AnasayfaBlogDoğru Seçim, Doğru Yönetim
İnsan Kaynakları

Doğru Seçim, Doğru Yönetim

10 Aralık 2014
Bir grup insanın önünde el sıkışan iki elin yakın çekimi. Eller çerçevenin sağından ve solundan, avuç içleri birbirine bakacak şekilde uzatılmıştır. Eller birbirine yakın ve parmaklar resmin ortasında birleşirken iç içe geçmiş. Arka plandaki insanlar çoğunlukla odak dışında, ancak el sıkışan iki kişinin etrafında büyük bir kalabalık oluşturdukları belli oluyor. Farklı renklerde giysiler giyiyorlar ve atmosfer bir neşe ve kutlama havasında. Görüntüdeki renkler çoğunlukla sessiz, birkaç parlak renk de dağılmış durumda. Işık önden geliyor ve ellerdeki ayrıntılar keskin ve net.
GörevlerEğitim KonularıSertifika Programının Amacı
Personel sayısının belirlenmesiİK Fonksiyonu ve AESİş dünyasındaki durumlarla alakalı ayrıntılı ve yoğun teorik bilgi almak
Adaylar arasından seçim yapılmasıSendikalarKariyer başarılarını zaten kanıtlamış olan kendi alanında uzman kişiler tarafından eğitim almak
İşe başlama şartlarının belirlenmesiPerformans DeğerlendirmeGerçekçi yöntemleri öğrenme
İş sözleşmesinin fesih şartlarının belirlenmesiPerformans YönetimiUygulamaya yönelik beceriler kazanmak
Çalışanların performansını ölçmek ve değerlendirmekÜcretlendirmeye Genel BakışAlanında uzman yetkinlikler geliştirmek
Patron-işçi ilişkisinde köprü görevi görmekÜcretlendirme Sistemleri TasarımıKendi alanında uzman kişilerden kapsamlı bir eğitim almak
Personel ihtiyaçlarının belirlenmesi ve çözülmesiKar Amacı Gütmeyenlerİş hayatına yönelik uygulamalı eğitim almak
Personelin daha verimli çalışabilmesi için uygulamaları belirlemekİK ve İşe Alımİş dünyasındaki 'insan' unsurunun önemini anlamak
Verimliliği artırmak için uygun ücret politikasını düzenlemekİnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimiİş dünyasının zorlu koşullarına uyum sağlamak
İşletmedeki insan kaynağının yönetimiİnsan Kaynakları Sertifika ProgramıKatılımcıların kariyer başarılarının sağlam adımlarını almak

İnsan kaynakları, işyerinde çalışacak olan personel sayısının belirlenmesi, hangi birimlerde hangi özelliklerde personel istihdam edileceği, bu personelin nasıl bulunacağı, adaylar arasından nasıl seçim yapılacağı, seçilen adayın hangi maaş ile hangi pozisyonda işe başlayacağı, hangi şartlarda ödüllendirileceği, hangi durumlarda iş sözleşmesinin fesih edileceği, geçerli fesih, personelin daha verimli çalışabilmesi için hangi uygulamaların gerektiğine karar vermek ve bunları gerçekleştirmek, personelin dinlenme odası, yemek, servis gibi ihtiyaçlarının belirlenip çözülmesi, patron-işçi ilişkisinde köprü görevi görmesi, çalışanların performanslarını ölçmesi, sonuçları değerlendirmesi, bu değerlendire sonucu hazırlayacağı raporu üst yönetime sunması gibi, personel ile ilgili tüm işlemleri yürütür.

İK ve İşe Alım

İnsan Kaynakları nedir sorusuna verilecek yanıt; işyerindeki, kurumdaki, dernek ya da vakıftaki, siyasi partideki kısaca çalışan ve çalıştıranın olduğu tüm alanlarda, işgücü ihtiyacının belirlenmesi, karşılanması ve maksimumum verimin elde edilmesi görevlerini yürüten birimdir şeklinde olabilir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi kapsamında; İK Fonksiyonu ve AES, Sendikalar, Performans Değerlendirme, Performans Yönetimi, Ücretlendirmeye Genel Bakış, Ücretlendirme Sistemleri Tasarımı, Kar Amacı Gütmeyenler gibi ana konularda eğitim verilmektedir.

