AnasayfaBlogJaponların Başarı Reçetesi: Kaizen
Başarı

Japonların Başarı Reçetesi: Kaizen

18 Ekim 2019
Uzun kahverengi saçlı bir kadın siyah beyaz bir arka planın önünde duruyor. Kolye takıyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Saçları topuz yapılmış ve sırtından aşağı doğru sarkıyor. Gözleri uzaktaki bir şeye odaklanmıştır. Ağzı hafifçe açık ve dudakları büzülmüş. Kulağı yakından görülüyor ve içinde birkaç küpe var. Resmin sol alt köşesinde bulanık bir arı görüntüsü var. Sağ üst köşede siyah zemin üzerine beyaz bir harf var. Resmin alt kısmında beyaz metinli siyah beyaz bir işaret var. Bu resimdeki kadın derin düşüncelere dalmış ve kendi düşüncelerine odaklanmış gibi görünüyor.
KonuKaizen PrensipleriKişisel Gelişimde Uygulama
Sorunu KabullenmeKarşılaştığınız problemleri doğru bir şekilde tanımlayın ve kabul edin.Eksik olduğunuz veya geliştirmek istediğiniz noktayı belirleyin.
Maliyeti Yüksek Projelerden KaçınmaOluşturduğunuz projelerin maliyetini kontrol altında tutmak önemlidir.Bir şeyi öğrenmek ya da alışkanlık kazanmak için maddi yönden kendinizi zorlamayın.
'Bizim' Problemlere OdaklanmaSorunları çözerken kendi problemleriniz üzerinde yoğunlaşın.Başkalarının eksikleriyle kendinizi rahatlatmayın, kendi eksiklerinize odaklanın.
Tek Hedefiniz Ekonomik Kâr OlmamalıBir projede hedef sadece ekonomik kazanç olmamalıdır.Alışkanlık kazanmak ya da yeni bir şey öğrenmek kendi gelişiminiz için olmalıdır.
Öncelikleri BelirlemeÖnemli işlerin öncelik sırasını belirleyin.Kişisel gelişiminizde önceliğinizi belirleyin, ilkelerinizden ödün vermemek önemli.
PUKÖ Çemberi UygulamaPlanla, uygula, kontrol et, önlem al prensibini kullanın.Kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için gerekli planları yapın. Uyguladıktan sonra durum değerlendirmesi yapın ve gereken önlemleri alın.
Doğru Araçları KullanmaSorunları çözmek için en uygun araçları kullanın.Kişisel gelişim için en doğru metodları ve araçları kullanın.
1 Dakika TekniğiHer gün 1 dakika boyunca belirlenen hedefi sürdürme prensibi.Gelişmek istediğiniz alanda her gün en az 1 dakika pratik yapın.
Sürekli İlerlemeHer geçen gün daha iyiye yönelme prensibi.Kendinizi her geçen gün biraz daha geliştirin.
Sürekli GelişimBireysel ve kurumsal olarak kişisel gelişimi teşvik etme.Kendinizi sürekli olarak eğiterek ve yeni şeyler öğrenerek geliştirin.

Japonların ne kadar disiplinli ve çalışkan olduklarını bilmeyenimiz yoktur. Aynı zamanda oldukça uzun ömürlü ve sağlıklı yaşıyorlar. Peki tüm bunları nasıl yapıyorlar?

Kaizen Nedir?

Kaizen, değişim ve daha iyi kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Sürekli daha iyiye doğru değişmek anlamını taşıyan Kaizen tekniği aslında iş dünyasının vazgeçilmez yöntemlerinden biri. 

Kaizen Felsefesi Nedir?

Kaizen felsefesi, yaşadığımız günün bir önceki günden daha iyi olması için çabalamayı temel alıyor. İş dünyasında ise temel amacı her gün şirketin veya projenin gelişmesi için katkıda bulunacak bir şey yapmak. Bunun için ise 1 dakika formülünü öneriyor. Her gün 1dakika boyunca seçtiğiniz hedefi uygulamalısınız. Böylelikle hem eylemi sürdürürken zorluk yaşamayacaksınız hem de çok az zamanınızı alacağı için hedefinizden kaçınmaya çalışmayacaksınız. 

