AnasayfaBlogEn İyi SEO Stratejisi Nedir?
SEO

En İyi SEO Stratejisi Nedir?

04 Şubat 2021
Bir kişi dizüstü bilgisayarının başında oturmuş dikkatle bir şeyler yazıyor, yüzü ekran tarafından aydınlatılmış. Siyah bir gömlek giymektedir ve yakın çekimde kahverengi bir kol görünmektedir. Masanın üzerinde kahverengi bir sıvı içeren bir fincan kahvenin yanı sıra siyah bir kalem ve siyah arka planlı siyah bir ekran görülüyor. Sağ üst köşede, yakın çekimde bir kaktüs görülüyor. Dizüstü bilgisayarda, siyah harflerle beyaz bir işaret ve bir anahtar kelime arama motoru görülüyor. Kişi elindeki işe konsantre olmuş, özenle yazıyor gibi görünüyor.
SEO StratejileriAçıklamaÖnem
İçerik ÜretimiWeb sitenizde yayınlanan metinler, resimler, videolar veya etkileşimler aracılığıyla hedef kitleye ulaşmayı sağlar.İçerik, SEO başarısı için çok önemlidir. İyi bir içerik ile daha çok kullanıcıya erişim sağlanabilir.
Anahtar Kelime OptimizasyonuArama motorlarında daha iyi sıralama elde etmek için kullanılır. Başlık etiketleri ve meta açıklamaları ile desteklenebilir.Anahtar kelime optimizasyonu olmadan, içerik arama terimleri için sıralama yapamaz.
MultimedyaWeb sitesinde çeşitli içerik formatlarına yer verilmesidir. Video, resim, infografik gibi.Farklı formatlarda içerik sunarak, kullanıcıların web sitesinde daha fazla zaman geçirmesini sağlar ve SEO performansını artırır.
Kullanıcı Deneyimi TasarımıWeb sitesinin kullanıcıların gereksinimlerine yönelik şekilde düzenlenmesini içerir.Kullanıcı deneyimi, Google'ın web sitesini sıralarken dikkate aldığı en önemli faktörlerden biridir.
Teknik SEOWeb sitesinin teknik yönlerinin optimizasyonu. Site hızı, mobil uyumluluk, güvenlik ayarları gibi.Teknik SEO, arama motorlarının web sitesini doğru şekilde tarayabilmesi ve kullanıcıların sorunsuz bir deneyim yaşayabilmesi için gereklidir.
Sayfa İçi SEOWeb sayfalarının iç ve dış bağlantıları, başlık etiketleri, anahtar kelime kullanımı ve içerik kalitesi gibi alanları optimize etmeyi içerir.Sayfa içi SEO, web sitesinin arama motoru sonuçları sayfalarında daha yüksek sıralanmasını sağlar.
Organik TrafikArama motorlarından gelen kullanıcı trafiği. Reklamların aksine, bu trafik organiktir ve genellikle yüksek kalitelidir.Organik trafik, yüksek dönüşüm oranlarına ve marka bilinirliğine katkı sağlar.
Bağlantı OluşturmaDiğer sitelerden gelen linklerin sayısını artırma stratejisidir.Bağlantılar, bir web sitesinin güvenilirliğini ve otoritesini artırır, bu da SEO performansını yükseltir.
İçerik PlanıBelirli bir zaman dilimi için içerik konularını ve türlerini planlamaktır.İçerik planlaması, web sitesinin genel SEO stratejisine ve hedeflerine uygun içerik oluşturmaya yardımcı olur.
Alt Etiketleri UygulamaWeb sitesindeki multimedya içeriklerin Google tarafından okunabilmesi için gereken etiketlerin uygulanmasıdır.Alt etiketleri, web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını ve sıralamasını yükseltir.

Arama motorlarında aramalarda çıkan sonuçların birine tıklamadan önce genellikle sonuçlarda kaçıncı sıralara kadar bakarsınız? İnsanların% 75'i gibiyseniz, Google'ın ilk sayfasını kaydırmıyorsunuz ve listede çıkan ilk 5 sonuçtan fazlasına bakmıyorsunuz demektir. 

