AnasayfaBlogGoogle SEO Eğitimi Vs. YouTube SEO Eğitimi
SEO

Google SEO Eğitimi Vs. YouTube SEO Eğitimi

02 Ocak 2020
Google SEO Eğitimi Vs. YouTube SEO Eğitimi

Google ve YouTube karşılaştırması; uzun süredir tartışılan, birçok makalenin ve blog yayınının, hatta videoların bile cevaplamaya çalıştığı bir konudur. Web sitesi, blog ya da YouTube kanalı olan herkes Google SEO Eğitimi veya YouTube SEO Eğitimi alarak abone sayısını artırmaya çalışır. Peki o zaman, hangi SEO Eğitimi bize daha çok fayda sağlar? Google SEO Eğitimi ya da YouTube SEO Eğitimi? Bu sorunun doğru cevabını bulabilmek adına yazımızda bu eğitimlerin karşılaştırmasını yapacağız.

Her şeyden önce, daha fazla organik trafik alabilmek için neden kullanmanız gerektiği hususunda bir fikriniz olması maksadıyla hem Google SEO hem de YouTube SEO için bazı istatistikleri inceleyeceğiz. Daha sonra, organik trafik için Google SEO ve YouTube SEO yapmanın getirdiği avantaj ve dezavantajlara bakacağız. Son olarak da tespit edeceğimiz hususları göz önüne alarak hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeye çalışacağız.

Google SEO eğitimine neden katılmalıyım?

SEO nedir hızlı bir şekilde hatırlayalım. SEO, İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır ve Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Neden SEO gereklidir sorusunu cevaplamaya çalışırsak; SEO'yu kullanarak, Google'da veya diğer arama motorlarında daha kolay bulunabilmek için web sitenizin içeriğini ve sitenin kendisini optimize edersiniz.

SEO, kullanıcıların ihtiyaç duydukları belirli bir çözümü veya hizmeti bulmak için Google'a yazdıkları anahtar kelime hedeflenerek, yönettiğimiz web sitesinin başlığı ve içerik kısmı optimize ederek yapılır. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler başlığınızda ve içeriğinizde olması gerekir. Bu sayede Google’da yapılacak bir arama sonrasında web sitenizin, o aramanın sonucu olarak görünmesi mümkün olur.

Tabi ki yaptığımız bu tanımlar SEO konusunun en özet halidir. Yoksa, web siteniz için SEO yaparken uygulamanız gereken birçok yöntem var. Eğer bu tanımlar size yabancı geliyorsa, öncelikle SEO Eğitimi almanızı öneririm. Özellikle, Enstitü tarafından online eğitim olarak verilen SEO Eğitimi web sitenizi optimize etmenize ve markanızın bilinirliğini artırmanıza büyük katkılar sağlayacaktır.

Google SEO İstatistikleri ve Avantajları

Google'ın, tüm arama motorları içerisinde en büyük ve en çok kullanılan arama motoru olduğunu söylememize gerek yok. Google arama motoru her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve muhtemelen siz de onlardan birisiniz. Ancak yine de Google için bazı istatistiklere bir göz atalım. 

Google kullanılarak her saniye 50.000'den fazla arama yapılıyor. Eğer bir yılda yapılan toplam aramayı hesaplamaya kalkarsak sonucu buraya yazabilmemiz mümkün olmayabilir. Ayrıca bu istatistik bize, Google kullanan kişi sayısının da ne kadar çok olduğu yönünde bir fikir veriyor. Dolayısıyla Google arama motorunun büyüklüğü konusunda aklımızda şüpheye hiç yer kalmıyor.

Google SEO’nun Avantajları

 • Sitenize daha fazla ziyaretçi almak için Google'ı kullanmanın birçok avantajı vardır.  Bu avantajlardan Google SEO Eğitimi alarak faydalanabilirsiniz. Aslında SEO denilince en önemli husus, kullanımının ücretsiz olmasıdır. Tabi ki ücretini ödeyerek bir SEO uzmanından da hizmet alabilirsiniz ancak özünde Google SEO yapmak ücretsizdir. Çünkü, çoğu insan gibi web sitenizi kendiniz yönetiyorsanız, muhtemelen SEO ile ilgilenen de sizsinizdir. Eğer öyleyse, bu durum SEO için başkalarına ödeme yapmayacağınız anlamına gelir. SEO konusunda kendinizi geliştirmek ve bu konuda bilgi seviyenizi ilerilere taşımak istiyorsanız Google SEO Eğitimi de alabilirsiniz.

 • Google'ın diğer bir avantajı da hedeflenmiş trafik almanızdır. Google'a yönelik SEO yapıyorsanız, web sitenizin konusu hakkında aktif olarak arama yapan ziyaretçiler alırsınız.

 • Web sitenizi tanıtmak için SEO yaparak, bilgisayarınızın yanında uyanık kalmak zorunda kalmazsınız. Eğer her şeyi doğru yapar ve Google'ın ilk sayfasına girmeyi başarırsanız artık her şey kendiliğinden olacaktır. Çünkü SEO 7/24 çalışır.

 • Google ile SEO yaparsanız ilerlemenizi de ölçebilirsiniz. Google’ın ölçüm yapan en popüler aracı Google Analytics'tir. Web sitenizin nasıl performans gösterdiğini ve diğer birçok istatistiki bilgileri bu araç sayesinde görebilirsiniz.

