AnasayfaBlogJaponların Başarı Reçetesi: Kaizen
Başarı

Japonların Başarı Reçetesi: Kaizen

18 Ekim 2019
Japonların Başarı Reçetesi: Kaizen

Japonların ne kadar disiplinli ve çalışkan olduklarını bilmeyenimiz yoktur. Aynı zamanda oldukça uzun ömürlü ve sağlıklı yaşıyorlar. Peki tüm bunları nasıl yapıyorlar?

Kaizen Nedir?

Kaizen, değişim ve daha iyi kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Sürekli daha iyiye doğru değişmek anlamını taşıyan Kaizen tekniği aslında iş dünyasının vazgeçilmez yöntemlerinden biri. 

Kaizen Felsefesi Nedir?

Kaizen felsefesi, yaşadığımız günün bir önceki günden daha iyi olması için çabalamayı temel alıyor. İş dünyasında ise temel amacı her gün şirketin veya projenin gelişmesi için katkıda bulunacak bir şey yapmak. Bunun için ise 1 dakika formülünü öneriyor. Her gün 1dakika boyunca seçtiğiniz hedefi uygulamalısınız. Böylelikle hem eylemi sürdürürken zorluk yaşamayacaksınız hem de çok az zamanınızı alacağı için hedefinizden kaçınmaya çalışmayacaksınız. 

Kaizen İş Yerinde Ne İçin Kullanılıyor?

Kaizen iş yerinde disiplin oluşturma kalite iyileştirmesi yapma, yeni bir ürün geliştirme, hata payını sıfıra indirme veya verimliliği arttırmak için kullanılıyor. Peki iş hayatına bu kadar fayda sağlayan bir tekniği güncel yaşantımızda da kullanabilir miyiz?  Proje geliştirmede kullandığımız gibi, Kaizen felsefesinin tekniklerini kişisel gelişimimizi desteklemek ve yeni alışkanlıklar kazanmak için de kullanabiliriz. Kaizen felsefesini daha iyi anlayabilmek için bu tekniğin 7 temel prensibine göz atalım.

 • Sorunu kabul edin

 • Maliyeti yüksek projelerden kaçının

 • ‘’Bizim’’ problemimize odaklanın ‘’onlarınkine’’ değil

 • Tek hedefiniz ekonomik kâr elde etmek olmamalıdır

 • Önceliği belirleyin, ilkelerinizden ödün vermeyin

 • PUKÖ çemberini uygulayın. Planla, uygula, kontrol et, önlem al.

 • Sorunun çözümü için en doğru araçları kullanın.

Kaizen Prensiplerini Kişisel Gelişimimiz İçin Nasıl Kullanabiliriz?

 • Sorunu kabul etme aşamasında eksik olduğunuz tamamlamak istediğiniz bir konuyu öğrenmek veya kazanmak istediğiniz bir alışkanlığı seçin.

 • İstediğiniz alışkanlığı edinmek ya da bir şey öğrenmek için bir ton para dökmeniz gerekmediğini bilin.

 • Sizin eksik olduğunuz noktaya odaklanın ve başkalarının eksikleriyle kendinizi rahatlatmayın. İlerleyebilmek için tek rakibiniz kendiniz olmalısınız.

 • Tek hedefiniz para kazanmak olursa muhtemelen başarısız olursunuz. Bir alışkanlık kazanmak ya da öğrenmek sadece kendi gelişiminiz için olmalıdır.

 • Hedefinize ulaşmak için kişiliğinizden ve ilkelerinizden taviz vermemelisiniz.

 • Hedefinize ulaştıracak davranışları planlayın, uygulayın, kontrol edin ve işe yaramıyorsa çemberin başına geri dönün. 

 • Sorunu kabul etmek çözümü de beraberinde getirir.   

1 Dakika Tekniğini Kişisel Gelişimimiz İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Örneğin spor yapma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. İki gün boyunca 30 dakika egzersiz yapıyorsunuz fakat üçüncü gün size zor geliyor. İşte bu durumda önce alışkanlık kazanmalı ardından bunu bir ihtiyaca çevirmelisiniz. Günde sadece 1 dakika egzersiz yaparak bir süre kendinizi bu duruma alıştırıyor ve süreklilik kazanıyorsunuz. Burada önemli olan nokta 1 dakikayı aşmamanız gerekiyor ki ertesi gün de aynı istekle eyleme devam edebilesiniz. 

Bir süre 1 dakika ile devam ettikten sonra egzersiz sürenizi 5 dakikaya çıkarmalısınız. Mesela bir hafta boyunca 1 dakika egzersiz yapın. Sonraki hafta süreyi 5 dakika yaparak egzersize devam edin. Düzenli olarak egzersiz yaptığınız süreyi arttırın. Böylelikle 2 ayın sonunda sürenizi sadece 5 dakika arttırarak, her gün yarım saat egzersiz yapma alışkanlığı kazanmış olacaksınız.

Sadece spor yapmak için değil yeni bir dil öğrenmek, ders çalışmak, kitap okuma alışkanlığı kazanmak gibi aklınıza gelebilecek pek çok konuda da Kaizen tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Kaizen sayesinde hiç zorlanmadan bir alışkanlık kazanacak ve günden güne kendinizi geliştirebileceksiniz.

Kaizen tekniğinin ne olduğunu öğrenmek ve işletmelerin devamlılığını sağlamak için nasıl kullandığını, üretim yönetimlerinde nasıl kullandıklarını öğrenmek istiyorsanız Yalın Üretim Eğitimi ve Yalın Üretim Uygulamaları Eğitimine mutlaka katılın!

kaizen tekniği kaizen felsefesi kaizen nedir kaizen çalışmaları sürekli iyileştirme kaizen kaizen yönetimi kaizen nedir kısaca kaizen uygulamaları kaizen çeşitleri kaizen maliyetleme 5s kaizen nedir kaizen maliyetleme nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
750209