Bu da gösteriyor ki büyük-küçük şirketlerin Google arama sonuçlarında ilk sayfada ve üst sıralardaki pozisyonlar için yarışmasının çok geçerli bir sebebi var. Yani bir sayfanın sıralaması ne kadar yüksekse, doğru kitle tarafından görülme olasılığı da o kadar yüksektir. 

Tam da bu noktada devreye giren arama motoru optimizasyonudur. SEO olarak da tanımalanan arama motoru optimizasyonu, bir işletmenin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını yükselten yaygın bir pazarlama stratejisidir. Etkili bir SEO stratejisi, işletmelerin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirip hızlı, sağlam ve kullanıcı dostu web siteleri oluşturmalarına olanak tanır.

peki etkili seo stratejisi nedir ve seo konusunda başarılı olmak için neler yapılabilir?

SEO Stratejisi Nedir? 

Bir SEO stratejisi, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış adımları planlama, özetleme ve uygulama süreçlerini içerir. Başka bir deyişle: Bir SEO stratejisi, daha fazla organik trafik yakalamak için bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yönelik ayrıntılı bir planıdır denebilir. Bu plan, teknik SEO, içerik stratejisi, sayfa içi SEO, bağlantı oluşturma ve kullanıcı deneyimi tasarımı gibi çeşitli uygulamalardan yararlanmalıdır.

SEO, belirli bir süre boyunca büyük kitleleri hedefleyen geleneksel reklam kampanyalarının aksine, işletmenizi aktif olarak sizi arayan potansiyel müşterilere ulaşma konusunda güçlendirir. Örneğin, içeriğinizle bir anahtar kelimeyi hedeflemeye karar verdiğinizde, aslında bu içerikte anahtar kelimeleriniz kullanıcıların okuması için her zaman mevcuttur. 

SEO Stratejileri İşletmenize Nasıl Yardımcı Olur?

SEO hakkında henüz yeteri kadar fikir sahibi değilseniz SEO stratejilerinin işletmenizin başarılı olmasına nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedelim. SEO'nun en büyük faydalarından biri, web sitenizin sayfalarının Google gibi arama motoru sonuç sayfalarında sıralamasını iyileştirebilmesidir. Sonuç sayfalarında iyi bir sıralama elde etmezseniz, hedef müşterilerinizin, ürün ve hizmetlerinizi satın almak şöyle dursun, web sitenizi bulması bile pek olası değildir.

SEO, arama sonuçlarının en üstüne gitmenize yardımcı olabilir, bu da daha fazla potansiyel müşterinin web sitenizin sayfalarını göreceği, web sitenizi ziyaret edeceği ve ürünlerinizi satın alacağı anlamına gelir.

Ancak, bu sonuçlar bir anda olmaz ve sonuçları görmek için SEO stratejilerinden birden fazlasını uygulamanız önerilir. Aynı zamanda bazı stratejiler birbirinden ayrı düşünülemez. Örneğin, web sitenize multimedya içerik uygularsanız, Google'ın multimedyanızı okuyabilmesi için alt etiketleri de uygulamanız gerekir. Başka bir örnek de, kapsamlı bir içerik planı uygularsanız, içeriğinizin ilgi çekici olması için multimedya uyguladığınızdan da emin olmalısınız.

Birden fazla SEO stratejisini bir araya getirdiğinizde, işletmeniz için sonuçları görmeniz kaçınılmazdır.

En İyi SEO Stratejileri Nelerdir?

SEO stratejilerinde başarı elde edebilmek için kaç tane SEO stratejisi kullanmanız gerektiğine dair bir kural yoktur. Her sektör farklıdır ve her özel işletmenin farklı bir kampanyaya ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, hedef anahtar kelimelerinizden bazıları için zaten üst sıralarda yer alıyorsanız, ancak daha da üst sıralarda yer almak istiyorsanız, kampanyanızın başarılı olması için daha az strateji gerekebilir.

İşletmenizin gerektirdiği SEO stratejilerinin sayısı, tamamen işletme hedeflerinize, kampanyanızın şu anda nerede olduğuna ve bütçenize bağlıdır.