İnsan Kaynakları Departmanı  hayati bir sorumluluğa sahiptir. Çalışanların nitelikli olmalarının yanı sıra iyi bir insan kaynakları eğitimi almaları gerekir. Üniversitelerde öğretilen temel teorik bilgiden daha kapsamlı olan  insan kaynakları sertifika programı, insan kaynakları eğitim bu noktada ileriye doğru büyük bir adım olacak.  İnsan kaynakları sertifika programı ile doğru kişiyi doğru işe almak, işletmedeki insan gücünü ve üretkenliğini artırmak ve doğru ücret politikasını düzenlemek mümkündür.

İnsan kaynakları sistemlerini öğrenebilir, aynı zamanda insan kaynakları eğitiminde en temel noktalarda başlayan eğitimlerde yeni sistemler kurma ve yönetsel alandaki işin hayati etkinliğini ele alma becerisine sahip olabilirsiniz. İnsan kaynakları sertifika programı ile tüm yönetim süreçleri pratik olarak gösterilir ve katılımcılar iş dünyasındaki "insan" unsurunun önemi olarak kabul edilir. İnsan kaynakları eğitimi sırasında, katılımcılara yeni ufuklar getirmek ve İnsan Kaynakları Departmanının tüm işlevlerini anlamaya çalışmak amaçlanmıştır.

İnsan Kaynakları Sertifika Programlarının Amacı

Sertifika programı, eğitim içeriği açısından üniversite eğitiminin hızlandırılmış bir versiyonudur. Ancak uzmanlaşmak istediğiniz bölümde, günümüzün iş dünyasında karşılaşılabilecek durumlarla alakalı ayrıntılı ve yoğun teorik bilgi alınabilir. Kariyer başarılarını zaten kanıtlamış olan kendi alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimdeki potansiyel sorunlara uygulanan gerçekçi yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Eğitim Alan Katılımcılara Faydası Nedir?

Katılımcılar kendi alanlarında uzman bilgisine sahip kişilerden kapsamlı bir eğitim alabilirler. Katılımcıların kendilerini ve dolayısıyla işlerini geliştirmelerini sağlayan eğitim programları sayesinde, başarılı bir kariyerin sağlam adımları alınır ve küresel dünyanın zorlu koşulları altında işletmelerin sürekliliğine ve karlılığına büyük ölçüde katkıda bulunur.

Personel sayısının belirlenmesi, İK Fonksiyonu ve AES, İş dünyasındaki durumlarla alakalı ayrıntılı ve yoğun teorik bilgi almak, Adaylar arasından seçim yapılması, Sendikalar, Kariyer başarılarını zaten kanıtlamış olan kendi alanında uzman kişiler tarafından eğitim almak, İşe başlama şartlarının belirlenmesi, Performans Değerlendirme, Gerçekçi yöntemleri öğrenme, İş sözleşmesinin fesih şartlarının belirlenmesi, Performans Yönetimi, Uygulamaya yönelik beceriler kazanmak, Çalışanların performansını ölçmek ve değerlendirmek, Ücretlendirmeye Genel Bakış, Alanında uzman yetkinlikler geliştirmek, Patron-işçi ilişkisinde köprü görevi görmek, Ücretlendirme Sistemleri Tasarımı, Kendi alanında uzman kişilerden kapsamlı bir eğitim almak, Personel ihtiyaçlarının belirlenmesi ve çözülmesi, Kar Amacı Gütmeyenler, İş hayatına yönelik uygulamalı eğitim almak, Personelin daha verimli çalışabilmesi için uygulamaları belirlemek, İK ve İşe Alım, İş dünyasındaki 'insan' unsurunun önemini anlamak, Verimliliği artırmak için uygun ücret politikasını düzenlemek, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, İş dünyasının zorlu koşullarına uyum sağlamak, İşletmedeki insan kaynağının yönetimi, İnsan Kaynakları Sertifika Programı, Katılımcıların kariyer başarılarının sağlam adımlarını almak
Doğru Seçim Doğru Yönetim doğru seçim doğru meslek seçimi doğru aday mülakat
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.