AnasayfaBlogMetin Yazarlığı ile Online İş Fırsatı
Online Eğitim

Metin Yazarlığı ile Online İş Fırsatı

23 Haziran 2020
Genç bir kadın yerde oturmuş, bir çift beyaz spor ayakkabı giyiyor. Sarı saçları var ve kucağında duran dizüstü bilgisayarına dalmış durumda. Önündeki masada bir yığın kitap ve yanında pembe logolu beyaz bir kupa var. Ayakları yere basmakta ve bir şeyler yazarken kolları tembelce önünde uzanmaktadır. Dizüstü bilgisayar ekranı net bir şekilde görülebiliyor ve klavye yumuşak bir ışıkla aydınlatılıyor. Tamamen işine odaklanmış durumda ve sahne huzurlu ve dingin.
Metin Yazarlığı ÖzetiDetaylarBilgi
Metin Yazarlığı NedirDijital ortamlar, yayıncılık ve sosyal mecralarda özgün içerikler üreten profesyonelÇalıştığı markanın veya firmanın sesi olur
Metin Yazarı Nasıl OlunurBu işi yapmayı seven, yazmayı hayat felsefesi haline getiren kişiler olmalıdır.Sertaç Dalgalıdere'nin İstanbul İşletme Enstitüsü'ndeki eğitimlerinden faydalanabilirsiniz.
Metin Yazarının ÖzellikleriYaratıcılık yeteneği gelişmiş, farklı ve kendine has tarzı olan, araştırma yeteneği olan kişilerYazım kurallarına hakim olmalı ve sürekli kendini geliştirmeli
Metin Yazarlığının ZorluklarıHer işte olduğu gibi metin yazarlığı da zorlukları olan bir meslektir.Pattern ve özgün fikir bulmada zorluk, sürekli yaratıcı olma zorunluluğu
Metin Yazarlığı İçin Eğitim FırsatlarıMetin yazarlığı eğitimi, cevrimiçi platformlar ve eğitim kurumları tarafından verilmektedir.İstanbul İşletme Enstitüsü'nün ücretsiz metin yazarlığı eğitimini alabilirsiniz.
Metin Yazarlığı İş İmkanlarıReklam ajansları, radyo ve televizyon kanalları, serbest meslek olarak çalışmaFreelance işler alarak da farklı şehirlerden işler yapma imkanı
SEO ve Metin YazarlığıSEO ile uyumlu anahtar kelimeleri doğru şekilde metinde kullanmak önemlidir.Google ve diğer arama motorlarına uygun içerik üretmek
Metin Yazarlığının ÖnemiDijitalleşen dünya ile birlikte içerik üretimi ve kaliteli içerik ihtiyacı artmıştır.Gelişen teknoloji ile birlikte metin yazarlığı mesleği her geçen gün popülerleşiyor.
Metin Yazarı Olmanın AvantajlarıEsnek çalışma saatleri, geniş iş imkanları, kendi kendinizi yönlendirmeİstenilen her yerden çalışabilme imkanı, yaratıcılığı kullanabilme
Metin Yazarlığı İle Gelir Elde EtmeMüşteri portföyü arttıkça ve içerikler çeşitlendiğinde bu alanda karlı olabilirKaliteli içerik ve yaratıcılık doğrultusunda gelir elde edebilirsiniz.

Metin yazarlığı, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte son zamanların en trend meslekleri arasında yerini aldı. Özgün, yaratıcı içerikler üreterek bunları dijital platformlarda yayınlayan kişilere ‘’Metin Yazarı‘’ denir. Çok okuyup, çokça yazan kişilerin kalemi kuvvetlidir. Duygularını yazıya aktarmakta oldukça başarılı kişilerdir. 

Metin yazarı içeriklerini sosyal medya platformlarında, gazete ve dergilerde, TV ve radyolarda yayınlar. 