Bu 3 önemli SEO stratejisi aşağıdaki gibidir. 

  1. İçerik Üretimi

  2. Anahtar Kelime Optimizasyonu

  3. Multimedya

İçerik Üretimi

İçerik pazarlaması, günümüzün en popüler pazarlama stratejilerinden biridir. Bunun nedeni, içeriğin SEO başarısı için çok önemli olmasıdır. İçerik terimi, web sitenizde yayınladığınız herhangi bir metin, resim, video veya etkileşimi ifade eder.

Yani bir blog yazısı oluşturduğunuzda, bu içeriktir. Makaleler, videolar ve daha fazlası için de aynı şey geçerlidir. Aslında, bazı içerik türleri özellikle belli hedeflere ulaşmaya yöneliktir. En popüler içerik türlerinden üçü blog, infografik ve indirilebilir dosyalardır.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Anahtar kelime optimizasyonu, arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için olmazsa olmazlardandır. Bu olmadan, içeriğiniz işletmenizle ilgili arama terimleri için sıralama yapamaz. Anahtar kelime optimizasyonu için iki önemli başlıktan bahsedilebilir. Bunlar; 

  • Başlık etiketleri 

  • Meta açıklamalarıdır

Bir okuyucuya yardım etmek amacıyla yazdığınızda, doğal olarak sayfanın konusunu tanımlayan anahtar kelimeleri kullanırsınız. Yine de anahtar kelimeleri doğal olarak kullanmak çok önemlidir. 

Bir sayfada kasıtlı olarak anahtar kelimeleri mümkün olduğunca çok kullanırsanız, mantıklı olmasalar bile, aslında o sayfayla SEO gücünü istemeden kaybedersiniz. Buna anahtar kelime doldurma denir ve Google, zayıf bir kullanıcı deneyimi sağladığı için onu üst sıralara çıkarmak bir yana tüm içeriği kopya olarak görüp görünümünü bile engelleyebilir.

Multimedya

Multimedya, SEO'nun en önemli kısımlarından biridir. Sayfaların okunmasını kolaylaştırır, okuyucuların ilgisini metinden daha etkili hale getirir ve insanların sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlar. Ancak multimedyaya dair bir olumsuz bir durum da vardır ki o da Google'ın algoritmasının onu gerçekten görememesidir.

Bunun önüne geçmek tüm multimedya için alt açıklamalar ekleyerek gerçekleşebilir. Bu alt açıklamalar, multimedyayı hem kullanıcılar hem de arama motorları için etkili bir şekilde kullanmanıza izin verir. Bunlara Google'ın sayfayı daha iyi anlamak için kullandığı bir resim, video veya ses klibinin kısa metin açıklamalarıdır da diyebiliriz.

SEO Güncellemenin Stratejideki Rolü

Facebook, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya platformları trafikle ilgili etkileşimlerin çoğunu almış durumdadır. Bir taraftan Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları da çoğu web sitesi trafiğini çekmeye devam etmektedir. Bu da demek oluyor ki, tüm dijital varlıklarınız üzerinde düzenli olarak arama motoru optimizasyonu (SEO) gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi SEO, tek seferlik bir proje değil, sürekli olarak optimize edilmesi gereken bir süreçtir.

Siz bir taraftan SEO ile alakalı güncellemelerinizi uygularken arama motorları da boş durmaz. Sürekli güncellenen bir takım optimizasyon trendleri de vardır. Bu trendleri takip etmek ve içeriklerinizi ona göre yeniden organize etmeniz gereklidir. Bunun için yapabileceğiniz şeyleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. 

  • Organik potansiyel müşterilerinizi geliştirmek için nereden başlayacağınızı bilmediğinizde SEO ile alakalı bir çok program size oldukça çok yardımcı olacaktır.

  • Sitenizde SEO ile alakalı içerikleri geriye dönük kontrol ederek sorunlu ve hatalı kısımları gözden geçirip yeniden düzenlemelisiniz.

