AnasayfaBlogMetin Yazarlığı ile Online İş Fırsatı
Online Eğitim

Metin Yazarlığı ile Online İş Fırsatı

23 Haziran 2020
Metin Yazarlığı ile Online İş Fırsatı

Metin yazarlığı, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte son zamanların en trend meslekleri arasında yerini aldı. Özgün, yaratıcı içerikler üreterek bunları dijital platformlarda yayınlayan kişilere ‘’Metin Yazarı‘’ denir. Çok okuyup, çokça yazan kişilerin kalemi kuvvetlidir. Duygularını yazıya aktarmakta oldukça başarılı kişilerdir. 

Metin yazarlığı mesleğini yapan kişiler için online iş fırsatı alanı geniştir. Freelance olarak çalışabildikleri gibi, bir ajansa bağlı olarak da çalışabilirler. Reklam sektörüne veya geleneksel mecralara içerik üretirler. Genellikle birçok işletmenin reklam departmanı mevcuttur. Bu işletmeler, firmalarının tanıtımını yapmak için kaliteli içerik üretimine ihtiyaç duyarlar. Metin yazarı içeriklerini sosyal medya platformlarında, gazete ve dergilerde, TV ve radyolarda yayınlar. 

Metin yazarlığı çok zor bir iş gibi görünmese de her işte olduğu gibi zorlukları vardır. Bu işi yapan kişi yazmayı sevmeli, işin teknik ve kurallarını bilmelidir. Kendine güvenen yazı yazmaktan sıkılmayan, ek gelir veya sürekli gelir elde etmek isteyen kişiler bu işin eğitimini alarak kendilerini geliştirebilir.

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz eğitimle metin yazarlığı ile ilgili tüm tekniklerini öğrenebilirsiniz. İşinin profesyoneli eğitmen Sertaç Dalgalıdere’nin eşsiz anlatımıyla işin bütün kurallarını öğrenebilir online iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Eğitim sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olduğunuzda sertifika alarak öğrendiklerinizi belgeleme imkanına sahip olursunuz. Aynı zamanda başarılı olan adaylar için ajanslara eğitmen tarafından iş yönlendirmesi de yapılıyor. 

Online iş fırsatlarından yararlanmak ve metin yazarı olarak çalışmak için internet üzerindeki kariyer sitelerinden iş ilanlarına başvurabilirsiniz. 

Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarlığı, dijital ortamlar, yayıncılık ve sosyal mecralarda özgün içerikler üreten ve bu içerikleri sürekli geliştirip teknoloji ile uyumlu çalışan bir meslek grubudur. Çok fazla alanda çalışabilme ve içerik üretebilme imkanları vardır. Yazdıkları içerikler ile çalıştıkları markanın veya firmanın sesi olurlar. Hemen hemen her konuda içerik üretebilirler. 

Metin Yazarı Nasıl Olunur?

Bu iş trend oldu, bende iki yazı yazayım da gelir elde edeyim, diyen herkes metin yazarı olamaz! Bu işi baştan bir gelir kapısı olarak görmek veya popüler olmak için yapılmaz! Metin yazarı olmak isteyen kişi öncelikle bu işi yapmaktan zevk almalı ve yazmayı hayat felsefesi olarak benimsemiş olmalı. Başka türlü yaratıcı içerikler ortaya çıkarmak mümkün olmaz.  Metin yazarı olmanın klasik bir tanımı yoktur.  Bu konuda yeteneğinizin olması ve eğitim alarak kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu alanda iyice profesyonelleşmek için de İstanbul İşletme Enstitüsü eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. İsterseniz aldığınız eğitimle genel hatlarıyla 1 haftada metin yazarlığı öğrenin. İsterseniz de birkaç kahve bedeli ödeyerek katılacağınız uzun dönem "İçerik Uzmanlığı" eğitimiyle bu alanda profesyonel olup, kariyerinizi geliştirin. Bir yıl boyunca bu eğitimden yararlanmanız mümkün. Eğitim sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olmanız durumunda alacağınız sertifika ile de bilginizi belgeleyip, iş fırsatlarını yakalamanız mümkün. 

Metin yazarı bir konuyu kaleme almadan önce detaylı araştırma yapar. Okuyucusuna doğru ve net bilgiler vermeyi hedefler. 

Metin Yazarının Özellikleri:

 • Yaratıcılık yeteneği gelişmiş kişiler olmalı.

 • Farklı ve kendine has tarzı olmalı.