Metin yazarlığı çok zor bir iş gibi görünmese de her işte olduğu gibi zorlukları vardır. Bu işi yapan kişi yazmayı sevmeli, işin teknik ve kurallarını bilmelidir. Kendine güvenen yazı yazmaktan sıkılmayan, ek gelir veya sürekli gelir elde etmek isteyen kişiler bu işin eğitimini alarak kendilerini geliştirebilir.

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz eğitimle metin yazarlığı ile ilgili tüm tekniklerini öğrenebilirsiniz. İşinin profesyoneli eğitmen Sertaç Dalgalıdere’nin eşsiz anlatımıyla işin bütün kurallarını öğrenebilir online iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Eğitim sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olduğunuzda sertifika alarak öğrendiklerinizi belgeleme imkanına sahip olursunuz. Aynı zamanda başarılı olan adaylar için ajanslara eğitmen tarafından iş yönlendirmesi de yapılıyor. 

Online iş fırsatlarından yararlanmak ve metin yazarı olarak çalışmak için internet üzerindeki kariyer sitelerinden iş ilanlarına başvurabilirsiniz. 

Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarlığı, dijital ortamlar, yayıncılık ve sosyal mecralarda özgün içerikler üreten ve bu içerikleri sürekli geliştirip teknoloji ile uyumlu çalışan bir meslek grubudur. Çok fazla alanda çalışabilme ve içerik üretebilme imkanları vardır. Yazdıkları içerikler ile çalıştıkları markanın veya firmanın sesi olurlar. Hemen hemen her konuda içerik üretebilirler. 

Metin Yazarı Nasıl Olunur?

Bu iş trend oldu, bende iki yazı yazayım da gelir elde edeyim, diyen herkes metin yazarı olamaz! Bu işi baştan bir gelir kapısı olarak görmek veya popüler olmak için yapılmaz! Metin yazarı olmak isteyen kişi öncelikle bu işi yapmaktan zevk almalı ve yazmayı hayat felsefesi olarak benimsemiş olmalı. Başka türlü yaratıcı içerikler ortaya çıkarmak mümkün olmaz.  Metin yazarı olmanın klasik bir tanımı yoktur.  Bu konuda yeteneğinizin olması ve eğitim alarak kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu alanda iyice profesyonelleşmek için de İstanbul İşletme Enstitüsü eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. İsterseniz aldığınız eğitimle genel hatlarıyla 1 haftada metin yazarlığı öğrenin. İsterseniz de birkaç kahve bedeli ödeyerek katılacağınız uzun dönem "İçerik Uzmanlığı" eğitimiyle bu alanda profesyonel olup, kariyerinizi geliştirin. Bir yıl boyunca bu eğitimden yararlanmanız mümkün. Eğitim sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olmanız durumunda alacağınız sertifika ile de bilginizi belgeleyip, iş fırsatlarını yakalamanız mümkün. Metin yazarı bir konuyu kaleme almadan önce detaylı araştırma yapar. Okuyucusuna doğru ve net bilgiler vermeyi hedefler. 

Metin Yazarının Özellikleri:

 • Yaratıcılık yeteneği gelişmiş kişiler olmalı.

 • Farklı ve kendine has tarzı olmalı.

 • Karşılaştıkları problemlere pratik çözümler bulabilmeli.

 • Yazım kurallarına çok iyi derecede hakim olmalı.

 • Sürekli kendini geliştirmeli.

 • Okumayı, yazmayı sevmek yaşam tarzı olmalı.

 •  Araştırma yapmalı ve araştırdıklarını sistemli bir şekilde derleyip yazıya aktarabilmelidir.

 • Her konuda okumayı sevmeli ve bilgi dağarcığını genişletmelidir.

 • İşin bütün teknik kurallarını bilmeli ve bunu içeriklerine aktarmalıdır.

Metin yazarları içeriklerini üretirken nelere dikkat etmelidir?

 • Özgün olun, asla kopya içerik kullanmayın.

