Close
Mobil Menu Bars

Korkunun Yönettiği Hastalık: Panik Atak

04 Temmuz 2019, 1622 defa okundu.
Korkunun Yönettiği Hastalık: Panik Atak
panik atak, hastalık, stres, motivasyon, online eğitimler, stres yönetimi,

Panik atak bildiğiniz gibi son zamanların popüler rahatsızlığı haline geldi. Problemi yaşayan bireyler kendilerini motive etmek yerine ilaçlara veya tedavilere başvurmakta. Ama unutulmamalıdır ki panik atak psikolojik bir süreç. Bu panik atak kimlerde görülür? Belirtileri ve nedenleri nedir? Teşhisi nasıl konulur ve tedavisi var mı? 

Panik Atak Nedir?

Panik atak beklenmedik anda karşımıza çıkabilecek yoğun kaygı hissi, korku ve bunaltı veren bir nöbettir. Anın şoku kişide "Ne yaşadım ben?","Nefes alamıyorum!","Ölecek miyim?" etkisi uyandırır. O an ki "Kaç ya da öl." tepkisine müdahale edemeyiz. Düşünceler kriz esnasında çok güçlü olur ve zihnimizin arkasında bizi daha fazla etkiler.

Genel olarak süresi kişiden kişiye değişir fakat o süre içerisinde sanki ebediyen sürecekmiş gibi gelir. Geçtiği zaman ise kişiyi yorgun ve isteksiz hissettirir. Panik atak için belirli bir yaş yok. Başlangıç yaşı değişkenlik gösterebilir. Genellikle çocuklu yaşlarda nadir ortaya çıkan nöbetler 18-25 yaşları arasında kendini gösterir. Özellikle bu hastalık 30-40 yaşları arasında atlatılmadığı taktirde ciddi sorunlara yol açabilir.

Panik Atak Belirtileri Neler?

 • Çarpıntı, kalp yerinden çıkacak hissiyatı, göğüste basınç ve uyuşmalar.
 • Boğulur gibi hissetme.
 • Derin nefes alma ihtiyacı.
 • Karın ağrısı, bulantı, karında şişlik ve gaz oluşumu.
 • Sersemlik duyma, baş dönmesi, bayılma hissi.
 • Depersonalizasyon ( Kendine yabancı gibi hissetmesi,bedenini hissedemiyor hissi.)
 • Derealizasyon (Ortamdaki cisimlerin küçülmesi,bulanıklaşması.)
 • Ölüm korkusu.
 • Üşüme ve terleme.
 • Ellerde, kollarda ve bacaklarda uyuşma hissi.

Panik Atak Nedenleri Neler?

 • Genetik faktörler
 • Antidepresanlar (İlk başlandığı anda panik belirtileri çıkarmaya başlayabilirler.)
 • Kafein, sigara, alkol ve uyuşturucu
 • Hızlı soluk alıp vermek (Düzensiz hızlı nefes aldığınızda nöbete müsaade etmiş olabilirsiniz.)
 • Duygusal travma.
 • Küçükken bilinçaltını etkileyen olaylar.
 • Kişilik yapısı (çekingenlik,özgüvensizlik durumları.)

Öncelikle kendiniz bir hastalığınız olduğuna karar vermemelisiniz. Teşhisi asla siz koyamazsınız. Bir hastalığınız varsa profesyonel olan terapist ve ya doktorlar tarafından öğrenebilirsiniz. Farkında olduğunuz bazı belirtiler ortaya çıkabilir. 
Fakat araştırmalara göre bu belirtileri yaşayan insanlardan sadece 4/1’i tedavi seviyesinde. Özellikle 1 veya 2 kere panik atak problemi yaşamış olabilirsiniz. Önemli olan belirtiyi korkuya çevirmemek. Çevirdiğiniz taktirde paniklerin tekrarlanmasına yardımcı olmuş olursunuz. 

Panik Atak Tedavisi Var Mı?

Panik atak tedavisi bulunan bir hastalık. Öncelikle belirtileri yaşayan hastaya problemi nasıl kontrol altına alacağı öğretilmekte. Başarabilen hasta ilerleyen yaşamında bu hastalıktan tamamen kurtulabiliyor. Fakat problemi yaşayan çoğu kişi bedensel bir hastalığı olduğunu düşündüğü için terapi yöntemine geç başvurmakta.

Hastaların çoğu terapiye geldiğinde çok fazla ilaç kullandığını, çok fazla sağlık denetimi yaptırdığını ve sayısız doktora gittiğini söylemekte. Bunları yapan hasta doğru yere geldiğinde psikiyatri ve psikologlar tarafından teşhisi koymak ve doğru bir tedavi yürütmek daha kolay olacaktır. Öncelikle panik atağın bir psikolojik hastalık olduğunun kabullenilmesi ve bu durumda güven duyduğunuz bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Motivasyon Ve Stres Faktörü

Motivasyon daima yüksek olmalı ve kendinize inanmalısınız. Etkili motivasyon teknikleri öğrenin. Tedavi nefes ve solunum egzersizleri, aniden gelen ve sizi rahatsız eden atakların üzerine gitmeniz için teknikler, kendinizi rahatlatmanız içinse alıştırmalar yapılmaktadır. Bunlar dışında hipnoz da bu hastalığın tedavileri arasında yer almaktadır. 

Düzenli şekilde öğretilen egzersizler yapılmalıdır. Psikoterapi bu problemin en önemli yardımcısıdır. Stres ile başa çıkma yolları için online eğitimler kapsamında Stres Yönetimi Eğitimi almanızın size faydası olacaktır. Tedavinize sadık kalın. Unutmayın panik atak problemi yaşayan biri asla ölmez, boğulmaz, nefessiz kalmaz ve delirmez. 

Yazar: Polen Tamsan
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!