AnasayfaBlogMülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanır?
Mülakat Soruları

Mülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanır?

09 Aralık 2015
Mülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanır?

Mülakatta maaş sorusu stres yaratır. Bilirsiniz mülakat sırasında ve teklif sürecinde bir noktada karşınıza gelecek. Ama ne zaman? Mülakatta maaş sorusu zaten zor olan sürece bir endişe daha katabilir. Kendinize bir iyilik yapın ve muhtemel işvereninizle iyi bir ilişki sürdürdüğünüzden ve teklif geldiğinde maaş sorusu için kendinizi hazırladığınızdan emin olun. Mülakatta maaş sorusu için sağlam bir strateji oluşturun. Bu soruyu cevaplamak için atmanız gereken bazı adımlar var. Bu adımları aşağıda listeledim.

Karşılaşacağınız muhtemel soru: "Ne kadar maaş istiyorsunuz?"

Mülakatta Maaş Sorusu Cevaplama Teknikleri Neler?

  • Maaş araştırması yapın

  • Olabildiğinde ağırdan alın

  • Aralık belirtmelerini isteyin

Maaş araştırması yapmak neden önemli?

Mülakata giderken pozisyonunuzla alakalı maaş bilgilerini öğrenmemek yapabileceğiniz en büyük hatadır. Bunun için bazı temel bilgileri öğrenmeniz gerekiyor. Pozisyon, sektör ve şirket... Çoğu işe alım uzmanı pozisyon için bir role karar vermeden ve iş teklifi yapmadan önce İK’nın maaş üzerinde ağır bir analiz yapmasını sağlayan maaş listesine güvenir. Rakam çok sıradan gelse bile genel olarak sıradan değildir ve çoğu zaman o rakama ulaşmak için ciddi bir analiz yapılmıştır. Onların derin bir analiz avantajına sahip olduklarını da göz önünde bulundurunca sizin de aynı şeyi yapmanız gerekir. Maaş profesyonellerinin bir maaşı belirlemede kullandığı 3 yol vardır: benzer bir rol için farklı bir sektörde ne kadar maaş veriliyor? Sektör içindeki değeri ve sizin sektördeki değeriniz...

İnternette bir pozisyon için maaş aralığınıza karar vermenize yardımcı olacak birçok iyi kaynak vardır. www.salary.com başlamak için iyi bir yer. Sonra sektörünüze bir göz atın. Eğer Finansal Servisler veya Yatırım Bankacılığındaysanız aralığın en yüksek yerini istemelisiniz. Bununla birlikte eğer kar gütmeyen bir işe başvuruyorsanız ortalamanın altında bir maaşı hedeflemeniz daha iyi. Analizin üçüncü bileşeni,yani en önemli olanı- SİZ! Başka bir yerde benzer bir ol için ne isterdiniz ve masaya sizi öne çıkarabilecek ne koyabilirsiniz? Örneğin pozisyon için ihtiyaç olan bir yabancı dil biliyorsanız veya nereye giderseniz gidin değerinizi belli edecek prestijli dereceleriniz varsa; bunlar sizin aralığın en yüksek rakamını istemenize yardımcı olabilir. Mülakatta maaş sorusu için önceden hazırlık yapmak sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır.

Olabildiğinde ağırdan alın.

Artık gerçekleri bildiğinize göre mülakatta maaş sorusu biraz daha az korkutucu olmalı ama bu sizin hemen kurtulduğunuz anlamına gelmez. Eğer şu anda ne kadar maaş aldığınız sorulursa veya ne kadar kazanmak istediğiniz sorulursa yapmanız gereken iki şey var. Birincisi pozisyon hakkında daha çok bilgi edinene kadar beklemeyi tercih ettiğinizi söylemektir. İkincisi ise işbirlikçi ama aynı zamanda sağlam bir şey söylemektir "bu iş ile yakından ilgiliyim ve emimin bir kere iyi bir uyum sağladık mı maaş konusunda anlaşabiliriz.’’ Mülakat sürecinde maaş konusunu ileriye itmek size maaş uzlaşmasında avantaj sağlayacaktır ve ayrıca uygun bir maaşın ne olacağına karar vermeniz için pozisyon ve şirket hakkında gerekli bilgiyi toplamanıza yeterli zaman sağlayacaktır. Herhangi bir mülakatta maaş sorusu sizi hareketlendirebilir ve kalp atışlarınız hızlanabilir. Ama siz sakin davranmaya ve rahatmış gibi gözükmeye çalışın. Eğer teklif edilen maaş beklentinizin altındaysa maaş pazarlığı yapabilirsiniz.

Aralık belirtmelerini isteyin.

Eğer işe alım uzmanının maaş konusundan uzaklaşmasını sağlayamıyorsanız en iyi strateji onların ilk olarak aralık vermesini sağlamaktır. Neredeyse bütün şirketlerin her bir rol için bir aralığı vardır ve işe alım uzmanı mükemmel adayı bulursa aralığın en yükseğini verme yetkisi vardır. Mülakatta maaş sorusu teknik bir konudur ve birçok işe alım uzmanı maaş aralığı sorusu sorulmadan bundan bahsetmez. İşe alım uzmanına o anki maaşınızı söylemek eğer teklif edebileceğinden daha çok alıyorsanız onu korkutabilir. Aralık sormak ve bunu doğrulamak korkuları gidermek ve pozisyon için ciddi olduğunuzu belirtecek özgüveni işe alım uzmanına vermek için harika bir yoldur.

Görüldüğü gibi mülakatta maaş sorusu kabus düzeyinde bir durum değil. Aşılabilecek ve avantajlı çıkabileceğimiz bir süre. Mülakatta maaş sorusu için önceden hazırlık yapmanız ve yukarıdaki üç maddeye iyi çalışmanız bu sorunu kökten çözmenize ve bir profesyonel gibi davranmanızı sağlayabilir.

Mülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanır?maaş araştırmasımaaş sorusuna nasıl cevap verilir maaş sorusu nasıl cevaplanırmülakat maaş sorune kadar maaş istiyorsunuz
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.