 • Yazacağınız konu hakkında araştırma yapın.

 • Kaleminiz kuvvetli olmalı, yaratıcılığınızı kağıda dökmelisiniz.

 • Mutlaka içerikler de etkileyici başlık kullanın.

 • SEO ile uyumlu anahtar kelimeleri doğru şekilde metinde kullanın.

 • Uzun ve sıkıcı cümleler kullanmayın.

 • Anlatım dili sade, net ve akıcı olmalı.

 •  Aynı cümle içerisinde kelime tekrarı yapmamalı.

 • Metni görsellerle desteklemeli. Photoshop kullanmayı bilmeli.

 • İlgi çekici ve heyecan verici içerikler ile okuyucunun ilgisini çekin.

 • Objektif olun. Yazınızı okuyucu gözünden değerlendirin.

 • Yeterli teknik bilgiye sahip olun.

 • Mümkünse içeriğin tekniğini öğrenebileceğiniz bir eğitim alın. 

Metin Yazarlığı İş İmkanları

Metin yazarlığı yapan kişiler, bilindiği üzere sadece reklam ajanslarında çalışmazlar. Birçok çalışma alanları vardır. Yaratıcılıklarını ve özgün anlatımlarını kullandıkları sürece neredeyse her alana içerik üretebilirler. Kendilerini geliştirip, özgün yazılar yazdıkça hem bu alanda uzmanlaşacak hem de müşteri portföyü artacaktır. 

Freelance yapılacak işler arasında da bir çok alanda çalışabilme imkanı vardır. Öyle ki farklı şehirlerden işler bile alıp, internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu işin trend olmasının nedenleri arasında da bu özelliği gelmektedir. Metin yazarı, radyo ve televizyon, program metinleri, kitap kapağı yazıları, billboardlar ve daha pek çok alanda içerikler üretebilirler. Ancak genel olarak çalışma yaptığı alanlar şu şekildedir:

 • Sosyal Medya Platformları: Sosyal medya üzerinde sürekli kullandığımız Facebook, Twitter, Instagram vs platformlardaki gördüğünüz yazıların pek çoğu metin yazarları tarafından yazılır.

 • Blog içerikleri: Yine dijital ortamlarda okuduğunuz birçok blog yazılarının da kahramanları metin yazarlarıdır.  Sıklıkla bu alanda içerik üretirler.

 • Eğitici dokümanlar: Eğitici ve bilgilendirme amaçlı içerikler hazırlarlar. Bu içeriklerde detaylı ve çözüm odaklı bilgilere yer verilir.

 • Kurumsal İnternet sayfası içerikleri: Kurumsal firmalar tanıtımlarının yapılması için kaliteli içerik üretimine ihtiyaç duyarlar. İşte bu içerikleri de metin yazarı üretir. 

 • E-Ticaret sitesi içerikleri: E-ticaret sitesinde bulunan ürünlerle ilgili açıklamaları üretir.

 • Video içerikleri: Tanıtım filmi ve reklam filmi için hazırlanan videolara içerikler üretir.

 • Redaksiyon görevi: Metin yazarı sadece içerik üretmekle kalmaz, redaksiyon görevi de yapar. Yani yazılan metinlere ait düzeltmeler de yapar. 

Metin yazarları bir ajansa bağlı olarak çalışabildikleri gibi, online iş imkanları da oldukça fazladır. Online olarak evlerinden iş alıp içeriklerini üretebilirler. Bu şekilde birden çok müşteri ile de çalışabilme imkanı bulurlar. Günümüzde online mecralarda bir çok metin yazarı iş ilanına rastlamak mümkün.

