Close
Mobil Menu Bars

Yönetici ve Lider Arasındaki Farklar

23 Şubat 2015, 32615 defa okundu.
Yönetici ve Lider Arasındaki Farklar
Yönetici ve Lider Arasındaki Farklar

Günümüzde liderlik yeteneğinde sahip olan kişiler şirketlerde yönetici, genel müdür, başkan ya da başkan yardımcısı gibi pozisyonlarda olmuştur. Ancak etkin bir lider olmak için her zaman daha fazlasına ihtiyaç vardır. Çünkü etkin lider olmak her zaman liderlik yeteneklerinden daha fazlasını gerektirir. Yöneticilik ya da liderliğin tanımı genel ifadeyle başkalarının işbirliğiyle şirket hedeflerinin yerine getirilmesidir.

Vikipedi de ise şu şekilde açıklanmıştır.

Temel yaklaşım olarak; çevresinde bulunan bireyleri hitabet gücü, sahip olduğu bilgi ve vizyonu ile etkileyip, sürükleyen bir yapıya sahiptir. İnsanları dinler ve anlamak için özel çaba sarf eder. Çevresindeki herkesin en iyi yanlarını geliştirmelerine olanak sağlayacak olumlu değişim ve sürekli öğrenme ortamları sağlar. Sahip olduğu güçlü sosyal değerler sayesinde çevresinde yarattığı “karizma” sahip olduğu örnek kişilik ve tutarlı davranışları, diğer insanlar için etkin bir rol modeli olmasına yol açar.

Yönetici ve lider arasında nasıl bir fark var?

Bir yönetici ya da lider işletmenin yürüttüğü tüm işleri bir uzman gibi bilmiyor olabilir. Ama bir lider pazar eğilimleri, şirketin dinamiklerini, misyon ve vizyonu ve şirketin hedeflere ulaşabilirliğini bilmelidir. İyi bir lider idealisttir ancak doğruları gösterir. Dürüsttür ve iyiye işaret eden herşeyde önayak olmalıdır. Sürekli sorular sorar. Bu yönüyle sorgulayıcı bir yöntemi vardır. Bunu yapmak zorundadır. Çünkü ona sorulan tüm sorulara doğru cevap vermek zorundadır. Cevapları geçiştiremez ya da erteleyemez. Etkin bir liderin bilgi kaynakları da sağlam olmalıdır. Onu yanlışa sevk edecek bilgi kaynağından mutlaka uzak durmalıdır. Başarısız liderlerin yaptığı hataları yapmaktan kaçınmalısınız.

Yaşadığımız yüzyılda yöneticilere  değil, yeni nesil liderlere ihtiyacımız olacak. Gelişen teknoloji ve üretim sistemlerinin gelişmesi yönetici ve lider bakışının da değişmesini sağlıyor.

Liderler şirket programlarını ve hedeflerini oluşturur. En uygun etkenleri belirliyor ve bunları analiz ediyor. Yöneticilere ise bu tasarıyı uygulamak görevi düşüyor.

Yönetici ve lider arasındaki en önemli farklardan biri de işte budur. İyi bir yönetici işlerin doğru yapılmasından sorumludur. Bir lider ise doğru işler yapar. Buradaki doğru işler ise; bir hedef, vizyon ve stratejik yönetim süreci doğrultusunda işler yapmasıdır. Bir liderin görevi tüm şirketi doğru merdivene tırmandırmasıdır. Merdivenin sonunda istenilen şeyin olması bir liderin görevini başarıyla yerine getirmesi için yeterlidir. Merdivenin sonunda büyük şeyler vadetmek elbetteki idealist yönünün ön plana çıkması demektir. Etkin bir liderde hayalgücü ve kararlılık özelliklerin bulunması gerekiyor.

Yönetici ve lider arasındaki en önemli farklar neler?

  1. Yönetici ve lider kişiler yenilikçi olmalıdır. Ancak lider ayrıca yaratıcı olmalıdır.
  2. Yönetici ve lider kişiler bir vizyona sahip olmalıdır. Ancak liderler vizyon oluşturma yeteneğine sahip kişilerdir. İnsanlara ilham vermelidirler.
  3. Yöneticiler doğru olanı yapar.
  4. Liderler yönetimi sürekli geliştirir ve yönetir.
  5. Yöneticiler bir kopyadır. Liderler ise orijinal.
  6. Yöneticiler yapı üzerinde uğraşır, lider ise insanlar üzerinde…
  7. Yöneticiler kısa bir vizyona, liderler ise uzun bir vizyona sahiptir.
  8. Yöneticiler statükocudur. Liderler ise statükoya meydan okur.

Liderlik Öğrenilir mi?

Liderlik insanlara özgü bir yetenektir. Bu yüzden herkesin lider olma şansı var. Ancak geliştirilmesi gereken bir çok yeteneğin de sizi beklediğini unutmamanız gerekiyor. Yapmanız gereken tek şey, liderin tüm özelliklerine sahip olmaktır. Liderlik eğitimi ile sahip olmanız gereken tüm özellikleri kazanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Gökhan Çalgıcı
12 Ekim 2018
5.0

İkisi de çok önemli ve çok zor alanlar. Yöneticinin iş sorumluluğu farklı işte liderin farklı......