Kaizen İş Yerinde Ne İçin Kullanılıyor?

Kaizen iş yerinde disiplin oluşturma kalite iyileştirmesi yapma, yeni bir ürün geliştirme, hata payını sıfıra indirme veya verimliliği arttırmak için kullanılıyor. Peki iş hayatına bu kadar fayda sağlayan bir tekniği güncel yaşantımızda da kullanabilir miyiz?  Proje geliştirmede kullandığımız gibi, Kaizen felsefesinin tekniklerini kişisel gelişimimizi desteklemek ve yeni alışkanlıklar kazanmak için de kullanabiliriz. Kaizen felsefesini daha iyi anlayabilmek için bu tekniğin 7 temel prensibine göz atalım.

 • Sorunu kabul edin

 • Maliyeti yüksek projelerden kaçının

 • ‘’Bizim’’ problemimize odaklanın ‘’onlarınkine’’ değil

 • Tek hedefiniz ekonomik kâr elde etmek olmamalıdır

 • Önceliği belirleyin, ilkelerinizden ödün vermeyin

 • PUKÖ çemberini uygulayın. Planla, uygula, kontrol et, önlem al.

 • Sorunun çözümü için en doğru araçları kullanın.

Kaizen Prensiplerini Kişisel Gelişimimiz İçin Nasıl Kullanabiliriz?

 • Sorunu kabul etme aşamasında eksik olduğunuz tamamlamak istediğiniz bir konuyu öğrenmek veya kazanmak istediğiniz bir alışkanlığı seçin.

 • İstediğiniz alışkanlığı edinmek ya da bir şey öğrenmek için bir ton para dökmeniz gerekmediğini bilin.

 • Sizin eksik olduğunuz noktaya odaklanın ve başkalarının eksikleriyle kendinizi rahatlatmayın. İlerleyebilmek için tek rakibiniz kendiniz olmalısınız.

 • Tek hedefiniz para kazanmak olursa muhtemelen başarısız olursunuz. Bir alışkanlık kazanmak ya da öğrenmek sadece kendi gelişiminiz için olmalıdır.

 • Hedefinize ulaşmak için kişiliğinizden ve ilkelerinizden taviz vermemelisiniz.

 • Hedefinize ulaştıracak davranışları planlayın, uygulayın, kontrol edin ve işe yaramıyorsa çemberin başına geri dönün. 

 • Sorunu kabul etmek çözümü de beraberinde getirir.   

1 Dakika Tekniğini Kişisel Gelişimimiz İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Örneğin spor yapma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. İki gün boyunca 30 dakika egzersiz yapıyorsunuz fakat üçüncü gün size zor geliyor. İşte bu durumda önce alışkanlık kazanmalı ardından bunu bir ihtiyaca çevirmelisiniz. Günde sadece 1 dakika egzersiz yaparak bir süre kendinizi bu duruma alıştırıyor ve süreklilik kazanıyorsunuz. Burada önemli olan nokta 1 dakikayı aşmamanız gerekiyor ki ertesi gün de aynı istekle eyleme devam edebilesiniz. 

Bir süre 1 dakika ile devam ettikten sonra egzersiz sürenizi 5 dakikaya çıkarmalısınız. Mesela bir hafta boyunca 1 dakika egzersiz yapın. Sonraki hafta süreyi 5 dakika yaparak egzersize devam edin. Düzenli olarak egzersiz yaptığınız süreyi arttırın. Böylelikle 2 ayın sonunda sürenizi sadece 5 dakika arttırarak, her gün yarım saat egzersiz yapma alışkanlığı kazanmış olacaksınız.

Sadece spor yapmak için değil yeni bir dil öğrenmek, ders çalışmak, kitap okuma alışkanlığı kazanmak gibi aklınıza gelebilecek pek çok konuda da Kaizen tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Kaizen sayesinde hiç zorlanmadan bir alışkanlık kazanacak ve günden güne kendinizi geliştirebileceksiniz.

Kaizen tekniğinin ne olduğunu öğrenmek ve işletmelerin devamlılığını sağlamak için nasıl kullandığını, üretim yönetimlerinde nasıl kullandıklarını öğrenmek istiyorsanız Yalın Üretim Eğitimi ve Yalın Üretim Uygulamaları Eğitimine mutlaka katılın!

