiz de de birçok lider örnekleri verilebilir. Bunlardan dünyanın tanıdığı ve herkesin liderliğin hakkını fazlasıyla verdiğini bildiği bir ismi örnek vermek isterim. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk. Yaptıklarıyla, yaşadıklarıyla, kazandıklarıyla ve geride bıraktıklarıyla örnek liderdi. Yıllar sonra bile düşünceleri dünyada bile hala hatırlanıyor.

Lider olmak belli şartlar altında istenilen hedefe ulaşmada öncülük yaptığın topluluğa yol göstermek, adaletli olmak, motive etmek ve güven verici olmak yani amaca ulaşmak için gerekenleri yapmaktır. Lider olmak destek olmak ve başarmaktır.

Yazar: Ayşe Çavuşoğlu

lider olmak lider yönetici liderlik becerisi online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Koçvari Liderlik Eğitimi
5
(10)

Koçvari Liderlik Eğitimi

28 Konu12 Saat
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Satışta Lider Yöneticilik ve Ekip Çalışması
Ali KayacanAli Kayacan
750209