AnasayfaBlogKorkunun Yönettiği Hastalık: Panik Atak
Stres Yönetimi

Korkunun Yönettiği Hastalık: Panik Atak

04 Temmuz 2019
Korkunun Yönettiği Hastalık: Panik Atak

Panik atak bildiğiniz gibi son zamanların popüler rahatsızlığı haline geldi. Problemi yaşayan bireyler kendilerini motive etmek yerine ilaçlara veya tedavilere başvurmakta. Ama unutulmamalıdır ki panik atak psikolojik bir süreç. Bu panik atak kimlerde görülür? Belirtileri ve nedenleri nedir? Teşhisi nasıl konulur ve tedavisi var mı? 

Panik Atak Nedir?

Panik atak beklenmedik anda karşımıza çıkabilecek yoğun kaygı hissi, korku ve bunaltı veren bir nöbettir. Anın şoku kişide "Ne yaşadım ben?","Nefes alamıyorum!","Ölecek miyim?" etkisi uyandırır. O an ki "Kaç ya da öl." tepkisine müdahale edemeyiz. Düşünceler kriz esnasında çok güçlü olur ve zihnimizin arkasında bizi daha fazla etkiler.

Genel olarak süresi kişiden kişiye değişir fakat o süre içerisinde sanki ebediyen sürecekmiş gibi gelir. Geçtiği zaman ise kişiyi yorgun ve isteksiz hissettirir. Panik atak için belirli bir yaş yok. Başlangıç yaşı değişkenlik gösterebilir. Genellikle çocuklu yaşlarda nadir ortaya çıkan nöbetler 18-25 yaşları arasında kendini gösterir. Özellikle bu hastalık 30-40 yaşları arasında atlatılmadığı taktirde ciddi sorunlara yol açabilir.

Panik Atak Belirtileri Neler?

 • Çarpıntı, kalp yerinden çıkacak hissiyatı, göğüste basınç ve uyuşmalar.

 • Boğulur gibi hissetme.

 • Derin nefes alma ihtiyacı.

 • Karın ağrısı, bulantı, karında şişlik ve gaz oluşumu.

 • Sersemlik duyma, baş dönmesi, bayılma hissi.

 • Depersonalizasyon ( Kendine yabancı gibi hissetmesi,bedenini hissedemiyor hissi.)

 • Derealizasyon (Ortamdaki cisimlerin küçülmesi,bulanıklaşması.)

 • Ölüm korkusu.

 • Üşüme ve terleme.

 • Ellerde, kollarda ve bacaklarda uyuşma hissi.

Panik Atak Nedenleri Neler?

 • Genetik faktörler

 • Antidepresanlar (İlk başlandığı anda panik belirtileri çıkarmaya başlayabilirler.)

 • Kafein, sigara, alkol ve uyuşturucu

 • Hızlı soluk alıp vermek (Düzensiz hızlı nefes aldığınızda nöbete müsaade etmiş olabilirsiniz.)

 • Duygusal travma.

 • Küçükken bilinçaltını etkileyen olaylar.

 • Kişilik yapısı (çekingenlik,özgüvensizlik durumları.)

Öncelikle kendiniz bir hastalığınız olduğuna karar vermemelisiniz. Teşhisi asla siz koyamazsınız. Bir hastalığınız varsa profesyonel olan terapist ve ya doktorlar tarafından öğrenebilirsiniz. Farkında olduğunuz bazı belirtiler ortaya çıkabilir. 
Fakat araştırmalara göre bu belirtileri yaşayan insanlardan sadece 4/1’i tedavi seviyesinde. Özellikle 1 veya 2 kere panik atak problemi yaşamış olabilirsiniz. Önemli olan belirtiyi korkuya çevirmemek. Çevirdiğiniz taktirde paniklerin tekrarlanmasına yardımcı olmuş olursunuz. 

Panik Atak Tedavisi Var Mı?

Panik atak tedavisi bulunan bir hastalık. Öncelikle belirtileri yaşayan hastaya problemi nasıl kontrol altına alacağı öğretilmekte. Başarabilen hasta ilerleyen yaşamında bu hastalıktan tamamen kurtulabiliyor. Fakat problemi yaşayan çoğu kişi bedensel bir hastalığı olduğunu düşündüğü için terapi yöntemine geç başvurmakta.

Hastaların çoğu terapiye geldiğinde çok fazla ilaç kullandığını, çok fazla sağlık denetimi yaptırdığını ve sayısız doktora gittiğini söylemekte. Bunları yapan hasta doğru yere geldiğinde psikiyatri ve psikologlar tarafından teşhisi koymak ve doğru bir tedavi yürütmek daha kolay olacaktır. Öncelikle panik atağın bir psikolojik hastalık olduğunun kabullenilmesi ve bu durumda güven duyduğunuz bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Motivasyon Ve Stres Faktörü

Motivasyon daima yüksek olmalı ve kendinize inanmalısınız. Etkili motivasyon teknikleri öğrenin. Tedavi nefes ve solunum egzersizleri, aniden gelen ve sizi rahatsız eden atakların üzerine gitmeniz için teknikler, kendinizi rahatlatmanız içinse alıştırmalar yapılmaktadır. Bunlar dışında hipnoz da bu hastalığın tedavileri arasında yer almaktadır. 

Düzenli şekilde öğretilen egzersizler yapılmalıdır. Psikoterapi bu problemin en önemli yardımcısıdır. Stres ile başa çıkma yolları için online eğitimler kapsamında Stres Yönetimi Eğitimi almanızın size faydası olacaktır. Tedavinize sadık kalın. Unutmayın panik atak problemi yaşayan biri asla ölmez, boğulmaz, nefessiz kalmaz ve delirmez.

panik atak hastalık stres motivasyon online eğitimler stres yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Anksiyete Bozukluğu Nedir?
Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

14 Kasım 2020
Toksik Stres Ve İnsan Hayatına Etkisi
Stres Yönetimi

Toksik Stres Ve İnsan Hayatına Etkisi

27 Mayıs 2019
Çağımızın Hastalığı Stres
Stres Yönetimi

Çağımızın Hastalığı: Stres

02 Temmuz 2019
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat