AnasayfaBlogEtkili Bir Özgeçmiş Hazırlamanın Sırları
CV - Özgeçmiş

Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlamanın Sırları

28 Mart 2019
Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlamanın Sırları

Ne olduğunuzu temsil edemezseniz, ne olmadığınızı anlatmak zorunda kalırsınız! Son derece etkili ve düşündürücü olan bu söz, aslında özgeçmiş hazırlamak için çaba sarf eden herkesin ilk aklına getirmesi gereken bir uyarıdır. Özgeçmişine yeni bir soluk kazandırmak isteyenlerin yanı sıra, özellikle de yeni mezun olmuş ve ilk defa özgeçmiş hazırlayacak olanların endişelerini gidermek adına sizlere etkili bir özgeçmiş nasıl hazırlanır? konusunda birkaç öneride bulunacağız. 

Özgeçmiş, aynadaki yansıma gibidir

İyi bir özgeçmiş; aynaya bakan bir kedinin kendini aslan görmesini sağlayabileceği gibi, aynayı bile buna inandırabilir. Uzun yıllar süren eğitim hayatınız sonunda sıra kendinizin kim olduğunu anlatma aşamasına geldi. Burada başarılı olmanın püf noktası ise kişinin kendisini iyi tanımasında da yatıyor. Elinizde çok iyi malzemeler bulunabilir; fakat lezzetli bir pastayı ortaya koymak için o malzemeleri doğru oranda kullanmayı ve doğru şekilde sergilemeyi de bilmek lazım. Bu nedenle cv hazırlamak bir bakıma aşçılığınızı da sınamak demektir. 

Ayrıntılarda boğulmayın, hatadan kaçının

Özgeçmiş nasıl hazırlanır? Sorusuna verilecek çok sayıda yanıt vardır. Zorunlu bilgiler sade, anlaşılır ve birbirini destekleyecek şekilde sunulmalıdır. Bir özgeçmişte olmazsa olmazların başında iletişim ve eğitim bilgilerinin eksiksiz doldurulması gelmektedir. Unutmayın ki aldığınız eğitim, reklamınızı yapan en kuvvetli araçtır. Yeni mezun olanlar için iş deneyimi alanına eklenecek çok fazla bilgi olmasa da bu bölümün boş bırakılması hata olacaktır. Eğitiminiz süresince yapılan bir stajla beraber, kariyerinizdeki hedefleri anlatan bir paragraf ile bu olumsuz durumu bertaraf etmeniz mümkündür. 

Kısa özgeçmiş örneği sunmak gerekirse; iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, iş tecrübeleri, deneyimler, kişisel beceriler ve referanslar neredeyse her özgeçmişin iskeletini oluşturan bölümlerdir. Bu bölümlerin etkili olması, elbette içinde barındırdığı kazanımların değeriyle doğru orantılıdır. Okuduğunuz üniversitenin ve bölümün kalitesi, not ortalamanız, aldığınız ödüller, çalıştığınız şirketlerin konumu, geliştirdiğiniz projeler vb. birçok özellik, aynadaki görüntünüzü aslan yapmak için sizi öne taşıyacaktır. Ancak aslan bana yetmez ben bir de onu kükreteyim diye bir derdiniz varsa size uyarımız ayrıntı ve abartılara düşerek özgeçmişinizi inceleyecek olan yetkiliyi sıkmayın.

Özgeçmişiniz sizi tam yansıtmalı

İşe alım oranınızın artması, özgeçmişinizin sizi tam yansıtma oranına bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre bir işe alım uzmanı ya da insan kaynakları uzmanının bir özgeçmişi inceleme süresi ortalama 1 dakika; ancak sizi seçip seçmeyeceğine vereceği kararı kapsayan zaman ise 6 saniyedir! Yanlış duymadınız. Sizlerin özenerek belki de saatlerinizi harcayarak oluşturduğunuz özgeçmişinizin 6 saniye içerisinde kaderinizi belirlediği ne yazık ki bir gerçek. O 6 saniyenin daha da uzaması ve inceleme sonrasında iş görüşmesine çağırılmanız için özgeçmişinizde olmazsa olmaz şu kıstasların olup olmadığına bizce yeniden bir göz atmanızda fayda var:

Anlaşılabilir, güzel, akıcı ve gerçekleri yansıtan (görünüşünüz gerçekte bir aslan olmasa da kedilerin de aslan ailesinden olduğunu hatırlatan) bir cv olmalı.

CV'de Olmazsa Olmazlar Neler?

  • Kesinlikle fotoğrafınızı özgeçmişinize eklemelisiniz.

  • Özgeçmişinizin maksimum uzunluğu 2 sayfayı geçmemeli.

  • Çok uzun paragraflardan kaçının. 

  • Özgeçmişinizi kısaca özetleyen ve işe başvurduğunuz şirkettin sizi neden kabul etmesi gerektiğini anlatan etkili ve kısa bir ön yazınız mutlaka olmalı.

  • İş deneyimlerinizde; aldığınız sorumluluklar, geliştirdiğiniz projeler, yaptığınız işler, kullandığınız teknolojiler kısa, net ve anlaşılır şekilde yazılmalıdır.

  • Ciddiye alınmak istiyorsanız imla ve yazım kurallarını da ciddiye almalısınız!

  • Temel özgeçmiş formatlarının kurallarını çiğnemeyin. İş deneyimlerinizi ve eğitimlerinizi ters kronoloji ile yazınız.

  • Ve son olarak hedeflerinizi de eklemelisiniz. Unutmayın ki; “ Sadece bugünü hayal edenler yarının sahibi olamazlar…”

Uluslar arası standartlara sahip ve Avrupa’da da uzun yıllardır kabul gören bir özgeçmiş hazırlamak isteyenler için de europass cv kalıbını öneriyoruz.

Yazar: Esra Çevik

cv hazırlama özgeçmiş hazırlama cv etkili özgeçmiş etkili cv özgeçmiş hazırlamak cv hazırlamak özgeçmiş nasıl hazırlanır? kısa özgeçmiş örneği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.