Metin Yazarlığı Nedir, Dijital ortamlar, yayıncılık ve sosyal mecralarda özgün içerikler üreten profesyonel, Çalıştığı markanın veya firmanın sesi olur, Metin Yazarı Nasıl Olunur, Bu işi yapmayı seven, yazmayı hayat felsefesi haline getiren kişiler olmalıdır, Sertaç Dalgalıdere'nin İstanbul İşletme Enstitüsü'ndeki eğitimlerinden faydalanabilirsiniz, Metin Yazarının Özellikleri, Yaratıcılık yeteneği gelişmiş, farklı ve kendine has tarzı olan, araştırma yeteneği olan kişiler, Yazım kurallarına hakim olmalı ve sürekli kendini geliştirmeli, Metin Yazarlığının Zorlukları, Her işte olduğu gibi metin yazarlığı da zorlukları olan bir meslektir, Pattern ve özgün fikir bulmada zorluk, sürekli yaratıcı olma zorunluluğu, Metin Yazarlığı İçin Eğitim Fırsatları, Metin yazarlığı eğitimi, cevrimiçi platformlar ve eğitim kurumları tarafından verilmektedir, İstanbul İşletme Enstitüsü'nün ücretsiz metin yazarlığı eğitimini alabilirsiniz, Metin Yazarlığı İş İmkanları, Reklam ajansları, radyo ve televizyon kanalları, serbest meslek olarak çalışma, Freelance işler alarak da farklı şehirlerden işler yapma imkanı, SEO ve Metin Yazarlığı, SEO ile uyumlu anahtar kelimeleri doğru şekilde metinde kullanmak önemlidir, Google ve diğer arama motorlarına uygun içerik üretmek, Metin Yazarlığının Önemi, Dijitalleşen dünya ile birlikte içerik üretimi ve kaliteli içerik ihtiyacı artmıştır, Gelişen teknoloji ile birlikte metin yazarlığı mesleği her geçen gün popülerleşiyor, Metin Yazarı Olmanın Avantajları, Esnek çalışma saatleri, geniş iş imkanları, kendi kendinizi yönlendirme, İstenilen her yerden çalışabilme imkanı, yaratıcılığı kullanabilme, Metin Yazarlığı İle Gelir Elde Etme, Müşteri portföyü arttıkça ve içerikler çeşitlendiğinde bu alanda karlı olabilir, Kaliteli içerik ve yaratıcılık doğrultusunda gelir elde edebilirsiniz
metin yazarlığı ile online iş imkanı metin yazarlığı metin yazarlığı iş imkanları içerik editörlüğü içerik uzmanlığı
Uzun, siyah saçlı genç bir kadın mavi ve beyaz çizgili bir gömleğin önünde duruyor. Açık mavi renkteki gömleğin üzerinde hem yatay hem de dikey olarak uzanan beyaz çizgiler var. Saçları başının arkasında topuz yapılmış ve yüzü sol taraftan gelen sıcak bir ışıkla aydınlatılmış. Yüzünde sıcak ve huzurlu bir ifadeyle yana doğru bakıyor. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş, kendinden emin ve güçlü bir duruş sergiliyor. Yirmili yaşlarının başında gibi görünüyor.
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu görsel Excel hakkında bir çevrimiçi kursu tasvir etmektedir. Gözlük takan ve sakallı bir adam, konu hakkında bilgili ve deneyimli olduğunu gösteriyor. Gri arka plan üzerinde Excel Kursu - Excel Öğrenimi yazan metin de bunu doğruluyor. Yüzünün yakın çekimi, konuya olan güvenini gösteriyor. Ayrıca, gri arka plan üzerindeki beyaz metin, kursun kapsamlı ve bilgilendirici olduğunu gösteriyor. Adamın gözlükleri ve siyah gömleği profesyonel olduğunu, burnunun yakın çekimi ise son derece odaklanmış olduğunu gösteriyor. Bu görsel, öğrencinin deneyimli ve bilgili bir eğitmen tarafından verilen kapsamlı ve ilgi çekici bir çevrimiçi Excel kursu alacağını iletir.
4.9
(558)

Excel Eğitimi

10 Konu5 Saat