AnasayfaBlogAlternatif Arama Motorları
SEO

Alternatif Arama Motorları

27 Aralık 2019
Alternatif Arama Motorları

Google, her ne kadar lider ve en iyi bilinen arama motoru olsa da tek seçeneğimiz olduğu anlamına gelmez. İnternet Arama motorları ve SEO hakkında konuştuğumuzda, aklımıza öncelikle hep Google arama motoru gelir. Çünkü Google, sektörünün devi ve tüm dünyada en çok bilinen arama motorudur. Google tarafından kullanıcı verilerinin hem kendi hem de üçüncü tarafların kullanımı için izlediği herkesçe bilinmektedir.

Hatta doğrudan sizi hedefleyen çok fazla özel içerik ve reklam gördüğünüzde bu kişiselleştirme canınızı sıkacak bir hal alır. Bu nedenle gizliliğini korumak isteyen insanlar alternatif arama motorları kullanmayı tercih edebilirler. Alternatif arama motorları son yıllarda büyük gelişme kaydetti. Ayrıca, Google'dan başka yalnız gizlilik açısından değil, kullanışlı özellikler açısından da kullanılacak birçok arama motoru var. Hatta düne kadar Google ile rekabet edilebileceği belki de kimsenin aklına gelmezken şu an için her ne kadar küçük de olsa her geçen gün büyüyen ve bu sektörden pay almaya başlayan yeni arama motorları var.

Popüler Arama Motorları

NetMarketShare firması, web teknolojisi kullanım payını en doğru şekilde hesaplamak üzere bir algılama teknolojisi geliştirmiştir. Bu teknoloji sayesinde, botlar kullanılarak ya da hileli olarak oluşturulan organik trafik tespit etmekte ve yalnızca insanlardan gelen trafiğin verilerine ulaşmaktadır. Yapılan analizler sonrası elde ettiği sonuçları da web sitesinde yayınlamaktadır. NetMarketShare internet sitesinde Arama Motoru Pazar Payı sorgulandığında, aşağıdaki tabloda listenen arama motorlarının en popüler arama motorları olduğu anlaşılmaktadır.

Arama Motoru Pazar Payı (27 Aralık 2019)GoogleBingBaiduYahoo!Yandex
Masaüstü75.34%9.97%9.34%2.77%1.19%
Mobil89.28%0.88%7.55%1.18%0.52%
Tablet87.91%2.60%4.63%2.83%0.81%

Google arama motoru sektöründe açık ara lider olduğu tablodaki rakamlardan da net olarak anlaşılmaktadır. Diğer popüler arama motorları ise, bir yandan birbirleri arasında rekabet ederken diğer yandan pazardan daha büyük pay alabilmek için mücadele etmektedirler. Şimdi popüler arama motorlarını tek tek inceleyelim.

  • Google: Dünyanın en iyi arama motoru olmakla birlikte aynı zamanda Google firmasının sunduğu hizmetler arasında da en popüleridir. Sektörün ortalama %75’lik payını alan teknoloji lideri Google, gün geçtikçe kendini yeniliyor ve müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına algoritmasını geliştiriyor.

  • Bing: Her ne kadar mobil ve tablet pazarında istediği başarıyı yakalayamamış olsa da Bing arama motoru, masaüstü cihazlarda popülaritesini koruyor. 2009 yılında geliştirilen Microsoft firmasının Bing arama motoru, İnternet Explorer tarayıcısının varsayılan arama motorudur. Bing arama motoru ile; resim, video, harita ve haber olmak üzere birçok konuda arama yapabilirsiniz.

  • Baidu: Baidu arama motoru 2000 yılında Çinli Eric Xu tarafından kurulmuştur. Özellikle Çin’de popülaritesi oldukça fazladır.

  • Yahoo: 1990'lı yıllarda internetin özellikle de e-posta hizmetinin öncülerinden biri olan Yahoo, günümüzde de arama motorları sektöründe rekabete devam etmektedir. Halen popülaritesini korusa da Türkçe dil desteği olmaması nedeniyle ülkemizde çok fazla tercih edilmemektedir.

Yandex Yeni Arama Motoru

Google, Microsoft gibi bir teknoloji firması olan Yandex, özellikle günümüz teknolojisinde kullanılan akıllı cihazlara yönelik hizmetler sunmaktadır. 1997 yılında kurulan Yandex’in dünya çapında 30 merkezi bulunmaktadır. Kurulduğu günden itibaren geliştirdiği yazılımlar ve sürekli güncellenen teknolojisiyle internet kullanıcılarına kişiselleştirilebilen hizmetler sunmayı başaran Yandex, ülkemizde ilk olarak arama motoru olarak tanınmıştır.