  • Site içinde herhangi bir içerikte bağlantılı içerikleri kontrol etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir yere gitmeyen veya bağlantısı bozuk sayfalar kullanıcılar ve Google için pek hoş olmayan deneyimlerdir. Böylece algoritmanın güncel olmayan bir web sayfanız olduğunu düşünerek sizi alt sıralara atma ihtimali yüksektir.

  • Webde gezinirken karşımıza çıkan görsellerin yüklenme süresi de kullanıcının sayfanızda geçireceği sürede etkili bir faktördür. Web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi için doğru resim boyutunu ve biçimini seçmek çok önemlidir. 

İçerik Üretimi, Web sitenizde yayınlanan metinler, resimler, videolar veya etkileşimler aracılığıyla hedef kitleye ulaşmayı sağlar, İçerik, SEO başarısı için çok önemlidir İyi bir içerik ile daha çok kullanıcıya erişim sağlanabilir, Anahtar Kelime Optimizasyonu, Arama motorlarında daha iyi sıralama elde etmek için kullanılır Başlık etiketleri ve meta açıklamaları ile desteklenebilir, Anahtar kelime optimizasyonu olmadan, içerik arama terimleri için sıralama yapamaz, Multimedya, Web sitesinde çeşitli içerik formatlarına yer verilmesidir Video, resim, infografik gibi, Farklı formatlarda içerik sunarak, kullanıcıların web sitesinde daha fazla zaman geçirmesini sağlar ve SEO performansını artırır, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Web sitesinin kullanıcıların gereksinimlerine yönelik şekilde düzenlenmesini içerir, Kullanıcı deneyimi, Google'ın web sitesini sıralarken dikkate aldığı en önemli faktörlerden biridir, Teknik SEO, Web sitesinin teknik yönlerinin optimizasyonu Site hızı, mobil uyumluluk, güvenlik ayarları gibi, Teknik SEO, arama motorlarının web sitesini doğru şekilde tarayabilmesi ve kullanıcıların sorunsuz bir deneyim yaşayabilmesi için gereklidir, Sayfa İçi SEO, Web sayfalarının iç ve dış bağlantıları, başlık etiketleri, anahtar kelime kullanımı ve içerik kalitesi gibi alanları optimize etmeyi içerir, Sayfa içi SEO, web sitesinin arama motoru sonuçları sayfalarında daha yüksek sıralanmasını sağlar, Organik Trafik, Arama motorlarından gelen kullanıcı trafiği Reklamların aksine, bu trafik organiktir ve genellikle yüksek kalitelidir, Organik trafik, yüksek dönüşüm oranlarına ve marka bilinirliğine katkı sağlar, Bağlantı Oluşturma, Diğer sitelerden gelen linklerin sayısını artırma stratejisidir, Bağlantılar, bir web sitesinin güvenilirliğini ve otoritesini artırır, bu da SEO performansını yükseltir, İçerik Planı, Belirli bir zaman dilimi için içerik konularını ve türlerini planlamaktır, İçerik planlaması, web sitesinin genel SEO stratejisine ve hedeflerine uygun içerik oluşturmaya yardımcı olur, Alt Etiketleri Uygulama, Web sitesindeki multimedya içeriklerin Google tarafından okunabilmesi için gereken etiketlerin uygulanmasıdır, Alt etiketleri, web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını ve sıralamasını yükseltir
Seo strateji arama motoru optimizasyon web En İyi SEO Stratejisi Nedir En İyi SEO Stratejisi SEO Stratejisi
Bu, elini çenesine doğru kaldırmış, düşünceli bir ifadeyle uzaklara bakan bir kadının görüntüsüdür. Uzun, koyu renk saçları yüzünden geriye doğru toplanmış. Gözleri odaklanmış ve dudakları derin düşüncelere dalmış gibi hafifçe ayrılmış. Üzerinde beyaz bir bluz, siyah bir hırka ve ince altın bir kolye var. Beden dili rahat ve duruşu kendinden emin. Dikkatli ve düşünceli bir şekilde bir şeyler düşünüyor gibi görünüyor. Bakışları mesafeli ve yüzü sıcak, doğal bir ışıkla aydınlatılmış.
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.