 • Karşılaştıkları problemlere pratik çözümler bulabilmeli.

 • Yazım kurallarına çok iyi derecede hakim olmalı.

 • Sürekli kendini geliştirmeli.

 • Okumayı, yazmayı sevmek yaşam tarzı olmalı.

 •  Araştırma yapmalı ve araştırdıklarını sistemli bir şekilde derleyip yazıya aktarabilmelidir.

 • Her konuda okumayı sevmeli ve bilgi dağarcığını genişletmelidir.

 • İşin bütün teknik kurallarını bilmeli ve bunu içeriklerine aktarmalıdır.

Metin yazarları içeriklerini üretirken nelere dikkat etmelidir?

 • Özgün olun, asla kopya içerik kullanmayın.

 • Yazacağınız konu hakkında araştırma yapın.

 • Kaleminiz kuvvetli olmalı, yaratıcılığınızı kağıda dökmelisiniz.

 • Mutlaka içerikler de etkileyici başlık kullanın.

 • SEO ile uyumlu anahtar kelimeleri doğru şekilde metinde kullanın.

 • Uzun ve sıkıcı cümleler kullanmayın.

 • Anlatım dili sade, net ve akıcı olmalı.

 •  Aynı cümle içerisinde kelime tekrarı yapmamalı.

 • Metni görsellerle desteklemeli. Photoshop kullanmayı bilmeli.

 • İlgi çekici ve heyecan verici içerikler ile okuyucunun ilgisini çekin.

 • Objektif olun. Yazınızı okuyucu gözünden değerlendirin.

 • Yeterli teknik bilgiye sahip olun.

 • Mümkünse içeriğin tekniğini öğrenebileceğiniz bir eğitim alın. 

Metin Yazarlığı İş İmkanları

Metin yazarlığı yapan kişiler, bilindiği üzere sadece reklam ajanslarında çalışmazlar. Birçok çalışma alanları vardır. Yaratıcılıklarını ve özgün anlatımlarını kullandıkları sürece neredeyse her alana içerik üretebilirler. Kendilerini geliştirip, özgün yazılar yazdıkça hem bu alanda uzmanlaşacak hem de müşteri portföyü artacaktır. 

Freelance yapılacak işler arasında da bir çok alanda çalışabilme imkanı vardır. Öyle ki farklı şehirlerden işler bile alıp, internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu işin trend olmasının nedenleri arasında da bu özelliği gelmektedir. Metin yazarı, radyo ve televizyon, program metinleri, kitap kapağı yazıları, billboardlar ve daha pek çok alanda içerikler üretebilirler. Ancak genel olarak çalışma yaptığı alanlar şu şekildedir:

 • Sosyal Medya Platformları: Sosyal medya üzerinde sürekli kullandığımız Facebook, Twitter, Instagram vs platformlardaki gördüğünüz yazıların pek çoğu metin yazarları tarafından yazılır.

 • Blog içerikleri: Yine dijital ortamlarda okuduğunuz birçok blog yazılarının da kahramanları metin yazarlarıdır.  Sıklıkla bu alanda içerik üretirler.

 • Eğitici dokümanlar: Eğitici ve bilgilendirme amaçlı içerikler hazırlarlar. Bu içeriklerde detaylı ve çözüm odaklı bilgilere yer verilir.

 • Kurumsal İnternet sayfası içerikleri: Kurumsal firmalar tanıtımlarının yapılması için kaliteli içerik üretimine ihtiyaç duyarlar. İşte bu içerikleri de metin yazarı üretir. 

 • E-Ticaret sitesi içerikleri: E-ticaret sitesinde bulunan ürünlerle ilgili açıklamaları üretir.

 • Video içerikleri: Tanıtım filmi ve reklam filmi için hazırlanan videolara içerikler üretir.

 • Redaksiyon görevi: Metin yazarı sadece içerik üretmekle kalmaz, redaksiyon görevi de yapar. Yani yazılan metinlere ait düzeltmeler de yapar. 

Metin yazarları bir ajansa bağlı olarak çalışabildikleri gibi, online iş imkanları da oldukça fazladır. Online olarak evlerinden iş alıp içeriklerini üretebilirler. Bu şekilde birden çok müşteri ile de çalışabilme imkanı bulurlar. Günümüzde online mecralarda bir çok metin yazarı iş ilanına rastlamak mümkün.

metin yazarlığı ile online iş imkanı metin yazarlığı metin yazarlığı iş imkanları içerik editörlüğü içerik uzmanlığı
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.