Google SEO'nun Dezavantajları

 • Google dahil birçok arama motoru, yapılan aramalar sonrası web sitelerinin nasıl sıralanacağını belirlemek üzere kullandıkları algoritmaları, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek adına sürekli güncellemektedir. Bu nedenle, pozisyonunuzu koruyabilmek adına güncellemeleri takip ederek SEO ayarlarınızı tekrar tekrar değiştirmeniz gerekebilir.

 • Google ile SEO üzerinde tam kontrol sahibi olmanız imkansız gibidir. Her ne kadar Google yapılan güncellemeleri kullanıcılarına duyursa da hiç kimse Google arama motorları nasıl çalışıyor tam olarak bilemiyor. Bunu sadece Google bilir.

YouTube SEO İstatistikleri ve Avantajları

Arama motoru sıralaması denilince, Google’dan sonra ikinci sırada Bing, Yahoo, Yandex gibi internet arama motorlarından birinin geleceğini düşünebilirsiniz. Hayır, her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan ikinci en büyük arama motoru YouTube’dur. YouTube’un istatistikleri de Google gibi çok şaşırtıcıdır.

YouTube'u kullanan toplam kişi sayısı 1,3 milyardan fazladır ve her gün 30 milyondan fazla kişi YouTube kullanıyor. Doğal olarak, YouTube'da her ay yaklaşık 3,25 milyar saat video içeriği izleniyor. Kullanıcılar akıllı mobil cihazlarıyla her gün 1 milyardan fazla YouTube videosu izliyor. Bununla birlikte her dakika YouTube'a 300 saatlik video yükleniyor.

Bu istatistiklerden çıkartacağınız en önemli sonuç, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenin bir yolunu arıyorsanız veya yaptığınız işi pazarlamak istiyorsanız YouTube gerçekten iyi bir araçtır.

YouTube SEO'nun Avantajları

 • YouTube SEO Eğitimi alarak SEO ayarlarınızı zorlanmadan yapabilirsiniz. Yüklediğiniz belirli videolar için zaman ayırmalı ve öne çıkmanıza yardımcı olacak iyi bir başlık ve açıklama oluşturmalısınız. Bunu verimli bir şekilde yapmanın yolu, insanların belirli bir konuyu bulmak için kullandıkları en iyi anahtar kelimeleri tespit etmek olacaktır. Bu anahtar kelimeler başlıkta ve video açıklamasında, mümkünse her birinin başında kullanılmalıdır. Bu şekilde, YouTube arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralama elde edebilirsiniz.

 • YouTube için dikkati çeken diğer bir avantaj, rekabetin Google veya pazarlama aracı olarak kullanılan diğer sosyal medya platformları kadar şiddetli olmamasıdır. YouTube SEO Eğitimi sayesinde video pazarlamayı kullanarak yeni ziyaretçileri elde etme şansınızı artırabilirsiniz.

 • YouTube SEO’yu organik trafik sağlamak için kullanmak isterseniz, Google’da olmayan bir özellikten faydalanabilirsiniz. Çok fazla görüntüleme ve paylaşım alacak bir video yayınlamayı başarırsanız, o video YouTube’un ilk sayfasında trend olan bölümde yayınlanır. Bu şekilde, birçok kişi videonuzu kısa sürede görebilir, siz de amacınıza ulaşabilirsiniz.

YouTube SEO’nun Dezavantajları

 • Herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki o da YouTube'u kullanırken en büyük dezavantajınız reklamlardan kurtulamayacağınızdır. YouTube’a yüklenilen bir videoya, konusu ne olursa olsun YouTube tarafından reklam yerleştirilir. Kendi web sitenizi veya işinizi pazarlarken bu durum çok sinir bozucu olabilir.

 • SEO için YouTube'u kullanmanın bir diğer olumsuz yanı da platformun doğasıdır. Google'dan farklı olarak, YouTube yalnızca video platformudur. Blog gönderileri gibi diğer içerik türlerini YouTube’da kullanamazsınız.

Google SEO mu, YouTube SEO mu?

Her iki arama motorunu da incelediğimize göre hangisinin daha iyi veya hangisinin kazanan olduğunu görmenin zamanı geldi. Aslında gerçek şu ki her iki platform da kendi alanında harika ve eğer mümkünse her ikisini de kullanmalısınız. Eğer ikisinden birini seçmek zorundaysanız, size kaliteli trafik dolayısıyla da kazanç sağlayacak olan Google SEO’dur. Çünkü Google, hem hedeflenmiş hem de organik trafik sağlayacak yeteneklere sahiptir.

Eğer içerikleriniz video ağırlıklı ise, YouTube ancak o zaman size fayda sağlayabilir. Tabii ki en önemlisi, harcayacağınız emek ve zaman sonrası hedeflerinize en kısa yoldan ulaşmanızdır. Eğer sizi başarıya götürecek bu yolu kısaltmayı gerçekten istiyorsanız Enstitü tarafından online eğitim olarak verilen Ücretsiz SEO Eğitimi’ni mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

youtube seo eğitimi google seo eğitimi seo eğitimi google seo youtube seo
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209