Sorunu Kabullenme, Karşılaştığınız problemleri doğru bir şekilde tanımlayın ve kabul edin, Eksik olduğunuz veya geliştirmek istediğiniz noktayı belirleyin, Maliyeti Yüksek Projelerden Kaçınma, Oluşturduğunuz projelerin maliyetini kontrol altında tutmak önemlidir, Bir şeyi öğrenmek ya da alışkanlık kazanmak için maddi yönden kendinizi zorlamayın, 'Bizim' Problemlere Odaklanma, Sorunları çözerken kendi problemleriniz üzerinde yoğunlaşın, Başkalarının eksikleriyle kendinizi rahatlatmayın, kendi eksiklerinize odaklanın, Tek Hedefiniz Ekonomik Kâr Olmamalı, Bir projede hedef sadece ekonomik kazanç olmamalıdır, Alışkanlık kazanmak ya da yeni bir şey öğrenmek kendi gelişiminiz için olmalıdır, Öncelikleri Belirleme, Önemli işlerin öncelik sırasını belirleyin, Kişisel gelişiminizde önceliğinizi belirleyin, ilkelerinizden ödün vermemek önemli, PUKÖ Çemberi Uygulama, Planla, uygula, kontrol et, önlem al prensibini kullanın, Kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için gerekli planları yapın Uyguladıktan sonra durum değerlendirmesi yapın ve gereken önlemleri alın, Doğru Araçları Kullanma, Sorunları çözmek için en uygun araçları kullanın, Kişisel gelişim için en doğru metodları ve araçları kullanın, 1 Dakika Tekniği, Her gün 1 dakika boyunca belirlenen hedefi sürdürme prensibi, Gelişmek istediğiniz alanda her gün en az 1 dakika pratik yapın, Sürekli İlerleme, Her geçen gün daha iyiye yönelme prensibi, Kendinizi her geçen gün biraz daha geliştirin, Sürekli Gelişim, Bireysel ve kurumsal olarak kişisel gelişimi teşvik etme, Kendinizi sürekli olarak eğiterek ve yeni şeyler öğrenerek geliştirin
kaizen tekniği kaizen felsefesi kaizen nedir kaizen çalışmaları sürekli iyileştirme kaizen kaizen yönetimi kaizen nedir kısaca kaizen uygulamaları kaizen çeşitleri kaizen maliyetleme 5s kaizen nedir kaizen maliyetleme nedir
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Geleneksel Japon kimonosu giymiş bir kadın, yanında küçük beyaz bir köpekle parkta duruyor. Kadının saçları sarı çiçeklerle süslüdür ve kimonosu mavi ve beyaz desenlerle bezenmiştir. Köpeğin üzerinde açık mavi bir ceket var ve ağzı oyuncu bir tavırla açık. Arkalarında, yemyeşil bir tarla uzaklara doğru uzanıyor ve çimlerin üzerinde oturan küçük bir kedi görülüyor. Kadının yüzü sakin ve huzurludur ve bulunduğu ortamdan memnun görünmektedir.
Kişisel Gelişim

Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları

13 Kasım 2019
Beyaz bir yüzey üzerinde grafik içeren bir not defteri gösterilmektedir. Grafik, farklı veri kümeleri arasındaki ilişkiyi gösteren çeşitli şekil ve çizgilerden oluşan bir çubuk grafikten oluşmaktadır. Defterin sol üst köşesinde, beyaz zemin üzerinde çeşitli siyah harfler bulunan bir tabelanın yakın çekimi görülebilmektedir. Sayfanın ortasında siyah nesnelerden oluşan bir çizgi ve bunun sağında renkli bir daire görülüyor. Sağ alt köşede, çeşitli renk ve şekillerle bir resmin yakın çekimi görülebilir. Son olarak, sağ üst köşede bir kişinin yüzünün bulanık bir görüntüsü görülmekte ve yüz hatlarının seçilmesi zorlaşmaktadır.
Toplam Kalite Yönetimi

Toplam Kalite Yönetimi Nedir?

11 Mayıs 2019