AnasayfaBlogPsikoterapist Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Psikoterapist Nedir? Ne İş Yapar?

08 Nisan 2021
Psikoterapist Nedir? Ne İş Yapar?

Psikoterapist kavramının, günümüzde başka kavramlarla karıştırıldığını sıklıkla görüyoruz. Psikoterapist dendiğinde ilk akla gelen meslek gruplarından birisi “danışmanlık”, bir diğeri de “yaşam koçluğu”dur. Psikoterapistlik mesleğinin bu iki meslekten çok fazla farkı bulunuyor. 

Biraz bu farklardan bahsetmek gerekirse; öncelikle psikoterapist olmak için gerekli eğitimlerin alınması şartı olduğunu söylemeliyiz. Bu eğitimlerden birisi “psikiyatri”, diğeri de “psikoloji” bölümlerinden mezun olmaktır. Yani, psikoterapi eğitimi almış bir psikiyatrist veya bu konuda çalışan bir klinik psikolog “psikoterapist” olarak çalışabilir.

Psikoterapistin ne olduğuna baktıktan sonra, psikoterapinin ne olduğuna da göz atmalıyız. Psikoterapi; danışanların duygusal, ruhsal ve davranışsal sorunlarının çözümü için geliştirilen tedavi tekniklerinden birisidir. Psikiyatride kullanılan ilaçların yetersiz kaldığı noktada, psikoterapi yöntemiyle hastanın ruhsal sorunlarının kökenine inilebilir. Bu tür bir sorunu çözmek için de, sorunların kaynağını bulmak ve kaynaktaki sorunu çözmek gerekir. Psikoterapistin sorduğu sorular da bu kaynağı bulmak amacıyla danışana yönlendirilir. 

Psikoterapinin danışana katkılarından birisi de, kişinin hayatının kontrolünü kendi eline almayı öğretmesidir. Böylelikle, karşısına çıkabilecek sorunlarla mücadele etme becerisi edinilmiş olur.

Psikoterapide kullanılan birçok farklı teknik bulunuyor. Bu tekniklerin hepsinin de kendine göre yaklaşımları vardır. Danışan kişiye uygun olan psikoterapi tekniği, danışanın kişisel durumuna göre psikoterapist tarafından belirlenir. 
Psikoterapi türlerinden bazı örnekler: 

Bugünkü yazımızda inceleyeceğimiz konu başlıkları şunlardır: “Psikoterapist nedir?”, “Psikoterapist ne iş yapar?”, “Psikoterapist nasıl olunur?” ve “Psikoterapist maaşları”.

Psikoterapistlerle ilgili merak edilen konu başlıklarına göz atmaya ne dersiniz?

Psikoterapist Nedir?

“Psikoterapist nedir?” sorusunun cevabını merak edenler vardır aramızda. İşte cevaplar…

Psikoterapist, psikoterapi eğitimi almış ve bu unvanı almaya hak kazanmış ruh sağlığı uzmanlarıdır. Psikoterapistler, danışanın problemine göre klinik tanı kriterleri ve psikometrik testler gibi tanı yöntemleri kullanırlar. Bu uzmanlar, tanı yöntemlerinin sonuçlarına göre uygun psikoterapi yaklaşımını belirler ve gerekli olan planlamayı yaparlar.

Psikoterapist, ruhsal dünyasında sorun yaşayan veya davranış sorunları olan kişilere yardımcı olmak için tedavi yürüten uzmanlardır. Bu uzmanlar, çeşitli travmalar yüzünden ruhsal açıdan olumsuz etkilenen ve davranış bozukluğu gösteren kişilere tanı koyarlar. Bu tanılara uygun tedavi yöntemleri uygularlar. Ayrıca; bağımlılık, duygu ve kaygı bozuklukları gibi sorunları tedavi eden uzmanlardır.

"Psikoterapi nedir?” sorusunun cevabını ise özetle şöyle açıklayabiliriz: Psikoterapi, psikoloji veya psikiyatri eğitimi almış bir uzmanın yaptığı konuşma terapisidir. Bu uzmanların yaptıkları seanslar sırasında; danışan kişinin duyguları, düşünceleri, psikolojik ve sosyal hayatıyla ilgili bilgiler keşfedilir. Bu bilgiler doğrultusunda psikoterapist tarafından bir tedavi planı düzenlenir ve tedavi uygulamasına geçilir.

Psikoterapi; kişinin yaşadığı zorlukları veya sorunlarıyla ilgili farkındalık kazandırmayı, düşünce ve davranışlarındaki sorunları çözmeye destek olmayı amaçlar. Psikoterapi, danışan odaklı olarak yapılan bir tedavidir. Terapist ile danışan kişi arasındaki iletişimde profesyonellik ve etik kurallara bağlılık temel koşullardır. Psikoterapist, danışan kişiyi asla yargılamaz ve eleştirmez. Tam tersine, danışanın kendiyle ilgili gizli olan özelliklerin farkına varmasında destek olur. Danışanın, terapi planındaki amaçları gerçekleştirebilmesi için elinden gelen bütün yardımı yapar. Gerektiğinde bilgisini, gerektiğinde ise deneyimlerini kullanarak danışana yol gösterir. 

Psikoterapistin amacı; danışanı gideceği yere götürmek değil, bu yolculukta onun yanında olmak ve eşlik etmektir. Psikoterapi, danışanın kendini keşfetmesine yardımcı olan, sorunlarını çözme becerisini kazandıran bir süreçtir. 

Psikoterapist Ne İş Yapar? 