Rusya arama motoru pazarının yüzde 62’sine sahip olan Yandex, Rusya’da en çok kullanılan arama motoru ve en çok ziyaret edilen web sitesidir. İstatistiklere bakıldığında Yandex kullananların sayısının 100 milyonu aştığı görülmektedir. Yandex Rusya dışında; Türkiye, Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’da da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yandex arama motoru, diğer arama motorları gibi kullanıcıların yaptığı bir sorguyu web içerisinde taraması sonucunda eşleştirdiği dosyalar yardımıyla yanıtlar. Ancak web içerisinde bulunan verilerin toplamı bir milyon terabayttan fazla olduğundan, diğer arama motorları gibi Yandex de indeksleme yöntemini kullanır. Yandex indeksleme işlemini, yazılımları birbirinden farklı iki arama robotu aracılığıyla yapar.

  • Ana Arama Robotu: Tüm web içeriğini tarar ve bir bütün olarak indeksler.

  • Hızlı Arama Robotu (Orange): Web’e en son yüklenen dosyaların indekslenmesini sağlar.

En Yeni Alternatif Arama Motorları

  • DuckDuckGo: DuckDuckGo, gizliliğe önem veren ve yaptığı her sorgunun takip edilmesini istemeyen kullanıcılar için popüler bir arama motorudur. Neredeyse reklamsız ve çok sade bir arayüze sahiptir. Bu nedenle kullanımı oldukça güzel ve keyiflidir. Kesinlikle kullanıcıyı takip etmez. Hatta etkinliğinizi gizli tutmak için tarayıcınıza DuckDuckGo’nun uzantısını bile ekleyebilirsiniz. DuckDuckGo arama motorunun, başka bir web sitesinde doğrudan arama yapmanızı sağlayan çok kullanışlı bir özelliği vardır. Örnek verecek olursak; arama kutusunun içine !hepsiburada saat yazarsanız, sizi doğrudan hepsiburada alışveriş sitesinde saat sorgusunun yapıldığı sayfaya yönlendirir. Bunu sağlayan sorgunun başında bulunan “!” ünlem işaretidir. 

  • Ask: Ask arama motoru daha çok basit bir sorgu yapısına sahiptir. Yani, eski bilgisayar kullanıcıları gibi arama motorlarına çok fazla aşina olmayanlar için idealdir. Yaptığınız arama sonucunda, arama teriminizle alakalı faydalı kaynakları size listeler ve aramanıza yardımcı olabilecek sıkça sorulan sorular gibi alternatifleri de görüntüler.

  • WolframAlpha: WolframAlpha, veri tabanını ve yapay zeka teknolojisini kullanarak üst düzey sonuçlar bulmanızı sağlayan özel bir arama motorudur. Özellikle uzmanlık gerektiren ileri düzey bilgileri kullanıcılara sunmak maksadıyla tasarlanmıştır ve Matematik, Bilim ve Teknoloji, Toplum ve Kültür ve Günlük Yaşam olarak kategorilendirilmiştir. Bu kategorilerin içerisinde; elinizdeki verilerle hesaplama yapmanıza, istatistikler çalışmalarınıza, yaptığınız bilimsel araştırmalara ve bunlara ilişkin sorulara üst seviye cevaplar bulmanıza imkan tanıyan alt kategoriler ve kullanıcı dostu araçlar bulunmaktadır. Ayrıca WolframAlpha arama motoru gizliliğinize saygı göstererek aramalarınızı ve kullanıcı deneyimine ilişkin bilgileri takip etmez.

  • StartPage: StartPage arama motoru da DuckDuckGo gibi, kullanıcı gizliliğine önem verir. Hiçbir kullanıcı verisini izlemez ya da depolamaz. Ayrıca, kullanıcı deneyimini baz  alarak, Google gibi, yapılan aramalar sonrası kullanıcıya yönelik reklamları hedeflemez. Startpage, “Dünyanın en özel arama motoru” olduğunu iddia etmektedir. Google'da yaptığınız aramalarda gördüğünüze benzer sonuçlara StartPage arama motoru ile de ulaşmanız mümkün. Ayrıca StartPage arama motoru, Gece Modu da dahil olmak üzere çeşitli temalara ayarlanabilen akıllı, temiz ve çok işlevli bir kullanıcı bir arayüzüne sahiptir.

 arama motorları popüler arama motorları arama motoru alternatif arama motorları yandex arama motoru
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
269179
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
470279
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219