Psikoterapist; kendisine danışan kişiler için özel seanslar düzenleyerek terapi yoluyla tedavi uygular. Danışanları tanımak amacıyla onlara çeşitli sorular sorarlar ve bu bilgiler ışığında kişiye özel tedavi programı oluştururlar. Psikoterapistlerin temel ve en önemli amaçlarından birisi, danışanların sağlıklı bir psikolojiyle hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olmaktır. Bu amaç doğrultusunda, danışanlarını dikkatle dinleyerek onların psikolojik ve sosyal hayatlarında sorunlarını çözmeye çalışırlar. 

Psikoterapistlerin görevlerinden bazıları şunlardır:

  • Seansa başlamadan önce kişiyi tanımaya çalışmak, sorular sormak ve cevaplarını dikkatle dinlemek. 

  • Tanışma sonrasında yaptıkları değerlendirmelerin sonucuna göre özel terapi programı hazırlamak.

  • Bireylerin içinde bulunduğu duygusal ve ruhsal durumları dikkate alarak terapi plânını yürütmek, 

  • Danışanları bu programla ilgili bilgilendirmek ve birlikte neler yapılabileceği konusunda destek olmak.

  • Terapi seansları sırasında danışanların ruhsal ve duygusal rahatsızlık durumların en aza indirgenmesini sağlamak.

  • Terapiler için danışanların isteklerini dinlemek ve onlara uygun yöntemler seçmeye dikkat etmek.

  • Terapi aşamasında danışanların verdiği bütün bilgilerin mahremiyetini korumak. 

Psikoterapist Maaşları

Psikoterapist maaşları, çalıştıkları kurumlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu uzmanların çalışabilecekleri kurumların başında Sosyal Hizmetler birimleri ve cezaevi gibi kuruluşlar geliyor. Psikoterapistler bunların dışında; hastanelerde, kreşlerde, özel eğitim kurumlarında ve özel psikoterapi merkezlerinde çalışabiliyorlar. Dolayısıyla, kurumun özel ya da kamu kurumu olması, bu kişilerin alacakları maaşlar üzerinde de etkili olabiliyor. 

Ülkemizdeki psikoterapistlerin ortalama maaşın 4.000 TL, alabilecekleri en yüksek maaşın da 9.200 TL civarında olduğu açıklanmıştır. Bunların dışında, özel psikoterapi merkezlerinde seans başına ücret de aldıkları için, aldıkları maaşlar bu kapsamda da yükselebiliyor.

Psikoterapist maaşlarını olumlu anlamda etkileyen başka bir konu da akademik kariyer konusudur. Akademisyen olan psikoterapistler aynı zamanda öğretim üyesi oldukları için, verdikleri ders başına ücret de alabiliyorlar. Ayrıca verilen seminer, eğitim, konferans gibi etkinliklerden de kazanç sağlanabildiği biliniyor.

Akademik kariyer için, ALES puanıyla birlikte üniversitelerdeki yüksek lisans ve doktora programlarının giriş sınavlarına başvurmak gerekiyor. Akademisyen olarak çalışmak isteyen adaylar, en azından yüksek lisans mezunu olmak zorunda. Yüksek lisans ve doktora gibi akademik başarıların, çalışılan her kurumda maaşa katkı sağlayacağını da söylemeliyiz. 

Psikoterapist Nasıl Olunur?

Psikoterapi eğitimi veren birçok kurum bulunuyor. Ancak psikoterapist olmak için bu kurumlardan önce, akademik eğitim şartı vardır. Akademik eğitimi olmayanlar psikoterapist olarak çalışamaz. Psikoterapi alanında sertifika eğitimleri veren kurumlar, tek başına bu konuda yeterli olamaz.

“Psikoterapist nasıl olunur?” sorusunun cevabını merak edenlere şu bilgileri verebiliriz: Psikoterapist olmak için, üniversitelerdeki Psikoloji bölümünden veya Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olma şartı bulunuyor. Ayrıca, Tıp Fakültesinin Psikiyatri programından mezun olanların da psikoterapi alma hakkı vardır. Mezunların bundan sonraki yapacakları iş, üniversitelerde ve ilgili enstitülerde verilen Psikoterapi eğitimini almak olacaktır. Ayrıca bu konuda; Sağlık Bakanlığı ve psikoterapi dernekleri gibi kurumların verdikleri eğitimler de bulunuyor.

Psikoterapi tekniğini, yetkili ve uzman kişiler uygulayabilir. Haliyle de, bu alanda verilen sertifika eğitimleri yetkinlik vermeye yetmez. Bir psikolog, bir psikiyatrist veya bir psikolojik danışmanın uygulayacağı bu teknik için akademik eğitim, olmazsa olmaz bir şarttır. Ancak akademik eğitim sonrasında bu teknikleri alma ve uygulama yetkinliği verilebilir. Bu alanda çalışmak ve psikoterapist olmak isteyenlere önerimiz, öncelikle bu okulun akademik eğitimini almalarıdır.

Üniversiteye giriş sınavlarında tercih seçenekleri olarak Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ve Tıp bölümlerini seçmeleri gerekiyor. Bu bölümlerden birini kazandıkları ve bölümden başarıyla mezun olduklarında, psikoterapist adayı olurlar. Mezunların, yetkili kurumlardan alacağı "psikoterapi eğitimi" başarıyla tamamladıklarında psikoterapist unvanını almaları söz konusu olabiliyor.

Psikoterapist Nedir? Ne İş Yapar?psikoterapistpsikoterapist maaşlarıpsikoterapist nasıl olunur psikoterapist nedir psikoterapist ne iş yapar
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
350179
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
257150